دلگرم
امروز: شنبه, ۰۱ آبان ۱۴۰۰ برابر با ۱۶ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۳ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
اجاره ملک ورثه ای: نکات مهم برای مستاجر و موجر

شرایط و قوانین مربوط به اجاره ملک ورثه ای

اجاره ملک ورثه ای: نکات مهم برای مستاجر و موجر
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
اغلب افراد ترس خاصی نسبت به معامله یا اجاره ملک ورثه ای دارند. این ترس بیش‌تر مربوط به دردسرهای حقوقی و مشکلاتی است که بین موجر (وراث) و مستاجر رخ می‌دهد. در این مقاله شرایط و قوانین اجاره دادن ملک ورثه ای را شرح می‌دهیم.

قوانین برای اجاره دادن ملک ورثه ای چه می باشد؟

به گزارش دلگرم : در اجاره خانه ورثه ای باید به یک سری نکات حقوقی توجه کنید تا هم معامله شما از نظر قانونی درست باشد، هم اینکه در آینده با مشکلات حقوقی روبرو نشده و اسیر دعاوی ملکی نشوید. این نکات حقوقی چه می باشند؟

1- داشتن گواهی انحصار وراثت

بدون این که انحصار وراثت را انجام ندهیم نمیتوانیم ملک ورثه را اجاره دهیم .اگر مالک خانه فوت کرده باشد، بدون داشتن گواهی انحصار وراثت، ملک قابل معامله نمی باشد. پس همانطور که اشاره کردیم برای این که این کار را انجام دهید حتما باید انحاصر وراثت را انجام داده باشید و گواهی آن را در دست داشته باشد.مسلما از نظر قانون فقط و فقط گواهی انحصار وراثت است که میزان و سهم هر یک از وراث را مشخص میکند پس این گواهی ، گواهی سیار مهمی محصوب می شود . پس از دید قانون بدون داشتن گواهی انحصار وراثت، نمی‌توان روی ملک هیچگونه معامله‌ای انجام داد.بنابراین اگر قصد اجاره ملک ورثه ای را دارید، در قدم اول و پیش از هر سوالی، در خصوص انجام انحصار وراثت پرس و جو کرده و پیش از انجام معامله حتما گواهی انحصار وراثت را رویت کنید.

2- موافقت وراث

گاهی اوقات یک یا چند نفر از وراثت با اجاره دادن ملک موافق هستند، اما یک یا چند نفر دیگر موافق این موضوع نیستند.در این حالت که پیش می آید چه کاری باید انجام دهیم؟در این حالت حتی اگر اجاره نامه هم نوشته شده باشد و شما بخواهید که مراحل آخر اجاره دادن را طی کنید این اجاره نامه از نظر قانون به هیچ عنوان مورد قبول نمی باشد .و باید همه ی وراثی که در آن ملک نقش دارند با آگاهی و رضایت کامل از آن واقف باشند تا بتوان این کار را انجام داد . علاوه بر این تمامی وراث باید پای قرارداد را امضا کنند.پس قبل از امضا قرارداد اجاره ملک ورثه ای حتما گواهی انحصار وراثت را مشاهده کنید و همچنین این که اطمینان حاصل کنید که تمامی وراثت نسبت به اجاره ملک رضایت داشته و پای قرارداد را امضا می‌کنند.البته این که توجه داشته باشید که یک نفر از وراث یا همه آن‌ها می‌توانند شخصی را به وکالت از طرف خود معرفی کنند. در این صورت امضای وکیل کفایت می‌کند.

اجاره دادن ملک متوفی توسط یکی از وراث بنام خود

3- واریز ودیعه قرض الحسنه و اجاره بها (تقسیم اجاره بین وراث)

روش تقسیم اجاره بین وراث به توافق بین آن‌ها بستگی دارد.

سوالی که برای بسیاری از افراد مطرح می‌شود این است که تکلیف اجاره بهای ملک ورثه ای چه می‌شود؟

مبلغ اجاره را چگونه باید واریز کرد که از نظر قانونی صحیح باشد؟

برای واریز مبلغ رهن و اجاره بها، ۲ راه پیش پای شما قرار دارد، که عبارت است از:

1- راه اول این است که همه وراث توافق کنند که مبلغ مورد نظر به یک شماره حساب مشخص واریز شود.

در این حالت ضروری است که این توافق در اجاره نامه قید شده و شماره حساب یا شماره کارت مورد نظر نیز در اجاره نامه نوشته شود.

2- حالت دیگر این است که وراث به چنین توافقی نرسند. در این حالت باید با توجه به میزان سهم هر فرد از ارث، مبلغ رهن و اجاره ماهانه، به صورت جداگانه به حساب افراد واریز شود.در این حالت نیز باید این موضوع در اجاره نامه قید شده و شماره حساب هر یک از وراث در قرارداد اجاره ملک ورثه ای نوشته شود.

حتماً بخوانید:
تحت چه شرایطی نوه جزء ورثه حساب می شود و ارث می برد ؟

تحت چه شرایطی نوه جزء ورثه حساب می شود و ارث می برد ؟

شرایط ارث بردن نوه : برای ارث بردن نوادگان از مادربزرگ یا پدربزرگ خود یک قاعده کلی وجود دارد آن هم این است که برای تحقق این امر فرزندی از متوفی نباید…

تکلیف مستاجر پس از فوت موجر چیست؟

ممکن است مالک خانه‌ای که در تصرف مستاجر است فوت کند و وراث پس از انحصار وراثت از مستاجر بخواهند که ملک را تخلیه کند. سوالی که مطرح می‌شود این است که در این حالت تکلیف مستاجر چیست؟ آیا وراث می‌توانند مستاجر را مجبور به تخلیه کنند؟

در صورتی که قرارداد مستاجر تمام نشده باشد و هیچ شرایطی جهت فسخ قرارداد در این خصوص در قرارداد ذکر نشده باشد، وراث نمی‌توانند برای تخلیه ملک اقدام کنند.نکته‌ی مهمی که وجود دارد این است که مالک پیش از تصرف ملک نمی‌تواند در مورد ملک اظهار نظری داشته باشد. بنابراین با توجه به اینکه مهلت قرارداد مستاجر هنوز تمام نشده است، ملک در تصرف مستاجر است و وراث نمی‌توانند نسب به تخلیه آن تا زمان پایان قرارداد ادعایی مطرح کنند.مگر اینکه قرارداد مستاجر پس از مرگ مالک و پیش از انحصار وراثت پایان یافته باشد و علیرغم اتمام مدت قرارداد، ملک همچنان در تصرف مستاجر باشد. در این حالت نیز موضوع اجرت المثل مطرح می‌شود که توضیح آن در بخش قبل آمده است.همانطور که دیدید قانون در خصوص اجاره ملک ورثه ای کاملا شفاف است. بنابراین اگر نکات حقوقی گفته شده را در اجاره ملک ورثه ای به درستی رعایت کنید، نیاز به نگرانی نیست.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید