دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۰۹ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۳۱ مه ۲۰۲۰ میلادی
متن عقد هبه با قرارداد بخشش + تنظیم این قرارداد
1
زمان مطالعه: 9 دقیقه
هبه اصطلاحی است در فقه اسلام به معنی عقد تملیک مالی بدیگری و به رایگان که شخص بخشنده را «واهب»، طرف گیرنده را «متهب» و مال مورد هبه را «عین موهوبه» گویند. عقد هبه با ایجاب و قبول و قبض عین موهوبه تشکیل می‌گردد .

قرارداد هبه یا بخشش

قرارداد هبه یا بخشش به قراردادی مجانی گفته می شود که البته میتوان در آن عوض هم درج کرد ولی برخلاف عقود معاوضی مثل بیع و اجاره، وجود عوض شرط صحت عقد نیست در هر حال به این قرارداد در عرف بخشش هم گفته می شود و می تواند موضوع آن هرگونه مال و حتی دین باشد.

به بخشش دین در اصطلاح قانونی ابراء گفته می شود.هبه یا بخشش اصولاً از جمله قرارداد های لازم الاجرا است و طرفین باید به بقا آن ملزم و پایبند باشند مگر در موارد استثنایی.

نکات مهم قرارداد هبه

 1. هبه از عقود عینی می باشد وعلاوه بر شرایط کلی و اساسی برای صحت معامله، دارای شرایط مخصوصی است که با اجتماع انها عقد هبه منعقد می گردد.
 2. عقد هبه مطابق ماده190 قانون مدنی، بوسیله قصد و رضای طرفین به شرط مقرون بودن به چیزی که دلالت بر قصد کند واقع می شود.عقد مزبور بوسیله ایجاب از طرف واهب و قبول از طرف متهب واقع می شود.
 3. مطابق ماده 193 اگرعقد هبه بوسیله دادوستد انجام شود آن را هبه معاطاتی گویند. منظور ازمجانی بودن که در ماده قانونی در مورد هبه به آن اشاره شده است،یکطرفه بودن و غیرمعوض بودن آن است.
 4. ماده 801: هبه ممکن است معوض باشد و بنابراین واهب می تواند شرط کند که متهب مالی را به او هبه کند یا عمل مشروعی را مجاناً انجام دهد.قبض دادن عین موهوبه شرط تحقق هبه می باشد.
 5. ماده 798: هبه واقع نمی شود مگر با قبول و قبض متهب اعم از اینکه مباشر قبض خود متهب باشد یا وکیل او و قبض بدون اذن واهب اثری ندارد.
 6. طبق ماده 799: در هبه به صغیر یا مجنون یا سفیه، قبض ولی معتبر است.هبه بوسیله قبض عین موهوبه محقق می گردد و قبل از قبض، مال متعلق به واهب است و تصرف متهب بدون اجازه واهب ممنوع می باشد.
 7. ماده806: هرگاه دائن طلب خود را به مدیون ببخشد، حق رجوع ندارد.نتیجه هبه طلب، ابراء مدیون است.

طرفین عقد هبه

عقد هبه مانند سایر عقود دارای دوطرف است.یکی کسی که مال را تملیک میکند که آن را واهب می گویند و یکی کسی که مال به او تملیک می شود که ان را متهب میگویند.

واهب

مطابق ماده 796، واهب باید برای معامله و تصرف درمال خود اهلیت داشته باشد.

متهب

هبه عقد است و ایجاب از جانب واهب گفته می شود و متهب باید آن را قبول کند.بنابراین صغیر غیرممیز و مجنون نمی تواند متهب قرار گیرد.

عین موهوبه

مطابق ماده 795، هبه عقدی است که بموجب آن یک نفر مالی را مجانا به طرف دیگر تملیک میکند.مورد هبه باید عین خارجی باشد و باید در حین عقد موجود باشد.

زیرا مالی رامی توان تملیک نمود که در حین عقد موجود باشد.ممکن است مورد هبه مفروز باشد یا مشاع.مورد هبه نمی تواند کلی باشد.زیرا کلی در حین عقد در خارج موجود نیست تا بتواند تملیک گردد.

 • نکته: مطابق ماده 797، واهب باید مالک مالی باشد که هبه می کند.عقد هبه را که قبض شرط صحت ان است می توان بطور فضولی منعقد ساخت و قدرت بر قبض پس از اجازه مالک می باشد.
 • نکته: مورد هبه باید معین باشد.ماده 190 قانون مدنی، معین بودن موضوع معامله را یکی از شرایط اساسی برای صحت معامله می شمارد.
 • نکته: مورد هبه باید معلوم باشد:نمی توان هبه ای که مقدار ان مجهول باشد را صحیح دانست.
 • نکته: هبه معوض: ماده 801، هبه ممکن است معوض باشد و بنابراین واهب می تواند شرط کند که متهب مالی را به او هبه کند یا عمل مشروعی را مجاناً بجا آورد.هبه یکی از عقود غیر معوض است و تنها یک مورد دارد وآن عین موهوبه است که واهب به متهب تملیک میکند.ولی مانند تمام عقود معوض میتوان بوسیله درج شرط عوض در آن بصورت معوض درآورد.شرط ضمن عقد هبه ممکن است شرط نتیجه باشد یا شرط فعل.طبق ماده 803، در صورتی که هبه معوض باشد و عوض هم داده شده باشد،متهب حق رجوع ندارد.
 • نکته: عقد هبه جایز است با توجه به اینکه ماده 803 قانون مدنی میگوید،بعد از قبض نیز واهب می تواند با بقای عین موهوبه رجوع کند، نشانه این است که عقد هبه را جایز دانسته و عدم جواز رجوع را در موارد معین استثناً نموده است.

مواردی که عقد هبه از طرف واهب قابل رجوع نیست

 1. در صورتی که متهب پدر، مادر و یا اولاد واهب باشد.
 2. در صورتی که هبه معوض بوده و عوض نیز داده شده باشد.
 3. در صورتیکه عین موهوبه از ملکیت متهب خارج شدده باشد.در صورتیکه عین موهوبه متعلق حق غیر واقع شود، مانند اینکه عین موهوبه به اجاره داده شود و یا اینکه متهب بواسطه افلاس محجورگردد و یا اینکه متهب عین موهوبه را به شخص ثالث رهن دهد.
 4. در صورتیکه در عین موهوبه تغیری حاصل شود.

نمونه قرارداد ( هبه معوض )

واهب : خانم / آقای :………………. نام پدر …………………… نام مادر ……………….دارای شماره شناسنامه ………………. صادره از …………………. متولد …………………….. ساکن :

متهب : خانم / آقای:………………. نام پدر …………………… نام مادر ……………….دارای شماره شناسنامه ………………. صادره از …………………. متولد …………………….. ساکن :

عین موهوبه : تمامت شش دانگ یک دستگاه آپارتمان در طبقه سمت به مساحت متر مربع قطعه تفکیکی دارای پلاک فرعی از اصلی مفروز و انتزاعی از
پلاک فرعی از اصلی نامبرده واقع در اراضی بخش ثبتی تهران و محدوده و مورد ثبت سند مالکیت شماره مورخ صفحه جلد به شماره
چاپی صادره به نام واهب با برق اختصاصی شماره پرونده تماماً و بقدر الحصه از برق مشترک شماره پرونده و از آب مشترک شماره اشتراک و از گاز شهری شماره شناسایی منصوبه های در آن .

مال العوض : مبلغ یک هزار ریال رایج که تماماً و نقداً به واهب تسلیم گردیده با قراره .

کلیه شرایط صحت هبه قطعی اعم از قبض و اقباض و صیغه به اظهار و غیره اجرا شده و طرفین ضمن العقد خارج لازم که به قرار عقد خارج لازم به طور شفاهی بین آنان منعقد گردیده ، هرگونه ادعا و اعتراض بعدی احتمالی ولو به عنوان تضرر و غیره را از خود سلب و ساقط نمودند .

منافع عین موهوبه قبلاً به کسی واگذار نشده و متهب پس از رویت آن با وقوف کامل از محل وقوع ، حدود و مشخصات اقرار به تصرف و قبض عین موهوبه نمود .

بخش نامه شماره 130/10-14/1/58 ثبت کل به متهب تذکر داده شده و مع الوصف مسئول شناسایی واهب گردیده و هم چنین متهب متعهد بپرداخت بدهی های احتمالی برق اختصاصی مزبور تماماً و بقدر الحصه از برق و آب و گاز مشترک منصوبه های مرقوم از مال خود گردیده است .

سایر مستندات

1- پاسخ استعلامیه شماره ثبت منطقه تهران

2- گواهی مالیاتی شماره سرممیزی تهران

3- پایان کار شماره شهرداری منطقه تهران

معاونت حقوقی و امور مجلس

تاریخ و امضاء

تذکر مهم : نمونه قرارداد فوق صرفا جهت آشنایی مخاطبین محترم با قالب کلی این قراردادها است. فلذا صحت و دقت محتوای متن لزوما مورد تایید بانک قراردادهای حقوقی نمی باشد. بدیهی است که برای تهیه هر قرارداد و یا متن حقوقی بطور خاص باید به مشاور حقوقی مراجعه نمود


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits