جهت شکایت از مشاور املاک متخلف به کجا مراجعه کنیم ؟

۴,۵۷۵
۲
۲
جمعه, ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۳۶
حتما تا به حال برای خرید فروش ملک به بنگاه مشاور املاک مراجعه کرده اید و اطلاع دارید که با انجام هر خرید و فروشی حق کمسونی هم باید به مشاور املاک پرداخت کنید. اما وقتی با بنگاه‌ املاک به مشکل برمی‌خوریم باید به کجا مراجعه کنیم ؟ چطور باید تخلفات بنگاه‌ها را گزارش دهیم ؟ برای پاسخ به این پرسش ها با دلگرم همراه باشید.
جهت شکایت از مشاور املاک متخلف به کجا مراجعه کنیم ؟

تخلف در بنگاه مشاور املاک

تقریبا یک پای همه ملک‌هایی که در کشور خرید‌و‌فروش می‌شوند، بنگاه‌های مشاوره املاک هستند.

حتی اگر ملک مورد نظر خود را از سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها هم پیدا کرده‌ باشید، باز هم حداقل برای نوشتن یک مبایعه‌نامه رسمی و دریافت کد‌ِ رهگیری، باید راهی این مراکز شوید. تعداد این بنگاه‌های مشاوره املاک نیز آن‌قدر زیاد است که معمولاً در هر خیابانی می‌توان یکی، دو بنگاه را پیدا کرد.

اما همان‌طور که این بنگاه‌ها می‌توانند در خرید‌ و‌ فروش ملک، کار شما را راه بیندازند، اگر صاحبان آن‌ها به مسائل حقوقی آشنا نباشند می‌توانند باعث ضرر و زیان‌تان نیز شوند.

در ضمن متأسفانه برخی‌ از صاحبان بنگاه‌ها هم از اعتماد خریداران و فروشندگان سوء‌استفاده کرده و اقدام به تخلف یا کلاه‌برداری می‌کنند.

در این مواقع چه باید کرد و از نظر قانونی چه کاری از دست ما برمی‌آید ؟

خدمات بنگاه‌های مشاوره املاک

چرا برای معامله ملک سراغ بنگاه‌های مشاوره املاک می‌رویم ؟

چون صاحبان این مراکز به مسائل حقوقی خرید و فروش ملک آشنایی کامل دارند و می‌توانند در این زمینه به ما کمک کنند.

در ضمن این بنگاه‌ها می‌توانند یک مبایعه‌نامه رسمی برای ما بنویسند و کد رهگیری صادر کنند تا امکان فروش مجدد آن ملک به دیگری وجود نداشته باشد. در اذای این کار هم طبق تعرفه اتحادیه‌شان، کمیسیون دریافت می‌کنند.

بررسی صحت مدارک

یک مشاور بنگاه املاک اولین کاری که باید انجام دهد، بررسی صحت مدارک ملکی و مدارک هویتی فروشنده و خریدار است تا اصطلاحا احراز مالکیت و هویت شود.

همچنین کد رهگیری گرفتن جزو وظایف آن‌ها محسوب می‌شود. یادتان باشد که اگر بعداً مشکلی در این زمینه‌ها به وجود بیاید، طبق قانون، مشاور بنگاه املاک باید پاسخگو باشد.

چه زمانی به اتحادیه مشاوران برویم ؟

در خرید و فروش یک ملک ممکن است با مشکلات متعددی روبه‌رو شوید که مقصر آن‌ها مشاوران املاک باشند که حالا یا به شکل تعمدی یا با سهل‌انگاری این معضلات را ایجاد کرده‌اند.

پس ابتدا باید یک دسته‌بندی از این مشکلات داشته باشیم تا بدانیم برای هر یک از آن‌ها باید به کدام مرجع قانونی مراجعه کنیم.

اگر در زمینه نگرفتن کد رهگیری توسط بنگاه، گرفتن کمیسیون بیش از نرخ مصوب اتحادیه و بررسی نکردن مالکیت و هویت خریدار و فروشنده دچار مشکل شدید باید برای پیگیری ماجرا به اتحادیه مشاوران املاک مراجعه کنید.

در حقیقت مرجع رسیدگی به این مشکلات، مسئولان اتحادیه هستند.

هم حضوری و هم تلفنی

امکان شکایت از مشاوران املاک در اتحادیه هم به‌صورت حضوری امکان‌پذیر است و هم تلفنی. تهرانی‌ها برای این کار باید با شماره ۷۳۳۴ تماس بگیرند و موضوع را گزارش دهند.

اتحادیه هم سعی می‌کند در مرحله اول موضوع را تلفنی و با دادن تذکر شفاهی به مشاور املاک، حل‌ و‌ فصل کند.

اما اگر تلفنی موضوع حل نشد، کمیسیون حل اختلاف اتحادیه مشاوران املاک از مشاور و شما می‌خواهد با مدارک و مستندات خود به اتحادیه بروید تا مشکل برطرف شود.

قطعا اگر سهل‌انگاری و اشتباه مشاور املاک باعث خسارت شما شده باشد و این موضوع اثبات شود، اتحادیه از مشاور می‌خواهد که خسارت را به شما پرداخت کند.

قانون هم ماده ۲۸ نظام صنفی برای اصناف مجوزدار و ماده ۲۷ را برای اصناف بدون مجوز پیش‌بینی کرده تا اگر مثلا اتحادیه نتوانست مشاور را نسبت به پرداخت خسارت راضی کند، بنگاه املاک با کمک نیروی انتظامی پلمپ شود.

در صورت دریافت کمسیون اضافه از سوی بنگاه‌های املاک و مطرح شدن شکایت از سوی مردم، میزان مبلغ اضافی اخذ و به شخص مربوطه باز می گردد.

بر اساس قانون نظام امور صنفی و مصوبه هیات عالی نظارت، کمیسیون‌هایی که در اتحادیه صنف مشاوران املاک کشور مشخص شده از مشتریان دریافت می‌شود.

بر اساس قانون، کلیه مشاوران املاک کشور توسط اتحادیه‌هایشان مکلف هستند که به شکایات در زمینه کمیسیون‌های گرفته شده رسیدگی کنند.

بر همین اساس چنانچه مشاور املاکی در هر نقطه کشور نسبت به دریافت حق الزحمه، بیش از مبلغ قانونی اقدام کرد، شخصی که کمیسیون اضافه پرداخت کرده با مراجعه به اتحادیه مربوطه، مشاور املاک مورد نظر را احضار می کند و آن مشاور املاک مکلف است که بر اساس قانون مبلغ اضافه گرفته شده را به شخص بازگرداند.

از جعل سند تا کلاه‌برداری

برخی از مشکلات نیز ممکن است در خرید‌ و‌ فروش ملک برایتان پیش بیاید که اتحادیه نمی‌تواند به آن‌ها ورود کند. مثلاً ممکن است مشاور املاک از مدارکی که شما به‌عنوان امانت نزد او گذاشته‌اید سوءاستفاده کند.

یا سندی در معاملات املاک جعل کند یا با یک طرف معامله تبانی کند و از طرف دیگر کلاه‌برداری کند.

مرجع رسیدگی به این موارد مراجع قضایی هستند که شامل شورای حل اختلاف، دادسرا، دادگاه و حتی سازمان تعزیرات حکومتی می‌شود.

شورای حل اختلاف، دادسرا و دادگاه

حالا سوال این است که چه زمانی به کدام مرجع قضایی باید مراجعه کرد ؟

اگر یک مشاور املاک به دلیل سهل‌انگاری، خسارتی به شما وارد کند که موجب مسئولیت مدنی و حقوقی شود، می‌توان به شوراهای حل اختلاف مراجعه و موضوع را پیگیری کرد.

اما اگر بحث یک عمل مجرمانه مثل جعل سند توسط مشاور املاک مطرح باشد می‌توان به دادسرا مراجعه کرد و بعد از تکمیل پرونده و انجام شکایت، به دادگاه‌های کیفری رفت.

یک راه دیگر برای پیگیری مشکلات

این راه یادتان باشد که اگر بنگاه املاکی مجوز نداشت یا مجوزش باطل شده بود یا به گران‌فروشی خدمات که همان گرفتن کمیسیون اضافه است اقدام کرد، علاوه بر اتحادیه مشاوران املاک می‌توانید شکایت‌تان را نزد سازمان تعزیرات حکومتی هم ببرید.

این سازمان هم می‌تواند به دلایلی که گفته شد به صاحبان بنگاه‌های املاک اخطار بدهد، بنگاه را پلمپ یا حتی پروانه کسب آن‌ها را باطل کند.

سوال در مورد تخلف بنگاه مشاور املاک

سلام؛ من یک مشاور املاکم که چند روز پیش یک مبایعه نامه فروش داشتم و دو روز بعد برای همان شخص یک ملک خریدم مجموع کمیسیون قانونی ایشان میشد ۵ میلیون و ایشان گفتن خیلی زحمت کشیدی رو فایل بنده و...با توافق و رضایت به بنده ۷ میلیون پرداخت کردن (قابل ذکر است که مبلغ حق الزحمه از باقیمانده و ما التفاوت پول دو معامله که در کارت خوان مغازه از دو روز پیش کشیده شده بود با رضایت کسر و مبلغ مابقی برای ایشان واریز شد)

بعد از یک ماه رفت و آمد که از خونه ی که خریداری کردیم پشیمانیم .

الان رفتن شکایت کردن که بنگاه از من بیشتر از مبلغ قانونی کمیسیون دریافت نموده.

  1. میخوام بدونم این حق رو داره یا نه ؟ من چطور میتونم این توافق رو ثابت کنم ؟ چیزی رو که به رضایت پرداخت کردن میتونن از لحاظ قانونی بعد از یک ماه بگن راضی نبودیم یا نیستیم، پس بگیرن ؟
  2. از این به بعد برای پیشگیری از این قسم مشکلات چه راهکاری پیشنهاد می دهید ؟

با عرض سلام، شما از نظر قانون مجاز به دریافت حق الزحمه طبق نرخ نامه مشاورین املاک می باشید.لازم به ذکر است که شما در صورت توافق با مشتری مبنی بر دریافت حق الزحمه بیشتر باید با ایشون قرارداد کارگزاری مینوشتید و به امضای طرفین و دو نفر شاهد میرسوندید در غیر این صورت ایشون حق هرگونه ادعایی رو داره.

بیشتر بخوانید:

چگونه حق کمیسیون مشاوران املاک محاسبه می شود


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 4.5 از 5)  
  • برچسب ها:
  • تخلف در بنگاه مشاور املاک
  • تخلف مشاور املاک

۲ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
 
ir
mahdi | ۱ ماه پیش
با سلام
بنده به عنوان مستاجر قراردادی امضا کردم که صاحبخونه هنوز اونو امضا نکرده و قرارداد منعقد نشده. حالا من میخوام که قرارداد منعقد نشه و با صاحبخونه هم صحبت کردم که برای امضا اقدام نکنه. بخش کمی از ودیعه تحویل بنگاه شده. حالا بنگاه از من خسارت فسخ رو میخواد. درحالی که قرارداد منعقد نشده.
نمیخوام پول بش بدم. چکار باید بکنم.؟
۱
۱
 
 
ir
رضا | ۳ ماه پیش
واقعا عالی بود سپاسگزارم
۰
۰
 
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter