دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۱ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۷ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۱۲ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
مراحل و مدارک لازم برای تعویض کارت پایان خدمت
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
افرادی که دارای کارت های پایان خدمت قدیمی هستند، می بایست در اسرع وقت اقدامات مربوط به دریافت کارت هوشمند خدمت خود را انجام دهند.

نحوه تعویض کارت پایان خدمت نظام وظیفه این گونه است که افراد باید به یکی از دفاتر پلیس +10 مراجعه کرده و با ارائه مدارک لازم درخواست خود را مبنی بر تعویض کارت ثبت نمایند. کارت پایان خدمت نظام وظیفه بعد از اتمام دوره سربازی به افراد داده می شود. همچنین ممکن است بعضی افراد از شرایط معافیت های سربازی استفاده کرده و کارت معافیت نظام وظیفه را دریافت کرده باشند. از آنجایی که کارت های جدید پایان خدمت و معافیت، مانند کارت های ملی به صورت هوشمند طراحی شده اند، متقاضیان باید برای دریافت کارت جدید اقدام کنند.
افرادی که قصد تعویض کارت پایان خدمت خود با کارت های هوشمند جدید سربازی را دارند باید از نحوه دریافت کارت هوشمند نظام وظیفه آگاه باشند. برای شروع مراحل تعویض کارت، باید به یکی از مراکز پلیس + 10 مراجعه کرده و درخواست خود را ارائه نمایید.

نحوه تعویض کارت پایان خدمت نظام وظیفه

افرادی که دارای کارت های پایان خدمت قدیمی مربوط به سال 1360 به بعد هستند، باید به این موضوع توجه کنند که کارت پایان خدمت آن ها فاقد هرگونه اعتبار قانونی است و افراد باید برای تعویض کارت پایان خدمت نظام وظیفه قدیمی خود با کارت های هوشمند جدید اقدام کنند.

 تعویض کارت پایان خدمت

لازم به ذکر است که کارت پایان خدمت قدیمی نظام وظیفه بدون اعتبار، هیچ گونه ارزش قانونی برای فرد ندارد و ممکن است افراد برای کارهای روزمره خود مانند اخذ گواهینامه رانندگی با ممنوعیت هایی مواجه شوند.
در فاز اول تعویض کارت های پایان خدمت قدیمی، افرادی که در سال های 1360 به بعد کارت پایان خدمت دریافت کرده اند تا پایان سال برای تعویض کارت های پایان خدمت قدیمی اقدام کنند. در فازهای بعدی تعویض کارت های پایان خدمت، کارت های پایان خدمت سال 1370 به بعد فاقد اعتبار می شود و افراد می بایست برای تعویض این کارت ها اقدام کنند.

لازم به ذکر است که فاز ابتدایی تعویض کارت های قدیمی مربوط به سال 1385، در سال 1391 اجرا شد و افراد می بایست تا آخر سال 1391، مراحل مربوط به تعویض کارت های پایان خدمت قدیمی را انجام می دادند.
افرادی که دارای شرایط مذکور هستند، می بایست در زمان تعیین شده از سوی سایت نظام وظیفه و هر چه سریع تر به یکی از مراکز خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10) مراجعه کرده و با تکمیل فرم تعویض کارت پایان خدمت نظام وظیفه و ارائه مدارک لازم برای کارت های پایان خدمت قدیمی درخواست خود را مبنی تعویض کارت پایان خدمت سربازی ارائه دهند.

افرادی که در خارج از کشور ساکن هستند، می بایست به جای مراجعه به دفاتر پلیس +10 به نمایندگی های جمهوری اسلامی در سطح کشور محل سکونت خود مراجعه کنند و مراحل مربوط به تعویض کارت های پایان خدمت قدیمی را انجام دهند.
افرادی که قصد دارند مدت زمان خدمت سربازی را به سابقه بیمه خود اضافه کنند، می توانند با مطالعه مقاله زیر از جزئیات مراحلی که باید انجام دهند، مطلع شوند.

مدارک لازم برای تعویض کارت های پایان خدمت نظام وظیفه

با توجه به اینکه کارت های پایان خدمت قدیمی دارای ارزش قانونی نمی باشند، افرادی که قصد تعویض کارت پایان خدمت خود را دارند باید با در دست داشتن مدارک زیر، به مراکز پلیس +10 مراجعه کرده و درخواست خود را مبنی بر تعویض کارت پایان خدمت قدیمی به کارت های هوشمند را ثبت کنند. حدود 10 روز بعد از ارائه مدارک زیر به دفاتر پلیس +10، کارت هوشمند پایان خدمت افراد صادر می شود.

کارت سربازی اجباری در ایران

دو قطعه عکس سه در چهار: عکس مشمول باید کاملا رنگی و بدون هیچ گونه لک یا مارکی باشد. همچنین، بهتر است که عکس مشمول زمینه سفید باشد و با رعایت کامل شئونات اسلامی گرفته شود.

تکمیل برگه درخواست تعویض کارت پایان خدمت قدیمی و دریافت کارت های هوشمند جدید
ارائه کردن اصل کارت پایان خدمت قدیمی و یا ارائه کارت پایان خدمت دوره احتیاط
تحویل اصل فیش بانکی مربوط به هزینه صدور کارت پایان خدمت هوشمند و ارسال آن توسط پست پیشتاز جمهوری اسلامی ایران
ارائه مدارکی مانند شناسنامه، کارت ملی و گذرنامه برای احراز هویت الزامی است.

نکته 1: در صورتی که مدرک تحصیلی افراد ارتقاء پیدا کرده است، می بایست تصویر آخرین مدرک تحصیلی را در زمان ثبت درخواست تعویض تحویل دهند.
نکته 2: افرادی که سابقه اطلاعات مربوط به نظام وظیفه خود را در سیستم ثبت نکرده اند، می بایست ابتدا مراحل لازم را برای ثبت این مدارک در سیستم نظام وظیفه انجام دهند. سپس، اقدام به تعویض کارت پایان خدمت سربازی کنند.

نحوه پیگیری صدور کارت پایان خدمت المثنی نظام وظیفه

صدور کارت پایان خدمت المثنی

شاید بعضی از افراد اقدام به دریافت و تعویض کارت های پایان خدمت قدیمی کرده باشند اما هنوز موفق به دریافت کارت جدید خود نشده باشند. خوشبختانه سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا روش های مختلفی را برای اطلاع و پیگیری صدور کارت پایان خدمت المثنی نظام وظیفه فراهم کرده است.
افرادی که بنا به دلایلی قصد دریافت کارت المثنی پایان خدمت سربازی را دارند، یا به علت تمام شدن اعتبار کارت های پایان خدمت قدیمی خود قصد دریافت کارت های هوشمند پایان خدمت سربازی را دارند، می توانند با مراجعه به یکی از مراکز و دفاتر پلیس +10 درخواست خود را مبنی بر دریافت کارت پایان خدمت جدید ثبت کنند. بعد از ثبت درخواست شما در سیستم نظام وظیفه، امکان پیگیری درخواست و صدور کارت پایان خدمت سربازی وجود خواهد داشت.
دقت کنید که طبق آخرین اطلاعیه های مربوط به صدور کارت های هوشمند جدید پایان خدمت، افراد باید حدود 20 روز برای صدور کارت پایان خدمت سربازی منتظر بمانند. در صورتی که بعد از 20 روز کارت پایان خدمت خود را دریافت نکرده اید، می توانید از طریق روش های زیر اقدام به پیگیری صدور کارت پایان خدمت جدید خودتان کنید.

 کارت المثنی خدمت سربازی

استفاده از سایت نظام وظیفه: برای استفاده از این روش می بایست به سایت نظام وظیفه به آدرس اینترنتی vazifeh.police.ir وارد شوید و از طریق کلیک کردن بر روی گزینه خدمات الکترونیک نظام وظیفه، به سامانه سخا وارد شوید.
در مرحله بعدی، شما می بایست نام کاربری یا همان کد ملی و رمز عبور یا همان کد سخا پنج رقمی را وارد کنید و با وارد شدن به سامانه سخا نظام وظیفه و بخش استعلام، از آخرین وضعیت صدور کارت پایان خدمت مطلع شوید.

حتماً بخوانید:
حذف‌ شرط پایان‌ خدمت برای‌ اخذ گواهینامه

حذف‌ شرط پایان‌ خدمت برای‌ اخذ گواهینامه

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از مصوبه این کمیسیون درباره حذف شرط پایان خدمت سربازی برای اخذ گواهینامه خبر داد. عطاالله حکیمی نماینده مردم رودبار و عضو…

مراحل دریافت کارت المثنی خدمت سربازی

استفاده از شماره تلفن گویا: دومین روش برای استعلام صدور کارت پایان خدمت سربازی، استفاده از تلفن گویای 096480 می باشد. می توانید با شماره گیری شماره ذکر شده، از آخرین وضعیت صدور کارت پایان خدمت خود مطلع شوید.

استفاده از سامانه رهگیری مرسولات پستی: با توجه به اینکه کارت های پایان خدمت توسط پست ارسال می شود؛ افرادی که کد رهگیری مرسوله پستی خود را دریافت کرده اند، می توانند با در دست داشتن کد 20 رقمی رهگیری مرسوله پستی به سامانه رهگیری مرسوله پستی جمهوری اسلامی ایران به آدرس اینترنتی tracking.post.ir مراجعه کنند و با وارد کردن کد رهگیری خودشان از آخرین وضعیت ارسال کارت پایان خدمت سربازی مطلع شوند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits