معافیت کفالت پدر برای سربازی چه شرایط و مدارکی نیاز دارد ؟

۱,۷۶۱
۲
۰
یکشنبه, ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ ۱۴:۰۱
کفالت پدر 2 نوع می باشد. کفالتی که طبق سن پدر محاسبه می شود و در صورت گذشت از 70 سال تمام شامل معافیت خواهد بود یا کفالتی که بنا بر بیماری پدر باشد که در این حالت شرایط سنی مطرح نیست، در این مقاله تمام بیماری هایی که موجب کفالت پدر و معافیت خواهد شد؛ تنظیم و گردآوری شده است پس با دلگرم همراه باشید.
معافیت کفالت پدر برای سربازی چه شرایط و مدارکی نیاز دارد ؟

معافیت کفالت پدر برای سربازی

معافیت کفالت پدر در صورتی به شما تعلق می گیرد که شما به عنوان سرپرست خانواده محسوب شوید. از آنجایی که شما به عنوان شرپرست خانواده مسئولیت های زیادی دارید، شرایط رفتن به سربازی را ندارید. از این رو سازمان نظام وظیفه این تسهیلات را برای شما در نظر گرفته است.

برای گرفتن معافیت کفالت پدر، یا پدر باید شرایط سنی آیین نامه را داشته باشد و یا به دلیل بیماری قادر به انجام امور خود نباشد.

در ادامه شرایط گرفتن کفالت پدر بیمار و شرایط گرفتن کفالت به دلیل سن پدر را شرح می دهیم.

معافیت کفالت پدر ۷۰ سال

همانطور که گفتیم معافیت کفالت پدر از دو طریق امکان پذیر است. در حالت اول در صورتی که سن پدر شما بیشتر از ۷۰ باشد شما اولین شرط برای معافیت کفالت کهولت پدر را دارید.

علاوه بر سن پدر لازم است که شما تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال خانواده باشید.

خوشبختانه در معافیت کفالت از طریق سن دیگر بیمار بودن یا ناتوان بودن پدر ملاک نیست. اگر برادر بالای ۱۸ سال دیگری دارید باز هم ممکن است تحت شرایطی از طریق گرفتن کفالت پدر از سربازی معاف شوید.

معافیت کفالت پدر نیازمند مراقبت (بیمار)

نوع دیگر معافیت کفالت مخصوص آن دسته از افرادی است که سن پدرشان زیر ۷۰ سال است اما پدر به دلیل بیماری یا ناتوانی نیاز به مراقبت دارد. هر بیماری از نظر سازمان نظام وظیفه منجر به معافیت کفالت پدر بیمار نمی شود. در آیین نامه سازمان نظام وظیفه این بیماری ها مشخص شده است.

علاوه بر تایید بیماری توسط کمیسیون پزشکی سازمان نظام وظیفه شما باید تنها پسر بالای ۱۸ سال خانواده باشید. در صورت وجود برادر معافیت شما تحت شرایط خاصی ممکن خواهد شد.

آیین نامه پزشکی معافیت کفالت پدر (آیین نامه کسان مشمول)

بیماری های معاف کننده کفالت پدر تحت عنوان آیین نامه کسان مشمول در سازمان نظام وظیفه تعریف شده است. شما می توانید از طریق جدول زیر نوع بیما و عارضه هایی که سبب معافیت کفالت پدر بیمار می شود را بررسی کنید.

ردیف بیماری شرح
1 ضعف شدید جسمانی در صورتی که فرد به دلایل و نقص های مختلف قادر به انجام تکالیف و امور روزانه خود نباشد و به مراقبت نیاز داشته باشد. همچنین به هر دلیلی نتواند از دیگران مراقبت یا نگهداری کند.
2 دیابت شیرین اگر دیابت در فرد به صورت مزمن بوده و باعث اختلالات عصبی، چشمی یا کلیوی شود و فرد قادر به انجام امور روزمره نباشد.
3 آکرومگالی ، ژیگانتیسم ، کوشینگ ، آدیسون در مورد هر کدام از بیمار های ذکر شده می بایست سوابق معتبر پزشکی همراه با تایید متخصص غدد موجود باشد. همچنین باعث عوارض جسمی و اختلالات روانی واضح در فرد شده باشد.
4 بیماری های پوستی در صورتی که این بیماری ها مزمن و با تاثیرات گسترده باشد، همچنین اگر نسبت به درمان های انجام شده مقاومت ایجاد کرده باشد. می بایست سابقه حداقل 3 بار در مراکز درمانی (دانشگاهی و یا نیروهای مسلح) را داشته باشد.
5 اسکار و کلوئید ناشی از سوختگی در صورتی که این اسکار و سوختگی ها عملکرد حداقل دو اندام را به صورت کامل در بدن را مختل کرده و یا بیشتر از 50 در صد از سطح بدن را پوشش دهد. همچنین عملکرد فرد به علت چسبندگی محل سوختگی به اطراف یا تمایل به زخم های مکرر با مشکل مواجه شده باشد.
6 انواع نوروپاتی ها و میوپاتی های اولیه و ثانویه در صورت پیشرفت بیماری که منجر به ناتوانی فرد و علائمی مانند عدم حرکت درست و اختلال در ایستادن شده است.
7 همی پلژی، پاراپلژی و یا کوادری پلژی اگر هر کدام از این بیماری ها عملکرد فرد را تحت الشعاع قرار دهد و فرد را از انجام امور روزانه و تکالیف شخصی اش باز دارد.
8 پارکینسون اگر این بیماری در مراحل پیشرفته قرار بگیرد و متخصص بیماری های اعصاب آنرا تایید نماید. در صورتی که این عارضه توانایی فرد را در انجام امور روزانه تحت تاثیر قرار دهد.
9 دمانس یا آلزایمر پیشرفته در صورتی که این عارضه در مراحل پیشرفته قرار بگیرد و با تایید متخصص بیماری های اعصاب همراه باشد همچنین اگر این بیماری توانایی فرد را در انجام امور شخصی و روزانه تحت تاثیر قرار دهد.
10 مولتیپل اسکلروزیس درصورتی که این بیماری استقرار یافته باشد و با نقص نورولوژیک شدید همراه باشد، که با عود کردن سبب ناتوانی فرد برای انجام امور روزانه شود.
11 صرع گراندمال یا جنرالیزه در صورتی که این بیماری با مصرف حد اقل دو دارو همچنان بهبود نیابد و فرد حداقل 5 سال به این عارضه مبتلا باشد. چنانچه سابقه فرد در مراکز درمانی نظامی و دانشگاهی ثبت شده باشد و عملکرد روزانه فرد مختل گردد.
12 کلیه ضایعات عروقی مغزی اگر این ضایعات با نقص و علائم عصبی شدید همراه باشد، همچنین پایداری این عارضه عملکرد روزانه فرد را تحت تاثیر قرار دهد.
13 بیماری های روانی اختلالات همچون اختلال سایکوتیک خلقی و دوقطبی در صورتی که دارای 3 بار سابقه بستری (با اندیکاسیون واقعی) در مراکز درمانی (دانشگاهی و نظامی ) بوده و روانپزشک مربوطه مقاومت این بیماری را به درمان تایید نماید.
14 انواع نقیصه عقلانی و کند ذهنی ها عقب ماندگی های با ضریب هوشی زیر 35 که باعث اختلال رفتاری و اجتماعی می شود، اگر تایید مراکز تخصصی نظامی و دانشگاهی را داشته باشد.
15 کلیه بیماری ها، تروماها و اعمال جراحی روی ستون فقرات چنانچه این بیماری و عمل های جراحی روی ستون فقرات نقص حرکتی توام با حسی را در دو اندام فرد ایجاد کندو یا اختلالات اسفنکتری همره با از کار افتادگی یک اندام ایجاد شده باشد.
16 هرگونه اعمال جراحی روی مغز در صورتی که فرد بعد از آن نتواند به امور روزانه خود رسیدگی کند و منجر به عارضه های پایدار شده باشد.
17 بیماری های مزمن و انسدادی شدید ریه اگر این بیماری ها همراه FEV1 بوده باشد که کمتراز 40% درمان نخواهد شد.
18 سابقه اعمال جراحی ریه و قفسه صدری بیماری هایی مانند توراکوپلاستی و رزکسیون ریه که به موجب آن FEV1 کمتر از 40% پایدار شود.
19 قطع یا از کار افتادگی اندام فوقانی یا تحتانی در صورتی که هر دو دست از مچ به بالا قطع شده باشد یا یک دست از ناحیه مفصل کتف قطع شود.
همچنین اگر یک پا از مفصل هیپ و یا هر دو پا از بالای مچ قطع شده باشد و یا اگر یک پا و یک دست هر دو از بالای مچ قطع شده باشد.
20 بیماری های کبد در صورتی که این بیماری یک نارسایی مزمن و یا سیروز پیشرفته کبد باشد.
21 بیماری های التهابی مزمن و شدید روده بیماری هایی نظیر کرون، کولیت اولسرو که با وجود دارودرمانی و یا انجام جراحی همچنان بهبود نیافته و عملکرد فرد را تحت تاثیر قرار می دهد البته با تشخصی پاتولوژی
22 کولستومی های دائمی _
23 سرطان های بدخیم تمامی بدخیمی های دستگاه های بدن که در برابر درمان مقاومت داشته باشند و با پیشرفتشان باعث ناتوانی فرد شوند. (سرطان های قابل درمان و در دیگر نواحی بدن شیوع پیدا نکرده مشمول این بند نمی باشد)
24 تومورها و آدنوپاتیها در صورتی که مزمن باشند و درمان مدیاستن در مورد آنها پاسخ ندهد یا در مواردی که علائم فشاری بر مدیاستن در فرد ایجاد اختلال کند.
25 بیماری های هموفیلی اختلالات انعقادی که به شکل هموفیلی A یا B و یا اختلالاتی خونریزی دهنده شدید بروز می کنند در صورتی که میزان فاکتور انعقادی از 1% کمتر باشد و عملکرد فرد را تحت تاثیر قرار دهد.
26 بیماری های کلیه نارسایی های مزمن کلیه با CFR پایین تر از 10 که به دیالیز دائمی و یا پیوند کلیه نیازمند می باشد.
27 کلیه اعمال جراحی در سرتاسر دستگاه ادراری اگر این اعمال جراحی به تغییر دائمی مسیر ادراری بیانجامد. همچنین کلیه پیوند ها همچون پیلوستومی، نفروستومی، اورتروستومی – جلدی، سیستوستومی
28 فیستولهای مثانه به رکتوم در صورتی که این عارضه غیر قابل درمان باشند.
29 برداشتن کامل مثانه _
30 برداشتن دو کلیه یا پیوند کلیه در صورتی که فرد هر دو کلیه خود را از دست داده باشد و یا جراحی پیوند یک کلیه انجام داده باشد. همچنین اگر فرد یکی از کلیههایش را از دست دهد و این موضوع عملکرد کلیه دیگر را تحت تاثیر قرار دهد.
31 فقدان هر دوچشم در صورت از دست دادن هر دو چشم فرد یا از دست دادن بینایی هر دو چشم
(اگر دید هر دو چشم مجموعا از 30% بینایی یک چشم کمتر باشد این بند قابل اجرا می باشد.)
32 ناشنوایی کامل اگر به صورت کامل کر باشد و یا شنوایی هر دو گوش فرد با توجه به انجام درمان و استفاده از سمعک بیش تر از 70 دسیبل در هر گوش باشد.
33 کری و لالی توام در صورتی که این عارضه توسط متخصص گوش، حلق و بینی مراکز درمانی و نظامی و یا دانشگاهی تایید شده باشد.
34 بیماری های حلق و حنجره در صورتی که این بیماری ها مادر زادی باشد و یا به صورت اکتسابی باشد ولی اصلاح پذیر نباشند و باعث اختلال دائمی در تکلم و تغذیه فرد شود. اختلالاتی مانند فیستول غیر قابل اصلاح تراشه به مری
35 عارضه های تومورال یا التهابی (روماتیسمال ) قلبی بیماری های مادر زدی یا اکتسابی آئورت و یا سرخرگهای بزرگ دیگر مانند کوارکتاسیون، آنوریسم ها، و یا اتساع سرخرگهای ریوی، کانال آرتریل باز، تنگی شریان ریوی اصلی، فیستولهای شریانی وریدی اگر باانجام جراحی بهبود نیابند و عملکر فرد را تحت تاثیر قرار دهند.
36 بیماری عروق کرونر بیماری هایی نظیر انفارکتوس میوکارد و آنژین صدری که با توجه به انجام درمان های لازم نارسایی قلبی با (EF) زیر 35% ایجاد میکنند و فرد در انجام فعالیت های روزانه ناتوان می گردد. این موارد حتما باید با تشخیص مراکز تخصص نظامی و یا دانشگاهی صورت بگیرد.
37 نارسائی پیشرفته قلب در صورتی که علائم بالینی واضح داشته باشد و با انجام درمان های ضروری(EF) زیر 35% باشد.
38 پیوند عروق کرونر یا تعویض دریچه های قلب در صورتی که حتی با اجام این پیوند و گذاشتن پیس میکرهای دائمی و تعویض دریچه های قلب نارسایی قلب همچنان با فشار های سهمی (EF) کمتر از 35% وجود داشته باشد.
39 انواع آریتمی ها و بلوک های قلبی در صورتی که حتی پس از انجام درمان های مورد نیاز نارسایی قلبی با (EF) زیر 35% شده وجود داشته باشد و فرد ثادر به انجام امور روزانه نباشد.
40 کاردیومیو پاتی هیپرتزفیک در صورتی که عارضه دار باشد و علی رغم انجام درمان همچنان در عملکرد فرد اختلال ایجاد کند.
(تبصره : در کار دیومیوپاتی دیلاته و انفیلتراتیو یا رسترکتیو در صورتی که (EF) زیر 35% باشد.)
41 افزایش اولیه یا ثانویه فشار خون شریان ریوی اگر این عارضه به هر علتی با نارسایی قلبی با با (EF) زیر 35% همراه باشد
42 اختلالات عروقی در صورتی که این اختلالات موجب فلبیت همراه باورم شدید و مزمن اندام شده باشد و یا آندراتریت مسدود کننده که قدرت انجام امور روزانه را از فرد بگیرد.
اگر فلبیت به دلیل اعتیاد در فرد به وجود آمده باشد این بند مصداق نخواهد داشت.
43 آرتریتهای مزمن شدید اگر با تغییر شکل در استخوان ها و جمود در مفاصل بزرگ و ستون فقرات باشد و فرد را از انجام امور روزمره بازدارد.
44 جذام در صورتی که با تایید متخصص پوست و مراکز مبارزه با جذام در مرحله ایزوله شدن بیمار باشد و خطر سرایت این بیماری به افراد دیگر وجود داشته باشد.
45 مبتلابان به سل اگر سل ریوی یا خارج از ریه حتی بعد از اتمام دوره درمان فعال باشد و مانع عملکرد درست فرد باشد.
46 مبتلایان به HIV در صورتی که بیماری با حداقل یک آنتی HIV و pcr مثبت اثبات شده باشد و منجر به بروز عوارض و اختلال در عملکرد روزانه فرد گردد.
47 عقب ماندگی های ذهنی شدید و یا بیماری های روانی شدید در صورتی که افراد مبتلا به آن محجور شناخته شوند و عارضه نسبت به درمان مقاومت نشان میدهد مانند بیماری سایکوز اگر پزشک متخصص مراکز درمانی تایید کرده و گواهی پزشکی قانونی صادر گردد.

معافیت کفالت پدر با داشتن برادر

مشمولان بسیاری دارای پدر بالای ۷۰ سال یا پدر نیازمند مراقبت هستند اما به دلیل داشتن برادر فکر می کنند نمی توانند از خدمت معاف شوند. بر اساس آیین نامه تحت شرایطی معافیت کفالت پدر با داشتن برادر هم ممکن می شود.

 • در حالت اول برادر شما سنش کمتر از ۱۸ سال است. شما در این صورت می توانید برای معافیت اقدام کنید.
 • در حالت دوم برادر شما معافیت تحصیلی سربازی دارد. در این صورت تحت شرایطی شما می توانید برای معافیت کفالت پدر با داشتن برادر اقدام کنید.
 • در حالت سوم برادر شرایط سرپرستی از خانواده را ندارد.

معافیت کفالت پدر زندانی

یکی از مبهم ترین مسائل در ارتباط با معافیت کفالت پدر، در حبس بودن یا مفقودالاثری پدر است. مشمولان بی شماری در این رابطه از ما سوال پرسیده اند. بنا بر قانون گرفتن معافیت کفالت پدر در حبس یا پدر مفقودالاثر تحت شرایطی ممکن است. شما اگر شرایط سرپرست شدن خانواده از نظر سازمان نظام وظیفه را داشته باشید به راحتی می توانید برای معافیت سربازی از طریق کفالت اقدام کنید.

به طور بهتر می تواینم بگوییم وقتی پدر شما در حبس بوده یا مفقودالاثر است، شما کفالت سایر اعضای خانواده (کفالت مادر، کفالت خواهر، کفالت برادر، کفالت پدر بزرگ، کفالت مادربزرگ) را می گیرید.

مدارک و مراحل مورد نیاز برای کفالت پدر

برای گرفتن معافیت کفالت پدر لازم است مدارک مورد نیاز را در دو مرحله به سازمان نظام وظیفه عمومی ارائه دهید. در مرحله اول مدارک لازم را جمع آوری نموده یکی از مراکز پلیس + ۱۰ ارائه کنید.

در مرحله دوم هنگام شرکت در کمیسیون که زمان آن از طرف سازمان نظام وظیفه عمومی به شما اعلام می گردد مدارک دیگری را ارائه خواهید کرد.

مهمترین مدارک مورد نیاز برای کفالت پدر عبارت است از:

 • مدارک شناسایی خود با کسانی که لازم است سازمان نظام وظیفه عمومی از وضعیت آنها مطلع باشد.
 • برگ استعلام آخرین وضعیت تحصیلی
 • برگ معاینه اولیه مشمولان
 • گواهی فوت خواهر یا برادر و …
 • برگ تحقیق وضعیت توسط نیروی انتظامی
 • برگ معاینه پزشکی پدر
 • برگ استشهاد تائید وضعیت و صحت ادعای شما

مراحل گرفتن معافیت کفالت پدر بیمار یا سالمند

مشمولان خدمت نظام وظیفه که تمام شرایط معافیت کفالت پدر را دارند، برای گرفتن کارت معافیت کفالت پدر خود، باید کارهای زیر را انجام دهند:

 • مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی و تهیه دفترچه معافیت کفالت
 • تکمیل فرم های مربوطه و مدارک ذکر شده در دفترچه
 • ثبت درخواست در سامانه نظام وظیفه عمومی
 • بررسی اطلاعات توسط سازمان نظام وظیفه عمومی
 • استعلام وضعیت پدر مشمول از اداره ثبت احوال محل تولدشان از سوی وظیفه عمومی
 • ارسال دعوتنامه برای مشمول جهت حضور در هیئت رسیدگی
 • شرکت در جلسه ی هئیت رسیدگی
 • دریافت کارت معافیت کفالت پدر

تحقیقات محلی معافیت کفالت پدر

برای گرفتن تمامی معافیت های کفالت انجام تحقیقات محلی از سوی مراجع ذی صلاح و پر کردن فرم ها اجباری است. بر اساس بند ب ماده ۱۳۰ آیین نامه سازمان نظام وظیفه، این تحقیقات توسط کلانتری منطقه سکونت انجام می شود.

شما باید از دادن اطلاعات اشتباه پرهیز کنید چرا که در روند معافیت شما خدشه وارد می شود.

استشهاد محلی برای معافیت کفالت

تحقیقات محلی برای معافیت کفالت پدر از روی فرم استشهاد محلی صورت می گیرد. شما این استشهاد را به همراه سایر مدارک خود به پلیس +۱۰ تحویل دهید.

جناب آقای ………………………….

رییس محترم اداره نظام وظیفه استان …………………..
موضوع : درخواست معافیت از خدمت سربازی

با سلام و احترام
بدینوسیله به استحضار می رساند فرزندم …………………… که امسال مشمول خدمت مقدس سربازی شده است، تنها فرزند ذکور خانواده می باشد. همچنین با توجه به اینکه اینجانب کشاورز می باشم، فرزندم کمک بزرگی در کارهای زراعی و کسب درآمد خانواده می باشد و اعزام به خدمت وی خانواده ام را با مشکلات و دشواری های جدی روبرو می نماید. همچنین به استحضار می رسانم پسرم دچار بیماری های ……………………….. می باشد که مدارک پزشکی به پیوست می باشد.

لذا از آن مقام محترم تقاضا دارم دستور فرمایید برابر ماده و تبصره …………………قانون نظام وظیفه مبنی بر معافیت تنها فرزند ذکور، نسبت به معافیت تنها پسرم اقدام فرمایند.

از دستور مساعد جهت بررسی و حل مشکل کمال تشکر و سپاسگذاری را دارم.

با تشکر و سپاس

پدر سرباز ………………..

اعتراض به رای صادر شده تحقیقات محلی معافیت کفالت

اگر در مرحله تحقیقات محلی، معافیت کفالت شما باطل شود شما این حق را دارید که به رای صادره اعتراض کنید. برای اعتراض می توانید در خواست خود را از طریق دفاتر پلیس + ۱۰ برای شورای عالی تجدید نظر ارسال کنید.

آیا برای معافیت کفالت پدر کمیسیون تشکیل می شود ؟

مانند سایر معافیت های کفالت، بر اساس ماده (۲۴) قانون خدمت وظیفه عمومی هنگامی که بخواهید کفالت پدرتان را بگیرید این کمیسیون تشکیل می شود.

کمیسیون کفالت به منظور صادر کردن رای نهایی معافیت شما برگزار می شود. مدارک و مستندات شما در نهایت باید در جلسه این کمیسیون بررسی شود.

شاید دئست داشته باشید بدانید اعضای کمیسیون کفالت چه کسانی هستند.

 • بخشدار محل یا نماینده او.
 • رییس سازمان وظیفه عمومی محل یا نماینده او.
 • نماینده دادستان شهرستان و در صورت نبودن دادسرا و وجود دادگاه صلح نماینده دادگاه.
 • یک نفر از نمایندگان شورای اسلامی شهرستان یا شورای اسلامی بخش یا شهر به معرفی شورای مربوطه.

مهمترین نکته در استفاده از معافیت کفالت پدر

برای استفاده از معافیت کفالت پدر علاوه بر اینکه باید همه شرایط گفته شده در قانون را داشته باشید به هیچ عنوان نباید غیبت داشته باشید.

 • حتی یک روز غیبت غیر موجه می تواند معافیت نظام وظیفه کفالت پدر شما را کنسل کند. ممکن است بتوانید با تهیه مدارک مورد نیاز توجیه غیبت، سابقه غیبت خود را از بین ببرید.

بیشتر بخوانید:

معافیت کفالت مادر برای سربازی چه شرایط و مدارکی نیاز دارد ؟

معافیت سربازی ایثارگری چه شرایط و مدارکی نیاز دارد ؟

انواع معافیت کفالت سربازی و شرایط اخذ آن در قانون


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
 • برچسب ها:
 • معافیت کفالت پدر
 • معافیت کفالت پدر برای سربازی
 • معافیت کفالت

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter