دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۳ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی
بیرون رفتن زن از منزل بدون اجازه شوهر چه حکمی دارد؟
3
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مدیر بودن مرد به معناى اسیر بودن زن در دست وى نیست تا بتواند به دلخواه خود عمل کند. در تمام مدیریت‏ها مدیر نباید خود را بى نیاز از شور و مشورت بداند.

آیا زن می تواند بدون اجازه شوهر از منزل بیرون برود؟

بعد از جاری شدن صیغه عقد، زن برای انجام برخی کارها نیاز به اجازه شوهر دارد ،همزمان با جاری‌شدن صیغه ازدواج زن برای انجام برخی کارها نیاز به اجازه شوهر دارد.

یکی از مواردی که بعد از جاری شدن صیغه عقد مطرح می شود این است که آیا اجازه شوهر برای خروج زن از منزل لازم است؟
قانون در خصوص ترک خانه توسط زن استثنائاتی در نظر گرفته که موجب محرومیت زن از دریافت نفقه نخواهد شد. این موارد شامل خروج از منزل برای درمان بیماری به تشخیص پزشک، خروج از منزل برای انجام امور شرعی و واجب و سکونت در مکان دیگر به دلیل ترس از ضرر و زیان مالی، جسمی یا آبرویی که ممکن از طرف هر کسی برای وی رخ دهد.
همچنین تا زمانی که زن به دلیل ترس جانی و مالی، امکان بازگشت به منزل را نداشته باشد، مرد مکلف است نفقه را به او پرداخت کند.
قانون درباره مجازات ترک منزل توسط زن به جز موارد فوق، مواردی را در نظر گرفته است که این موارد عبارت‌اند از، در صورت خروج زن از منزل بدون اذن شوهر، او نمی‌تواند نفقه دریافت کند، شوهر می‌تواند اجازه مجدد ازدواج را از دادگاه دریافت کند و مرد می‌تواند امکان دادخواست طلاق دهد.

احکام مربوط به خروج بانوان از منزل

برای دریافت نفقه چه شرایطی باید داشت؟

مطابق ماده ۱۱۱۴ قانون مدنی، زن بایستی در منزلی که شوهر تعیین می‌کند سکونت داشته باشد مگر آنکه اختیار تعیین مسکن به زن داده شده باشد؛ بنابراین ترک منزل بدون عذر موجه از سوی زن موجب ناشزه شدن او خواهد شد.
زن ناشزه زنی است که وظایف شرعی و قانونی خود را بدون دلیل موجه نسبت به همسر ایفا نمی کند و مصداق بارز آن نداشتن تمکین عام یا خاص نسبت به شوهر است.
به زن ناشزه نفقه تعلق نمی‌گیرد، ولی اینگونه نیست که مهریه را نتواند دریافت کند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (3 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits