دلگرم
امروز: شنبه, ۰۱ آبان ۱۴۰۰ برابر با ۱۶ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۳ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
تفاوت مهریه عندالاستطاعه با عندالمطالبه

اعسار از پرداخت مهریه در چه شرایطی قابل قبول است؟

تفاوت مهریه عندالاستطاعه با عندالمطالبه
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
به هنگام درج مهریه در عقد نامه می‌توان آن را به دو صورت عندالاستطاعه یا عندالمطالبه تعیین کرد. اعسار از پرداخت مهریه از سوی مرد، برای مهریه عندالمطالبه امکان پذیر است.

در نکاح اسلامی، مالی که مرد به زن می‌پردازد و مکلف است حتی آن را در آینده پرداخت کند، مهریه نام گرفته است. مهریه را به نشانه عشق مرد به همسر خود، صداق نیز می‌نامند. به هنگام درج مهریه در عقد نامه می‌توان آن را به دو صورت عندالاستطاعه یا عندالمطالبه تعیین کرد. اعسار از پرداخت مهریه از سوی مرد، برای مهریه عندالمطالبه امکان پذیر است.

تفاوت مهریه عندالاستطاعه با عندالمطالبه

تفاوت این دو مورد این است که اگر مهریه عندالاستطاعه در نظر گرفته شود، در صورت درخواست مهریه از سوی زن و ناتوانایی مالی مرد در پرداخت آن امکان جلب شوهر وجود ندارد و حتی نمی‌توان او را ممنوع الخروج کرد. در این حالت مرد با لیست کردن اموال خود آنچه که توان پرداخت داشته باشد را پرداخت خواهد کرد. اما در نوع عندالمطالبه، زن هر زمان که بخواهد می‌تواند مهریه را از همسر خود طلب کند. در این نوع مهریه نکته‌‌ای که وجود دارد این است که مرد باید هر لحظه آماده پرداخت مهریه را داشته باشد و هیچ زمانی برای پرداخت در نظر گرفته نمی‌شود. در صورتی که مرد توانایی پرداخت داشته باشد، باید تمام مهریه را به طور یک جا پرداخت کند اما گاهی اوقات مرد می‌تواند اعسار از پرداخت مهریه را اعلام کند و مهریه را به صورت یکجا پرداخت نکند.

بیشتر بخوانیم: مراحل طلاق توافقی در دادگاه به چه صورت است؟

اعسار از پرداخت مهریه به چه معناست؟

مهریه نیز مانند سایر بدهی‌ها، یک بدهی مالی محسوب می‌شود و مرد می‌تواند با عنوان مطرح کردن موضوع اعسار، ناتوانی مالی خود را بیان کرده و شرایط پرداخت مهریه را تغییر دهد. اعسار، در لغت معنای رنج و سختی دارد، این به این معنا است که زمانی که مرد اعلام اعسار از پرداخت مهریه می‌کند، یعنی توانایی پرداخت مهریه را ندارد. اما دادگاه تنها به گفته مرد اکتفا نمی‌کند و باید مرد دلایل قابل قبولی را برای عدم پرداخت مهریه به دادگاه ارائه کند.

تفاوت مهریه عندالاستطاعه با عندالمطالبه

مراحل اثبات اعسار از مهریه

از زمانی که زن مهریه خود را مطالبه می‌کند، در دادگاه پرونده تشکیل می‌دهد و تعیین وقت رسیدگی داده می‌شود، همزمان مرد می‌تواند برای تشکیل پرونده اعسار اقدام کرده و همزمان با دادخواست مهریه زن، پرونده را به جلو ببرد.

در اولین مرحله مرد باید فهرستی از اموال منقول و غیرمنقول، حساب‌های بانکی و وجوه نقد را لیست کرده و با تنظیم یک دادخواست آن را به دادگاه ارائه دهد. اگر مرد به دلیل پرداخت مالیات اموال خود را به طور دقیق عنوان نکند، دادخواست اعسار او مورد تأیید دادگاه واقع نخواهد شد و ممکن است این کار او جرم محسوب شده و بین سه تا شش ماه به حبس محکوم شود.

همچنین مرد باید دو نفر را به عنوان شاهد ناتوانی مالی خود معرفی کرده و یک استشهادیه نیز فراهم کند. شاهدان باید به‌طور دقیق از وضعیت معیشت او مطلع باشند و شهادتی که می‌دهند درست و صحیح باشد. شاهدان نباید با مدعی اعسار نسبت نسبی یا سببی داشته باشند، آنها باید بی‌طرف باشند.

علاوه بر شهادت شاهدان، اگر مرد بیکار است باید توسط دادگاه احراز شود.

اگر مرد مستاجر است باید این موضوع در دادگاه برای قاضی محرز شود و میزان پرداخت اجاره بها مشخص شود.

همچنین اگر مرد نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی بدهکاری دارد، باید آنها را به دادگاه ارائه کند.

اگر مرد با بیماری سختی مواجه هست و هزینه‌های درمان بسیار سنگین است، با ارائه مدارک پزشکی می‌تواند اعلام اعسار از پرداخت مهریه کند.

پس از تکمیل کردن مدارک، مرد باید به دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضاییه مراجعه کرده و دادخواست مورد نظر را به دادگاه خانواده ارسال کند.

توصیه می‌شود اگر مرد شرایط مالی مساعدی ندارد و نمی‌تواند مهریه را به طور کامل پرداخت کند، همچنین نمی‌تواند اعسار خود را به اثبات برساند، باید از یک وکیل کمک بگیرد. وکلا با توجه به سابقه و تجربه‌‌ای که دارند، می‌توانند مهارت‌های لازم را برای اثبات اعسار به کار گیرند.

طلاق

حکم دادگاه اعسار

معمولا دادخواست اعسار در همان دادگاه دادخواست مهریه، مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگر حکم دادخواست اعسار از پرداخت مهریه برای دادگاه محرز شود و دادخواست مرد مورد تایید قرار بگیرد، دادگاه دو راه را پیش روی مرد قرار می‌دهد، دادگاه یا می‌تواند فرصت بیشتری را از زن بخواهد تا مرد مبلغ مهریه را تامین کند یا دادگاه حکم تقسیط مهریه را می‌دهد تا زن به طور اقساطی به مهریه خود برسد. دادگاه می‌تواند پرداخت مهریه را ماهی دو سکه، پنج سکه یا بیشتر، با توجه به درآمد مرد تعیین کند. با این حکم یکی از مشکلاتی که برای زن به وجود می‌آید، این است که پرداخت مهریه ممکن است چندین سال طول بکشد. البته حدوداً ۱۰ درصد مهریه به صورت پیش قسط برای بار اول پرداخت می‌شود و با توجه به توان مالی مرد، دادگاه معمولا یک چهارم درآمد او را برای پرداخت مهریه در نظر می‌گیرد.

اما اگر مدارک ارائه شده توسط مرد برای اعسار، دادگاه را قانع نکند، دادخواست او رد می‌شود و حکم به پرداخت مهریه به طور کامل صادر می‌شود و در نهایت با پرداخت نکردن مهریه از سوی مرد، حکم جلب او صادر و راهی زندان می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است از ابتدای کار با یک وکیل مشورت کرده و تمام مراحل را یک وکیل مجرب پیگیری کند.

اعسار برای ۱۱۰ سکه از مهریه

طبق ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده، از سال ۱۳۹۱، قانونی برای پرداخت مهریه تعیین شده است. طبق این قانون، میزان مهریه هر تعداد سکه که باشد تنها تا ۱۱۰ عدد سکه را مرد باید به طور نقد پرداخت کند و برای مابقی پرداخت مهریه، دیگر به زندان نخواهد رفت و اگر در آینده مالی را کسب کند به زن تعلق خواهد گرفت. برای ۱۱۰ سکه نیز مرد می‌تواند اعلام اعسار کند تا به صورت یک جا مهریه را پرداخت نکند و با شرایط تقسیطی که دادگاه در نظر می‌گیرد، مهریه را پرداخت کند. زن می‌تواند، اگر مرد اموالی را دارد و مخفی کرده است، آنها را به دادگاه معرفی کند. اما اگر نتواند اموال مخفی مرد را پیدا کند و در دسترس دادگاه نباشد، نمی‌توان برای تقسیط مهریه پافشاری کرد. در این زمینه هیچ محدودیتی برای در اختیار داشتن وکیل نیست و در بسیاری از مواقع این وکلا هستند که می‌توانند با اثبات اعسار مرد، مهریه را تقسیط و شرایط بهتری را برای او فراهم کنند.

حکم دادگاه اعسار

نقش وکیل در اثبات اعسار چیست؟

اثبات اعسار از پرداخت مهریه، یکی از موارد مشکلی است که اگر وکیل در اختیار نداشته باشید اثبات آن کار دشواری خواهد بود. با در اختیار گرفتن یک وکیل مجرب، تمام مراحل از جمله شهادت گواهان و جمع‌آوری مدارک لازم بر عهده وکیل خواهد بود. ممکن است در روند این نوع پرونده‌ها مشکلاتی به وجود آید که تنها یک وکیل خبره می‌تواند آنها را برطرف کند. گاهی ممکن است روش اثبات اعسار از سوی وکلا متفاوت باشد و روند پرونده سریع‌تر انجام شود، وکلای مجرب در گروه وکلای پارسای ، با دانش و آگاهی لازم، می‌توانند در شرایط سخت همواره در کنار شما باشند.


سخن پایانی

گروه وکلای پارسای با در اختیار داشتن وکلای با تجربه برای برطرف کردن مشکلات شما در زمینه پرداخت مهریه، همیشه همراه شما است. این موسسه حقوقی به طور تخصصی در زمینه امور خانواده همچون طلاق توافقی، انحصار وراثت، مهریه، ارث، اعسار از پرداخت مهریه، حضانت فرزند و نفقه، اجرا گذاشتن مهریه و مشکلات شما را در زمان کوتاهی به سرانجام و شما را به مقصود مورد نظر می‌رسانند. از طریق شماره های زیر میتوانید از مشاوره حقوقی در این زمینه بهره ببرید.

02144072802

02134214441

separator line

بیشتر بخوانید :

با درد جدایی و طلاق چگونه کنار بیاییم و زندگی کنیم؟

راحت ترین روش گفتن خبر طلاق به دوستان و اطرافیاناین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید