دلگرم
امروز: جمعه, ۱۵ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۱۰ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
اثبات ازدواج موقت در قانون چگونه است ؟
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
برای اثبات زوجیت در عقد موقت باید دادخواستی به دادگاه خانواده داده شود. اولویت انتخاب شما باید دادگاهی باشد که نزدیک به نشانی همسرتان باشد. شما باید نشانی خانه یا محل کارش را در دادخواست بنویسد، همچنین اطمینان حاصل کنید اوراقی که دادگاه به نشانی...

اثبات ازدواج موقت

یکی از مواردی که امروزه در دادگاه های خانواده بررسی می‌شود و موضوع بسیاری از دادخواست های مردم را به خود اختصاص می‌دهد، اثبات ازدواج موقت در ازدواج های موقت است.

در این موارد که خواهان (طرح کننده دعوا) معمولاً خانم ها هستند به دلیل بچه‌دار شدن و یا طلب مهریه اقدام به طرح دعوا با موضوع اثبات زوجیت می‌کنند، چراکه با اثبات این موضوع مرد موظف به پرداخت مهریه و نفقه فرزند و همچنین دریافت شناسنامه برای فرزند می‌شوند.

اما افرادی که به دنبال استیفای حق خود هستند باید به چند نکته توجه داشته باشند. نخست این که بر اساس ماده ۱۲۵۷ قانون مدنی: «هرکس مدعی حقی است باید آن را اثبات کند و مدعی علیه هرگاه در مقام دفاع، مدعی امری شود که محتاج به دلیل باشد اثبات امر بر عهده‌ی اوست.»

این ماده در رابطه با موضوع مورد بحث به این معناست که هر کس ادعای زوجیت کند، باید این ادعای خود را با دلیل اثبات کند. در مورد اثبات زوجیت قانونی که به‌طور خاص به این موضوع پرداخته باشد وجود ندارد اما به‌طورکلی ماده ۱۲۵۸ قانون مدنی در رابطه با اثبات دعوایی است. طبق ماده ۱۲۵۸ قانون مدنی «دلایل اثبات دعوا از قرار ذیل است:

  • اقرار
  • اسناد کتبی
  • شهادت
  • امارات
  • قسم

که هرکدام را با توجه به این مورد خاص توضیح می‌دهیم.

لذا اگر چنانچه مرد اقرار کند که شوهر خانم است برای اثبات زوجیت کافی است. چرا که مهم‌ترین دلیل اثبات در قانون مدنی اقرار است. به‌ عنوان‌ مثال در مواردی ادله و شرایط به‌گونه‌ای است که مرد مجبور به اقرار می‌شود. مثلاً اگر زوجه از زوج دارای فرزندی باشد و با روشهای علمی و آزمایشگاهی این موضوع به اثبات برسد زوج مجبور به اقرار می‌شود. یا چنانچه طرفین در ابتدای اثبات ازدواج موقت سندی مبنی بر این ازدواج تنظیم کرده باشند که چه به ثبت دفترخانه رسمی رسیده باشد و چه با امضای طرفین باشدد قابل استناد خواهد بود.

گر چنانچه در هنگام جریان عقد ازدواج شهود واجد شرایطی وجود داشته باشند می‌توانند به این موضوع شهادت بدهند در رابطه با اثبات زوجیت اماره قانونی عملاً کاربرد چندانی ندارد و معمولاً در اثبات از اماره قضایی استفاده می‌شود. به‌ عنوان‌ مثال مهریه یکی از شرایط ضروری برای اثبات ازدواج موقت است و اگر زوجه تمام مهریه و یا بخشی از آن را دریافت کرده باشد و دلیلی بر دریافت آن داشته باشد مثلاً چکی از زوج به‌عنوان مهریه گرفته باشد می‌تواند در دادگاه ارائه کند و یا زوجه و زوج باهم همکار بوده و زوجه بتواند اثبات کند که در خانه زوج رفت‌ و آمد داشته است در این صورت نیز می‌توان از اماره قضایی استفاده کرد.

در بین دلایل اثباتی ضعیف‌ترین دلیل سوگند است و در انکار زوجیت کاربرد دارد به این معنا که مرد قسم یاد می‌کند که باخانم رابطه‌ای ندارد.

در نتیجه اگر اقرار با شرایط صحت آن که در قانون مدنی آمده واقع شود، و حکم دادگاه مبتنی بر آن باشد چنین حکمی قابل تجدید نظرنخواهد بود برخی از فقها از حجیت مطلق اقرار چنین استنباط نموده اند که حتی متعاقب اقرار حکم دادگاه نیز لازم نیست ولی ما در صورت تعارض حکم دادگاه را ضروری می دانیم.

مهمترین دلایل اثبات دعوی در فقه اسلام، شهادت شهود (شهادت آشنایان، دوستان یا همسایه ها ) است که عنوان ببینه شرعیه به خود گرفته است. لذا چنانچه در هنگام جریان عقد ازدواج شهود واجد شرایطی وجود داشته باشند و بتوانند در هنگام طرح دعوی به دادگاه بیایند و شهادت بدهند، رابطه زوجیت ثابت می گردد.

یکی دیگر از راه های اثبات زوجیت در عقد موقت این است که زوجین در بدو رابطه زناشویی مبادرت به تنظیم سند کتبی نموده باشند که در قالب سند عادی یا سند رسمی بوده باشد. بی شک چنانچه سند رسمی ای برای زوجیت در قالب قباله نکاحیه تنظیم شده باشد. سند مزبور چنانچه مورد ادعای جعل قرار نگیرد، دلیل مهم برای اثبات رابطه زوجیت است.

نکته آخر این که در بعضی موارد هیچ‌کدام از دلایل گفته‌شده قابل‌ ارائه به دادگاه نیست چرا که اثبات ازدواج موقت در فرهنگ ایرانی امری غیر مرسوم شمرده می‌شود در نتیجه معمولاً ازدواجهای موقت به‌صورت مخفیانه صورت می‌گیرد لذا طرفین می‌بایست با آگاهی نسبت به حقوق متقابل خود در این نوع از عقود که شارع مقدس باهدف پیشگیری از وقوع و رواج مفاسد در سطح جامعه در نظر گرفته، شرایط تعهد و پابندی خود را به آن، رعایت کنند.

اجازه پدر در ازدواج موقت دختر

بر اساس مبانی شرعی و قوانین جمهوری اسلامی ایران؛ ازدواج موقت دختر باکره مستلزم اجازه پدر در ازدواج می‌باشد. در شرایطی که پدر در قید حیات نباشد، بایستی اجازه و اذن جد پدری جهت ازدواج موقت کسب شود.

جمیع غالب مراجع عظام؛ در خصوص ازدواج موقت دختر باکره، شرط رشیده بودن دختر باکره را مهم تشخیص می‌دهند.
در نگاه فقهی؛ دختر رشیده به دختری اطلاق می‌شود که به بلوغ رسیده باشد و بتواند در خصوص ازدواج با شخص مورد نظر و تصمیم گیری در مورد آینده خود عقلانی و به دور از احساسات تصمیم بگیرد.

دختر رشیده فارغ از مباحث جنسی و هیجانات منحصر به دوران جوانی که مربوط به جنس مونث می‌باشد؛ در خصوص ازدواج با رعایت حیثیت خانوادگی اش تصمیم گیری می‌نماید.

اجازه پدر در ازدواج موقت دختر غیر باکره

در نقطه مقابل؛ اگر دختر باکره نباشد و یا پدر و جد پدریش در قید حیات نباشند، قانون مقرر کرده است که جهت جاری شدن صیغه ازدواج موقت نیازی به اذن پدر و جدی پدری نمی‌باشد.

بر اساس نظر مراجع عظام؛ در صورتی که دختر باکره نباشد و دلیل موضوع، از بین رفتن بکارت به وسیله شوهر قبلی باشد؛ اذن و اجازه پدر در ازدواج و جدی پدری برای ازدواج موقت دختر غیر باکره نیازی نمی‌باشد.

همچنین در مواردی که دختر بکارتش را به دلایلی غیر از شوهر کردن از دست داده باشد، همچون؛ ورزش سنگین، تصادف ، شائبه زنا و… حتما بایستی اجازه پدر در ازدواج لحاظ شود.

لازم به ذکر است؛ به دلیل این که قوانین کشورمان با عنایت به دستورات شرعی و نظرات مراجع عظام تدوین شده است؛ کلیه مباحث مذکور از وجه قانونی نیز برخوردار است.

مخالفت کلی پدر با هرگونه ازدواج موقت دختر

همچنین «مخالفت کلی پدر» با هرگونه ازدواج موقت دختر نیز راه دیگری بود که فتوای آقای سیستانی در مورد لزوم اذن را به احتیاط واجب تبدیل می‌کرد.

اما حالت دیگری که ایشان اخیرا به آن حکم داده، دختر مستقل بزرگسالی است که ازدواج دائمش آسان و میسر نیست و خوف وقوع در حرام هم دارد. عین متن این حکم چنین است:

اگر پدر و پدر بزرگ (پدری) در قید حیات نباشند، امر ازدواج دختر با خودش است.

و اگر زیر نظر پدر و مادرش زندگی نمی‌کند، بلکه در امور زندگانی مستقل از آنان می‌باشد، چنانچه مقلد آیت الله سیستانی است می‌تواند در این مسأله ( ازدواج بدون اجازه پدر ) به فقیه دیگری رجوع نماید.

و همچنین اگر زیر نظر پدر و مادرش زندگی می‌کند، ولی چون سنش بالا است، جز ازدواج موقت برایش میسر نیست و پدرش به آن رضایت نمی‌دهد و از طرفی ترس وقوع در حرام دارد، در این صورت نیز می‌تواند به فقیه دیگر رجوع کند.

سوالات رایجی درباره ی عقد موقت

در زیر به بررسی چند سوال رایج درباره عقد موقت می پردازیم.

سوال: در عقد موقت تمکین به منظور ارث بری پذیرفته میشود یا خیر ؟

جواب: خیر در عقد موقت، تمکین در برابر مهریه میباشد، شرط ارث بری چنین عملی بر‌اساس قانون نامشروع است. بنابراین چنین شرطی باطل است، لذا عقد صحیح است.

سوال: مهریه در عقد موقت به صورت عندالمطالبه قابل پرداخت است ؟

جواب: در عقد موقت قبل از نزدیکی نصف مهریه و بعد از آن کل مهریه به زوجه تعلق میگیرد. یکی از موضوعات مهم در عقد موقت مهریه ی قابل دریافت میباشد.

بیشتر بخوانید:

آیا اجازه پدر برای ازدواج موقت دختر باکره لازم است ؟

متن صیغه ازدواج موقت چیست و چه شرایطی دارد ؟

تفاوت های اساسی بین ازدواج موقت (صیغه) با زنا در چیست ؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است