alexametrics
دلگرم
امروز: جمعه, ۰۷ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۲ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۷ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
چگونه گل ها را تازه نگه داریم؟

11 روش طلایی جهت تازه نگه داشتن گل طبیعی

چگونه گل ها را تازه نگه داریم؟
5
1.5K
زمان مطالعه: 6 دقیقه
تازه نگه داشتن گل با چند روش ساده و کاربردی : گل یکی از بهترین هدایایی است که عزیزان تان می توانند برای شما هدیه آورند. در این مقاله چندین روش برای تازه نگه داشتن گل ها و طولانی کردن عمر آن ها آوردایم.

آموزش تازه نگه داشتن گل چیده شده در خانه با ساده ترین روش ها

گل هدیه دادن همیشه بهترین کاری است که می توان برای یک دوست انجام داد. اما بدی آن این است که خیلی زود بعد از چند روز پژمرده شده و از بین می روند. بنابراین در این مقاله 11روش برای تازه نگه داشتن گل ها و طولانی کردن عمر آن ها آورده است. پس با دلگرم همراه شوید.

11 ترفند عالی برای افزایش ماندگاری گل طبیعی

1. برای ماندگاری بهتر گل ها را در گلدان بزرگ و تمیز قرار دهید

همیشه از گلدان تمیز برای گل ها استفاده کنید تا آن ها را از میکروب و ریز جاندارها حفظ کنید. برای این که ساقه گل ها خیلی به هم فشرده نباشند گلدان های دهانه گشاد استفاده کنید.

2. برای تازه نگه داشتن گل طبیعی گل ها را در آب داغ قرار دهید

مراقب باشید که از آب جوش استفاده نکنید. دمای آب باید حول و حوش ۴۳ – ۴۴ درجه سانتیگراد باشد. آب داغ را داخل گلدان گل ها بریزید و به مدت ۱ تا ۲ ساعت در مکانی سرد قرار دهید.

ملکول های آب داغ سریع تر در ساقه ها حرکت می کنند و در عین حال گل ها رطوبت کمتری را از دست می دهند چون هوا سرد است. این روش عمر گل ها را بیشتر می کند.

3. برای عمر بیشتر گل ها از آب ولرم استفاده کنید

اگر نمی خواهید از روش قبلی استفاده کنید دسته گل ها را در آب ولرم یا آب دمای اتاق قرار دهید. گل های تازه معمولا آب گرم را زودتر از آب سرد جذب می کنند.

4. برای ماندگاری گل طبیعی برگ های پایین ساقه را بچینید

برای این که گل های تازه ماندگاری بیشتری داشته باشند برگ هایی که زیر آب می روند را بچینید. برگ های زیر آب خیلی زود فاسد می شوند و تبدیل به غذا برای باکتری ها می شوند در نتیجه باقیمانده گل ها را از بین می برند.

5. برای ماندگاری بهتر آب گل را عوض کنید

برای تازه ماندن گل ها آب آن را هر روز عوض کنید و قبل از عوض کردن آب هر چه داخل گلدان مانده بیرون بریزید و تمیز کنید. این کار از ایجاد میکروب ها جلوگیری می کند. حتی می توانید چند عدد قرص آسپرین داخل بریزید تا آب را تمیز و بدون باکتری نگه دارد.

6. برای بیشتر شدن عمر گل ها انتهای ساقه را بچینید

مرتب انتهای ساقه را بچینید. با استفاده از یک چاقو یا تیغ ساقه گل ها را به صورت زاویه دار (۴۵ درجه) ببرید. این کار توانایی گل ها در جذب آب را بیشتر می کند. برای گل های ظریفی مثل گل رز ساقه را زیر آب ببرید زیرا باکتری های هوا را خیلی زود جذب می کند و گل پژمرده می شود.

11 روش طلایی جهت تازه نگه داشتن گل طبیعی

7. از مواد نگهدارنده گل ها استفاده کنید

این محلول ها را هم می توانید از گل فروشی ها خریداری کنید و هم خودتان درست کنید. نگهدارنده های گل دربردارنده موادی است که عمر گل ها را بیشتر می کنند. این مواد آفت کش مانع از ایجاد باکتری در گیاه می شود.

برای درست کردن این محلول نوشابه گازدار مرکبات را با مایع سفید کننده ترکیب کنید. به نسبت ۱ بر ۳ نوشابه و آب را با هم مخلوط کنید و چند قطره مایع سفید کننده به آن اضافه کنید تا میکروب ها و جانوران میکروارگانیسم از بین بروند.

8. گل ها را از نور مستقیم آفتاب، میوه و سیستم های گرمایشی دور نگه دارید

گل ها را در مکانی دور از نور خورشید و سیستم های گرمایشی قرار دهید. حتی از قرار دادن میوه در کنار گل ها نیز اجتناب کنید زیرا گاز میوه ها (اتیلن) باعث پژمرده شدن گل ها می شود.

9. گل های پژمرده را جدا کنید

گل های پژمرده را از دسته گل ها جدا کنید زیرا ممکن است گاز اتیلن آن مثل میوه ها گل ها را پژمرده کند.

10. گل ها را درست بچینید

همه نوع گل را نمی توان داخل یک گلدان آب قرار داد. گل های نرگس و سنبل مواد شیمیایی از خود دارند که برای گل های دیگر سمی است. بنابراین بهتر است آن ها را در گلدان های جداگانه قرار دهید.

11.گلها را در زمان مناسبی بچینید

گلهای مختلف در زمانهای متفاوتی باید چیده شوند. تا ماندگاری بیشتری دارا باشند. بهترین زمان چیدن برای گلهایی که هر شاخه آنها دارای چند گل می باشد، مانند لیلیوم، زمانی است که حداقل یکی از گلها شروع به باز شدن کرده باشد و رنگ داخل آن مشخص باشد.

برای گلهایی مانند رز که هر شاخه فقط یک گل می دهد نیز بهترین زمان برای چیدن زمانی است که کامل باز شده باشند و پس از آن چیده شوند.

بیشتر بخوانید :

بهترین روش خشک کردن گل رز در منزل: مراحل خشک کردن به همراه عکس

۱۰ روش عالی برای شستشوی گل های مصنوعی در منزل

چند نکته دیگر نیز در مورد نگهداری از گل ها

  • شاید شنیده باشید که آسپیرین یا سرکه به طولانی کردن عمر گل های شاخه بریده کمک می کند، ولی باید بدانید که این چیزها در واقع تأثیر زیادی ندارند. چیزی که شاید تأثیر داشته باشد، استفاده از لیموناد است. یک تجربه علمی ثابت کرده است که پر کردن گلدان گل از سون آپ بجای آب می تواند گلها را تا دو هفته شاداب نگه دارد.
  • یک داستان قدیمی وجود دارد که می گوید اگر یک سکه پنی را ته گلدان گل لاله بیندازید آنها را راست نگه می دارد. به نظر می رسد درست است!
  • یک نکته دیگر در مورد لاله ها: فرو کردن ساقه لاله در آب و یخ به هنگام صبح و بریدن نیم اینچ از ته ساقه موجب طولانی شدن عمر لاله می شود.
  • اطلسی ها آب را خیلی دوست دارند و بجای آب پاشیدن به آنها، بهتر است آنها را سریع در کاسه ای از آّب خنک فرو کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (5 رای)  
  • منبع
  • seemorgh.com
  • www.yjc.ir
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits