مجله دلگرم
امروز: شنبه, ۱۲ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۹ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ آوریل ۲۰۲۳ میلادی
اصول و قوانین انتخاب رنگ برای لباس
12
زمان مطالعه: 12 دقیقه
ست کردن رنگ برای لباس ها مسئله ای است که خیلی از مواقع برای هر کسی ممکن است پیش آمده باشد. علاوه بر این، انتخاب رنگ ها برای لباس ها موضوعی است که ممکن است حتی شیک ترین لباس ها را بدشکل یا لباس های معمولی را خیلی چشمگیر کند. اگر به دنبال یک راهنمای...

انتخاب بهترین ترکیب رنگ برای لباس شما

بیشتر افراد یک رنگ مورد علاقه دارند اما ممکن است رنگ مورد علاقه تان بهترین رنگ برای ست لباس نباشد. هر کسی یک گروه رنگ منحصر به فرد دارد که ممکن است آنها را به بهترین شکل و ظاهر دیگران را به بدترین شکل نشان دهد. هماهنگی رنگ ها با همدیگر تفاوت بین یک لباس چشمگیر و یک لباس زشت است.

شناخت پروفایل رنگ مخصوص به خودتان

تعیین ته رنگ پوست

شاید بخواهید همیشه رنگ هایی را انتخاب کنید که با ته رنگ پوستتان همخوانی دارند. با اینکه رنگ پوست های بسیار متفاوتی وجود دارد فقط دو ته رنگ پوست هست: گرم و سرد. پوست گرم ته رنگی زرد یا نارنجی دارد در حالی که پوست سرد ته رنگی آبی یا صورتی دارد.

دو راه اصلی برای تشخیص ته رنگ پوست شما وجود دارد:

تست رگ: به رگ مچ یا کف دستتان نگاه کنید. افرادی با ته رنگ های گرم رگ هایی سبز رنگ دارند در حالی که افرادی با ته رنگ های سرد رگ هایی به رنگ آبی یا بنفش دارند.
تست جواهرات: در یک نور طبیعی، دستبندی نقره روی یک دستتان ببندید و دستبندی طلا روی آن دستتان. به هر دست نگاه کنید و ببینید کدام یک رنگ پوست شما را بهتر نشان می دهد. اگر طلا پوستتان را بهتر نشان می دهد ته رنگ پوستتان گرم هستند اما اگر نقره ظاهر پوست شما را بهتر نشان می دهد ته رنگ های پوست شما سرد است.

شناخت سردی یا گرمی رنگ

به عنوان یک قانون کلی رنگ های گرم یک ته رنگ زرد دارند و رنگ های سرد یک ته رنگ آبی. درک این دو گانگی به تمرین احتیاج دارد.

رنگ های گرم و سرد به طور کلی شامل این رنگ ها هستند

گرم: قرمزها، نارنجی ها، زردها، سبز لجنی
سرد: سبزهای خالص، آبی ها، بنفش ها

دقت به میزان تیرگی رنگ پوست

علاوه بر ته رنگ پوست، رنگ اصلی پوست شما هم می تواند تعیین کند کدام گروه رنگ بیشتر از بقیه به شما می آید. یک قانون کلی خوب که باید در نظر داشته باشید این است که رنگ هایی که با روشنی پوست شما تضاد یا کنتراست ایجاد می کنند پوست شما را بهتر نشان می دهند.
اگر پوستی تیره دارید، نارنجی ها و زردهای ناب همیشه برای پوست شما عالی به نظر می رسند حتی اگر ته رنگ پوستتان سرد باشد. علاوه بر این، رنگ گیرای جواهرات مثل زمرد، یاقوت و آمیتیست پوست های رنگ پریده را بدون توجه به ته رنگ پوست بهتر نشان می دهد.

پوشیدن شال و بلوزهایی که رنگ چشمتان را بیشتر نشان دهد

اگر می خواهید چشم هایتان بهتر دیده شوند رنگی را برای لباس های نزدیک به آنها انتخاب کنید که آنها را بهتر نشان دهند. شما باید رنگی را انتخاب کنید که تا حد زیادی با رنگ چشمهایتان هماهنگی داشته باشد یا رنگی که بیشترین تضاد را ایجاد می کند. سایه رنگهای قرمز تیره چشم های قهوه ای را خوشرنگ تر می کند و مکملی چشمگیر برای چشم های روشن است.

انتخاب رنگ های خنثی مناسب شما

شش وسیله که هر کدام رنگ خنثی متفاوتی دارند انتخاب کنید. این شش رنگ خنثی خاکستری تیره، خاکستری روشن، قهوه ای تیره و روشن، سرمه ای و سیاه هستند. خاکستری ها و قهوه ای ها انواع رنگ های گرم و سرد هستند؛ یکی از آنها که با پروفایل رنگ شما جور است انتخاب کنید. دقت کنید این شیء تقریبا به رنگ صورت شما نزدیک باشد و یک تک رنگ کلی داشته باشد.

به صورتتان کنار هر شیء نگاه کنید. این کار را در نوری روشن و طبیعی با یک آینه دستی انجام دهید. با هر شیء این کار را امتحان کنید و تصمیم بگیرید کدام رنگ ظاهر شما را بهتر نشان می دهد. رنگ درست چشم های شما را روشن تر و پوست شما را بهتر می کند. رنگ های خنثی که پوست شما را گلگون یا زرد و رنگ پریده می کند نباید انتخاب کنید. اگر برای انتخاب مشکل دارید از یک دوست متخصص در زمینه مد و فشن سوال کنید.

انتخاب یک یا دو رنگ خنثی

این رنگ ها لباس های شما را به خوبی هماهنگ می کنند. اگر تصمیمتان این رنگ ها است اکثریت شلوارها، مانتوها، پیراهن ها، ژاکت ها و کفش های انتخابی شما باید رنگ هایی خنثی داشته باشند. از ترکیب چند رنگ خنثی برای لباس پوشیدن پرهیز کنید.

هماهنگی رنگ لباس ها با همدیگر

انتخاب رنگ لباس های هماهنگ با ته رنگ پوستتان

چند سایه رنگ مورد علاقه تان را از گروه رنگی مخصوص به خودتان انتخاب کنید و آنها را به عنوان رنگ های اصلی در نظر بگیرید. این قسمت یک ترفند است؛ تست آینه دستی را که قبلا گفته شد انجام دهید تا مطمئن شوید این رنگ ها حتما به شما می آیند.

شما می توانید هر چند رنگی را که بخواهید امتحان کنید. با این حال، این تعداد به میزان بودجه، اندازه کمد شما و صبوری شما برای هماهنگی لباس ها بستگی دارد. یک دست لباس معمولا از یک رنگ خنثی و یک رنگ اصلی با مقداری رنگ متفاوت دلخواه تشکیل می شود. رنگ های بیشتر از این ها لباس های تن شما را شلوغ نشان می دهد.

انتخاب چند اکسسوری با رنگ متضاد با رنگ متفاوت لباسها

اگر می خواهید رنگ لباسهایتان زنده و شاد به نظر برسند از اکسسوری ها به تعداد کم استفاده کنید. یک کروات یا دستمال جیب نارنجی می تواند ظاهر شما را در کت و شلوار سرمه ای با میزان گرمایی مشابه در هر دو رنگ عالی کند. به همین ترتیب، یک کمربند سبز آبی روی پیراهنی به رنگ سرخ روشن می تواند غیرمعمول اما انتخابی شیک باشد.

انتخاب همیشگی یک نوع فلز برای جواهرات

با اینکه آنها بخش کوچکی از ظاهر شما را می سازند نگاه ها را سریع به شما جذب می کند. استفاده از دو فلز با رنگی متفاوت به خصوص اگر چند رنگ متفاوت پوشیده باشید می تواند ناجور باشد یا شلوغ به نظر برسد. نقره و پلاتینیوم فلزاتی با رنگ سرد هستند در حالی که طلا و برنز رنگ هایی گرم دارند.

بیشتر بخوانید: راهنمای ست کردن لباس با جواهرات

تمرین ترکیب لباس ها با همدیگر

اگر فعلا تعداد لباس هایتان محدود است هر لباس را با دیگری عوض کنید تا ظاهرتان ایده آل به نظر برسد. قبل از خرید با چند ترکیب متفاوت شروع کنید تا برای خرید ایده هایی به دست بیاورید. وقتی کمدتان به اندازه کافی و به شکلی مناسب تکمیل شد می توانید با لباس هایی که دارید ست لباس هایی جذاب بسازید.
اگر برای یک مصاحبه کاری مهم یا یک قرار ملاقات شبانه آماده می شوید بهتر است از قبل مطمئن شوید لباس هایتان به هم می آید. لباس ها و اکسسوری ها را با هم بپوشید و ببینید در آینه چطور به نظر می رسید. اگر هوا خوب است لباسهایتان را ماهرانه ست کنید.

لباس های آمبره

آمبره همه چیز را از سبک مو، کیک ها تا هنر کار روی ناخن، دکور و فراموش نشود لباس را هم در بر می گیرد. لباس های جشن، پیراهن ساقدوش ها یا حتی یک جین ساده و تاپ در تکنیک آمبره می تواند چشمگیر باشد.
کم شدن سایه های یک رنگ مشابه به ترتیب رو به کاهش یا رو به افزایش عالی به نظر می رسد. اگر استایل شما اسپرت است باید لباس های بالاترین، پایین ترین قسمت، کفش ها و اکسسوری ها را با هم هماهنگ کنید. پوشیدن لباس های آمبره برای عیدها یا جشن های عروسی و با توجه به شرایط آب و هوا عالی به نظر می رسند.

ایجاد تعادل در ست لباس ها

متعادل کردن هر رنگ انتخابی برای ترکیب با دقت لباس ها با همدیگر نکته ای مهم برای ست لباسها است. هر چیزی که به تناسب و تعادل و یک استایل ساده و شیک منجر شود یک راه بدون اشتباه برای هماهنگ کردن لباسهایتان است. به قول معروف زیبایی در سادگی است.

اگر شک دارید رنگ های خنثی را در نظر بگیرید

بعضی از افراد ترجیح می دهند فقط رنگ های کمرنگ و ملایم بپوشند و انتخاب نهایی آنها سایه رنگ های خنثی است. اگر شما هم همین طور هستید و نمی خواهید خیلی تغییر کنید یک رنگ سرد یا گرم را انتخاب کنید و بگذارید بقیه لباسهایتان رنگی خنثی داشته باشند.

چند نکته برای ست لباس های آقایان

بسیاری از آقایان برای ست لباس های مردانه از رنگ دوری می کنند و حتی شاید برای انتخاب آن تا حد زیادی محتاط باشند. در ماه های تابستانی شاید نشانه هایی از بعضی رنگ های پاستیلی را در لباسهای فصلی آنها ببینید؛ شاید یک تی شرت یقه دار یا چند شلوارک سبزآبی اما برای بیشتر لباسها ترجیح می دهند محدود باشند و به همان رنگ های امتحان شده بسنده کنند؛ یک پالت بدون خطر از رنگ های مردانه: مشکی، سرمه ای و خاکستری.

اما لزومی ندارد همیشه همینطور باشد. رنگ ها وقتی ماهرانه و با اعتماد به نفس ترکیب شوند قدرت تبدیل لباس های معمولی را به لباس های فوق العاده دارند. آنها می توانند روحیه را بهتر کنند و در بهترین حالت توجه ها را به سمت شما جلب کنند. مطمئنا برای کسانی که زیاد به ست رنگ لباسها وارد نیستند بازی با رنگ می تواند گیج کننده باشد. اگر رنگ ها را اشتباه با هم ترکیب کنید نتیجه یک به هم ریختگی واضح در نگاه ها است؛ رنگ ها را درست انتخاب کنید و به این ترتیب لباسهایتان می توانند برنده باشند.

خب، اساس انتخاب و ترکیب رنگ ها چیست؟ چطور می توان رنگ ها را برای ست لباس های مردانه طوری با هم پوشید که مکمل همدیگر باشند نه اینکه با هم در تضاد باشند؟ با رعایت چند نکته ساده شما در بازی هماهنگی رنگ ها به هدف زده اید.

یک رنگ مشابه و یکدست برای ست لباس

مهارت در ترکیب رنگ ها شامل انتخاب روشن ترین رنگها در رنگین کمان و قرار دادن آنها در لباسهایتان است. شما می توانید همیشه رنگ های یکدست انتخاب کنید و باز هم ظاهری عالی بسازید. این ترکیب تقریبا ماهرانه اندام شما را کشیده، بلندتر و لاغرتر نشان می دهد چون بدن شما از لحاظ دیداری از وسط با رنگ و مرزی جدا شده نیست.

برای افراد تازه وارد در زمینه ست رنگ ها، بهترین راه این است که انتخاب همیشگی و اولیه آنها رنگ های آبی و خنثی باشد. با این رنگها تعدادی انتخاب متفاوت برای لباس دارید و وقتی در اصول ست رنگ لباس ها ماهر شدید برای کمی پیشروی در انتخاب رنگها جرات بیشتری خواهید داشت.

سایه هایی از یک رنگ مشابه در ست لباس

این ترکیب رنگ کمی جسورانه تر از پوشیدن لباس هایی با رنگ ناب یا تک رنگ است؛ پوشیدن لباس هایی با سایه های یک رنگ مشابه روشی عالی برای مردان محتاط برای بازی محتاطانه با رنگ ها است. همان طور که اسمش نشان می دهد در این ست رنگ، به جای اینکه از انواع رنگ ها در یک دست لباس استفاده شود لباس هایی با سایه های متفاوت یک رنگ (شلوار سرمه ای، پیراهن آبی روشن و کت دو دکمه آبی نفتی) پوشیده می شود.

سایه های یک رنگ مشابه با رنگ هایی مثل خاکستری و رنگ های آبی که قبلا گفته شد بهتر به نظر می رسند. احتمال اشتباه در ست کردن این رنگ ها با هم حداقل است و انتخابی ایده آل برای مردانی است که می خواهند تغییری ظریف و در عین حال چشمگیر با طرز پوشیدن و ترکیب رنگها در ظاهرشان ایجاد کنند.

شناخت رنگ های خنثی مخصوص خودتان برای لباس

با اینکه چرخه رنگ نقطه ای عالی برای شروع است شناخت رنگ های خنثی و قدرت آنها و چگونگی کارکرد آنها با همدیگر در یک دست لباس مهم است. رنگ های خنثی شامل مشکی، سفید، خاکستری، سرمه ای، شتری، خاکی و بژ است؛ رنگ هایی کامل هستند که به هر رنگ دیگری می آید. این رنگ ها اگر ماهرانه ترکیب شوند غیر ممکن است با هم در تضاد باشند. به همین دلیل است که رنگهای خنثی برای کسانی که اعتماد به نفس کمی در ترکیب رنگها با همدیگر برای لباس دارند عالی است. اما صرف نظر از مهارت شما در ترکیب شیک رنگها هر مردی باید چند لباس اصلی با رنگ های خنثی در کمدش داشته باشد.

لباس های طرح دار در ست کردن لباسها

وقتی در ترکیب رنگ لباس ها اعتماد به نفس کافی به دست آوردید وقت بازی با طرح ها است. به یاد داشته باشید در ست لباس های طرح دار با همدیگر مطمئنا نباید ظاهرتان را خیلی شلوغ بسازید. لباس طرح دارتان را چه یک پولیور باشد یا ژاکت یا برای کسانی که اهل فشن هستند یا لباس های غیر معمول می پوشند شلوارهای طرح دار انتخاب کنید و بقیه لباسهایتان را ساده انتخاب کنید. به این ترتیب انتخاب لباس طرح دار قابل توجیه و محتاطانه می شود.

دقت به پیام رنگ ها

رنگهای خاکی و روشن و رنگ های گرم ناخالص، می توانند ظاهر شما را دوستانه و اجتماعی نشان دهند. قرمزهای روشن توجه ها را جلب می کند. رنگ های تیره و تک رنگ می توانند شما را غیرقابل انعطاف یا قدرتمند نشان دهند. اگر می خواهید توجه کمتری جلب کنید رنگ های مات یا کمرنگ بپوشید. رنگ های روشن و جیغ به خصوص بنفش ممکن است شما را خلاق تر نشان دهد.

امیدواریم حالا برای ترکیب لباس هایتان به روشی درست ایده گرفته باشید. ست کردن آنها با هم به مهارت نیاز دارد. دانستن اصول اولیه به شما کمک می کند رنگ لباسها و در نهایت رنگ های درون کمدتان را درست انتخاب کنید. از ناحیه امن سفید، خاکستری، سیاهتان بیرون بیایید و رنگ های بیشتری را به دنیای لباسهایتان اضافه کنید.

بیشتر بخوانید:

رنگ کدام لباس مناسب رنگ پوست من است ؟

راهنمای ست کت و شلوار در رنگ های متنوع ویژه آقایان + عکس

۷ ایده جذاب برای انتخاب لباس عید (مخصوص خانم ها)

راهنمای ست کردن شلوار با کفش ویژه آقایاناین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (12 رای)  
    دیدگاه ها

    درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است