شرایط و نحوه خرید بیمه سربازی چیست ؟

۲,۲۳۳
۲
۰
یکشنبه, ۲۱ مهر ۱۳۹۸ ۱۴:۰۰
خرید بیمه سربازی یکی از دغدغه های همیشگی و مهم سربازان خوب کشور بوده و هست و بنابراین در این مقاله، شرایط خرید بیمه سربازی را مطابق با قانون توضیح خواهیم داد پس با دلگرم همراه باشید.
شرایط و نحوه خرید بیمه سربازی چیست ؟

شرایط و نحوه خرید بیمه سربازی چیست ؟

اگر خدمت سربازی جزو سوابق بیمه و رسیدن سریع‌تر به دوران بازنشستگی محسوب نشود، ممکن است بسیاری از افراد انگیزه‌ای برای گذراندن این دوران نداشته باشند.

به همین دلیل، قانون‌گذار برای جلوگیری از این امر و همچنین برای احترام به افرادی که دوسال از بهترین سال‌های عمر خود را برای خدمت به کشور خود صرف می‌کنند، تمهیداتی اندیشیده که با حفظ شرایطی دوران خدمت سربازی جزو سوابق بیمه محسوب شود.

برای اطلاع از شرایط محاسبه خدمت سربازی در سوابق بیمه در سال 98 با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

بسیاری از سرباز وظیفه‌ها ترجیح می‌دهند بعد از خدمت سربازی در یکی از شرکت‌های دولتی یا خصوصی استخدام شوند؛ بنابراین این که بیمه سربازی در بازنشستگی منظور شود اهمیت زیادی برایشان دارد و محاسبه بیمه دو سال خدمت سربازی به معنای تسریع دو ساله در روند بازنشستگی است.

مدیر کل دفتر نام‌نویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تامین اجتماعی با بیان این که خدمت سربازی می‌تواند جزو سنوات پرداخت حق بیمه محاسبه شود، گفت: بیمه شده می‌تواند تقاضای خود را درباره محاسبه خدمت سربازی در سوابق بیمه به شعب تامین اجتماعی ارائه و هزینه مربوطه را یک جا و یا اقساطی پرداخت کند و زمانی که به شیوه اقساطی پرداخت کند با اتمام اقساط، دوران خدمت سربازی در سوابق بیمه‌ای فرد دیده می‌شود.

جزئیات خرید بیمه سربازی

بمنظور این که مدت سربازی در طول سنوات بیمه ای افراد لحاظ شود امکان خرید حق بیمه این دوران برای بیمه شدگان فراهم شده و از این رو افراد می توانند با مراجعه به شعب سازمان تامین اجتماعی از این امکان بهره مند شوند.

دوران خدمت به ازای هر سال خدمت سربازی، یک سال سابقه بیمه محسوب می شود. یعنی در شرایط معمولی به ازای دو سال خدمت سربازی، دو سال سابقه بیمه منظور می گردد که البته بایستی یکسری شرایط لحاظ شود.

نحوه محاسبه حق بیمه دوران سربازی

از زمان درخواست متقاضی برای خرید بیمه سربازی دو سال آخر کاری و میانگین حقوق یک ماه وی محاسبه میشود.

بر اساس مقدار محاسبه شده حق بیمه تعیین می شود. در مجموع میانگین دو سال آخر بیمه، زمان تقاضای بیمه شده ضربدر ۷ درصد حق بیمه ضربدر مدت زمان طول خدمت دوران سربازی شده و از این طریق مبلغ نهایی حق بیمه محاسبه و مشخص خواهد شد.

تمامی بیمه شدگانی که خدمت سربازی آن ها تا قبل از ۷ مرداد ۱۳۸۵ به اتمام رسیده است و قبل از آغاز خدمت سربازی و بعد از آن بیمه‌پرداز تأمین اجتماعی باشند از خرید بیمه خدمت سربازی معاف هستند.

افرادی که خدمت آن‌ها بعد از سال ۱۳۸۵ تمام شده، مشمول این قانون نشده و بایستی نسبت به خرید خدمت سربازی اقدام کنند.

پرداخت قسطی حق بیمه دوران سربازی

در سال های گذشته افراد بیمه شده نمی توانستند به صورت قسطی حق بیمه خدمت سربازی خود را بپردازند.

با توجه به این که برخی از این افراد شرایط مالی مناسبی برای پرداخت نقدی نداشتند از این رو قادر نبودند به این امر اقدام کنند بنابراین سازمان پرداخت قسطی حق بیمه دوران خدمت سربازی را برای متقاضیان فراهم کرد.

با مراجعه افراد بیمه شده به شعب تامین اجتماعی و ارائه درخواست، بدهی حق بیمه دوران خدمت سربازی برای این افراد محاسبه می شود. در صورتی که تقاضای قسطی کردن آن را داشته باشند حداکثر طی ۱۲ ماه تقسیط می شود و البته ظرف ماه های کمتری نیز افراد بیمه شده می توانند بدهی خود را پرداخت کنند.

لازم به ذکر است که بازه زمانی قابل قبول برای احتساب مدت سربازی در پرداخت بیمه، تاریخ شروع و خاتمه مندرج در کارت های پایان خدمت سربازی می باشد .

پرداخت حق بیمه دوران سربازی در صورت فوت بیمه شده

اگر فرد بیمه شده در زمان حیات به ارائه درخواست محاسبه سابقه خدمت سربازی اقدام کرده و در مدت اعتبار درخواست فوت کند، اگر بازماندگان پس از اتمام زمان اعتبار به شعب تامین اجتماعی مراجعه کرده و خواستار بهرمندی از سوابق فرد فوت شده شوند،

پرونده این افراد بمنظور بررسی و اظهارنظر به اداره کل امور فنی بیمه شدگان ارسال گردیده و با بررسی و نیز حفظ شرایط قانونی نظر نهایی در مورد بهرمندی بازماندگان از بیمه دوران سربازی فرد فوت شده اعلام می گردد .

بیمه سربازی افرادی که اسیر یا جانباز شده اند

افرادی که دوران سربازی خود را در جنگ سپری کرده و اسیر شده اند خدمت سربازی آنها بدون نیاز به هیچ پرداختی جزو سابقه بیمه محسوب می شود.

لازم به ذکر است برای این افراد سال های اسارت دو برابر سابقه بیمه در نظر گرفته شده است.

در صورت فوت این افراد بازماندگان آن نیز می توانند از مستمری و سایر مزایای بیمه تامین اجتماعی بهره مند شوند. اشخاصی که در دوران انقلاب اسلامی و نیز در زمان جنگ دچار نقص عضو شده و به مقام جانبازی نائل گردیده اند مدت زمان حضور آنها در دوران خدمت سربازی یا به صورت داوطلبانه و نیز مدت معالجه آنها ( آسیب های ناشی از جنگ یا اتفاقات دوران انقلاب اسلامی ) جزو سوابق بیمه این افراد منظور شده و توسط نهادهای دولتی به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می شود.

شرایط محاسبه دوران خدمت سربازی در سوابق بیمه‌ای سال 98

برای این که بیمه سربازی جزو سابقه کار محسوب شود شرایطی وجود دارد. بیمه سربازی باید مورد تایید سازمان تامین اجتماعی قرار گیرد و سازمان تامین اجتماعی هم مبالغی را در نظر می گیرد که البته بسته به سال پایان خدمت و ارائه درخواست خرید بیمه خدمت سربازی متفاوت است.

شخص باید به جز سابقه بیمه سربازی در بیمه تامین اجتماعی سابقه بیمه دیگری هم داشته باشد و به مدت مشخصی حق بیمه پرداخت کرده باشد.

میزان مبلغ پرداختی برای محاسبه خدمت سربازی درسوابق بیمه‌ای در سال 98

نحوه محاسبه مبلغ خرید بیمه سربازی بدین شکل است که از زمان درخواست شخص برای خرید بیمه سربازی میانگین حقوق دو سال آخر کاری وی محاسبه شده و این میانگین در هفت درصد ضرب می شود و در ادامه مبلغ به دست آمده در زمان طول خدمت شخص ضرب می‌گردد و مبلغ بدست آمده به عنوان هزینه خرید بیمه سربازی توسط شخص متقاضی پرداخت می‌گردد.

مثلا اگر شخصی میانگین حقوقش در دو سال پایانی عمر کاری ۹۰۰ هزار تومان باشد این مبلغ در 7 درصد ضرب می‌شود. عدد به دست امده ۶۳ هزار تومان خواهد بود.

این عدد در ۲۴ ماه خدمت سربازی ضرب شده و عدد یک میلیون و پانصد و دوازده هزار تومان بدست می‌آید.

این مبلغ رقمی است که شخص متقاضی باید برای خرید بیمه سربازی به سازمان تامین اجتماعی بپردازد.

پرداخت مبلغ خرید بیمه سربازی به صورت قسطی در سال 98

لازم به ذکر است که پرداخت مبالغ خرید بیمه خدمت سربازی به صورت قسطی هم امکان پذیر است . افرادی که نمی‌توانند همه مبلغ را به صورت یکجا بپردازند می‌توانند برای پرداخت قسطی این مبلغ‌، به سازمان تامین اجتماعی درخواست داده و این سازمان تا ۱۲ قسط را برای متقاضیان در نظر خواهد گرفت.

مسئله دیگر در این خصوص این که بازده زمانی قابل قبول برای احتساب مدت خدمت سربازی مشمولان، تاریخ شروع و خاتمه خدمت سربازی مندرج در کارت‌های پایان خدمت است.

آیا سوابق جبهه به عنوان سابقه بیمه منظور میشود ؟

کلیه افراد شاغل یا غیر شاغل قبل از جنگ:

  • در صورتی که در زمان جنگ در جبهه خدمت کرده باشند سابقه حضور آنها در جبهه های حق علیه باطل به عنوان سابقه کار محسوب می گرد .
  • مدت خدمت سربازی این افراد پس از پایان خدمت جز سابقه پرداخت حق بیمه آنها محسوب می گردد.

بیشتر بخوانید:

معافیت سه برادری سربازی چیست و شامل چه کسانی میشود ؟

ایست خدمت سربازی چیست و چه شرایطی دارد ؟

معافیت سربازی از طریق ثبت اختراع چه شرایط و مدارکی نیاز دارد ؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 3.5 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم