دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۲۹ دی ۱۴۰۰ برابر با ۱۵ جمادى الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۱۹ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی
معرفی کامل بیمه موتور سیکلت و انواع آن
2
زمان مطالعه: 11 دقیقه
وسایل نقلیه در کوچه و خیابان همواره در معرض خطر هستند و احتمال بروز حادثه برای آن‌ها و همچنین عابران پیاده زیاد است. در این‌جور مواقع بهترین راه این است که از بیمه کمک بگیریم و با بیمه کردن وسایل نقلیه خود سعی کنیم در صورت بروز حوادث از شرکت‌های…

بیمه موتور سیکلت

موتور سیکلت نیز یکی از همین وسایل نقلیه است که بیشتر از سایر وسایل نقلیه در معرض خطر قرار دارد. در این مقاله قصد داریم درباره بیمه موتور سیکلت صحبت کنیم و ببینیم چند نوع بیمه موتور سیکلت داریم و هر یک از این‌ها چه پوشش‌هایی را ارائه می‌دهند و در چه مواردی جبران خسارت می‌کنند.

انواع بیمه موتور سیکلت

برای موتور سیکلت نیز مانند بیمه خودرو می‌توان 2 نوع بیمه زیر را در نظر گرفت:

 • بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

 • بیمه بدنه موتور سیکلت

همان‌طور که می‌دانید بیمه شخص ثالث خودرو شامل جبران خسارات مالی و جانی به اشخاص ثالث و خسارات جانی وارد شده به راننده مقصر می‌شود.

بیمه بدنه خودرو نیز خساراتی از جمله آتش‌سوزی خودرو، سرقت و مواردی دیگر را شامل می‌شود.

حال باید ببینیم این موضوع در بیمه موتور سیکلت به چه صورت است و آیا این بیمه شبیه به بیمه اتومبیل است یا خیر.

بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

بیمه شخص ثالث موتور سیکلت دارای ماهیتی مشابه بیمه شخص ثالث اتومبیل است. خساراتی که تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرد و در صورت بروز توسط بیمه جبران خسارت می‌شود به‌صورت زیر است:

 • خسارات مالی به اشخاص ثالث: درصورتی‌که طی بروز حادثه‌ای خسارت مالی به شخصی غیر از راننده مقصر وارد شود مطابق پوشش‌های بیمه‌نامه می‌توان از بیمه شخص ثالث موتور سیکلت استفاده کرد.

 • خسارات جانی به اشخاص ثالث: درصورتی‌که در اثر بروز حادثه‌ای خسارت جانی به فردی به‌جز راننده مقصر وارد شود می‌توان مطابق پوشش‌های بیمه‌نامه از بیمه خسارت دریافت کرد.

 • خسارت جانی به راننده مقصر: مطابق این پوشش درصورتی‌که راننده موتور سیکلت طی حادثه‌ای دچار خسارت جانی شود بیمه مطابق بیمه‌نامه خسارت وارد شده را جبران خواهد کرد.

بیمه بدنه موتور سیکلت

بیمه بدنه موتور سیکلت با بیمه بدنه اتومبیل کمی تفاوت دارد و همان پوشش‌هایی که در بیمه بدنه خودرو ارائه می‌شود به‌طور کامل در بیمه بدنه موتور سیکلت ارائه نمی‌گردد.

بیمه بدنه موتور سیکلت در صورت بروز حوادث زیر جبران خسارت می‌کند:

 • تصادم، تصادف و در کل برخورد به هر جسم متحرک یا ثابتی که منجر به ایجاد خسارت به موتور سیکلت شود.

 • آتش‌سوزی، صاعقه و یا انفجار موتور سیکلت

از بین بیمه شخص ثالث و بدنه موتور سیکلت، بیمه بدنه طرفدار زیادی ندارد و بیشتر بیمه شخص ثالث موتور سیکلت است که مورد استقبال واقع می‌شود.

حال در اینجا می‌خواهیم قیمت بیمه موتور سیکلت را بررسی کنیم و ببینیم بابت پرداخت چه مقدار حق بیمه‌ای می‌توانیم از خدمات این بیمه استفاده کنیم.

برای اینکه ببینیم در قبال پرداخت چه مقدار حق بیمه می‌توانیم از مزایای بیمه موتور سیکلت استفاده کنیم لازم است بدانیم نرخ بیمه موتور سیکلت به چه عواملی بستگی دارد و چه پارامترهایی در تشکیل این نرخ مؤثرند.

عوامل مؤثر بر قیمت بیمه موتور سیکلت

نرخ بیمه ثالث موتور سیکلت به ۴ عامل زیر به‌طور مستقیم بستگی دارد و این ۴ عامل در تعیین نرخ دخیل هستند:

 • سال تولید موتور: سال تولید موتور سیکلت در تعیین نرخ بیمه موتور نقش اساسی دارد. هر چه موتور سیکلت جدیدتر باشد، ریسک آن کمتر است در نتیجه نرخ بیمه موتور سیکلت کمتر می‌شود.
 • نوع موتور سیکلت: در یک دسته‌بندی می‌توان موتور سیکلت ها را به ۳ دسته تقسیم کرد:
 1. موتور سیکلت دوچرخ

 2. موتور سیکلت سه‌چرخ

 3. موتور سیکلت ساید کار

همان‌طور که می‌دانید اغلب موتور سیکلت ها دوچرخ هستند اما نرخ بیمه موتور سیکلت برای موتور سیکلت های سه‌چرخ و ساید کار نسبت به موتور سیکلت 2 چرخ بیشتر است.

 • تعداد سیلندر: تعداد سیلندرهای موتور سیکلت در تعیین نرخ بیمه موتور مؤثر است. موتور سیکلت ها می‌توانند دارای ۱ سیلندر، ۲ سیلندر، ۳ سیلندر و بیشتر باشند. هر چه تعداد سیلندرهای موتور سیکلت بیشتر باشند، موتور سیکلت قوی‌تر بوده در نتیجه نرخ بیمه آن نیز بیشتر می‌شود.
 • نوع و ساختار موتور: نرخ بیمه موتور سیکلت برای موتور سیکلت های گازی و دنده‌ای متفاوت است. هر چه موتور سیکلت قوی‌تر باشد، قیمت بیمه آن بیشتر می‌شود.

در کل هر چه قدرت و ابعاد موتور سیکلت بیشتر شود، ریسک موتور افزایش یافته و مقدار حق بیمه آن بیشتر می‌شود.

این 4 عاملی که در اینجا مطرح شد در واقع عوامل مستقیمی هستند که بر نرخ بیمه موتور سیکلت اثر می‌گذارند. این عوامل ناشی از ویژگی‌ها و ساختار موتور سیکلت هستند. عوامل دیگری هستند که به‌طور غیرمستقیم بر نرخ بیمه موتور سیکلت اثرگذارند. این عوامل عبارت‌اند از:

تخفیف عدم خسارت بیمه موتور سیکلت

همانند اغلب بیمه‌ها، بیمه موتور سیکلت نیز پارامتری به نام تخفیف عدم خسارت دارد. بدین‌صورت که اگر بیمه‌گزار در سال‌های گذشته از بیمه شخص ثالث خود استفاده نکرده باشد در سال‌های بعد برای تمدید آن مشمول تخفیف‌هایی از شرکت بیمه می‌شود.

میزان این تخفیف در سال‌های مختلف قرارداد بیمه به شرح زیر است:

 • ۵ درصد تخفیف برای سال اول

 • ۱۰ درصد تخفیف برای سال دوم

 • ۱۵ درصد تخفیف برای سال سوم

 • ۲۰ درصد تخفیف برای سال چهارم

و از سال پنجم تا هشتم هر سال 10 درصد به میزان این تخفیف‌ها اضافه می‌شود و در سال هشتم به 60 درصد می‌رسد. بعد از هشت سال عدم خسارت 70 درصد تخفیف به بیمه‌گزار تعلق می‌گیرد و روی همین مقدار باقی می‌ماند. یعنی درصورتی‌که بیمه‌گزار 8 سال از بیمه شخص ثالث موتور سیکلت خود استفاده نکند و عدم خسارت داشته باشد می‌تواند برای تمدید بیمه خود تا 70 درصد از شرکت بیمه تخفیف دریافت کند.


جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند بر نرخ بیمه شخص ثالث موتور سیکلت اثرگذار باشد جریمه دیرکرد است. درصورتی‌که سررسید بیمه موتور سیکلت گذشته باشد و بخواهیم بیمه موتور خود را تمدید کنیم باید مبلغی را بابت جریمه دیرکرد پرداخت کنیم.

بنابراین باید قبل از اتمام سررسید بیمه موتور سیکلت نسبت به تمدید آن اقدام کرد تا مشمول این جریمه دیرکرد نشویم.

همان‌طور که می‌دانید اغلب بیمه‌ها را می‌توان به‌صورت قسطی خریداری کرد. سؤالی که در اینجا ممکن است ایجاد شود این است که آیا می‌توان بیمه موتور سیکلت را اقساطی تهیه کرد و حق بیمه موتور سیکلت را قسطی پرداخت کرد.


بیمه موتور سیکلت اقساطی

اگر نسبت به نرخ حدودی بیمه موتور سیکلت اطلاع داشته باشید قطعاً این سؤال در ذهن شما پیش نخواهد آمد. نرخ بیمه موتور سیکلت سال 97 حدود 300 هزار تومان می‌شود.

البته همان‌طور که ذکر شده این نرخ به عوامل متعددی بستگی دارد و این عوامل قیمت بیمه موتور سیکلت را تشکیل می‌دهند اما می‌توان به‌طور میانگین گفت که 300 هزار تومان حق بیمه این بیمه است.

با توجه به کم بودن نرخ بیمه موتور سیکلت می‌توان این نتیجه را گرفت که شرکت‌های بیمه انگیزه‌ای برای ارائه بیمه موتور سیکلت اقساطی ندارند و این بیمه فقط به‌صورت نقد قابل خریداری است.

سؤالی که در اینجا ممکن است برای ما پیش بیاید این است که ارزانترین بیمه موتور سیکلت چه ویژگی‌هایی دارد و چگونه می‌توانیم بیمه شخص ثالث موتور سیکلت ارزان برای خود تهیه کنیم.

ویژگی‌های ارزانترین بیمه موتور سیکلت

همان‌طور که اشاره شد عوامل مختلفی در تعیین نرخ بیمه موتور سیکلت تأثیرگذارند. بعضی از این عوامل به‌طور مستقیم تأثیر می‌گذارد و ناشی از ویژگی‌های موتور سیکلت است و بعضی از این عوامل تأثیری غیرمستقیم دارند.

هر چه موتور سیکلتی جدید، کم قدرت و با ابعادی کوچک داشته باشیم، مبلغی که بابت حق بیمه موتور سیکلت باید بپردازیم کمتر است. همچنین از تخفیف عدم خسارت و جریمه دیرکرد نیز نباید غافل شد.

انتقال بیمه موتور سیکلت

یکی از مسائل مهمی که در بیمه شخص ثالث خودرو و بدنه ماشین موردتوجه است بحث انتقال بیمه است. انتقال بیمه برای وقتی است که فرد می‌خواهد وسیله نقلیه خود را بفروشد و بیمه آن را به مالک بعدی منتقل کند. انتقال بیمه موتور سیکلت به چند روش قابل انجام است.

رایج‌ترین روش برای انتقال، منتقل کردن مالکیت موتور سیکلت است. بیمه شخص ثالث موتور سیکلت در واقع برای وسیله نقلیه است و با انتقال مالکیت موتور سیکلت به مالک جدید، بیمه نیز منتقل می‌شود.

روشی دیگر مراجعه به یکی از شعب بیمه خود و اقدام برای انتقال بیمه شخص ثالث موتور سیکلت است.

درصورتی‌که نخواهیم بیمه موتور سیکلت خود را به مالک جدید منتقل کنیم و بخواهیم آن را برای موتور سیکلت بعدی خود استفاده کنیم می‌توان با در دست داشتن سند موتور سیکلت به شعبه بیمه خود مراجعه کرده و تخفیف‌های بیمه موتور سیکلت خود را حفظ کرد.

این تخفیف‌ها را می‌توان بین 6 ماه تا 1 سال حفظ کرد و درصورتی‌که در این مدت موتور سیکلت جدید خریداری کرده شد، آن را به موتور جدید منتقل کرد.

نکته‌ای مهم درباره بیمه موتور سیکلت

در اغلب بیمه‌ها امکان خرید به‌صورت کوتاه‌مدت وجود دارد. برای مثال می‌توان بیمه شخص ثالث 3 ماهه، 6 ماهه و... خریداری کرد. اما در بیمه موتور سیکلت این موضوع وجود ندارد و نمی‌توان بیمه موتور سیکلت چندماهه خرید. امکان خرید این بیمه فقط به‌صورت 1 ساله وجود دارد.

استعلام قیمت بیمه موتور سیکلت

حال که نسبت به حدود قیمت، عوامل مؤثر بر آن و نحوه پرداخت حق بیمه موتور سیکلت باخبر شدیم باید بدانیم چگونه می‌توان استعلام قیمت بیمه موتور سیکلت را دریافت کرد. برای محاسبه قیمت بیمه موتور از شرکت‌های مختلف بیمه روش‌های مختلفی وجود دارد:


استعلام بیمه موتور سیکلت به روش سنتی

برای دریافت استعلام قیمت بیمه موتور سیکلت به روش سنتی می‌توان به یکی از نمایندگی‌های بیمه موردنظر تماس گرفت و یا مراجعه کرد و نسبت به دریافت قیمت و خرید این بیمه اقدام کرد. با این روش باید وقت صرف کنید و به نمایندگی مراجعه کنید و این مورد امروزه با توجه به مشغله زیاد افراد کمی مشکل است.

همچنین اگر بخواهید با این روش استعلام قیمت از بیمه‌های مختلف بگیرید، باید زمان زیادی صرف کنید و با نمایندگی شرکت‌های مختلف بیمه تماس بگیرید.

در صورتی‌که راننده فاقد بیمه شخص ثالث در حادثه رانندگی زیان‌دیده باشد نیز ممکن است با مشکلاتی مواجه شود. چرا که پلیس راهنمایی و رانندگی برای ارائه گزارش به مدارک هر دو طرف نیاز دارد.

از طرفی شرکت بیمه طرف قرارداد با خودروی مقصر نیز ممکن است در پرداخت خسارت به راننده زیان‌دیده فاقد بیمه شخص ثالث مشکلاتی به وجود آورد.

بیشتر بخوانید:

بیمه شخص ثالث چگونه منتقل میشود ؟

خسارت بیمه شخص ثالث | انواع و میزان خسارت ثالثاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
 • منبع
 • bimito.com
  دیدگاه ها

  درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است