دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۱۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
آیا رابطه نامشروع تلگرامی قابل اثبات است ؟
2
زمان مطالعه: 8 دقیقه
طبق قانون هر گونه رابطه دختر و پسر که مصداق زنا نداشته باشد، رابطه نامشروع تلقی میشود، رابطه دختر و پسر در تلگرام و فضای مجازی هم در صورت اثبات رابطه نامشروع است و مرتکبین هر کدام به 99 ضربه شلاق محکوم میشوند.

رابطه نامشروع در تلگرام

در دنیای امروز استفاده از فضای مجازی برای همگان غیر قابل انکار است.

با همه‌ گیر شدن استفاده از شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی، یکی از معضلات این روزها رابطه نامشروع و خیانت از طریق شبکه‌های اجتماعی است.

در صورت تحقق رابطه نامشروع و مجرمانه بودن عمل مذکور، نحوه ی اثبات رابطه نامشروع در فضای مجازی از اهمیت بالایی برخوردار می گردد و تا زمانی که ادله ی معتبر ارائه نگردد، قاضی مکلف به انجام تحقیقات مقدماتی نخواهد بود و مخصوصا به صورت کلی در رابطه با جرایم منافی عفت و رابطه نامشروع در فضای مجازی، که مقام قضایی از انجام هرگونه تعقیب ممنوع می‌باشد.

مگر در صورت وجود شاکی خصوصی که باید برای ان هم دلیل اثبات رابطه نامشروع در فضای مجازی را ارائه دهد.

رابطه نامشروع در فضای مجازی

طبق ماده 637 قانون مجازات اسلامی هرگاه زن و مردی که بین آن‌ها علقه زوجیت نباشد مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه شوند به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهد شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه‌ کننده تعزیر می‌شود.

این ماده یکی از چالش برانگیزترین مواد قانونی است که منجر به تفسیرهای گوناگون و آراء متناقض شده است مثال هایی که در ماده مذکور از سوی قانون گذار زده شده همگی دلالت به ارتباط فیزیکی و جسمانی زن و مرد دارد و منشاء اختلاف این است که عملی که منجر به رابطه نامشروع می‌شود (عنصر مادی جرم) می‌بایست صرفاً تماس فیزیکی و جسمانی باشد یا در فضای مجازی هم ممکن است.

نظر حقوقدانان و قضات در این خصوص بسیار متفاوت و متناقض است و اداره حقوقی قوه قضاییه هم در طول سالیان نظرات متفاوتی در مورد مصداق رابطه نامشروع اظهار کرده است.

چند نمونه از این نظریات عبارتند از:

  • نظریه مشورتی 3022/7: صرف تنها بودن زن و مرد در یکجا نمی‌تواند از مصادیق رابطه نامشروع یا اعمال منافی عفت به شمار آید.
  • نظریه مشورتی 3492/7 مورخ 8/6/88: ارتباط تلفنی از مصادیق رابطه نامشروع دانسته شده و طبق قانون مجازات اسلامی قابل پیگرد است.
  • نظریه مشورتی 9377/7 مورخ 23/5/92 : صرف در خلوت بودن با نامحرم در قانون جرم شناخته نشده اعم از اینکه در منزل یا داخل وسیله نقلیه یا هر جای دیگری باشد زیرا به موجب ماده 637 قانون مجازات اسلامی رابطه نامشروع یا عمل منافی عفت از قبیل تقبیل و مضاجعه مثال زده شده است.

اما رویه فعلی بیشتر دادگاه‌ها در خصوص این ماده این است که رابطه نامشروع محدود به اثبات تماس فیزیکی و جسمانی نیست گرچه هنوز عده‌ی قلیلی از قضات مخالف جرم انگاری برای رابطه نامشروع غیر جسمانی بین زن و مرد در فضای مجازی می‌باشند.

در پاسخ به این سوال می‌توان گفت در صورتی که در فضای مجازی نیز رابطه نامشروع اثبات شود تفاوتی با غیر فضای مجازی نخواهد داشت و دوست ‌شدن زن و مرد در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند مشمول ماده 637 قانون مجازات اسلامی یعنی روابط نامشروع باشد.

رابطه نامشروع مجازی به همراه سایر قراین و نشانه‌هایی که موجب اثبات رابطه نامشروع غیر زنا شود در شمار جرایم روابط نامشروع غیر زنا قلمداد می‌گردد.

البته لازم به ذکر است که به موجب نظریه مشورتی شماره 7/979-62/3/2 اداره حقوقی قوه قضاییه صرف مکاتبه مبنی بر ابراز علاقه به ازدواج بین زن و مردی که فاقد موانع نکاح باشند جرم تلقی نمی‌شوند.

اثبات جرم رابطه نامشروع در تلگرام

طبق ماده 241 قانون مجازات اسلامی در صورت نبود ادله اثبات قانونی بر وقوع جرایم منافی عفت و انکار متهم هرگونه تحقیق و بازجویی جهت کشف امور پنهان و مستتر از انظار ممنوع است.

موارد احتمال ارتکاب با عنف و کراه و آزار و ربایش یا اغفال یا مواردی که به موجب این قانون در حکم ارتکاب به عنف است از شمول این حکم مستثنی است و طبق ماده 102 قانون آیین دادرسی کیفری جدید تحقیق در جرایم منافی عفت ممنوع است.

جز در مواردی که جرم مشهود باشد و یا به عنف و سازمان یافته بوده و شاکی خصوصی داشته باشد.

بنابراین در صورتی که رابطه نامشروع ارتباط تلفنی و پیامکی باشد و توسط شاکی اظهار شده باشد در این خصوص باید گفت از انجا که اطلاعات تماس و پیامک همسر اطلاعات شخصی محسوب می‌شود فقط به تشخیص دادگاه یا دادسرا برای کشف جرم است که می‌توان پرینت مکالمات را از طریق استعلام اخذ نمود و پیامک ها و تماس های تلفنی صرفا اماره برای تشخیص جرم رابطه نامشروع می‌باشد و در صورتی که در کنار سایر قراین، موجب تقویت علم قاضی باشد، می‌توانند منجر به صدور حکم محکومیت گردد.

رابطه نامشروع در دیگر شبکه های اجتماعی

اما در خصوص شبکه های اجتماعی نظر به اینکه داده‌های شبکه های اجتماعی از قبیل تلگرام داخلی نیستند که دادگاه بتواند از آن‌ها استعلام نماید، اگر دلیل شخص، برای رابطه نامشروع همسرش صرفا تلگرام و سایر شبکه های اجتماعی بدون این که اطلاعات از آن داشته باشد یا عکس و اسکرین شات گرفته باشد و عدم همکاری متهم برای اعلام رمز خود، اطلاعات رابطه نامشروع از طریق تلگرام قابل بدست آوردن نیست و معمولا قابل اثبات نخواهد بود.

ولی در مواردی که شاکی از طریق عکس، اسکرین شات، پرینتی از محتوای تلگرام همسر که نشان دهنده رابطه نامشروع او بوده بدست بیاورد یا ویس هایی که پس از اثبات اصالت صدا دلالت بر رابطه نامشروع داشته باشد به دادگاه ارائه بدهد می‌تواند قابل اثبات باشد.

حتی در مواردی متهم پس از احضار و دیدن آن‌ها اقرار کرده است و همچنین شهادت شهودی که آگاهی کامل از رابطه نامشروع داشته باشند و شهادت دهد قابل اثبات می‌باشد بنابراین تنها با پیامک و بدون داشتن دلایل و قراین دیگر رابطه نامشروع قابل اثبات نخواهد بود و رابطه نامشروع در فضای مجازی به همراه سایر قراین و نشانه‌هایی که موجب اثبات رابطه نامشروع غیر زنا ‌شود در شمار جرایم روابط نامشروع غیر از زنا قلمداد می‌گردد.

در صورت اثبات رابطه نامشروع در فضای مجازی هرگاه بنا بر تشخیص قاضی رابطه نامشروع در فضای مجازی از مصادیق عسر و حرج و خروج از حسن رفتار و معاشرت با همسر محسوب ‌شود، برای زوجه حق درخواست طلاق ایجاد می‌گردد.

لازم به ذکر است به اشتراک گذاشتن عکس‌های برهنه در اینستاگرام، فیس‌بوک و ایمو و تلگرام و سایر فضاهای مجازی و ارسال ان برای دیگری و تحریک و ترغیب افراد به ارتکاب اعمال منافی عفت در فضای مجازی عنوان مجرمانه خاص دارد و از شمول رابطه نامشروع در فضای مجازی خارج است.

مرجع رسیدگی به شکایت رابطه نامشروع در فضای مجازی

طبق ماده 306 قانون آیین دادرسی کیفری اصلاحی 24/3/94 رسیدگی به جرم عمل نامشروع و عمل منافی عفت مستقیماً در صلاحیت دادگاه است.

تبصره: منظور از جرایم منافی عفت در این قانون جرایم جنسی حدی همچنین جرایم رابطه نامشروع تعزیری مانند تقبیل و مضاجعه است.

بنابراین اگر کسی بابت جرم رابطه نامشروع جسمانی شکایت دارد می‌بایست مستقیماً به دادگاه مراجعه و اگر مدعی رابطه نامشروع غیرجسمانی مثل پیامک و تلفن و تلگرام و … باشد باید به دادسرا مراجعه نماید و مجازات روابط نامشروع طبق ماده 637 قانون مجازات اسلامی از 33 تا 74 و یا 99 ضربه شلاق تعزیری می‌باشد.

مجازات رابطه نامشروع

مجازات رابطه نامشروع: ماده 637 قانون مجازات اسلامی مقرر میدارد :« هرگاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل (بوسیدن)‌ یا مضاجعه (همبستر شدن) شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه‌کننده تعزیر می‌شود.»

در مورد این ماده حرف و حدیث بسیار است و اغلب مورد چالش حقوقدانان اعم از وکیل و قاضی قرار می گیرد. در قانون تعریف شفاف و روشنی از رابطه نامشروع و یا عمل منافی عفت نشده است و فقط با بیان مصداق هایی از آن سعی نموده ذهن مخاطب را به اصل ارجاع دهد. در ماده فوق دو مصداق تقبیل و یا مضاجعه هر دو مستلزم ارتباط فیزیکی و جسمی است و از همین رو برخی بر این باورند که این ماده را نمی توان در مورد فضای مجازی جاری دانست.

ضمن این که باور بر این است که چون تقبیل و مضاجعه بعد از عمل منافی عفت آمده است این دو مصداق عمل منافی عفت اند و نه رابطه نامشروع.

بیشتر بخوانید:

رابطه نامشروع در فضای مجازی چه مجازاتی دارد ؟

مجازات رابطه نامشروع پیامکی در قانون چیست ؟

اثبات جرم رابطه نامشروع به چه صورت می باشد ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits