دلگرم
امروز: جمعه, ۱۵ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۱۰ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
مجازات جرم اهانت و فحش دادن به قاضی
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
مجازات توهین به قاضی چیست؟ مجازات فردی که مرتکب توهین ساده می شود به دلالت ماده 608 شلاق تا 74 ضربه و یا جزای نقدی از دو میلیون تومان تا 8 میلیون تومان می باشد. بنابراین قاضی اختیار به اعمال مجازات شلاق و یا جزای نقدی خواهد داشت.

ارکان و مجازات توهین به قاضی از دید قانونی

به گزارش دلگرم : توهین کردن در بسیاری از موارد در اثر فشارهای درونی است که به فرد وارد می شود. برای مثال در بیمارستان به علت بیمار بودن یکی از عزیزان تان ممکن است نسبت یکی از کادر بیمارستان عصبانی شوید و توهین کنید در دادگاه هم به این علت که حس می کنید در حال ضایع کردن حق شما هستند ممکن است به قاضی توهینی کرده باشید که قبل از هر چیز باید بدانیم چه رفتارهایی و چه حرف هایی توهین است تا بعد به مجازات توهین به قاضی برسیم.

به طور ساده اگر بخواهیم توهین را تعریف کنیم باید گفت هر رفتاری (حالا این رفتار می تواند گفتاری باشد یا رفتاری یا نوشتاری) که باعث کسر شان یک نفر بشود یا باعث بشود که شخصیت فرد، سبک جلوه کند مصداق توهین است.در حالت گفتاری کسی با الفاظ زشت نسبت به ما پرخاش می کند. در حالت رفتاری مثل این مورد است که نفر یا نفراتی از داخل ماشین در حال عبور به ما (خانم یا آقا) چشمک می زنند یا مثلا علامت شصت نشان می دهد یا علامت لب را نشان می دهد که اینها مصداق توهین می باشند.به راحتی هر رفتاری نسبت به هر کسی را نمی توان توهین در نظر گرفت اگر علیه شما توهینی واقع شده بهتر است با مشاوران حقوقی مشورت کنید تا بتوانید بهتر کسب اطلاع کنید.

چه رفتاری نسبت به قاضی توهین است؟

نسبت به بسیاری از افراد، معیار اینکه چه رفتاری توهین و با چه حرف هایی توهین به حساب می آید یکسان است. اما برخی افراد با توجه به جایگاهی که دارند ممکن است رفتاری در مورد آنها توهین محسوب شود در حالی که نسبت به دوست و فامیل و باقی افراد توهین نباشد.مثال این مورد قاضی است.شاید رفتاری که ما نسبت به دوست خود انجام دهیم مصداق توهین نباشد و عرف دوستانه مقتضای آن رفتار است اما ممکن است همان رفتار با یک قاضی یا شخص دیگر جرم توهین به حساب بیاید.مثلا ممکن است در روابط عادی با نزدیکان خود از روی صمیمیت واژه “خفه شو” یا عبارت های دیگر را استفاده کنیم که این جرم نیست اما در مقابل قاضی توهین و جرم به حساب می آید.

مجازات توهین و اهانت به قاضی

مجازات توهین به قاضی چه شرایطی دارد؟

برای آنکه توهین انجام گرفته جرم باشد باید یک سری موارد وجود داشته باشد برای مثال اگر شما توهین کننده بوده اید با آگاهی از اینکه این جمله یا این کلمه توهین آمیز است اقدام کرده باشید مثلا ممکن است به قاضی یا هر فرد دیگری لفظی بگویید که به زبان آذری یا انگلیسی و… است و به شما یاد داده اند بدون آنکه بدانید استفاده از آن توهین به شمار می آید اما اگر آگاه از این لفظ نباشید حتی اگر توهین هم کرده باشید؛ مرتکب جرم نشده اید و مجازاتی در کار نخواهد بود.در هر حال ممکن است مواردی وجود داشته باشد که باعث شود حتی با وجود انجام توهین، فرد مجرم به حساب نیاید به حکم قانون که در این رابطه بهتر است با مشاوران حقوقی مسئله خود را با جزئیات در میان بگذارید تا کمک کار شما باشند.

توهین به قاضی چه مجازاتی دارد؟

توهین و مجازات آن قسمت های مختلفی دارد توهین به افراد کارمند دولتی مجازاتی شدید تر از باقی افراد دارد.توهین به کارمند دولت هر زمان و هر مکان هم شامل مجازات شدید نمی شود و با توجه به وضعیت موجود باید بررسی کرد که نحوه توهین چگونه بوده است.برای قاضی که کارمند دولت است اگر شما زمان جلسه دادرسی عصبانی شوید و عبارت هایی را به کار ببرید که مصداق توهین هستند مشمول مجازات شدید تر خواهد بود که توصیه می شود با وکلا در این زمینه گفتگو و نظرخواهی داشته باشید تا بتوانید بهتر از موضوع و مسئله شخصی خود آگاه شوید.

مجازات توهین به قاضی در قانون

در ماده ۶۰۹ قانون مجازات از توهین به قضات سخن گفته شده که طبق آن در صورت اثبات توهین کننده به حبس یک ماه و نیم تا سه ماه محکوم خواهد شد البته حبس شدن فرد بسیار احتمال اندک دارد؛ زیرا قانون راه های بسیاری را در نظر گرفته که فرد حبس نشود.اگر دادگاه به حبس حکم ندهد می تواند به شلاق از ۱ ضربه تا ۷۴ ضربه حکم بدهد.در کنار انتخاب یکی از این دو مورد فرد به مبلغی جزای نقدی هم محکوم می شود.

دفاع در برابر شکایت قاضی به جرم توهین

همچنان که گفتیم اگرچه قانون راهه ایی برای مجازات کردن در نظر گرفته اما راه هایی را هم برای بخشش فرد در نظر گرفته که با وجود جرم وی مجازات نشود.

در نتیجه : توهین و اینکه چه معیاری برای توهین وجود دارد بستگی به عرف آن شهر دارد و اینکه چه رفتاری در آن توهین هست یا نیست.مجازات توهین به افراد قاضی و کارمندان دولت با افراد دیگر متفاوت است؛ زیرا غیر کارمندان تنها به جزای نقدی ۲ میلیون تا ۸ میلیون تومان محکوم می شوند اما در مورد قضات در بالا توضیح دادیم.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است