دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ برابر با ۱۲ صفر ۱۴۴۳ قمری و ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی
دکوراسیون داخلی با توجه به بافت وسایل و تاثیر آن در چیدمان
1
زمان مطالعه: 9 دقیقه
بافت در طراحی داخلی تاثیر نامحسوس اما موثری در چیدمان بهتر یک فضای داخلی و وسایل آن دارند. در این مقاله از دلگرم درباره بافت در طراحی داخلی و تاثیر و استفاده از آن برای چیدمان خانه توضیح داده ایم. اگر دوست دارید تفاوت در چیدمان داخلی را تجربه کنید…

چطور از بافت در طراحی داخلی استفاده کنید؟

در این مطلب نگاهی به تاثیر بافت و رنگ در دکوراسیون انداخته ایم و اینکه چطور نسبت به هم واکنش نشان می دهند و درباره اینکه چطور رنگ و سطوح بافت دار در چیدمان خانه ویژگی های بصری و لامسه شان را بازتاب می دهند صحبت می کنیم.

بافت بر ظاهر رنگ در دید ما تاثیر دارد چون جذب و بازتاب نور از سطح آن است. مثلا، بافت های ناهموار دکوراسیون به جذب نور گرایش دارند و باعث می شوند رنگ گرم تر به نظر برسد در حالی که سطوح درخشان شیشه ای به بازتاب نور در یک اتاق و روشن تر نشان دادن آن فضا گرایش دارند.

هنگام چیدن یک اتاق یا یک خانه، تعدادی از عناصر طراحی داخلی هست که اولویت دارند:

 1. به چه بافت رنگی باید بپردازم؟
 2. چه وسایلی باید بخرم؟
 3. و البته چه کاری باید برای این اتاق انجام دهم؟

همه این ها مواردی مهم هستند که ما قبل از دست به کار شدن برای طراحی دکوراسیون از خودمان می پرسیم.

اما اگر فقط بر تصمیم های کلی درباره طراحی تمرکز کنیم ممکن است اتاقمان بی تنوع و بی روح به نظر برسد. طراحان داخلی طوری آموزش داده می شوند که همیشه اتاق را کلی در نظر بگیرند و قسمتی که بیشترین توجه ممکن را به آن دارند بافت فضای داخلی است. استفاده از بافت در طراحی داخلی، چیدمان یک اتاق را جمع و جور می کند و ابزاری قدرتمند هنگام چیدمان است.

با وجود اینکه این مورد را اغلب ناطراحان فراموش می کنند، ترکیب در یک فاضی داخلی می تواند خیلی آسان فضای داخلی مورد نظر را از جایی که کمبود دارد به جایی که باید دیده شود تغییر دهد و این موضوع باید هنگام خرید اثاثیه و کاربرد لواز جانبی در نظر گرفته شود. اما اگر از قبل در این باره فکر نکرده باشید از کجا اضافه کردن بافت به طراحی داخلی را شروع کنید؟

نکات مهم ما را برای اضافه کردن بعد دیگری به چیدمان خانه یا اتاقتان بخوانید...

منظور از بافت در طراحی داخلی چیست؟

از لحاظ تکنیکی هر چیزی در خانه یک "بافت" دارد اما وقتی طراحان داخلی می گویند به اتاق بافت اضافه کنید منظورشان وسایلی است که سطوحی برجسته تر از محیطشان و کیفیتی قابل لمس دارند. بافت در طراحی داخلی به این معنا می تواند انواع سطوح از پارچه های نرم و منسوجات تا مواد محکم تر مثل چوب و سنگ و هر سطح قابل لمس دیگر را در بر بگیرد.

وسایل اساسی درست و مناسب تهیه کنید

راحت ترین روش برای اضافه کردن بافت در چیدمان خانه استفاده از پارچه و منسوجات است. اگر بخواهید بعدا یک تغییر سریع در فضای داخلی ایجاد کنید می توان وسایلی کوچک تر مثل کوسن ها و رو رختخوابی ها رابه راحتی حرکت داد و جا به جا کرد. مبلمانی نرم در مجموعه ای از بافت ها هنگامی که به نمایش گذاشته می شوند تاثیری مهم ایجاد کند و یکی از پرطرفدارترین بافت های نرم در دکوراسیون خز حیوان یا خز مصنوعی است.

کوسن های نرم و پف دار پوست گوسفند تا فرش های پوست گاو و بافت هایی مثل این ها راحتی و دنجی پیش آماده ای را برای خانه فراهم می کنند و نگاه ها را هرجا که باشند به خود جذب می کنند.

مهارت هایتان را در چیدمان تکمیل کنید

افزودن بافت به فضای داخلی به طور کلی درباره جای گذاری است؛ بله افزودن چند مورد اصلی مثل فرشی که قبلا گفته شد قسمت بزرگی از این موضوع را تکمیل می کند اما برای رسیدن به سبک طراحی داخلی و ایجاد فضایی خاص در محل مورد نظر باید نگاهی به ترکیب چند عنصر بافت دار بیاندازید.

یکی از بهترین راه ها برای قرار دادن بافت در دکوراسیون خانه شروع کار با تکه های بزرگ بافت دار است؛ مثلا یک صندلی مخمل یا میز چوبی مشخص را (یا هر دو) در نظر بگیرید و بعد لوازم جانبی کوچک تر و اثاثیه ای با بافت نرم را اضافه کنید تا اتاق به نظر شما کاملا راحت بیاید. یک روش عالی برای رسیدن به این هدف امتحان چند بافت با همدیگر قبل از تصمیم گیری برای تهیه بهترین مورد برای شما و اتاقی است که می خواهید بچینید.

در مکان هایی غیرمعمول به دنبال بافت باشید

لزومی ندارد بافت در فضای داخلی فقط در آن دسته مواردی باشد که در اتاق قرار می دهیم، بافت می تواند جزئی از خود اتاق باشد. دیوارهای بافت دار و کف اتاق های جلا داده شده برای صاحبخانه هایی که به خلاقیت بیشتر از اثاثیه و لوازم جانبی در طراحی فضای داخلی فکر می کنند در سال های اخیر با اهمیت شده است.

سطوح و بافت های نرم دکوراسیون مثل کاشی های مرمر یا کف های بتونی و دیوار جلا داده شده علاوه بر اینکه به روش های خودشان محسوس بودن خودشان را نشان می دهند، می توانند با بافت منسجم تر و خام اثاثیه مثل چوب یا اجسامی با بافت بیشتر ترکیبی عالی باشند.

این نشان می دهد فکر کردن درباره بافت در دکوراسیون داخلی از همان اوایل طراحی یک اتاق چقدر مهم و قابل توجه است. گیاهان (چه طبیعی چه مصنوعی) و کاشی های مرمر هم روشی عالی برای افزودن بافت به یک فضا است.

فضا را با تعداد زیادی بافت های مشابه شلوغ نکنید

قول قدیمی "زیبایی در سادگی است" هنوز هم درباره بافت در طراحی داخلی صدق می کند. با این حال که هر اتاق به تعدادی عناصر بافت دار احتیاج دارد تا تکمیل شده به نظر برسد دقت داشته باشید فضا نباید خیلی احساس تضاد را منتقل کند.

برای شروع انواع بافت های سفت، نرم، زبر و صاف را مد نظر داشته باشید و امتحان کنید و فقط بافت های مشابه را در لوازم جانبی مشخصی که معمولا چند مورد مثل کوسن، میزهای کناری یا نورپردازی هستند به کار ببرید. با این حال این عناصر می توانند از بافت های متضاد هم بهره ببرند.

استفاده از بافت در طراحی داخلی

رنگ چطور می تواند بافت را در طراحی داخلی تحت تاثیر قرار دهد ؟

تاثیر رنگ های خنثی بر بافت در دکوراسیون

اول از همه ما رنگ های خنثی را داریم. وقتی پای رنگ وسط بیاید و انتخابی از جدول رنگ های خنثی باشد احتمالا کمتر اشتباه می کنیم. علاوه بر این، این رنگ ها گرایشی برای به روز بودن ندارند، زندگی کردن با آنها راحت تر است و در بیشتر خانه ها کاربردی رضایت بخش دارند.

اگر این رنگ ها را ا انتخاب می کنید ترکیب رنگ خنثی با بافت های زیاد آسان است. ترفند، چیدمانی منظم از بافت های قابل لمس و بصری برای ایجاد جذابیت است. مثلا، انتخاب رنگ سقف بسیار صیقلی و چوب متفاوت زبر میز از پالت رنگ خنثی می تواند تاثیری فوق العاده از بافت هایی که در طراحی یک چیدمان هست داشته باشد.

تاثیر رنگ های تیره بر بافت در دکوراسیون

رنگ های تیره نور را جذب می کنند و سایه ها در فضاهایی که در آنها رنگ های تیره تر به کار رفته است کمتر مشخص هستند. برای اینکه فضای خانه یا اتاق گرفته و غمگین به نظر نیاید افزودن کمی مواد برای بازتاب نور مهم است. علاوه بر این پالت رنگ های تیره تر برای ایجاد جذابیت، بیشتر از جدول رنگ های روشن تر بر بافت های متضاد در دکوراسیون تکیه دارند.

پوست گوسفند و چرم گاو هم مثل مواد موج دار طبیعی مانند بافت های حصیری و نخلی روشی معمول برای افزودن بافت است. وسایلی را با ویژگی ها و بافت های بازتاب دهنده برای پالت رنگ های تیره انتخاب کنید.

آینه ها عالی هستند اما فلزهای متالیک هم فضای داخلی تیره را بهتر می کنند و جذابیت و فضایی گیرا ایجاد می کنند. نورپردازی هم در ویژگی های بصری بافت هایی که انتخاب می کنید تاثیر دارد بنابراین تعیین قسمت های نورانی و درخشان در فضای مورد نظرتان با لامپ های رومیزی، مخصوص کف و دیواری مهم است.

بافت های طبیعی برای دکوراسیون مثل حصیری و پشم های پوشیدنی تضاد بافتی در دکوراسیون را تضمین می کند. اضافه کردن چند عنصر طبیعی مثل گیاه را فراموش نکنید چون به زنده بودن فضاها کمک می کند.

نکات مهم

 1. پالت رنگ های تیره در اتاق هایی که به طور طبیعی نور زیادی دریافت می کنند کاربرد خوبی دارند.
 2. بافت هایی مثل مخمل و ابریشم فضاهای تاریک تر را شکیل تر می کنند.
 3. اگرچه بافت مخملی نور را جذب می کند خوش رنگی و نرمی را هم به اتاقی تاریک می افزاید.

تاثیر رنگ سفید و سایه های آن بر بافت در دکوراسیون

بافت ها با پالت رنگ های سفید چشمگیرتر می شوند و اگر اتاقتان به میزان کافی نور طبیعی دریافت کند، تضاد در بافت های دکوراسیون حتی شدیدتر هم می شوند. استفاده از بافت های متضاد با این جدول رنگی برای ایجاد وضوح و جذابیت فضای داخلی مهم است. چوب یکی از بافت های فوق العاده ای است که به پالت رنگ سفید گرمای بصری می بخشد و باعث می شود اتاق سرد به نظر نرسد.

در نظر گرفتن بافت هایی خوشایند مثل لامپ های آویز تزئینی با پوشش نازک بنفش را فراموش نکنید. این نوع بافت ها دلبازی را با طرحی خوشایند برای فضای هال فراهم می کند.

بافت های درشت تر و زبرتر در دکوراسیون خانه کیفیت بصری دکوراسیون را بیشتر می کنند و با متعادل کردن رنگ سفید به صمیمت و محسوس بودن عناصر در ایجاد فضایی صمیمانه کمک می کنند. در آخر، توجه داشته باشید هر رنگی انتخاب می کنید، کیفیت نوری که به فضای شما می رسد از نور طبیعی روز و انتخابتان برای نورپردازی در شب را در نظر بگیرید.

ویژگی های بصری رنگ و بافت ارتباطی محکم با نور دارند و تنها با در نظر گرفتن این سه عامل می توان یک فضا را تمام و کمال با دیدی مثبت ارزیابی کرد.

بیشتر بخوانید:

۴۰ ترکیب رنگ پر طرفدار طوسی صورتی در دکوراسیون داخلی منزل

نکات ضروری و تاثیرگذار طراحی داخلی که خانه هایتان را زیباتر میکند

رنگ سفید در دکوراسیون منزل

قوانین ست کردن رنگ ها برای لباس و دکوراسیوناین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • decorasion.ir
  دیدگاه ها

  شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید  کد امنیتی کد جدید