آیا اسکرین شات در دادگاه مدرک محسوب میشود ؟

۵,۳۲۲
۲
۰
شنبه, ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ ۱۴:۱۹
در بعضی موارد دیده شده است که شخصی تهدید به انتشار اسکرین شات چت های خصوصی میکند و با این کار از طرف مقابل اخاذی میکند. باید بدانید در این مواقع شما میتوانید به جرم تهدید به انتشار اسکرین شات از او شکایت کنید. اسکرین شات به تنهایی در دادگاه سند محسوب نمیشود اما به علم قاضی کمک میکند.
آیا اسکرین شات در دادگاه مدرک محسوب میشود ؟

آیا اسکرین شات سند محسوب می شود ؟

اسکرین شات گرفتن حالات و وضعیت های مختلفی دارد که در همه این حالات تنها اماره قضایی است یعنی تنها نشانه ایست که به علم و آگاهی قاضی در تحقیقات در مورد موضوع پرونده کمک میکند و قاضی با بررسی آنها به حقیقت پرونده پی میبرد.

حالت های مختلف اسکرین شات گرفتن

همانطور که گفته شد اسکرین شات گرفتن حالت های مختلفی دارد مثلا گاهی برای دفاع از خود است، به عنوان مثال شخصی از طریق تلگرام یا پیامک یا ایمیل اقدام به فحش دادن یا تهدید کردن یا مزاحمت میکند که در اینجا فرد میتواند همان متن را نگه دارد و به قاضی نشان دهد یا از همان متن اسکرین بگیرد و اسکرین آن را نشان دهد که در اینجا طرف برای در امان ماندن از مزاحمت فرد و دفاع از خود این کار را کرده.

بنا بر این جرمی انجام نداده و برخلاف تصور عموم مردم که فکر میکنند مطالب در تلگرام، ایمیل یا دیگر شبکه های اجتماعی به عنوان دلیل در دادگاه یا دادسرا قبول نمیشود قانون کاملا این ادله را قبول کرده و در صورتی که شخصی در تلگرام یا ایمیل یا دیگر شبکه های اجتماعی یا حتی با پیامک برای شما مزاحمت ایجاد کند تمام این محتوا ها از شما و علیه و به ضرر شخص مرتکب به عنوان دلیل قابل قبول است .

البته همانطور که گفتیم نه دلیل مستقل بلکه به عنوان یک نشانه که به علم قاضی کمک میکند زیرا اسکرین شات را میشود فتوشاب و تحریف کرد منظور از تحریف یعنی این که قسمتی از حرف هایی که به ضرر شخصی واحتمالا باعث مجرم شناخته شدن ومحکوم شدنش میشود را اسکرین بگیرید و قسمتی دیگر را حذف کنید حال که ممکن است اگر اسکرین کامل گرفته شده باشد شخص محکوم نشود یا حداقل به مجازات کمتر و آسان تری توسط دادگاه محکوم شود در اینجا کارشناسان حوزه فناوری مخصوص این کار در دادگاه ها یا دادسراها با بررسی های مخصوص خود به صحت و درستی یا فتوشاپ یا تحریف شدن اسکرین میپردازند.

هک شدن اینستاگرام و اسکرین شات

حالت دیگر این است که شخصی اکانت تلگرام یا اینستاگرام کسی را هک کند و به قصد سو استفاده مالی، اخلاقی و باج خواهی از طرف مقابل یا دشمنی و کینه شخصی آنها را پخش کند و یا تهدید کند که آنها را پخش میکند مثلا آقایی اکانت تلگرام یک خانم را که درتلگرامش با مردی بین آنها حرف های و تصاویر جنسی رد و بدل شده هک میکند و خانم را تهدید میکند که اگر با من وارد رابطه نشوی یا فلان قدر پول به من ندهی آنها را پخش میکنم و یا مواردی مثل این.

در اینجا از خود هکر میتوان شکایت کرد اگر هکر تنها کار هک کردن را انجام داده باشد به حبس از نود ویک روز تا یکسال یا جزای نقدی از 5 ملیون تا بیست ملیون ریال محکوم میشود با توجه به ماده 729 قانون مجازات اسلامی که میگوید هرکس به طور غیر مجاز به داده ها یا سامانه های رایانه ای مخابراتی که به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده اند دسترسی یابد به این مقدار مجازات هایی که در بالا گفتیم محکوم میشود و اگر هک کرد و تهدید به پخش کرد حتی اگر تهدید خود را عملی نکرد میتوان به جرم تهدید نیز از او شکایت کرد، طبق ماده 699 قانون مجازات اسلامی تهدید به عملی که موجب ضرر آبرویی، شرافتی و مالی کسی شود تا 74 ضربه شلاق و تا دو سال حبس دارد.

بنابراین حتی اگر کسی شما را هک یا تهدید کرد هم میتوانید علیهش شکایت کنید حتی اگر حرف ها و تصاویر شما را پخش نکرد شما علیهش میتوانید شکایت کنید و اگر هم حرف های خصوصی شما را پخش کرد علاوه بر دو جرم قبل با توجه به ماده 745 قانون مجازات اسلامی کتاب پنجم تعزیرات به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از 5 ملیون ریال تا چهل میلیون ریال یا به هر دو مجازات محکوم میشود و ماده 745 کسی که فیلم، تصویر خصوصی یا خانوادگی یا اسرار آن را بدون رضایتش و جز در موارد قانونی منتشر کند به باعث ضرر یا عرفا باعث رفتن آبروی او شود مستحق چنین مجازاتی دانسته است.

رابطه نامشروع در فضای مجازی

در موردی که در فضای مجازی خانم و آقایی باهم در ارتباط باشند و حرف هایی هم بین آنها رد و بدل شود بین حقوقدانان اختلاف است و بعضی معتقدند چون مثال هایی که در ماده 637 قانون مجازات اسلامی در رابطه با رابطه نامشروع زده شده نیاز به تماس فیزیکی دارد مثل بغل گرفتن و بوس کردن و همخوابی رابطه نامشروع در فضای مجازی منتفی است و برخی دیگر با توجه به کلمه رابطه نامشروع آن را غیر از عمل منافی عفت و اخلاق میدانند.

هر رابطه خلاف شرعی را که بین زن و مردی که باهم ازدواج نکردند را رابطه نامشروع میدانند از جمله رابطه در فضای مجازی ولی به طور کلی دادگاه ها اکثرا رابطه فیزیکی را رابطه نامشروع و با توجه به ماده 637 قانون مجازات اسلامی برایش حکم 99 تا شلاق صادر میکنند و رابطه در فضای مجازی را جرم نمیدانند.

چرا که چنین چیزی درقانون نیامده و فقط شاید دادگاه به جرم محتویات مستهجن که مجازاتش درقانون مجازات اسلامی مواد 742 و743 کتاب پنجم بخش تعزیرات آمده آنها را محکوم کند که در این مورد هم اگر شاکی خصوصی وجود نداشت دادگاه ها به این امر با توجه به حفظ حریم خصوصی افراد و همچنین برای اینکه زشتی اینکارها درجامعه علنی و ریخته نشود معمولا به این موارد ورود نمیکنند.

حتی در صورت وجود شاکی خصوصی هم در مورد روابط مجازی بعید است که فرد به حکم رابطه نامشروع که 99 شلاق است محکوم شود مگر در موارد کم یعنی اگر زنی از شوهرش شکایت کرد که شوهر من با خانمی رابطه مجازی دارد و با بررسی ثابت شود این رابطه فقط در فضای مجازی بوده هم معمولا حکم رابطه نامشروع برای آن نمیدهند و تنها شاید بتوان طبق مواد 742 و743 قانون مجازات اسلامی به مجازات جرم محتویات مستهجن محکوم کرد.

  • نکته : در این موارد شاکی خصوصی مثلا در خصوص شکایت زن از شوهر اگر از گوشی همسرش بدون اجازه او و بدون مجوز دادگاه اسکرین بگیرد اگر این اسکرین به این صورت باشد که یواشکی مطالب تلگرام شوهر خود را برای خود فرستاده و با گوشی خود از آن اسکرین بگیرد یا از گوشی همسرش با گوشی خود عکس و بعد اسکرین بگیرد قابل قبول است و جرمی مرتکب نشده اما اگر شوهر خود را هک کند از او قبول نمیشود زیرا روش به دست آوردن دلیل باید قانونی باشد و حتی ممکن است زن هم به مجازات ماده 729 قانون مجازات اسلامی محکوم شود.

  • نکته : آخر این که زن برای شکایت در مورد رابطه مجازی باید به دادسرا مراجعه کند و اسکرین پیامک های شوهر خود را به آنها نشان دهد دادسرا هم متن پیامک های تا 6 ماه قبل شوهر را از مخابرات بررسی و استعلام میکند زیرا مخابرات پیامک های تا شیش ماه هرکس را ذخیره میکند و در موارد ضروری پرینت آنها را میدهد اما در خصوص تلگرام و دیگر شبکه های اجتماعی با توجه به این که سرور های آنها در ایران نیست تنها راهش هک کردن آنها توسط پلیس فتا یعنی همان پلیس جرایم رایانه ای است. ولی بیشتر اوقات چون اینک ار زمان بر است همین که متهم انکار کند از متهم قبول و با شاکی همکاری نمیشود ولی بعضی اوقات هم همکاری میکنند.

  • نکته : ماده 637 قانون مجازات اسلامی کتاب پنجم تعزیرات که در مورد آن توضیح دادیم بیان میکند هرگاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه شوند به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه کننده تعزیر میشود منظور از اکراه و عنف یعنی عمل با زور بوده باشد و یکی از طرفین راضی به انجام اینکار نبوده و به اجبار اینکار را انجام داده و تقبیل و مضاجعه هم معنی بوسیدن و بغل کردن و یا همخوابگی دارند که بعضی ها در رابطه انجام میدهند و درمورد آنها مفصل توضیح دادیم.

برخی مواقع دیده شده که دو نفر توسط پیامک در موبایل خود و یا شبکه‌های اجتماعی تلگرام ، وایبر،واتساپ و غیره در رابطه با مسایلی صحبت کرده‌اند و بعد از آن، یک دیگر را تهدید کرده که از صحبتهای آنها اسکرین شات دارد و او را تهدید می‌کند که اگرفلان کار را انجام ندهی آنها را پخش می‌کند و او هم از ترس اینکه مبادا متن این پیام‌ها منتشر شود، از شکایت صرف نظر کرده و تن به خواسته طرف می‌دهد در صورتیکه واقعیت اینگونه نیست و امکان شکایت در این خصوص وجود دارد.

یک نفر از متن چت‌ها، گفتگوی‌های دو نفره، خلوت‌ها و عکس‌ها اسکرین‌شات بر می‌دارد و سپس طرفِ مقابل را تهدید به افشای این محتوا می‌کند. این تهدیدها گاهی صرفا برای ارعاب، ایجاد هراس، آبروریزی و اخاذی مالی و گاهی بهانه‌ای برای اجبار به کامجویی‌های غیراخلاقی دیگر است.

مطابق قانون افشای اطلاعات‌ِ خصوصی، جرم است. قانون‌مجازات‌ اسلامی، صراحتاًدر ماده ۷۴۵ (ماده ۱۶ قانون جرایم‌رایانه‌ای) افشای اسرار خصوصی دیگران را جرم دانسته و مجازات آن را جزای‌‌ نقدی و تا دو سال حبس در نظر گرفته است. البته اسرار خصوصی در قانون ایران به صورت مشخص تعریف نشده‌اند و صرفا در ماده ۸ قانون “احترام به آزادیهای مشروع و حفظ حقوق شهروندی” نامه‌ها، عکس‌ها،نوشته‌ها و فیلم‌های خصوصی را از مصادیق بارز آن دانسته‌اند.
در رویه قضایی و نظام عرفی، دایره اسرار خصوصی از این هم وسیع‌تر است و نسخه‌های پزشکی، احکام دادگاه‌ها و اسناد مالی هم در این زمره قرار می‌گیرند.

تهدید به انجام عملی که ممکن است موجب ضرر آبرویی یا شرافتی یا افشای اسرار خانوادگی گردد، خواه تهدیدکننده به این واسطه، تقاضای مال به قصد اخاذی کرده و یا نکرده باشد، جرم مستقلی است که بر اساس ماده ۶۶۹ قانون‌مجازات‌اسلامی تا هفتاد و چهار ضربه‌ شلاق و یا تا دو سال حبس برای آن در نظر گرفته‌ شده‌ است.

بنابراین همین‌ که کسی شما را تهدید به افشای اطلاعات خصوصی ( شامل عکس‌ها، متن چت‌ها، صدای ضبط‌شده، فیلم و …) کرده باشد،حتی اگر هرگز آن عمل را انجام ندهد(که در اکثریت مواقع این تهدیدات هرگز عملی نمی‌شوند)، ارتکاب جرم” تهدید” از سوی او قطعی و برای شما قابل شکایت و پیگیری است.

متن پیام های فضای مجازی، ادله الکترونیک است

برخلاف تصور عموم که متن گفتگو در تلگرام، اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی دیگر، ایمیل، صدای‌ضبط ‌شده و فیلم را جزو دلایل قابل استناد به‌شمار نمی‌آورند، قانون،” ادله الکترونیک” را به‌رسمیت شناخته است.

بنابر این اگر کسی شما را در در این برنامه ها یا تلفن‌ همراه یا ایمیل، تهدید کرده است، باید بدانید تمام این محتواها در دادگاه به عنوان دلیل از شما و بر علیه شخص تهدیدکننده پذیرفته خواهند شد.

دادگاه، با مکانیسم مشخصی که توسط کارشناسان حوزه فناوری اجرا خواهد شد، صحت مدارک شما را بررسی کرده و در صورت تائید، ملاک و مبنای صدور حکم قرار خواهد گرفت.

یک نکته بسیار مهم این که به دست آوردن دلیل باید به روش‌های قانونی صورت پذیرد و گرنه ممکن است دادگاه آن دلایل را از شما نپذیرد. بنابر این اطلاعاتی که شما با هک کردن ایمیل یا اکانت طرف مقابل یا کارگذاشتن غیرقانونی دستگاه ضبط صدا یا تصویر در محل اقامت، دفتر کار یا خودروی وی به دست بیاورید، در دادگاه مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت.

(در شکل‌های شدیدتر ممکن است این گونه اقدامات بر علیه خودتان استفاده شود.) بنابر این در پاسخ به یک رفتار مجرمانه، دست به اقدامات مجرمانه‌ی متقابل نزنید.

مطابق قانون ،افشای اطلاعات‌ِ خصوصی، جرم است. قانون‌مجازات‌ اسلامی، صراحتاً در ماده ٧٤٥ .(ماده ١٦قانون جرایم‌رایانه‌ای).

افشای اسرار خصوصی دیگران را جرم دانسته و مجازات آن را جزای‌‌ نقدی و تا دو سال حبس در نظر گرفته است البته اسرار خصوصی در قانون ایران به صورت مشخص تعریف نشده‌اند و صرفا در ماده ٨ قانون (احترام به آزادی های مشروع و حفظ حقوق شهروندی) نامه‌ها عکس‌ها نوشته‌ها و فیلم ‌های خصوصی را از مصادیق بارز آن دانسته‌اند.

در رویه قضایی و نظام عرفی دایره اسرار خصوصی از این هم وسیع‌تر است و نسخه‌های پزشکی احکام دادگاه‌ها و اسناد مالی هم در این زمره قرار می‌گیرند.

سوال در مورد مدرک بودن اسکرین شات

سوال: با سلام مدت یکسال است ک با دختری نامزد هستم و محرم صیغه در طول این مدت دروغهای ضد و نقیضی از ایشون دیدم هر بار ب نحوی چشم پوشی کردم ولی ب تازگی از پسری ک اقرار به رابطه جنسی با او را داشته پی بردم در چتهای تلگرام اما به محض اینکه متوجه شده ک باکسی دیگه در حال چت کردن هست اون پسر همه چیز و منکر شده ولی تمامی پیام های ک از رابطه و دوستیشون گفته بخ صورت اسکرین شات موجود هست.

میخواستم بدونم با این اسکرین شاتها موضوع د ردادگاه قابل پیگیری هست و مجازت اون چیه ؟

جواب: طبق ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی هر گاه بین زن و مردی که بین آنها رابطه زوجیت نباشد رابطه ای غیر از زنا رخ دهد تا ۹۹ ضربه شلاق تعزیر می شوند.

پس این جرم می بایست توسط زن و مرد که علقه زوجیت ندارند واقع شود این جرم عمومی ست و غیر قابل گذشت، برای اثبات این امر باید ادله محکمی موجود باشد چنانچه محتوی پیامک ها مبتنی بر رابطه عاشقانه و جنسی باشد و قابل استناد به متهمین باشد یعنی ثابت کنید پیامک ها توسط آنها و از خط آن ها ارسال شده از مدارکی ست که می توان جرم رابطه نامشروع را با آن اثبات کرد البته در نهایت تشخیص ارزش و اعتبار این مدارک با مقام قضایی است.

در سوال شما اقرار به رابطه توسط پسر با توجه به این که با شما در حال چت کردن بوده فاقد ارزش و اعتبار است چنانچه دلیل مستند دیگری غیر از اسکرین شات از چت هایی که شما با مرد دیگری داشتید ، مبنی بر داشتن رابطه نامشروع ما بین همسرتان و مرد دیگری در زمانی که همسر شما بوده دارید و شرایطی که عرض کردم را دارد می توانید اقدام قانونی کنید در غیر این صورت صرف مدرک مذکور شکایت شما محکوم به رد است .

بیشتر بخوانید:

انتشار یا تهدید به انتشار اسکرین شات چه مجازاتی در قانون دارد ؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 4.0 از 5)  
  • برچسب ها:
  • اسکرین شات
  • اسکرین شات سند
  • انتشار اسکرین شات

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter