دلگرم
امروز: شنبه, ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۲۰ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۱۰ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
فیشینگ چیست و چه مجازاتی در قانون دارد ؟
3
زمان مطالعه: 10 دقیقه
فیشینگ راهی است که مجرمان از آن طریق می‌توانند اطلاعاتی مثل شماره کارت بانکی، رمز کارت و cvv2 یا مواردی نظیر آنها را بدست آورند. در این مقاله این جرم و مجازات آن را به طور کامل بررسی میکنیم با دلگرم همراه باشد.

فیشینگ چیست ؟

تصور کنید یک روز که مشغول بررسی ایمیلتان هستید به صورت غیرمنتظره چند پیام از یک موسسه خیریه دریافت کنید. در این زمان شاید دوست داشته باشید پیام‌ها را باز کنید و از طریق وب‌گاه(سایت) موسسه در حد توانتان مبلغی پول به آن کمک کنید اما غافل از این که وب‌گاه موسسه قلابی است.

در واقع این پیام از سوی یک عده افراد سودجو داده شده است تا با تحریک احساسات و عواطف نوع‌دوستانه شما کلاهبرداری کنند.

در این صورت برای برگرداندن مالی که با کلاهبرداری از دست داده اید چه می کنید ؟ اصلا چه کاری می‌توانید بکنید ؟ خاطرتان جمع باشد ما به شما می گوییم که قانون برای این مشکل هم راه حل دارد.

فیشینگ به چه معناست ؟

در صورت ارتباط با کامپیوتر و دنیای اینترنت ممکن است با اصطلاحی به نام فیشینگ برخورد کرده اما معنای آن را به خوبی متوجه نشده باشید. فیشینگ عبارت است از به‌دست آوردن اطلاعات شخصی افراد مانند نام کاربری، گذرواژه، اطلاعات حساب بانکی و… از طریق جعل یک وب‌گاه، نشانی پست الکترونیک و… . به عبارت دیگر روشی است تا افراد سودجو با ایجاد وب‌گاه‌ها یا پست الکترونیک ‌های قلابی به تحریک و ترغیب شما بپردازند و اطلاعات حساس و شخصی تان را به منظور سرقت یا کلاهبرداری دریافت کنند.

در فیشینگ ابتدا فرد از طریق پست الکترونیک، آگهی‌های تبلیغاتی یا صفحات قلابی پایگاه‌های گوناگون به یک صفحه ساختگی راهنمایی می‌شود. سپس از او خواسته می‌شود تا اطلاعات حساسی را مانند اطلاعات کارت اعتباری در آنجا وارد کند.

در صورت گمراه شدن فرد و وارد کردن اطلاعات، فیشرها (مرتکبان فیشینگ) به اطلاعات شخص دسترسی پیدا و به این ترتیب از او کلاهبرداری می کنند، مانند این که افرادی نشانی وب‌گاه یک بانک را با کمی تغییر و بسیار شبیه نشانی اصلی جعل و به این ترتیب از اطلاعات شخصی مراجعه کنندگان به پایگاه آگاه می‌شوند و از آن اطلاعات سودجویی می‌کنند.

شیوه های اجرای فیشینگ

فیشینگ به صورت‌های گوناگونی اجرامی شوداما برخی راه‌ها رایج تر است و بیشتر از بقیه مورد استفاده قرار می گیرند. پست الکترونیک های قلابی از طرف افرادی که ادعا می‌کنند همکار شما بوده یا شما را می‌شناسند، تبلیغات دروغین و غیرواقعی در شبکه‌های اجتماعی، وب‌گاه‌های قلابی برای امور خیریه و تاسیس وب‌گاه‌هایی با نام‌های مشابه وب‌گاه‌های شناخته‌شده از اصلی ترین روش‌های اجرای این نوع کلاهبرداری است.

فراموش نکنید که این افراد به طورمعمول پایگاه‌هایی با ظاهری آراسته و تیترهای رسمی از سازمان‌ها، شرکت‌ها، بانک‌ها یا موسسات مالی ایجاد می‌کنند، زیرا برای فریب مردم لازم است همه چیز تا آنجا که ممکن است واقعی به نظر برسد.

مجازات فیشینگ

فیشینگ جز رواج بی‌اعتمادی بین مردم، تحصیل مال نامشروع و اختلال و بی نظمی در ساختار اقتصادی و اجتماعی جامعه اثری ندارد؛ به همین دلیل قانونگذار آن را جرم دانسته و برای مرتکبان مجازات در نظر گرفته است. مواد ۱۲ و ۱۳ قانون جرایم رایانه‌ای مصوب ۱۳۸۹ به موارد کلاهبرداری اینترنتی می‌پردازد و مجازات آن را بیان می کند.

این قانون در ماده ۱۳ در مقام بیان مجازات کلاهبرداری اینترنتی بیان می‌کند که مرتکبان علاوه بر رد مال به صاحب آن‌ به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست تا یکصد میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهند شد.

به دادسرای ویژه جرایم رایانه‌ای مراجعه کنید

برای این که بتوانید هرچه سریعتر علیه کلاهبرداران اقدام کنید و به مال از دست رفته تان برسید، نخستین گام این است که به دادسرای عمومی و انقلاب محل وقوع جرم مراجعه کنید.

در مورد دعوای فیشینگ هم کافی است به دادسرای محل اقامت خود مراجعه و با پرداخت ۵۰.۰۰۰ریال اعلام شکایت کنید.

با وجود این، برای این که کارتان بهتر پیش برود خوب است در این باره به دادسرای ویژه جرایم رایانه ای مراجعه کنید. دادسرای ویژه جرایم رایانه ای از سال ۱۳۸۸ در تهران تشکیل شده و نشانی آن، خیابان شریعتی پایین تر از خیابان بهار شیراز نبش کوچه فرهاد۲ است.

حتی این دادسرا در اوایل تشکیل برای تسریع در انجام پرونده‌های شرکت های هرمی با اختصاص دادن شماره پیامک ویژه و اختصاص کد پیگیری تدبیری مناسب برای پیگیری مجرمان این حوزه اندیشیده بود که بازخورد مناسبی هم در بین شهروندان داشت و باعث برخورد سریع و قاطع با متخلفان هم شد.

اگر می خواهید به این دادسرا مراجعه کنید کارت ملی، شناسنامه و حدود ۱۲ هزارتومان پول برای ابطال تمبر و هزینه‌های جانبی همراه داشته باشید.

کسانی که قربانی کلاهبرداری اینترنتی شده‌اند بدون نیاز به ارسال پیامک می توانند در ساعات اداری به دادسرا مراجعه و طرح شکایت کنند. شایان ذکر است که به طور معمول دست اندرکاران این دادسرا از ساعت ۸ تا ۱۱ و در نهایت ۱۲ بیشتر دادخواست قبول نمی‌کنند،

پس حواستان باشد که زمانتان را طوری تنظیم کنید که نخواهید برای یک کار چند بار به آنجا مراجعه کنید. برای دریافت هرگونه سوال دیگر هم می توانید به دادسرا مراجعه و کسب اطلاعات کنید. پس از اینکه دادسرا به موضوع مورد درخواست شما رسیدگی کرد و اسناد و مدارک شما را مورد بررسی قرار داد، قرار متناسب را صادر می‌کند و پرونده را به دادگاه مناسب ارجاع می‌دهد.

مراحل رسیدگی در دادگاه

دادگاهی که پرونده‌تان به آن ارجاع می‌شود؛ در واقع همان دادگاه عمومی کیفری واقع در محل وقوع جرم است. بنابراین پرونده به دادگاهی ارسال می شود که جرم فیشینگ در آنجا اتفاق افتاده است.

با دریافت پرونده، قاضی بلافاصله رسیدگی را آغاز و در اسرع وقت رای مناسب صادر خواهد کرد.

نکته آخر هم اینکه اگر حکم نهایی و قطعی شد، به دلیل اینکه اجرای احکام کیفری به عهده دادسراست، دادگاه صادرکننده رای آن را به دادسرا می‌فرستد و به صورت خودکار اجرای حکم آغاز می شود. بنابراین، برای اجرای احکام کیفری نیازی به درخواست شما نیست و دادسرا به محض وصول رای، اجرا را شروع می کند.

پیشگیری از جرم فیشینگ

با انجام اقداماتی مانند تغییر رمز، پاک کردن داده‌های شخصی موجود در حساب کاربری یا حتی بستن حساب کاربری مربوط به سایت‌ها و سیستم‌های رایانه‌ای شخصی، سوزاندن کارت اعتباری یا کارت بانکی یا اعلام به بانک برای مسدود کردن حساب و مواردی اینچنینی فوراً امکان دسترسی بیشتر مجرمین را مسدود کنیم.

چگونه هک نشوید :

  1. دانش خود را نسبت به فنّاوری روز دنیا افزایش دهید و از هیچ موضوعی سطحی نگذرید.
  2. نام کاربری و رمز خود را به نحوی انتخاب کنید که مخلوطی از حروف و اعداد و کاراکترهای مختلف و با طول زیاد باشد. طول کدها باعث می‌شود تا انتخاب هکر در حدس زدن به کمترین میزان خود برسد و کشف رمز با سختی مواجه شود.
  3. از رایانه افرادی که به آن‌ها اطمینان ندارید و همچنین از اینترنت به اشتراک گذاشته ‌شده افراد و اماکنی که اطمینان کمتری به صاحبان اصلی و سطح امنیتی‌شان دارید، استفاده نکنید.
  4. سیستم حافظه ماندگار در رایانه خود را غیرفعال نمایید. برخی اوقات در رایانه بخش­هایی وجود دارد که از کاربر سؤال می‌شود که آیا تمایل به ذخیره شدن رمز و کدهای شخصی دارد تا برای دفعات بعد به سهولت بتواند از آن استفاده نماید. باید اشاره نمود که در این زمینه باید محتاط بود. همچنین با فعال‌سازی این قابلیت، در بخش‌های متعدد ورود اطلاعات، اطلاعات ورودی همواره ذخیره می‌ماند که می‌توانید با توجه به تنظیمات رایانه خود، آن‌ها را غیرفعال نمایید.
  5. برخی اوقات برای ثبت‌نام در سایت‌هایی مانند گوگل، یاهو و ... جهت فعال‌سازی ایمیل خود، سؤالاتی از کاربر پرسیده می‌شود که در صورت فراموش نمودن رمز ورودی، این سؤالات جهت بازیابی اطلاعات و دسترسی مفید خواهند بود. این قبیل سؤالات و اطلاعات را در اختیار اشخاص دیگر قرار ندهید، زیرا یکی از روش‌های هک نمودن از طریق همین روش میسر می گردد.
  6. در هنگام ورود به سایت‌های پرداخت وجه به‌صورت اینترنتی، حتماً به آدرس بالای سایت دقت کنید تا دقیقاً مشابه سایت اصلی آن بانک باشد و حتما با https آغاز شده باشد.
  7. صفحات فیشینگ را بشناسید و از هکرهایی که با استفاده از ایجاد صفحات مشابه قصد کشف اطلاعات رمزی شما را دارند، دوری نمایید. برنامه‌های نوشته در این زمینه به‌گونه‌ای عمل می‌نمایند که صفحات پشت زمینه برای هکر به‌صورت کاملاً شفاف نمایان است و شما با ورود اطلاعات خود، آن را به‌طور واضح در صفحات متنی برای هکر نمایش می‌دهید.
  8. بر روی سیستم خود از آنتی‌ویروس و فایروال‌های قدرتمند و آپدیت (به‌روز شده) جهت کاهش نفوذ هکرها استفاده نمایید. در برخی موارد با نصب این نرم‌افزارها، از سرعت سیستم کمی کاسته می‌شود، اما فراموش نکنید که پیشگیری از هک شدن، بهتر از کاهش نسبی سرعت رایانه می‌باشد.
  9. از بازنمودن فایل‌های ناشناس اینترنتی بپرهیزید زیرا اغلب این فایل‌های ارسالی در خود ویروس‌های تروجان را فعال می‌نمایند که پاک کردن آن‌ها از روی سیستم به‌راحتی امکان‌پذیر نیست. این ویروس‌ها با هر بار روشن شدن سیستم فراخوانی شده و به‌طور مثال، یکی از پورت‌های سیستم را آزاد می‌گذارند. این پورت آزادراهی جهت نفوذ به سیستم شما از طریق کشف IP می‌باشد و سرقت اطلاعات را سبب می‌شود.

سوال: سلام و خسته نباشید
من توی یک کانال تلگرام عضو شدم که کارت های فیشینگ شده رو میزاشتن. منم از روی ناعقلی با چند تا از کارت ها پرداخت انجام دادم و الان چند نفر ازم شکایت کردن
من ۱۶ سالمه و میخواستم ببینم که این کارم برام سوءپیشینه رد میکنند و مجازاتش به چه نحوی هست و آیا توی درس و شغل های آینده من تاثیر گذاره ؟
من میخوام نظامی بشم . این کارم میتونه که من به خواسته ام نرسم ؟ اگر شاکی رضایت نده چی میشه ؟

جواب: جرم فیشینگ یا همان کلاهبرداری رایانه ای مجازات حبس یک تا پنج سال یا جزای نقدی از دو میلیون تا ده میلیون را دارد یا هردو مجازات محکوم می شود، و بستگی به حکم دادگاه داردکه به چه مجازاتی محکوم کند
و ممکن است سوپیشینه هم ایجاد کند.

بیشتر بخوانید:

جرم کلاهبرداری چه مجازاتی در قانون دارد ؟

شرط بندی در فضای مجازی چه مجازاتی دارد ؟

آشنایی کامل با جرایم فضای مجازی و مجازات آن ها در قانوناین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !