alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۱۳ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۶ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
شرایط مطالبه طلب بدون مدرک چگونه است ؟
2
زمان مطالعه: 4 دقیقه
اصولا زمانی که شخصی از دیگری طلبکار می شود، رسید یا مدرکی از وی دریافت می کند. اما گاها به دلیل اعتمادی که بین طرفین وجود دارد سند و مدرکی رد و بدل نمی شود آیا این طلب وصول میشود ؟

دریافت طلب بدون داشتن مدرک

در صورتی که شما از شخصی طلبی دارید ولی هیچگونه مدرکی از او در دست ندارید، می توانید از راهکار های قانونی زیر استفاده نمایید تا طلب خود را اثبات و مطالبه نمایید. از جمله اقرار شفاهی بدهکار، شهادت شهود، ارسال اظهارنامه و سوگند دادن متهم که در ادامه هر یک برسی خواهند شد.

اقرار شخص بدهکار آسان ترین راه ممکن برای اثبات داشتن طلب از یک شخص، اقرار شفاهی یا کتبی بدهکار می باشد. در صورتیکه شخص، نزد قاضی اقرار نماید که به دیگری بدهکار می باشد، به راحتی می توان از وی طلب را مطالبه کرد.

اگر اقرار شخص از طریق ضبط مکالمه تلفنی نیز به همان میزان سندیت دارد؟

در این خصوص باید گفت خیر، اقرار حضوری و مستقیم نزد قاضی بسیار محکمه پسند تر است از اقرار در فیلم یا مکالمه تلفنی و این موارد می توانند تنها نشانه ای باشند برای قاضی مبنی بر وجود طلب که در صورت وجود سایر دلایل قاضی به مدیون بودن بدهکار، یقین پیدا کند.

ارسال اظهارنامه توسط شاکی برای بدهکار

یکی دیگر از راه های ثابت کردن و مطالبه طلب برای شخصی که مدعی طلب می باشد ارسال اظهارنامه از طریق پست می باشد که در این حالت، شخص بدهکار می تواند در برابر این اظهار نامه واکنش نشان دهد و یا از کلماتی استفاده نماید که نشان از اقرار او باشد و یا به صورت واضح اقدام به اقرار درباره ی واقعیت ماجرا نماید.

مثلا ممکن است، فرد مدعی حق با ارسال اظهارنامه و به کار بردن عباراتی مانند اینکه بدهکار از پرداخت بدهی خود خودداری کرده زیرا توانایی پرداخت آن را نداشته، نشانه ای برای پاسخ اظهار نامه و قاضی باشد که حق با طلبکار است و فرد بدهکار توانایی پرداخت طلب خود را ندارد و این اقرار به ناتوانی فرد در پرداخت مال یا قرض به نوعی اقرار محسوب می شود و به نفع شخص مدعی حق قابل استناد است.

شهادت شهود

شما می توانید برای اثبات طلب خود در صورتی که شاهدی دارید در دادگاه حاضر نمایید تا با شهادت آن ها مدیون بودن بدهکار اثبات شود و البته شاهدان میبایست واجد شرایط شهادت دادن باشند از جمله عقل و بلوغ و ایمان و عدالت و نداشتن نفع شخصی در دعوا و..

ادای سوگند

در صورتی که از طریق راه های دیگر نتوانستید طلب خود را اثبات نمایید می توانید از دادگاه درخواست نمایید که جلسه ای را ترتیب دهد برای ادای سوگند. که در این جلسه شاکی باید بر طلبکار بودن خود از شخص قسم بخورد و مدیون نیز بر عدم بدهی خود.

آیا فیلم و عکس ثابت کننده طلب می باشد ؟

یکی از شیوه های طلب استفاده از اماره برای اثبات طلب خود است.

اماره، نشانه هایی می باشد که در کنار سایر دلایل می تواند در قاضی علم و یقین حاصل نماید ولی به تنهایی نمی توانند برای اثبات ادعا مورد استفاده قرار گیرد. یکی از موارد آن که در بخش های قبل نیز به آن اشاره شد استفاده از فیلم و عکس و یا پیام هایی می باشد که نشان دهنده وجود طلب می باشند و ممکن است موجب یقین قاضی شوند.

نحوه مطالبه طلب بدون مدرک

برای اینکه بتوانید طلب خود را وصول کنید در صورتیکه به یکی از موارد بالا را یعنی شهادت، اقرار، اظهارنامه و سوگند و اماره می توانید استناد کنید به سه صورت میتوان عمل کرد.

که این سه صورت به شرح زیر است:

  • ارزش ریالی طلب خود را دقیق محاسبه کنید. اگر طلب شما پول نیست بلکه جنس یا کالایی می باشد ارزش آن را محاسبه کنید.
  • اگر ارزش طلب شما کمتر بیست میلیون تومان است به شورای حل اختلاف و اگر بیشتر از آن است به دادگاه باید مراجعه نمایید. البته قبل از آن بهتر است به دفتر خدمات قضایی مراجعه کنید و در آنجا شکایت خود را ثبت نمایید.
  • یک دادخواست باید تنظیم کنید که برای اینکار می توانید از وکیل کمک بگیرید.

نتیجه :

در پایان باید گفت که برای دریافت طلب از سوی طلبکار به هر حال باید مدرکی وجود داشته باشد. در حقیقت مطالبه طلب بدون مدرک امکان پذیر نیست بلکه حداقل باید نوعی مدرک شفاهی یا هرچه دال بر ادعای طلب از سوی طلبکار است وجود داشته باشد.

ممکن است که مدرک به صورت نوشته کتبی یا امضا نباشد اما باید مدرکی مانند اقرار خود مدیون یا سوگند یا شهادت وجود داشته باشد تا بتوان دین را اثبات کرد .این مطلب چقدر مفید بود ؟
1.5 از 5 (2 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits