دلگرم
امروز: جمعه, ۱۵ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۱۰ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
پروسه انجام طلاق توافقی چه مدت طول می‌کشد؟
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
بی‌شک طلاق می‌تواند بدترین اتفاق زندگی دو نفر و در شرایطی نیز بهترین انتخاب باشد. اما در این میان طلاق توافقی یکی از روش‌های جدایی و طلاق است که در آن طرفین سعی می‌کنند با توافق و در آرامش با یکدیگر به توافقی دست پیدا کنند .

حمیرا پارسا وکیل پایه یک دادگستری به شرح کامل طلاق توافقی ، مراحل آن و مدارک لازم جهت طلاق توافقی می پردازد.بی‌شک طلاق می‌تواند بدترین اتفاق زندگی دو نفر و در شرایطی نیز بهترین انتخاب باشد. اما در این میان طلاق توافقی یکی از روش‌های جدایی و طلاق است که در آن طرفین سعی می‌کنند با توافق و در آرامش در خصوص مهریه، نفقه، حضانت بچه‌ها و همچنین جهیزیه و .. با یکدیگر به توافقی دست پیدا کنند و زودتر به زندگی مشترکی که باعث آزار و ناراحتی‌شان شده فیصله دهند. برای انجام طلاق توافقی بهتر است از وکیل خانواده کمک بگیرید تا این فرآیند در مدت زمان کوتاه انجام گیرد. ما در این مطلب قصد داریم بیشتر درباره نحوه اجرای طلاق توافقی و اقداماتی که لازم است انجام شود صحبت کنیم. در ادامه نیز در مورد انتخاب وکیل خانواده بخصوص انتخاب بهترین وکیل زن که می‌تواند این پروسه را در کمترین زمان برای شما به انجام رساند اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

چرا نام طلاق توافقی بر این نوع طلاق گذاشته‌اند؟

همان‌طور که پیشتر اشاره کردیم در این طلاق توافقی مرد و زن در خصوص تمامی مسائل مختلف از جمله حضانت و شرایط نگهداری بچه‌ها، زمان ملاقات آن‌ها، مهریه و اجرت‌المثل و ... با یکدیگر به یک توافق و اتفاق نظر می‌رسند و دادخواست آن را به دادگاه ارائه می‌کنند. در حال حاضر به خاطر شرایط اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و .. می‌توان گفت میزان ثبت طلاق در بیشتر شهرها بیشتر از ثبت ازدواج است و گاهی دیده شده زوجین پس از یک ماه ازدواج و یا کمتر از آن نیز به نتیجه رسیده‌اند که نمی‌توانند به زندگی مشترک خود ادامه دهند. با وجود چنین شرایطی هنگامی که آماری از دادگاه‌های خانواده منتشر می‌شود بسیار نگران کننده است و این آمار را بسیار بالا نشان می‌دهد. شاید انجام طلاق توافقی کمی راحت‌تر به نظر برسد اما به جهت آن که اغلب زوجین با روال اداری انجام مراحل طلاق و مدارک مورد نیاز و .. آشنایی ندارند لازم است از وکیل خانواده که در حوزه به سرانجام رساندن پرونده‌های دادگاه‌ خانواده تبحر دارد کمک گرفته شود.

طلاق توافقی

مدارک مورد نیاز برای طلاق

  • اصل سند ازدواج
  • اصل شناسنامه مرد و زن
  • اصل کارت ملی مرد و زن

(چنانچه اصل سند ازدواج موجود و یا در دسترس نباشد می‌توان کپی آن را از دفترخانه‌ای که عقد در آن صورت گرفته تهیه کرد.)

مراحل طلاق توافقی

اگر به این نتیجه رسیده‌اید که تنها راهی که پیش روی شماست جدایی و طلاق است و مشاوره رفتن نیز نتوانسته کمکی به شما کند، لازم است در مرحله بعدی دادخواستی تنظیم شده و در دفاتر خدمات قضایی الکترونیک به ثبت برسد و به دادگاه خانواده ارسال گردد. چنانچه خودتان نمی‌توانید دادخواست تنظیم کنید و از قوانین مرتبط با طلاق بی‌اطلاعید پیشنهاد می‌کنیم حتما بهترین وکیل خانواده‌ که می‌شناسید و از تبحر وی اطلاع دارید را انتخاب کرده و از وی کمک بگیرید.

بهترین وکیل خانواده

پروسه انجام طلاق توافقی چه مدت طول می‌کشد؟

اگر خودتان بخواهید برای این منظور اقدام کنید و دادخواست و مدارک را به دادگاه ارائه کنید تقریبا 4 ماه این پروسه طول می‌کشد اما اگر از همان ابتدا بهترین وکیل خانواده را انتخاب کنید و کار را به وی بسپارید، با توجه به اطلاعاتی که او از شرایط شما و چگونگی عملکرد دادگاه‌ها دارد می‌تواند با استناد بر قوانین مختلف در این خصوص پرونده شما را تا مدت 30 روز به سرانجام برساند. پس از آن که گواهی عدم سازش از طرف دادگاه صادر شود لازم است تا ظرف مدت سی روز زوجین رای دادگاه را به دفترخانه رسمی ازدواج و طلاق ارسال تسلیم نمایند. پس از این صیغه طلاق می‌تواند در هر دفترخانه‌ای با رعایت جهات شرعی توسط سردفتر انجام شود.

همچنین این نکته لازم به ذکر است که برای ارائه دادخواست طلاق توافقی این امر از طرف زوج انجام می‌پذیرد اما چنانچه زن در زمان عقد حق طلاق را دریافت کرده باشد می‌تواند برای طلاق توافقی اقدام نماید. نکته دیگری که در این مورد وجود دارد این است که مرد می‌تواند به همسر خود وکالت دهد تا برای طلاق اقدام نماید و یا به فرد دیگری از جمله وکیل خانواده این وکالت را بدهد تا همسرش را طلاق دهد.

مهریه در طلاق توافقی

یکی از مباحث پراهمیت در طلاق توافقی بحت مهریه می باشد، که در توافقات زوجین باید نسبت به آن تصمیم گیری نمایند. نکته حائز اهمیت آن است که زوجه باید مشخص نماید که چه میزان از مهریه مندرج در قباله ازدواج را در قبل طلاق بذل می نماید. گاهی زوجه کل مهریه مندرج در عقدنامه را بذل می نماید و گاهی نیمی از مهریه را بذل می نماید و یا گاهی بخشی از آن را. باید توجه نمود که چون بعضا طلاق توافقی از نوع طلاق خلع و یا بائن می باشد زوجه ناگزیر باید مقداری از مهریه خود را در قبال طلاق بذل نماید.

انتخاب بهترین وکیل زن

بسیاری از خانم‌هایی که مایلند برای طلاق توافقی اقدام کنند برای کمک گرفتن در این مسیر نیاز به انتخاب وکیل خانواده دارند و مایلند بهترین وکیل خانواده‌ که می‌شناسند و یا به آن‌ها معرفی شده است را انتخاب نمایند. در این شرایط برای خانم‌ها بهتر است بهترین وکیل زن را انتخاب نمایند. اینکه می‌گوییم انتخاب وکیل زن، به آن جهت است که یک خانم، شنونده بهتری برای صحبت‌های هم نوع خود خواهد بود و خیلی از حرف‌ها و مشکلات را که زنان به جهت شرم و حیا و یا حفظ آبرو نمی‌توانند با وکیل آقا در میان بگذارند به وکیل خانم راحت‌تر می‌توانند بیان کنند. همچنین ذکر این نکته نیز لازم است که میزان تبحر وکیل خانواده خانم نسبت به مردان کمتر نبوده و طبیعتا آن‌ها با توجه به آگاهی کاملی که بر قانون اساسی دارند و به جهت اشراف بیشتر بر شرایط روحی، فیزیکی و همچنین مشکلات خانم‌‎ها، بهتر می‌توانند خواست شما را در دادگاه مطرح کنند.

حمیرا پارسا

حمیرا پارسا وکیل پایه یک دادگستری

چنانچه شما اکنون در شرایطی قرار دارید که طلاق توافقی بهترین راه برای شماست تا بتوانید به زندگی مشترک خود خاتمه دهید، ما پیشنهاد می‌کنیم در این خصوص از یک وکیل خانواده متبحر کمک بگیرید. حمیرا پارسا با سال‌ها تجربه در حوزه وکالت و به انجام رسانیدن صدها پرونده وکالت در زمینه‌های مختلفی از جمله حقوقی، کیفری، ملکی و خانواده می توانید بهترین نتیجه را در کمترین زمان برای موکلین خود به دست آورد. چنانچه مایلید با روند کاری وکیل حمیرا پارسا بیشتر آشنا شوید به شما پیشنهاد می‌کنیم سری به سایت وی به آدرس www.parsalaw.ir بزنید و جهت دریافت مشاوره با شماره تماس‌های دفتر حمیرا پارسا ارتباط برقرار نمایید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است