دلگرم
امروز: شنبه, ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۲۵ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۱۵ اوت ۲۰۲۰ میلادی
12 مورد از چالش برانگیزترین سوالات بیمه شخص ثالث
24
زمان مطالعه: 11 دقیقه
در میان انواع طرح‌های بیمه‌ای که از جانب شرکت‌های مختلف ارائه می‌شوند، بیمه شخص ثالث همچنان پرمخاطب‌ترین نوع بیمه است.در این مقاله ما به 12 مورد از رایج ترین سوالات در مورد بیمه شخص ثالث پاسخ جامع و کامل داده ایم.

چالش برانگیزترین سوالات بیمه شخص ثالث

آیا می‌توانم تخفیف‌های بیمه شخص ثالث خودروی پدرم را به خودروی خودم منتقل کنم ؟ آیا با این که بیمه شخص ثالثم را گم کرده ام تخفیف‌های بیمه شخص ثالثم حفظ می‌شود ؟

ممکن است شما هم به هنگام خرید و تهیه انواع بیمه‌نامه‌ها با چالش‌ها یا سؤالات مختلفی مواجه شده باشید. شاید برای پیدا کردن پاسخ موثق این سؤالات مجبور شده باشید با دفاتر مختلف شرکت‌های بیمه‌گر صحبت کرده و در نهایت هم به نتیجه خاص و مطمئنی نرسیده‌اید.

سوالات بیمه شخص ثالث از پیچیدگی بیشتری برخوردار است. برای این که بتوانیم به حل شدن سؤالات شما کمک کنیم، سعی کردیم 12 سوال چالش برانگیز از سوالات بیمه شخص ثالث را بررسی کنیم تا بتوانیم پاسخ های درست و موثقی در اختیار شما قرار دهیم.

1) آیا انتقال بخشی از تخفیف‌های بیمه شخص ثالث خودرو امکان پذیر است ؟

فرض کنید خودروی شما 10 سال تخفیف عدم خسارت داشته باشد و شما بخواهید 4 سال از این تخفیف را به خودروی دیگری انتقال داده و 6 سال باقی‌مانده را روی همین خودرو نگه‌دارید.

باید بدانید که همچنین قانونی در بیمه مرکزی ثبت نشده و هیچ‌کدام از شرکت‌های بیمه‌گر این کار را انجام نمی‌دهند.

2) اگر سند و کارت ماشین به نام خودم و بیمه‌نامه به نام شخص دیگری باشد می‌توانم خسارت دریافت کنم ؟

یکی از سوالات بیمه شخص ثالث که بیمه‌گزاران زیادی می‌پرسند این مورد است. زمانی که شما خودرویی را از شخصی می‌خرید کارت ماشین و سند به نام شما می‌شود اما ممکن است تا سررسید بیمه‌نامه شخص ثالث خودرو، بیمه‌نامه به نام مالک قبلی باشد. این موضوع مشکلی برای شما به وجود نمی‌آورد و در صورت خسارت خودروی‌تان، خسارت به شما داده می‌شود.

به‌صورت کلی خسارت به کسی داده می‌شود که صاحب خودرو است.

3) چگونه می‌توانم هنگام فروش خودرو، تخفیف‌های عدم خسارت بیمه شخص ثالث آن را برای خودروی بعدی خود نگه دارم ؟

یکی از مهم‌ترین سوالات بیمه شخص ثالث نحوه تهیه الحاقیه انتقال تخفیف است. برای توضیح این قسمت بهتر است از یک مثال برای درک بهتر این موضوع استفاده کنیم.

فرض کنید شما قصد فروش خودروی خود را دارید که این خودرو شش سال تخفیف عدم خسارت دارد. شما می‌خواهید این خودرو را بدون تخفیف‌های عدم خسارتش بفروشید و تخفیف آن را برای خودروی بعدی خود نگه دارید.

برای انجام این کار شما باید الحاقیه انتقال تخفیف را تهیه کنید. روند این کار به این صورت است که شما باید به شرکت بیمه‌گر بیمه‌نامه فعلی خود مراجعه کنید.

سند فروش خودرو، کارت ماشین و مدارک شناسایی خود را ارائه کرده و تقاضای خود را ثبت کنید. برای این که تخفیف‌های خودروی فعلی شما صفر شود و شما بتوانید تخفیف‌ها آن را برای خودروی بعدی خود نگه دارید نیاز است تا مبلغی را به شرکت بیمه‌گر بپردازید که این مبلغ در شرکت‌های بیمه‌گر متفاوت، مختلف می‌باشد.

قوانین این مبلغ پرداختی در شرکت های بیمه‌گر مختلف به شرح زیر است:

اگر بیمه‌نامه شخص ثالث خودروی شما متعلق به یکی از شرکت‌های بیمه کارآفرین، رازی، ملت، دانا، پاسارگاد، ایران و البرز است، شما باید به ازای هر سال تخفیف عدم خسارت خودروی خود مبلغی بپردازید تا بتوانید تخفیف‌های خود را از روی این خودرو بردارید. این مبلغ به‌صورت سیستمی مشخص شده و با توجه به نوع، مدل تیپ و سال ساخت خودرو تعیین می‌شود.

اگر بیمه‌نامه خودروی شما متعلق به شرکت بیمه آسیا است، برای برداشتن تخفیف‌ها خودروی خود، شما باید یک بیمه‌نامه شش‌ماهه صفر سال تخفیف برای صاحب جدید خودروی خود تهیه کنید.

4) آیا برای حفظ تخفیف‌های عدم خسارت بیمه شخص ثالث باید به هنگام فروش خودروی قبلی، خودروی جدید خودم را معرفی کنم ؟

پاسخ این موضوع هم در شرکت‌های مختلف، متفاوت می‌باشد. برای شفاف‌تر شدن موضوع، شرکت‌های بیمه‌گر را با هم بررسی می‌کنیم:

  • شرکت بیمه کارآفرین و دانا: در این دو شرکت بیمه‌گر شما نمی‌توانید برای گرفتن الحاقیه انتقال تخفیف، بین فروش خودروی فعلی و خرید خودروی بعدی وقفه‌ای داشته باشید. یعنی شما روزی که برای گرفتن الحاقیه انتقال تخفیف اقدام می‌کنید باید خودروی جدید خود را معرفی کنید.
  • شرکت بیمه پاسارگاد: در شرکت بیمه پاسارگاد شما تنها یک ماه زمان دارید تا خودروی جدید خود را معرفی کرده و سند آن را به نام خود بزنید. اگر از زمان گرفتن الحاقیه انتقال تخفیف تا خریدن خودروی جدید شما بیش از یک ماه طول بکشد تخفیف‌های شما باطل شده و از بین خواهد رفت.
  • شرکت بیمه ملت و رازی: شما در این دو شرکت بیمه‌گر تا شش ماه می‌توانید بدون خرید خودروی جدید تخفیف‌های خود را نگه دارید.
  • شرکت بیمه ایران، البرز و آسیا: در این سه شرکت بیمه‌گر شما حداکثر تا سقف یک سال زمان دارید تا خودروی جدید خود را خریده و تخفیف‌های خودروی قبلی خود را به آن انتقال دهید.

5) آیا می توان در صورت عدم فروش خودرو هم تخفیف های بیمه شخص ثالث را به خودروی دیگری منتقل کرد ؟

در پاسخ به پنجمین سوال از سوالات بیمه شخص ثالث باید گفت که به‌طور کلی شما نمی‌توانید تخفیف‌های عدم خسارت خودروی خود را به خودروی شخص دیگری انتقال دهید. این موضوع در شرکت‌های بیمه‌گر هم بسیار بحث‌برانگیز است و دردسرهای خاص خودش را دارد.

عمده این شرکت‌ها بر این نظر هستند که در صورت عدم فروش خودرو نمی‌توان تخفیف‌های عدم خسارت را حتی به اقوام درجه یک انتقال داد. این تخفیف‌ها در صورتی قابل‌انتقال به خودروی دیگری می‌باشد که کارت هر دو خودرو به نام یک شخص باشد.

در بین تمام این شرکت‌های بیمه‌گر، شرکت بیمه آسیا مجوز این موضوع را دارد که تخفیف‌های عدم خسارت بیمه شخص ثالث خودروی زن و شوهر را به یکدیگر انتقال دهد.

همچنین پدر و مادر می‌توانند تخفیف‌های خودروی خود را به خودروی فرزند زیر 18 سال خود انتقال دهند. این کار نیازی به تغییر مالکیت خودروها ندارد.

6) در صورت بروز تصادف تا چه سقفی نیاز به کروکی و گزارش نیست ؟

در کلیه شرکت‌های بیمه‌گر در صورت بروز تصادف تا سقف 9 میلیون تومان نیازی به کروکی و گزارش نیست. اما در برخی از تصادفات خاص مانند تصادف‌های زنجیره‌ای، نیاز یا عدم نیاز به کروکی و گزارش بستگی به نظر افسر واقع در صحنه تصادف خواهد داشت.

7) آیا در صورت گم شدن بیمه‌نامه تخفیف‌های عدم خسارت بیمه شخص ثالث حفظ می‌شود ؟

یکی از اصلی‌ترین سوالات بیمه شخص ثالث این است که اگر بیمه‌نامه شخص ثالث خود را گم کرده‌اید باید چه اقدامی انجام دهید. شما ابتدا باید به شعبه شرکت بیمه‌گر خود مراجعه کرده و سند سبز خود را نشان دهید.

شعبه مرکزی شرکت بیمه‌گر شما از نمایندگی‌ای که بیمه شخص ثالث شما را صادر کرده است، بیمه‌نامه و رونوشت شما را استعلام گرفته و در صورت تائید، یک گواهی مفقودی برای شما صادر می‌کند.

این گواهی مفقودی مانند بیمه‌نامه شخص ثالث شما معتبر است. اما می‌توانید در صورت بروز حادثه از آن استفاده کنید.

تخفیف‌ها عدم خسارت شما در صورت گم شدن بیمه‌نامه از بین نمی‌رود اما برای تمدید بیمه‌نامه خود در موعد سررسید، باید از همان شرکت بیمه‌گر قبلی اقدام به تمدید کنید تا تخفیف‌های عدم خسارت بیمه شخص ثالث شما لحاظ شود.

8) آیا در صورت داشتن جریمه دیرکرد تخفیف‌های عدم خسارت از بین می‌رود ؟

آخرین سوال از سوالات بیمه شخص ثالث بحث تخفیف‌ها و جریمه دیرکرد است که این دو موضوع هم هیچ تداخلی با یکدیگر ندارد. به این منظور که اگر شما دیرکرد در تمدید بیمه شخص ثالث خود داشته باشید به ازای هر یک روز شامل جریمه می‌شوید. حال اگر دیرکرد شما بیش از 365 روز (یک سال) شود شما باید اندازه یک سال جریمه دیرکرد بپردازید.

تخفیف‌های شما به هر اندازه‌ای که باشد حتی پس از چند سال دیرکرد باز هم حفظ می‌شود. تنها موضوع همان جریمه دیرکرد است که باید پرداخت شود.

9) در صورتی که راننده مقصر حادثه، گواهینامه رانندگی نداشته باشد آیا شرکت بیمه خسارتی پرداخت می‌کند ؟

خیر؛ در صورتی که راننده مسبب حادثه گواهینامه رانندگی نداشته باشد، شرکت بیمه طبق ماده 15 قانون بیمه شخص ثالث خسارت زیان‌دیده را پرداخت می‌کند اما پس از آن با مراجعه به مقصر حادثه، خسارت را از ایشان پس می‌گیرد.

10) اگر حین مسافرکشی با خودرو شخصی، تصادف منجر به فوت مسافر رخ دهد آیا شرکت بیمه خسارتی پرداخت می‌کند ؟

از آنجایی که احتمال وقوع حادثه و ریسک خودرویی که مسافرکشی می‌کند از خودرو شخصی بیشتر است لذا حق بیمه خودرویی که مسافرکشی می‌کند گران‌تر از خودرو مشابه با کاربری شخصی است.

حال اگر در زمان خرید بیمه‌نامه نوع کاربری از طرف بیمه‌گذار شخصی اعلام شود و بیمه‌نامه بر اساس کاربری شخصی محاسبه و صادر گردد در صورت وقوع حادثه و فوت مسافر، با اعمال قاعده نسبی از سوی شرکت بیمه بخشی از خسارت به عهده بیمه‌گذار خواهد بود.

برای محاسبه قاعده نسبی حق بیمه، حق بیمه دریافت شده با کاربری شخصی تقسیم بر حق بیمه با کاربری مسافرکش می‌شود.

به عنوان مثال اگر حق بیمه اتومبیل شخصی 80 واحد و حق بیمه اتومبیل مسافربر 100 واحد باشد، طبق این فرمول 80 درصد خسارت توسط شرکت بیمه پرداخت می‌شود و 20 درصد باقی‌مانده از راننده مسبب حادثه دریافت خواهد شد.

11) آیا امکان صدور المثنی برای بیمه شخص ثالث وجود دارد ؟

بله؛ در صورت مفقود شدن یا سرقت بیمه‌نامه، با ارائه مدارک زیر به واحد صدور بیمه‏ نامه می‌توانید ضمن مسدود نمودن بیمه‌نامه مفقود شده و جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده احتمالی، نسبت به دریافت گواهی یا المثنی برای بیمه‌نامه خود اقدام نمایید.
مدارک موردنیاز برای صدور المثنی در بیمه ‌ایران:

  • درخواست کتبی توسط مالک خودرو
  • کپی سند مالکیت خودرو (جهت احراز مالکیت)
  • گزارش سرقت مدارک (در صورت موجود بودن)

12) آیا به راننده مست یا فردی که مواد مخدر و یا روان‌گردان استفاده کرده باشد خسارت پرداخت می‌شود ؟

ماده 15 قانون بیمه شخص ثالث: در موارد زیر بیمه‌گر مکلف است بدون هیچ شرط و اخذ تضمین، خسارت زیان‌دیده را پرداخت کند و پس از آن می‌تواند به قائم‌مقامی زیان‌دیده از طریق مراجع قانونی برای بازیافت تمام یا بخشی از وجوه پرداخت‌شده به شخصی که موجب خسارت شده است مراجعه کند:

الف ـ اثبات عمد مسبب در ایجاد حادثه نزد مراجع قضائی
ب ـ رانندگی در حالت مستی یا استعمال مواد مخدر یا روان‌گردان مؤثر در وقوع حادثه که به تأیید نیروی انتظامی یا پزشکی قانونی یا دادگاه رسیده باشد.
پ ـ در صورتی ‌که راننده مسبب، فاقد گواهینامه رانندگی باشد یا گواهینامه او متناسب با نوع وسیله نقلیه نباشد.
ت ـ در صورتی ‌که راننده مسبب، وسیله نقلیه را سرقت کرده یا از مسروقه بودن آن، آگاه باشد.

تبصره 1 ـ در صورت وجود اختلاف میان بیمه‌گر و مسبب حادثه، اثبات موارد فوق در مراجع قضائی صالح صورت خواهد گرفت.

از آنجا که برخی از سوالات بیمه شخص ثالث کمی پیچیده‌تر از باقی سوالات هستند، ما در این مطلب سعی کردیم برای 12 سوال از مهم ترین سوالات بیمه شخص ثالث پاسخ درست و معتبری پیدا کنیم.

شاید علاوه بر این موارد، سوالات دیگری نیز ذهن شما را به عنوان یک بیمه‌گزار درگیر کرده باشد. شما میتوانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ حقوقی دلگرم با ما در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید:

خسارت بیمه شخص ثالث | انواع و میزان خسارت ثالث

بیمه شخص ثالث چگونه منتقل میشود ؟


امتیاز 4.6 از 5 بر اساس 24 رای

این مطلب برای شما مفید بود؟

  • منبع
  • bimito.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter