دلگرم
امروز: شنبه, ۱۱ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۲ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
چگونه برای مغازه کدپستی معتبر بگیریم ؟

مراحل دریافت کدپستی معتبر برای مغازه چگونه است ؟

چگونه برای مغازه کدپستی معتبر بگیریم ؟
7
زمان مطالعه: 11 دقیقه
حتما برایتان پیش آمده که برای دریافت خدمات به مرکزی مراجعه کرده باشید و از شما کدپستی دقیق محل کسب و کارتان را بخواهند. در حقیقت این کد ۱۰رقمی باعث می‌شود پلاکی که شما در آن ساکن یا مشغول به‌کار هستید، منحصر به خودتان باشد. در این مقاله چگونگی دیافت...

دریافت کد پستی برای مغازه

همه ساختمان‌ها بی‌بروبرگرد یک کدپستی مخصوص به خود دارند که مثل یک اطلاعات هویتی مهم در تمام امور اداری و رسمی باید آن را ارائه کنند. در گذشته برای دریافت کدپستی ملک باید به قبض‌ها مراجعه می‌کردیم. اما امروزه انجام کارهایی از قبیل گرفتن تاییدیه کدپستی و جست‌وجوی کدپستی با نام ساختمان و استعلام صحت کد رهگیری یا حتی اطلاع از هزینه دریافت کدپستی کافی است جست‌وجوی اینترنتی مختصری بکنید تا به هدف خود برسید.

کدپستی در ایران

ایران در زمینه پست هم‌چنان حرفی برای گفتن دارد. ظاهرا بین 9 کشور در آسیا ایران تنها کشوری است که از کدپستی 10 رقمی استفاده می‌کند. اتحادیه جهانی پست در سال 2012 به ایران گواهینامه استاندارد آدرس‌نویسی را اعطا کرد. یکی از اصلی‌‌ترین شاخص‌های دریافت این گواهینامه، داشتن جزئیات نشانی است.

از جمله شاخص‌های دیگری که به دریافت گواهینامه منجر شد، داشتن جزئیات نشانی در بخش‌های نشانی شهری، روستایی، صندوق شخصی و پست رستانت (پستی که فرد بدون آدرس گیرنده آن را ارسال می‌کند) است. پست ایران همه این ملاک‌ها را دارد.

ایرانی‌ها در زمینه ارائه خدمات پستی ید طولایی دارند. اتحادیه جهانی پست در سال 2012 به ایران گواهینامه استاندارد آدرس‌نویسی را اعطا کرد. ایران تنها کشوری است که از کدپستی 10 رقمی استفاده می‌کند.

تاریخچه پست

اولین سیستم پستی جهان در زمان داریوش یکم _ملقب به داریوش بزرگ_ در ایران بنیان گذاشته شد. داریوش ترتیبی داده بود که در هر بیست و چهار کیلومتر، یک چاپارخانه احداث شود. پستچی‌ها در هر ایستگاه اسب خود را با یک اسب تازه‌نفس عوض می‌کردند و برق‌آسا به راهشان ادامه می‌دادند.

داریوش خود دراین‌باره گفته بود: «نه برف و نه باران، نه گرما و سرما و نه تاریکی شب هیچ کدام نمی‌تواند پیک‌های تندرو را از حرکتشان بازدارد». این جمله را سردر اداره پست نیویورک هم نوشته‌اند.

روش دریافت کدپستی با ارسال پیامک

طی قراردادی که شرکت پست جمهوری اسلامی ایران با یک شرکت خصوصی امضاء کرده است، مشترکان می‌توانند از طریق شماره 7087 و ارسال پیامک کد پستی خود را با هزینه 200 تومان دریافت کنند که البته این طرح آزمایشی است.

افراد می‌توانند با ورود به سایت www.post.ir و انتخاب گزینه‌ی دریافت کد پستی مشترکین وارد صفحه‌ای از سوی اداره کل جغرافیایی و کد گذاری پستی کشور می‌شوند که در آن " فرم استعلام کدپستی 10 رقمی" با انتخاب دو گزینه‌ی "اماکن مسکونی" و "اماکن تجاری" اطلاعاتی از متقاضیان خواسته می‌شود که متقاضیان پس از تکمیل آن می‌توانند در مدتی کوتاه کد پستی خود را دریافت کنند.

افرادی که پیش‌تر ثبت‌نام کرده‌اند می توانند از طریق کد رهگیری 10 رقمی شان کد پستی خود را دریافت کنند. در فرم درخواست کد پستی 10 رقمی اماکن مسکونی و تجاری آمده است: "در صورت اظهار و تکمیل ناقص اطلاعات درخواستی امکان دسترسی به کدپستی ده رقمی میسر نمی‌باشد".

در این سیستم مشخصات متقاضی شامل نام، نام خانوادگی، شماره ملی، کد شهرستان،‌ شماره ثابت، شماره تلفن همراه، کدپستی قدیمی و ای‌میل خواسته می‌شود. در ادامه مشخصات مکانی که درخواست دریافت کدپستی آن را دارید از متقاضیان خواسته می‌شود که شامل استان، شهرستان، دهستان، بخش، خیابان و آدرس کامل است. همچنین در صورت تایید اطلاعات فوق برای ورود اطلاعات خانوار می‌توان کلید تایید را برای ادامه انتخاب کرد تا با دریافت کد رهگیری کد پستی آن‌ها ارسال شود.

کدپستی یا نشانی ؟

کدپستی مجموعه‌ای از اعداد است که برای مشخص کردن آدرس پستی هر ساختمان استفاده می‌شود. کدپستی در ایران ده رقمی است. پنج رقم اول بیانگر مشخصه شهر مقصد یا گشت پستی و پنج رقم دوم نشانگر مشخصه مکانی مقصد یا کد توزیع است.

شاید بعضی تصور کنند با داشتن آدرس دقیق دیگر به کدپستی نیازی نیست. اما حجم بالای دادوستدهای پستی در نقاط مختلف کشور با یکدیگر و دادوستد با خارج از کشور و بزرگ شدن شهرها و روستاها، هم‌نامی بعضی از شهرها و روستاها (نورآباد لرستان و فارس)، تشابه در شکل نوشتاری نام‌ها (بوشهر و نوشهر) و مسائلی از این دست ضرورت داشتن کدپستی را آشکار می‌سازد.

نشانی هر ساختمان از نظر دقت در ارائه و دریافت آسیب‌پذیر است. اما کدپستی به دلیل اختصار و ویژگی‌ای که در سیستم پستی دارد، دقت امور را بسیار بالا می‌برد.

در ایران 52 میلیون کدپستی به ساختمان‌ها داده شده است. وظیفه اختصاص دادن این کدها و پالایش آن بر عهده اداره کل جغرافیایی و اطلاعات مکانی کشور است.

کدپستی چیست ؟

شاید خیلی‌ها هنوز ندانند که کدپستی ۱۰رقمی به چه معناست و اعداد روی آن نشانه چیست. کدپستی در واقع مکان جغرافیایی شما را مشخص می‌کند و اعداد روی آن به این شکل است که پنج رقم اول محدوده جغرافیایی را مشخص کرده، رقم ششم ردیف ساختمان را در محدوده جغرافیایی نشان می‌دهد و چهار رقم آخر بیان‌کننده شماره شناسایی مکان مورد نظر در ساختمان است.

دریافت کدپستی ملک از راه وبسایت

برای دریافت کدپستی ملک کافی است پرتال شرکت ملی پست را گوگل کنید یا با آدرس http://www.postcode.post.ir مستقیم وارد پرتال شوید. در صفحه اول خدمات مربوط به کدپستی را مشاهده می‌کنید. در این وبسایت می‌توانید کد پستیتان را تغییر بدهید و گواهی کدپستی بگیرید. اما برای دریافت کدپستی ملک فقط گزینه کدیاب را را انتخاب کنید.

نام شهر و محلی را که در جست‌وجوی آن هستید، وارد کنید. اما اگر نمی‌دانید هم جای هیچ نگرانی نیست؛ روی جست‌وجوی پیشرفته کلیک کنید. نام استان را وارد کنید. پس از وارد کردن اطلاعات در هر محله، پرسش بعدی به‌صورت خودکار نمایش داده می‌شود. این مراحل را تا آخر ادامه دهید.

روش‌های دریافت کدپستی ملک

در گذشته تنها با خواندن قبوض انرژی می‌شد از کدپستی ساختمان مطلع شد. اما امروز روش‌های دیگری ابداع شده که دریافت کدپستی ملک را آسان‌تر کرده است. قدیمی‌ترین روش دریافت کدپستی ملک، مراجعه به قبوض و جدیدترین روش آن جست‌وجوی کدپستی با نام ساختمان است.

حجم بالای دادوستدهای پستی در نقاط مختلف کشور با یکدیگر و دادوستد با خارج از کشور و بزرگ شدن شهرها و روستاها، هم‌نامی بعضی از شهرها و روستاها (نورآباد لرستان و فارس)، تشابه در شکل نوشتاری نام‌ها (بوشهر و نوشهر) و مسائلی از این دست ضرورت داشتن کدپستی را آشکار می‌سازد.

دریافت کدپستی با نام ساختمان

در یک روش دیگر می‌توانید با وارد کردن شماره پلاک ساختمان به کدپستی مدنظرتان برسید. اما اگر ساختمان مزبور، اسم داشته باشد یک راه دیگر هم پیش رویتان هست؛ دریافت کدپستی با نام ساختمان.

در روش دریافت کدپستی با نام ساختمان احتمال دارد پس از ثبت اسم ساختمان با چند گزینه مشابه دیگر هم مواجه شوید. نگران نشوید. چون تک‌تک این برج‌ها آدرس و مشخصات دقیقی دارند و احتمال اشتباه در جست‌و‌جوی کدپستی با نام ساختمان صفر است. در ادامه می‌توانید شماره واحد را هم وارد کنید و گزینه دریافت کدپستی ملک را انتخاب کنید.

اگر ساختمانی که خواستار کدپستی آن هستید اسم داشته باشد، می‌توانید به روش دریافت کدپستی با نام ساختمان متوسل شوید. ممکن است در نتیجه جست‌وجو، چند ساختمان را با نام یکسان مشاهده کنید. اما با کلیک روی هر کدام، آدرسشان را نیز می‌بینید. در واقع دریافت کدپستی با نام ساختمان به سادگی سایر روش‌ها است.

دریافت کدپستی مغازه از راه تلفن ثابت

در این روش دریافت کدپستی ملک لازم است حتما شماره تلفن ساختمان را داشته باشید. بعد به‌سادگی و با وارد کردن شماره تلفن، قادر به دریافت کدپستی ملک هستید. این امکان در گذشته برای کاربران وجود داشت و بسیار استفاده می‌شد. این امکان در پرتال اداره پست، اخیرا به ‌صورت موقت از دسترس خارج شده است. اما طبق گفته مدیرعامل شرکت ملی پست به‌زودی مشکل برطرف می‌شود و امکان دریافت کدپستی ملک با استفاده از تلفن دوباره به‌وجود می‌آید.

دریافت کدپستی از راه قبض ساختمان

تمام ساختمان اعم از مسکونی و تجاری موظف هستند قبض‌های آب و برق و گاز و تلفن خود را پرداخت کنند. قدیمی‌ترین روش دریافت کدپستی ملک استفاده از همین قبض‌ها است. کدپستی محل همیشه روی تمامی قبض‌ها درج می‌شود. کافی است یکی از قبوض را بردارید و بدون هیچ دردسری از کدپستی ساختمان مطلع شوید.

برای دریافت تاییدیه کدپستی باید پرتال اداره پست مراجعه کنید و با وارد کردن شماره تلفن همراه و کد امنیتی، تاییدیه کدپستی را دریافت کنید.

هزینه دریافت کدپستی چقدر است ؟

ظاهرا در سال‌های گذشته اداره پست هزینه دریافت کدپستی را از متقاضی اخذ نمی‌کرده است. اما اخیرا شرایط تغییر کرده و فرد متقاضی دریافت کدپستی ملک ملزم به پرداخت هزینه دریافت کدپستی خود است.

این‌طور که مسئولان اداره پست می‌گویند، قبلا شهرداری هم‌زمان با صدور پروانه ساخت و پیش از شروع ساخت‌وساز، هزینه دریافت کدپستی را می‌پرداخت. اما مدتی است شهرداری هیچ مبلغی به اداره پست نمی‌پردازد و هزینه دریافت کدپستی بر دوش متقاضی دریافت کدپستی ملک گذاشته شده است.

در حال حاضر هر کسی که تقاضای دریافت کدپستی ملک دارد، باید مبلغ 17440 ریال به اداره پست پرداخت کند. شنیده‌ها حاکی از این است که قرار است به‌زودی دریافت هزینه کدپستی به روال سابق برگردد و شهرداری خود آن را بپردازد.

هزینه دریافت کدپستی 17440 ریال است و تا اطلاع ثانوی نه شهرداری نه اداره پست هیچ‌کدام مسئول پرداخت هزینه دریافت کدپستی نیستند.

استعلام صحت کد رهگیری

  • فروش یک ملک به دو نفر، یکی از کلاهبرداری بسیار رایج در حوزه املاک و مستغلات است. برای پیشگیری از این کلاهبرداری‌ها دولت دفاتر املاک را مجبور ساخت تا معاملات را در رایانه به ثبت برسانند و کد رهگیری دریافت کنند. در این راهکار برای هر ملک یک کد رهگیری تعریف شده است و در سراسر کشور می‌توان با استعلام صحت کد رهگیری مانع از سوء استفاده در معاملات شد.
  • اتحادیه مشاوران املاک و شورای حل اختلاف، فقط معاملاتی را تایید می‌کند که در متن مبایعه‌نامه کد رهگیری درج شده باشد.
  • ممکن است دریافت کد رهگیری قدری زمان‌بر باشد و کد با تاخیر صادر شود. اما اتحادیه مشاوران املاک توصیه می‌کند که در اولین گام اجاره یا خرید ملک، حتما جدی گرفته شود. تا جایی که اگر کد رهگیری دریافت نکردند، وارد معامله نشوند؛ چراکه تنها با استعلام صحت کد رهگیری است که می‌توان راه را بر سوء استفاده بست.
  • علاوه بر استعلام صحت کد رهگیری می‌توان از این امر مطلع شد که آیا صاحب ملک به بانک بدهی دارد یا خیر.
  • بعد از دریافت کد رهگیری و استعلام صحت کد رهگیری اگر ملک مشکلی نداشته باشد، سامانه ثبت آن را یک معامله سالم تشخیص می‌دهد.
  • با استعلام کد رهگیری یک مشکل دیگر هم برطرف شده است؛ در گذشته همه می‌توانستند سند عادی را بنویسند و هیچ‌گونه امکان بررسی وجود نداشت. اما امروزه با اطمینان می‌توان به نتیجه استعلام کد رهگیری اعتماد کرد و معامله مطمئنی را انجام داد.
  • ممکن است در جریان استعلام صحت کد رهگیری مشخص شود که بنگاه مزبور پروانه کسب ندارد و کد رهگیری دریافت نکرده‌اند.
  • برای استعلام صحت کد رهگیری قرارداد، کد ملی و کد رهگیری قرارداد را در سایت ساماندهی معاملات املاک و مستغلات وارد کنید و منتظر نتیجه باشید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.9 از 5 (7 رای)  

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

سعید حسینی | ۲ سال پیش
مغازه
0
0

hits