دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۴ تیر ۱۳۹۹ برابر با ۲۴ ذو القعدة ۱۴۴۱ قمری و ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۰ میلادی
اطلاعات دقیق از شرایط و روش‎های قانونی تمدید اجاره نامه
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
قوانین تمدید اجاره نامه : دریافت کد رهگیری برای کلیه معاملات ملکی چه خرید و فروش و چه اجاره ملک مطابق قانون اجباری است. این امر در زمان تمدید اجاره‌نامه باید رعایت شود.

تمدید اجاره نامه

اجاره یکی از رایج‎ترین و مهمترین قراردادها در حوزه معاملات املاک است که بین موجر و مستاجر منعقد می‎شود. قانونگذار برای اینکه حق و حقوق هر دو طرف رعایت شود قوانین و مقرراتی را در این خصوص تعیین کرده که در صورت آگاهی موجر و مستاجر از این قوانین از بسیاری اختلافات جلوگیری می‎شود.

یکی از مواردی که در بخش اجاره ملک مطرح است تمدید اجاره است. زمانی که مهلت قرارداد اجاره تمام می‎شود دو حالت متصور است. مستاجر ملک را تخلیه می‎کند و یا با موجر به توافق می‎رسند مدت بیشتری در مورد اجاره بماند که به آن تمدید اجاره‌نامه می‎گویند.

روش‎های تمدید اجاره نامه

۱. تمدید اجاره در بنگاه املاک

بهترین و مطمئن‎ترین روش، تمدید اجاره در بنگاه معاملات ملکی است. وقتیکه تمدید اجاره در بنگاه انجام شود، برای قرارداد جدید که بین موجر و مستاجر دوباره منعقد می‎شود می‎توان کد رهگیری املاک دریافت کرد. تمدید اجاره در بنگاه به شیوه‌های زیر انجام می‎شود.

  1. تمدید اجاره در سامانه سراسری املاک کشور و دریافت کد رهگیری
  2. پشت‌نویسی اجاره‌نامه
  3. تنظیم اجاره‌نامه جدید و یا متمم قرارداد اجاره

۲. تمدید شفاهی اجاره‌نامه

برخلاف تمدید اجاره در بنگاه مشاور املاک می‎توان گفت نامناسب‎ترین روش تمدید، تمدید شفاهی و بیانی بین مالک و مستاجر است. زیرا در صورت بروز اختلاف طرف‎های قرارداد از نظر اثبات توافقاتی که بین خود رد و بدل کرده‎اند دچار مشکل می‎شوند.

۳. تمدید اجاره بین طرف‎های قرارداد

این روش که در اصطلاح تمدید اجاره به صورت دستی گفته می‎شود در مواردی است که مالک و مستاجر به جای مراجعه به بنگاه املاک، تصمیم می‎گیرند به شکل دستی و پشت نویسی، قرارداد را تمدید کنند. فقط باید شهود در پشت قولنامه ملک را امضا کنند و پشت‌نویسی به طور دقیق و صحیح انجام شود.

تمدید اجاره نامه

تمدید اجاره‌

نکات قانونی تمدید اجاره‌نامه ملک

  • برای تمدید قرارداد باید شروط یا تغییراتی در آن صورت گیرد و کلیه شرایط و تغییرات جدید به طور دقیق و با جزئیات در اجاره‌نامه جدید درج شود.
  • در زمان تمدید اجاره، افرادی به عنوان شاهد حضور داشته باشند و در مواردی که لازم است تحت عنوان شاهد قرارداد اجاره را امضا کنند. این اقدام به این دلیل است که اگر اختلاف و دعوایی بین موجر و مستاجر رخ داد، شهود در مراجع قانونی حاضر و شهادت بدهند.
  • افراد برای تنظیم قرارداد اجاره جدید یا تمدید آن از متن‎های آماده در اینترنت استفاده نکنند و این کار را به مشاور املاک متخصص محول کنند تا با توجه به شرایط واقعی هر دو طرف قرارداد، یک قرارداد اجاره‌ای صحیح تنظیم کنند.
  • دریافت کد رهگیری برای کلیه معاملات ملکی چه خرید و فروش و چه اجاره ملک مطابق قانون اجباری است. این امر در زمان تمدید اجاره‌نامه باید رعایت شود.
  • بنگاه صرفا باید هزینه کمیسیون تمدید اجاره نامه را دریافت کند، و حق دریافت مبالغ بیشتری برای دریافت کد رهگیری و … ندارد.
  • هزینه‌های تمدید اجاره‌نامه توسط اتحادیه املاک به بنگاه‌های ملکی ابلاغ می‎شود. بهتر است که موجر و مستاجر از مبلغی که اتحادیه برای بنگاه‎های معاملات ملکی تعیین می‎کند آگاه باشند.
  • قراردادهای ملکی باید فقط در بنگاه‎های دارای جواز کسب از اتحادیه املاک تنظیم و تمدید تا از مشکلات بعدی پیشگیری شود. این مجوز باید در محدوده دید همه افراد باشد.

تمدید اجاره نامه
بخشی از اجاره نامه برای تمدید

هزینه تمدید اجاره‎نامه در بنگاه املاک

حق کمیسیون برای کلیه قرارادادها اعم از اجاره و رهن و همین طور تمدید قرارداد اجاره‌نامه هر سال توسط اتحادیه املاک برای بنگاه‌های املاک تعیین و ابلاغ می‎شود.

طرف‎های قرارداد برای اطلاع دقیق از مبلغ کمیسیون بنگاه املاک می‎توانند از سایت‎ها و اتحادیه املاک شهر خود استعلام کنند.


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
تبلیغات مشاغل
Ad · www.samamoshaver.ir

ثبت شرکت در اصفهان

Ad · www.soorban.com

سالن عقد

Ad · www.delgarm.com

تست عشق

Ad · www.delgarm.com

قیمت روز کولر گازی

Ad · www.sokhansarayan.com

آموزشگاه زبان اصفهان

Ad · www.newslaw.net

اخبار حقوقی

Ad · www.delgarm.com

تعبیر خواب

hits
statcounter