مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۸ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۴ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۲۹ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی
شرایط و نحوه اجرای حکم سنگسار چگونه است ؟
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
رجم به معنای سنگسار و یک مجازات شرعی می باشد که از طریق پرتاب سنگ به مجرم و طی مراسم خاصی صورت می گیرد. این مجازات یک نوع کیفر شرعی است که به موجب فقه و قانون مجازات اسلامی، بر زناکار محصن و محصنه اعمال می شود.

اجرای حکم سنگسار

سنگسار یک نوع مجازات مرگ است که از طریق پرتاب سنگ (که به صورت گروهی انجام می‌شود) به طرف مجرم صورت می‌گیرد. مجازات سنگسار دارای پیشینه تاریخی بلندی است. در کتب تاریخی به رواج سنگسار به عنوان مجازات در یونان باستان اشاراتی شده‌است

در احکام جزایی اسلام، حد زنای محصنه « رَجْم » (سنگسار کردن) است. منظور از « مُحصن » مردى است که همسر دارد و همسرش در اختیار او است، و « مُحصنه » به زنى مى‏گویند که شوهر دارد و شوهرش نزد او است.

شرایط اجرای حکم سنگسار

به موجب ماده (۲۲۵) قانون مجازات اسلامی:

“حد زنا برای زانی محصن و زانیه محصنه رجم می باشد. درصورت عدم امکان اجرای رجم با پیشنهاد دادگاه صادرکننده حکم قطعی و موافقت رئیس قوه قضائیه در صورتی که جرم با بینه اثبات شده باشد، موجب اعدام زانی محصن و زانیه محصنه است و در غیر این صورت موجب صد ضربه شلاق برای هر کدام خواهد بود.”

بنابر این به موجب این ماده شرایط اعمال مجازات سنگسار به قرار زیر است:

  • داشتن همسر دائم و مقدور بودن آمیزش با او
  • غلام یا کنیز نبودن مجرم
  • بالغ بودن
  • عاقل بودن
  • اثبات به وسیله شهادت شهود یا اقرار مجرم

نحوه اجرای سنگسار

اجرای حکم سنگسار به این نحو است که:

  1. قبل از اینکه متهمین را در گودال قرار دهند به آن ها دستور مى دهند که غسل میت نمایند، یعنى همان سه غسلى که بعد از مرگ براى مرده انجام مى دهند به این صورت که یک بار با آب سدر یک بار با آب کافور و بار سوم با آب خالص.
  2. سپس به آن ها دستور می دهند که بعد حنوط کنند و سپس مجرم را به همان طریقی که میت را کفن مى کنند، کفن مى کنند.
  3. چنانچه مجرم مرد باشد تا کمر چنانچه زن باشد تا سینه در گودالى قرار می دهند و آن را با خاک پر مى نمایند و به او سنگ مى زنند تا بمیرد.
  4. اندازه سنگ ها معمولی می باشد یعنى به اندازه که یک انسان مى تواند بدون زحمت آن را بلند کند و پرتاب نماید.
  5. بعد از مردن بر او نماز میت خوانده می شود و دفن می شود.

چنانچه جرم از طریق شهادت شهود اثبات شده است، واجب است شاهدان سنگ زدن را شروع کنند ولی چنانچه با اقرار مجرم اثبات شده باشد، باید حاکم شرع سنگ زدن را شروع کند.

اگر مجرم حین سنگسار فرار کند، در صورتیکه جرم او از طریق اقرار خودش اثبات شده است، بخشیده می‌شود و مجددا سنگسار نمی‌شود؛ اما در صورتیکه با شهادت شهود اثبات شده باشد، دوباره سنگسار خواهد شد.

اما در ارتباط با اجراى سنگسار در منظر عام و در حضور دیگران باید گفت: هدف اساسى در اجراى این حکم علاوه بر تنبیه مجرم، جنبه بازدارندگى آن نسبت به دیگر اشخاص جامعه است. به ویژه برخى از جرایم که حکایت از جری شدن مجرم و عدم ندامت از سوى او دارد. و همچنین خطر سرایت نسبت به جامعه دارد. زناى محصنه نیز از آن جمله است.

حذف یا تغییر سنگسار از قانون مجازات اسلامی

در پی واکنش های مجامع جهانی و حقوق بشری به مجازات سنگسار در ایران، بسیاری از فقها آن را موجب وهن اسلام دانستند و لذا در قانون مجازات اسلامی در ماده (۲۲۵ قانون مجازات اسلامی) برای تبدیل آن به اعدام راه حلی پیش بینی شد تا از موجبات وهن به نظام اسلامی و خشن جلوه دادن کیفر های بدنی معمول پیشگیری شود.

از همین روی در قانون جدید مجازات اسلامی، مصوب ۱۳۹۲، در پی یک نوآوری و حرکت ابتکاری، امکان تبدیل این مجازات به اعدام و شلاق فراهم شد.

خلاصه :

سنگسار یا رجم در گذشته نه چندان دور ایران قابلیت اجرا داشت و در صورتی اجرا می شد که زن و مردی رابطه جنسی دخول داشته باشند و همسری داشته باشند که عاقل و بالغ بوده و امکان رابطه با او نیز فراهم بوده باشد.

در قانون سال ۹۲ نیز اصطلاح رج یا سنگسار آورده شده است اما گفته شده که در صورت عدم امکان اجرا رجم در صورت اثبات جرم با بینه شخص اعدام می شود که اکنون نیز بجای رجم، مجازات اعدام جایگزین شده است


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است