دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۴ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
چگونه ماشین لباسشویی را تمیز و ضدعفونی کنیم ؟
6
زمان مطالعه: 13 دقیقه
ماشین لباسشویی یکی از مهم ترین لوازم منزل به حساب می آید که باید به خوبی از آن مراقبت کرد. یکی از نکات مراقبت از ماشین لباسشویی تمیز نگه داشتن، ضدعفونی کردن و شستن ماشین لباسشویی است.

تمیز و ضدعفونی کردن لباسشویی

ضدعفونی و تمیز کردن ماشین لباسشویی ، به گزارش دلگرم ماشین لباسشویی در دسته پرکاربرد‌ترین لوازم خانگی قرار می‌گیرد و مانند دیگر وسایل، به نظافت نیاز دارد. اغلب افراد تصور می‌کنند چون این وسیله خود فرآیند شستشو را انجام می‌دهد، احتیاجی به تمیز کردن ندارد. این درحالیست که فضای داخلی ماشین لباسشویی دارای درز‌ها و شکاف‌های فراوانی است که محل تجمع باکتری‌ها هستند.رطوبت نیز می‌تواند عامل مهمی برای رشد و تکثیر کپک باشد. بنابراین هر چند وقت یکبار تمیز و ضدعفونی کردن لباسشویی را در برنامه خود قرار دهید.

چرا لباسشویی را باید تمیز کنیم؟

اغلب ما گمان می‌کنیم چون لباسشویی خود یک وسیله شوینده به حساب می‌آید، پس خود به خود تمیز هم می‌شود. اما این تفکری غلط است.جالب است بدانید، ماشین لباسشویی در حین شستن لباس‌ها، بیشتر در معرض باکتری و آلودگی‌ها قرار می‌گیرد. تمام مراحل شستشو در ماشین لباسشویی، با آب ولرم رو به سردی انجام می‌شود.بیشتر اوقات این دما برای از بین بردن میکروب‌ها کافی نیست و میکروب و باکتری‌های موجود در لباس‌های کثیف، در حین شستشو در این درز‌ها و شکاف‌ها قرار می‌گیرند و زمینه را برای رشد قارچ و کپک فراهم می‌کنند.مواد شوینده باقی مانده و املاح سختی که درون آب‌ وجود دارند در این محیط شروع به رسوب گذاری می‌کنند. درنهایت، همه این شرایط باعث می‌شوند دیگ ماشین کثیف شده و لباس شما به طور کامل تمیز و ضدعفونی نشده و تیره به نظر برسد.

اجزای مهم برای ضدعفونی کردن ماشین لباسشویی

در ماشین لباسشویی باید اجزایی را که در زیر برشماردیم جداگانه تمیز کرد :

جرم گیری و رسوب زدایی ماشین لباسشویی

لاستیک درب ماشین لباسشویی

اگر لاستیک درب ماشین لباسشویی را با دست کنار بکشید و زیرش را نگاه کنید متوجه میشوید. معمولاً در اثر عدم تمیز کردن مناسب، زیر این حلقه پر از کپک یا رسوبات باقی مانده از صابون و تایت میشود. در این جا است که تمیز کردن ماشین لباسشویی اهمیت پیدا میکند.همچنین ماشین لباسشویی اگر پس از مدتی تمیز و جرم گیری نشود بوی بد شدیدی از ان به مشام می رسد. علت این امر عدم نظافت و تمیز کردن فضای داخلی ماشین لباسشویی شماست. برخی از ماشین‌ های لباسشویی اتوماتیک برنامه‌ پاک سازی فضای داخلی را در تنظیمات خود دارند که تمییز کردن ان ها اسان است.اما برای ماشین‌ های لباسشویی که این برنامه را در تنظیمات خود ندارد، شما خودتون باید به صورت دستی این کار را انجام دهید.

محفظه جاپودری

برای این کار ابتدا باید محفظه جاپودری ماشین لباسشویی را به ارامی خارج کرده و با استفاده از یک اسکاج و یا مسواک آغشته به یک ماده شوینده ملایم (میتوانید از مقداری سرکه هم استفاده کنید) آن را شستشو دهید. و پس از خشک شدن محفظه را در جای خود قرار دهید.

فیلتر لباسشویی

کثیف ترین قسمت ماشین لباسشویی، فیلتر آن است که در قسمت پایین قرار گرفته است. در این قسمت پرز، مو، قسمت های ریز جدا شده از لباس همانند دکمه و… جمع می شود. لذا هر ماه باید فیلتر را خارج نموده و کاملا تمیز نمود. میتوانید اون رو با مسواک و مواد شوینده تمییز کنید.محفظه قرار گرفتن فیلتر را فراموش نکنید. در اطراف محفظه ورودی اغلب ماشین لباسشویی‌ ها یک نوار لاستیکی وجود دارد که اون رو هم باید تمییز کنید.

درب لباسشویی

اگر تا حالا واشر دور درب لباسشویی رو تمیز نکردید ، ابتدا بوسیله یک دستمال تمییز اون رو خشک کنید. و سپس با استفاده از اسفنج کفی و دستمال تمییز کنید. برای تمییز کردن واشر درب میتوانید از مخلوط مقداری سرکه با اب استفاده کنید و سپس با دستمال ان را تمییز و خشک کنید.

محفظه داخلی ماشین لباسشویی

برای تمیز کردن محفظه دیگ ماشین لباسشویی و ضد عفونی کردن ماشین لباسشویی به دلیل وجود حفره‌ های بسیار می‌ توانید از جوش شیرین یا قرص‌ های تمیز کننده ماشین لباسشویی استفاده کنید. حالا ماشین را روشن کنید تا به صورت خالی کار کند. بهترین دما برای این کار استفاده از آب شصت درجه است.

ضدعفونی و تمیز کردن ماشین لباسشویی

چه زمانی لباسشویی را ضدعفونی کنیم ؟

اگر بین تمیز کردن یا نکردن ماشین لباسشویی مردد مانده‌اید و نمی‌دانید وقت تمیز کردن آن رسیده است یا نه، در اینجا چند نشانه را به شما می‌گوییم، که اگر آنها را در ماشین لباسشویی خود مشاهده کردید وقت تمیز کاری است.

1. بوی ناخوشایند حس می‌کنید

اگر زمان شستشوی ماشین لباسشویی را به تاخیر انداخته باشید، بعد از مدتی بوی نامطبوعی را از آن حس می‌کنید. این بوی ناخوشایند به خاطر باکتری‌های درون دیگ لباسشویی است و باید بدانید که این باکتری‌ها در حین شستشو، به راحتی به لباس شما منتقل می‌شوند.

2. کپک زدن ماشین لباسشویی

ظاهر دستگاه را کنترل کنید. به دقت قسمت درب لباسشویی را بررسی کنید، زیرا واشر پلاستیکی آن یک خانه امن برای پرورش کپک است. آب کثیف در حین شستشو در این قسمت از ماشین جمع می‌شود و باید بعد از فرایند تمیز کردن لباس،‌ با پارچه‌ای تمیز این بخش را به خوبی خشک کرد تا واشر کپک نزند.اگر این بخش را باز کردید و با کپک یا نقطه‌های سیاهی روبرو شدید باید به سرعت برای تمیزکردن آن اقدام کنید. این کپک‌ها می‌توانند در حین فرایند شستشو به لباس شما منتقل و باعث بروز ناراحتی‌های پوستی شوند.

3. لباس‌ها را بررسی کنید

بعد از فرایند شستشو، لباس‌ها را به طور کامل بررسی کنید و اگر لکه‌های سیاهی روی لباس مشاهده کردید، زمان تمیز کردن ماشین لباسشویی است. این لکه‌های سیاه می‌تواند به خاطر آهک باشد. آهک می‌تواند به داخل لوله‌های ماشین نفوذ کرده و تاثیر مخربی روی آنها بگذارد، پس برای پیشگیری از هزینه‌های سنگین این نشانه را جدی بگیرید.

چه زمانی ماشین لباسشویی را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن ماشین لباسشویی برنامه زمانی خاصی را در نظر بگیرید، زیرا ماشین لباسشویی باید حداقل سالی یکبار تمیز شود. اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که سختی آب در آن بالاست برای جلوگیری از رسوب گیری هر سه ماه یکبار آن را تمیز کنید. این برنامه در نواحی گرم و مرطوب نیز صدق می‌کند.

نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی

اگر حتی یک نشانه از موارد بالا را در ماشین لباسشویی خود مشاهده کردید، وقت آن رسیده است که ماشین خود را تمیز کنید. این روند ممکن است بسیار طولانی به نظر رسد، اما در اصل بسیار راحت و آسان است. روش‌های مختلفی برای تمیز و ضدعفونی کردن ماشین لباسشویی وجود دارد که در اینجا به چند نمونه از آن اشاره می‌کنیم:

از سرکه سفید و جوش شیرین استفاده کنید

نیازی نیست به فکر انتخاب یک ماده شوینده صنعتی برای تمیزکردن دستگاه باشید، زیرا یک روش طبیعی وجود دارد که به خوبی فرایند پاکیزگی را انجام می‌دهد. سرکه و جوش شیرین، دو ماده طبیعی هستند که برای نظافت بخش‌های مختلف خانه به‌کار می‌روند.سرکه یک ماده ضدعفونی کننده قوی و البته طبیعی است که به خوبی باقی مانده مواد شوینده در ماشین لباسشویی را که باعث رسوب گیری می‌شود را از بین می‌برد.جوش شیرین نیز یک راه حل مناسب برای از بین بردن بوی بد داخل ماشین است.

چگونگی تمیز کردن ماشین لباسشویی درب از بالا

اگر ماشین لباسشویی شما از نوع سطلی است، در اولین قدم آن را روشن کنید و آب گرم را برای شستشو انتخاب کنید تا ماشین از آب گرم پر شود.در این مرحله، هیچ ماده شوینده و صابونی به کار نبرید و اجازه دهید آب گرم وظیفه خود را که از بین بردن باکتری‌ها است، به‌خوبی انجام دهد.درب ماشین را باز کنید، این به معنی متوقف شدن فرایند نیست.سه یا چهار فنجان سرکه را به این آب گرم بیافزایید.

حتماً بخوانید:
رفع کپک ماشین لباسشویی در ۴ مرحله

رفع کپک ماشین لباسشویی در ۴ مرحله

کپک ها برای تولید و تکثیر نیاز به محیط های مرطوب دارند. فضای داخلی ماشین لباسشویی نیز پس از شستشوی لباس ها، می تواند مکان مناسبی برای رشد کپک ها…

نگهداری از ماشین لباسشویی

چند راهنمای ساده درباره‌ی نگهداری از ماشین لباسشویی می‌تواند کارایی بالا به همراه کمترین خرابی را برای دستگاه شما به ارمغان بیاورد. در این مطلب نکاتی برای نگهداری از ماشین لباسشویی (مدل های درب از جلو و درب از بالا) را برای شما ارائه می‌دهیم.حالا نوبت افزودن جوش شیرین به ترکیب آب گرم و سرکه است. نصف فنجان جوش شیرین را به محلول اضافه کنید و اجازه دهید باهم به خوبی ترکیب شوند.پس از ترکیب ماشین لباسشویی را متوقف کنید و اجازه دهید این محلول جادویی به مدت یک ساعت درون ماشین باقی بماند. باقی ماندن و استراحت کردن محلول درون ماشین باعث می‌شود باکتری و کپک ها از بین بروند.حالا نوبت به قسمت‌های بیرونی ماشین رسیده است. یک پارچه لطیف بردارید و آن را با محلول آب و سرکه مرطوب کنید.حالا آن را بر دستگیره‌ها و بدنه ماشین بکشید، دقت کنید که هیچ قسمتی را از قلم نیندازید. می‌توانید برای پاک کردن نقاط دور از دسترس از مسواک استفاده کنید.بعد از تمام شدن چرخه شستشو، یک دستمال تمیز بردارید و درون سطل را تمیز کنید. این فرایند را تا تمیز شدن کامل چندین بار انجام دهید.

سفید کننده را هم امتحان کنید.

اینکه سفید کننده نیز می‌تواند داخل ماشین لباسشویی را تمیز کند شما را متعجب کرده است؟اگر حوصله اندازه گیری‌ پیمانه جوش شیرین و سرکه را ندارید این روش را امتحان کنید.نیمی از محلول سفید کننده را درون فنجان آن بریزید، درب ماشین لباسشویی را باز کنید و محلول را داخل آن بریزید.ماشین را روشن کرده و داخل آن را با آبگرم پر کنید. این محلول به خوبی سطل درون ماشین را تمیز می‌کند.اجازه دهید تا محلول برای حدود یک ساعت درون سطل باقی بماند.حالا که چرخه شستشو به پایان رسیده نگاهی به درون ماشین بیاندازید. اگر همچنان لکه‌های سفید درون ماشین شما را نگران کرده است، چرخه دوم شستشو را آغاز کنید.آبگرم را درون ماشین به جریان بیاندازید و از شر لکه‌های سفید خلاص شوید.

نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی

چگونگی تمیز کردن ماشین لباسشویی درب از جلو

ابتدا محفظه درون ماشین لباسشویی را با محلول سه چهارم آب و سرکه پر کنید و سپس درب آن را ببندید.ماشین لباسشویی را در حالت شستشو قرار داده و زمان دهید آب و سرکه در داخل ماشین به جریان بیافتند. با این روش سرکه تمام میکروب‌های داخل ماشین را از بین می‌برد.وقتی که ماشین در حال کار کردن است، در یک سطل بزرگ یک لیتر سرکه و نصف فنجان جوش شیرین را ترکیب کنید.یک دستمال تمیز و لطیف بردارید، آن را به محلول آغشته کنید و روی بدنه ماشین بکشید.بعد از اتمام فرایند شستشو ،بار دیگر ماشین را در حالت آبکشی تنظیم کنید. در این مرحله هیچ ماده شوینده شیمیایی و یا طبیعی به کار نبرید. با اینکار تمام دیگ داخل ماشین لباسشویی تمیز شده و بوی سرکه از بین می‌رود.با پایان این مرحله فرایند شستشوی ماشین شما نیز به پایان می‌رسد.

قرص جرم گیر ماشین لباسشویی

جوش شیرین و سرکه تنها راه حل نیستند و قرص جرم گیر ماشین لباسشویی نیز یک گزینه ایده‌آل است. این قرص تمام رسوبات باقیمانده در دیگ و المنت‌های ماشین را پاک می‌کند و بوهای نامطبوع را ازبین می‌برد.برای به کاربردن این ماده شوینده، ابتدا ماشین لباسشویی را خالی کنید، هیچ چیز نباید درون آن وجود داشته باشد. یکی از این قرص‌ها را برداشته و درون دیگ ماشین قرار دهید. چرخه شستشو با آبگرم را انتخاب کنید و اجازه دهید قرص به آرامی در داخل آب حل شود. به همین سادگی دیگ ماشین لباسشویی تمیز می‌شود.

برای تمیز نگه داشتن ماشین لباسشویی چه نکاتی را رعایت کنیم؟

ماشین لباسشویی وسیله‌ای پرکاربرد در زندگی است، پس باید از آن به درستی مراقبت کنیم. با رعایت نکاتی که در ادامه گفته خواهد شد شما می‌توانید عمر مفید و کارایی ماشین لباسشویی خود را افزایش دهید.

1. نگذارید لباس‌های خیس درون ماشین بمانند

بعد از کامل شدن چرخه شستشو، لباس‌ها را به سرعت بیرون بیاورید و نگذارید که این لباس‌ها درون ماشین باقی بمانند.اگر لباس‌های خیس درون ماشین لباسشویی رها شوند، به دلیل وجود رطوبت، به محلی برای رشد و تکثیر باکتری و قارچ‌ها تبدیل خواهند شد. این مسئله باعث ایجاد بوی نامطبوع نیز می‌شود و می‌تواند بر عملکرد ماشین تاثیر منفی بگذارد.

حتماً بخوانید:
زمان ریختن نرم کننده در ماشین لباسشویی و نحوه استفاده از آن

زمان ریختن نرم کننده در ماشین لباسشویی و نحوه استفاده از آن

یکی از پرکاربردترین و پرطرفدارترین مواد شوینده، مایع نرم‌ کننده است. این مایع باعث نرمی و لطافت پارچه و خوشبو شدن لباس‌ها می‌شود.

2. درب ماشین را باز بگذارید

بعد از کامل شدن شستشو، درب ماشین لباسشویی را باز کنید و اجازه دهید رطوبت تبخیر شود. بستن درب آن باعث می‌شود رطوبت، درون دیگ به دام بیفتد. به همین دلیل رطوبت درون دستگاه باعث رشد میکروب خواهد شد.با یک پارچه خشک، لایه پلاستیکی دور دیگه ماشین را خشک کنید، در فرایند شستشو این قسمت پر از آب می‌شود و باید آب آن گرفته و خشک شود.تمیز و ضدعفونی کردن ماشین لباسشویی را جدی بگیرید، املاح و مواد معدنی موجود در آب و مواد شوینده می‌توانند باعث رسوب گذاری در قسمت‌های مختلف ماشین شوند. اگر تمیز کردن و رسوب زدایی به موقع انجام نشود، می‌تواند آثار مخربی روی سیستم و نحوه عملکرد ماشین بگذارد و باعث ایجاد هزینه شود.اگر ماشین لباسشویی شما دچار مشکل شده است و به رسوب زدایی یا تعمیر احتیاج دارد، کافیست درخواست خود را در سایت یا اپلیکیشن آچارباز ثبت کنید.

جلوگیری از کثیف شدن لباسشویی

نکاتی که حتما باید رعایت کنید:

  1. شست و شو در دمای پایین جرم ها و باکتری هایی که در ماشین لباسشویی ایجاد میشوند را از بین نمی برد. حداقل یک بار در ماه با دمای بالای 60 درجه سانتیگراد (ترجیحاً 90 درجه) لباس بشویید، تا ماشین شما ضد عفونی شود.
  2. کپک در محیط های مرطوب رشد میکند. پس همیشه در ماشین لباسشویی را بعد از شستن لباس ها باز بگذارید تا خوب خشک شود. در ضمن هیچ وقت نگذارید لباس های خیس داخل ماشین لباسشویی بمانند.
  3. اگر از ماشین لباسشویی خود برای شستن لباس نوزاد استفاده می‌کنید، مراحل شست‌ و‌ شوی ماشین لباسشویی را ترجیحا هر هفته انجام دهید.
  4. استفاده بیش از حد از شوینده ها هم میتواند موجب ایجاد کپک شود. حجم شوینده را متناسب با مقدار لباس ها و کثیفی ان ها انتخاب کنید.
  5. بعد از هربار شست شوی لباس ها و بعد از تخلیه لباس ها از ماشین لباسشویی واشر چرمی را با یک دستمال نخی کاملا خشک و تمیز کنید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.3 از 5 (6 رای)  

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

آریو | ۲ سال پیش
سلام ،،،، بسبار عالی بود ،،،، سپاس
0
0

hits