دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۳۰ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۴ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۱ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
نحوه نگهداری محکومان حبس چگونه است ؟
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
زمانی که برای افراد مجازات تعیین می‌گردد بر طبق اصول قانونی اجرا می‌شود؛ در خصوص مجازات حبس نیز قانون‌گذار در قانون آیین دادرسی کیفری نحوه اجرای مجازات حبس را بیان کرده است.

شیوه نگهداری از حبس شدگان

فردی که محکوم به مجازاتی شود با توجه به نوع جرم و مدت محکومیت و سابقه مجرم و همچنین شخصیت وی، با نظر شورای طبقه بندی و تایید قاضی اجرای حکم در یکی از انواع زندان‌ها فرستاده و نگهداری می‌شود.

اما در طول مدت حبس محکومان دارای حقوقی نیز هستند و شرایط نگهداری آنان در قانون بیان شده است.

نحوه معرفی محکومان به حبس

نحوه معرفی و اعزام اشخاص محکوم به حبس بدین صورت است که افرادی که به حبس محکوم می‌شوند با ذکر مشخصات کامل، نوع جرم، میزان محکومیت، ایام بازداشت قبلی و مرجع صادر کننده حکم در برگه مخصوص، برای تحمل کیفر به زندان همان حوزه قضایی یا نزدیک‌ترین حوزه قضایی آن استان، حسب مورد، به همراه مامور زن یا مرد با رعایت موازین مراقبتی، اعزام و معرفی می‌شوند.

نحوه نگهداری محکومان

برای بررسی نحوه نگهداری محکومان به حبس ابتدا لازم است بدانیم زندان‌ها به چند بخش تقسیم می گردد:

زندان‌ها به زندان بسته، نیمه ‌باز، مراکز حرفه ‌آموزی و اشتغال و مراکز اقدامات تأمینی و تربیتی از جمله کانون اصلاح و تربیت برای اطفال و نوجوانان تقسیم می‌‌شود.

به جز مواردی که در قانون یا در حکم دادگاه تصریح شده است، محکومان با توجه به نوع و مدت محکومیت، پیشینه و شخصیتشان، بر اساس تصمیم شورای طبقه ‌بندی و تأیید قاضی اجرای احکام در یکی از بخش ‌های فوق نگهداری می‌‌شوند.

در صورتی‌ که محل اقامت محکوم به حبس، خارج از حوزه دادگاه صادر کننده حکم باشد، نام برده برای تحمل ادامه حبس به زندان محل اقامت خود منتقل می‌شود؛ مگر اینکه این امر موجب مفسده باشد که در این صورت با تشخیص قاضی صادرکننده رأی قطعی به نزدیک‌‌ترین زندان محل اقامت خود منتقل می‌‌شود.

نگهداری محکومان و متهمان در یک مکان ممنوع است. نگهداری متهمان در بازداشتگاه‌‌ها و زیر نظر سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور صورت می‌گیرد.

اعزام محکومین به زندان

اعزام محکومین به زندان و نحوه اعزام افرادی که محکوم به حبس یا زندان شده اند بدین صورت است که اشخاص محکوم به حبس ابتدا همراه با برگه مخصوصی که در آن مشخصات کامل ، نوع جرم ، میزان محکومیت ، ایام بازداشت قبلی و مرجع صادر کننده حکم در آن درج شده است را به همراه مامور بدرقه زن و یا مرد و با رعایت موازین مراقبتی ، به یکی از زندان های زندان بسته ، زندان نیمه باز ، مراکز حرفه اموزی و اشتغال اعزام نموده و معرفی می شوند .

فرد محکوم برای تحمل کیفر به زندان همان حوزه قضائی یا نزدیک ترین حوزه قضائی آن استان ، حسب مورد اعزام می گردد .

در تبصره 1 ماده 513 زندان ها به زندان بسته ، نیمه باز ، مراکز حرفه آموزی و اشتغال و مراکز اقدامات تامینی و تربیتی از جمله کانون اصلاح و تربیت برای اطفال و نوجوانان تقسیم می شود به استثناء مواردی که در قانون یا در حکم دادگاه تصریح شده است ، محکومان با توجه به نوع و مدت محکومیت ، پیشینه و شخصیتشان ، بر اساس تصمیم شورای طبقه بندی و تایید قاضی اجرای احکام در یکی از بخش های فوق نگهداری می شوند .

چنانچه محل اقامت محکوم به حبس خارج از حوزه دادگاه صادر کننده حکم باشد محکوم برای تحمل ادامه حبس به زندان محل اقامت خود منتقل می شود ، مگر اینکه این امر موجب مفسده باشد که در این صورت با تشخیص قاضی صادر کننده رای قطعی به نزدیک ترین زندان محل اقامت خود منتقل می شود .

همچنین لازم به ذکر است باید محل نگهداری محکومان از متهمان تفکیک شود و در واقع نگهداری محکومان و متهمان در یک مکان ممنوع است و نگهداری متهمان در بازداشتگاه ها و زیر نظر سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی شکل می گیرد .این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits