دیه گردن در قانون چگونه محاسبه میشود ؟

۲,۲۳۹
۱
۰
جمعه, ۰۵ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۹
طبق ماده 626 قانون مجازات اسلامی کج شدن و خمیدگی گردن در اثر شکستگی در صورت عدم بهبودی و باقی ماندن این حالت موجب دیه کامل و در صورت بهبودی و زوال حالت خمیدگی و کج شدگی موجب اَرش است.
دیه گردن در قانون چگونه محاسبه میشود ؟

دیه گردن

قانون گذار در بین مجازات های اصلی که برای مرتکبان جرائم در نظر گرفته است ، دیه را نیز در نظر گرفته است . دیه مجازاتی است که بابت صدمه ای که بر بدن دیگری وارد می شود باید پرداخت شود .

البته دیه زمانی به عنوان مجازات در نظر گرفته می شود که به یک دلیل قانونی مثل توافق قربانی و مرتکب جرم ، قصاص صورت نگیرد . دیه هم برای قتل در نظر گرفته شده است و هم دیه اعضای بدن مثل دیه بینی ، دیه دندان ، دیه فک و ... است .

مهلت پرداخت دیه مشخص است و اگر در این مدت مشخص پرداخت نشود ، می توان بابت عدم پرداخت دیه شکایت کرد .

در این مقاله به دیه شکستن گردن و کج شدن آن ، دیه شکستن گردن بدون خمیدگی گردن و دیه ناقص شدن گردن می پردازیم . آنچه در این مقاله به عنوان مبلغ دیه ذکر شده است بر اساس مبلغ دیه سال 98 است

دیه شکستن گردن و کج شدن آن

ماده 626 قانون مجازات اسلامی

دیه کج شدن گردن در اثر شکستگی در ماده 626 قانون مجازات آمده است . طبق این ماده برای دیه شکستن گردن و کج شدن و خمیدگی آن دو حالت در نظر گرفته شده است :

 • دیه کج شدن گردن و خمیدگی آن در اثر شکستگی در صورت عدم بهبودی و باقی ماندن این حالت : موجب دیه کامل انسان یعنی 270 میلیون تومان خواهد بود .
 • دیه کج شدن گردن و خمیدگی آن در اثر شکستگی در صورت بهبودی و از بین رفتن حالت خمیدگی و کج شدن آن : موجب ارش می شود ؛ یعنی مقدار پرداختی دیه را قاضی مشخص خواهد کرد .

دیه شکستن گردن بدون خمیدگی گردن

ماده 627 قانون مجازات اسلامی

اگر کسی به گردن دیگری آسیبی وارد کند که در نتیجه آن گردن فرد بشکند طبق قانون برای او مجازات در نظر گرفته می شود . ماده 627 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 92 دیه شکستن گردن بدون کج شدن و خمیدگی را مشخص کرده است .

طبق این ماده شکستگی گردن بدون کج شدن آن موجب ارش می شود. ارش ، مبلغی است که میزان آن در قانون مشخص نشده است و میزان آن با توجه به نظر کارشناسی توسط قاضی تعیین می شود .

دیه ناقص شدن گردن

” دیه ناقص شدن گردن ، ارش است . “

ماده 628 قانون مجازات اسلامی

اگر به گردن کسی صدمه ای وارد شود که موجب ناقص شدن گردن شود مثل این که مانع از فرو بردن یا جویدن غذا شود و یا مانع از حرکت گردن شود و به هر نحوی موجب نقص گردن شود ، مجازات دارد . دیه نقص گردن ، ارش است

پرسش و پاسخ در مورد دیه گردن

سوال: با سلام

 1. شکستگی درناحیه تنه مهره پنجم گردن ک تحت عمل فیوژن قدامی در دوسطح تثبیت وترمیم شده است
 2. ایجادبیماری دیسک مهره ای گردن ک منجربه جراحی دیسککنومی دوعددازدیسکهای گردنی شده است
 3. آسیب نسج نرم وکاهش استحکام عضلات گردنی متعاقب جراحی وتعبیه ابزازتثبیتی
 4. ایجاد تعدادچهاردامیه دربدن.
 5. ایجاد بیماری دیسک مهره ای درکمر.

لطف کنید دیه این موارد رو روشن وشفاف حساب کنیدباسپاس فراوان از کمک شما

جواب:

با سلام ... بند1-شکستگی مهره گردن در صورت التیام بدون عیب موجب تعیین ارش شده و درصورتیکه سبب کج ماندن گردن شود یک دیه کامل دارد

برای بندهای 2-3 و5 نیز ارش تعیین خواهد شد.

بند 4 نیز اگر دامیه ها در غیر سر وصورت باشد هر کدام یک درصد مجموعاً 4 درصد دیه ثابت است.

تعریف دیه

ماده ۴۸۸ قانون مجازات اسلامی در تعریف دیه می‌گوید:

«دیه مقدار مالِ معینی است و در شرع مقدس به سبب جنایات غیرعمدی بر نَفس، عضو یا منفعت یا جنایات عمدی در مواردی که به هر جهت قصاص ندارد، مقرر شده‌ است.»

البته این تعریف در ماده ۴۵۰ تکمیل و معلوم می‌شود که در جنایت شبه‌عمد، خطای محض و جنایت عمدی که قاضی برابر قانون نتواند حکم قصاص را صادر کند، در صورتی که ولی‌دم بخواهد، حکم به پرداخت دیه صادر می‌شود.

جرایمی که موجب دیه میشوند

در ابتدا باید بدانید که برای چه جرایمی مجازات دیه در نظر گرفته می‌شود؛ در موارد زیر دیه پرداخت می‌شود:

 • قتل یا جرح یا نقص عضو که به طور خطای محض واقع می‌شود و آن در صورتی است که جانی نه قصد جنایت نسبت به ‌مجنی ‌علیه را داشته باشد نه درصدد انجام عملی بوده است که مقتول را بکشد، مانند آن که تیری را به قصد شکاری رها و به شخصی برخورد کند و آن شخص کشته شود.
 • قتل یا جرح یا نقص عضو که به طور خطای شبیه عمد واقع می‌شود و آن در صورتی است که جانی قصد فعلی را که نوعاً سبب ‌جنایت نمی‌شود داشته باشد.
 • مواردی از جنایت عمدی که قصاص در آنها جایز نیست‌.
 • برابر قانون مجازات، جنایت‌های عمدی و شبه‌عمدی دیوانه و نابالغ به منزله خطای محض است‌؛ همچنین اگر شخصی کسی را به اعتقاد قصاص یا به اعتقاد مهدورالدم بودن به قتل برساند و این امر بر دادگاه ثابت شود، قتل به منزله‌ خطای شبیه عمد است‌.

دیه به ارث هم می‌رسد

برابر قانون مجازات اسلامی دیه به ارث می‌رسد. یعنی وقتی خدای ناکرده شخصی کشته شود و برابر قانون، ولی دم تقاضای دریافت دیه کنند، این دیه به تمام وراث مقتول به جز بستگان مادری وی ارث می‌رسد آن هم به همان شیوه‌ای که بقیه اموال وی بین وراث تقسیم می‌شود.

این را نیز بدانید که وقتی چند نفر در قتلی دست داشته باشند همه افردی که در این جرم شریک بوده‌اند در پرداخت دیه نیز شریک هستند و به طور مساوی باید سهم خود را از رقم دیه پرداخت کنند.

چه کسی دیه را پرداخت می‌کند ؟

حتما در برابر این سوال که مسئول پرداخت دیه کیست ؟

به سرعت می‌گویید: «کسی که قتل را انجام داده است» اما درست نیست، این فقط یکی از روش‌های پرداخت دیه به حساب می‌آید. یعنی برابر ماده ۴۶۲قانون مجازات اسلامی در قتل عمد و شبه‌عمد پرداخت دیه با خود فرد مجرم است اما برابر ماده ۴۶۳ اگر قتل در اثر خطای محض صورت گیرد و با قسم یا دلیل به قاضی هم ثابت شود که خطای محض بوده است.

البته روش دیگری نیز وجود دارد که اقوام مجرم که قانون آنان را عاقله می‌نامد مسئول پرداخت دیه شوند و آن زمانی است که یکی از این افراد بعد از آن که قاتل اقرار کرد که قتل به دلیل خطای محض صورت گرفته است، وی را تایید کند، به این ترتیب خود فرد به عنوان عاقله مسئول پرداخت دیه است.

در این باره یک نکته را نیز بد نیست بدانید و آن زمانی است که مجرم قتل را در اثر خطای محض اعتراف کند اما عاقله که یکی از اقوام اوست، اعلام کنند که این قتل در اثر خطای محض نبوده است، در این شرایط مجرم باید دیه را بپردازد و مسئولیت از عاقله ساقط می‌‌شود.

حالا فرض کنید که شخصی سنگی را پرتاب کرده است، این سنگ بعد از برخورد با یک شیشه و شکستن آن و از بین بردن گلدان گران‌قیمتی که در نزدیکی شیشه بوده است، به سر کسی برخورد و باعث قتل وی شده است. این قتل خطای محض است و مردهای فامیل باید دیه را بپردازند اما برابر قانون آنها مسئول جبران خسارت شیشه و گلدانی که شکسته شده است، نیستند.

دیه در ماه عادی و حرام

حال این سوال مطرح می‌شود که اگر کسی در ماه عادی صدمه ببیند، اما در ماه حرام فوت کند،‌ یا برعکس، دیه چطور تعیین می‌شود. این مورد نیز در قانون پیش‌بینی شده است و پرداخت دیه وابسته به این است که صدمه وارده و فوت هر دو در یکی از ماه‌های حرام یا در حرم مکه واقع شده باشند.

یعنی به طور مثال صدمه در ماه رجب وارد آمده و مصدوم در همان ماه فوت کند.

بنابر این اگر صدمه وارده در ماه محرم و فوت فرد در ماه صفر انجام پذیرد، این امر موجب تغلیظ قرار نمی‌گیرد. اما اگر صدمه در ماه ذیحجه وارد آمده و فرد در ماه محرم فوت کرده باشد، دیه تغلیظ و تشدید می‌شود.

بیشتر بخوانید:

دیه فک در قانون مجازات اسلامی چقدر است ؟

دیه زبان و از بین رفتن حس چشایی در قانون چقدر است ؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم