alexametrics
دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۹ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۱۵ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۸ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
مجازات رابطه جنسی زوجین در ملاء عام

آیا رابطه جنسی زوجین در ملاء عام جرم است ؟

مجازات رابطه جنسی زوجین در ملاء عام
2
زمان مطالعه: 10 دقیقه
اگر زن و شوهری در یک مکان عمومی مبادرت به انجام رابطه زناشویی کنند، به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه و ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شوند ، اما اگر زوجین عملی انجام دهند که فقط با عرف جامعه هماهنگی ندارد و خلاف آن باشد و نتوان به آن، جرم کیفری اطلاق کرد، مثل…

رابطه جنسی زوجین در ملاء عام

هر جامعه ای با توجه به فرهنگ و عرف خود ، قوانینی را تثبیت می کند که برای عموم مردم جامعه مصلحت را به همراه داشته باشد و مردم در سایه ی این قوانین در آرامش و امنیت کامل زندگی کنند ، قوانین ایران که نیز از قوانین جامعه ی اسلامی تبعیت می کند ، دارای احکام و ضوابطی است که رعایت آن توسط مردم ملزم شناخته می شود.با توجه به این‌که قانون جمهوری اسلامی ایران از قوانین اسلامی تبعیت می‌کند پس احکام فقهی نیز موردتوجه قرار می‌گیرد. ازجمله این موارد جرائم جنسی یا برقراری رابطه نامشروع که رفتاری منافی باعفت عمومی توسط افراد در جامعه است را می‌توان نام برد. در اینجا سوال این است که آیا روابط جنسی زوجین در ملاء عام جرم محسوب می شود یا خیر ، لذا در این مقاله به بررسی ارتباط جنسی زوجین در ملاء عام پرداخته می شود.

تعریف جرم در قانون ایران

برای تحقق هر جرمی شرایطی نیاز است که اتفاق افتد تا آن جرم اثبات گردد. از جمله شرایط اصلی تحقق جرم برقراری رابطه نامشروع, احراز کردن عدم وجود علقه یا رابطه زوجیت مابین افراد مرتکب جرم است. این گونه جرائم برقراری رابطه نامشروع چون ضد عرف و عفت عمومی تلقی می‌شود برای قانون‌گذاران بسیار مهم است. جهت پیشگیری از تکرار مجدد جرم و مجازات مرتکبین این نوع جرائمنیاز به شاکی خصوصی نداشته و دادگاه کیفری می‌تواند اقامه دعوا کند.

ارتباط جنسی زوجین در ملاء عام مصداق رابطه نامشروع

در قانون مجازات اسلامی ایجاد رابطه نامشروع با فردی که محرمیتی بین آنان وجود ندارد ، شامل مجازات شدیدی می شود و این ارتباط نامشروع عواقب سختی برای طرفین در پی خواهد داشت لذا بر طبق این قانون ، هیچ فردی نباید اعمال او با عفت عمومی مغایرت داشته باشد و عملی را انجام دهد که در جامعه فساد را رواج دهد که در این صورت مجازات کیفری خاصی برای او در نظر گرفته می شود .

بر طبق قانون مجازات اسلامی نه تنها جرم رابطه نامشروع به کسانی که به هم محرم نیستند اطلاق خواهد شد بلکه عمل زوجینی که در انظار عموم اقدام به ایجاد رابطه جنسی کنند را نیز شامل می شود.

بر طبق ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی، اعمالی که حرام محسوب می شوند ، با اصول اخلاقی تناقض دارند و عفت عمومی را نقض می کنند ، جرم محسوب می شوند و برای این کار آنان مجازاتی برابر با ایجاد رابطه نامشروع در قانون در نظر گرفته می شود .

مجازات ارتباط جنسی زوجین در ملاء عام

اگر زن و شوهری در یک مکان عمومی مبادرت به انجام رابطه زناشویی کنند یعنی با ارتباط جنسی زوجین در ملاء عام ، جرم آنها مشهود خواهد بود و به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه و ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شوند ، اما اگر زوجین عملی انجام دهند که فقط با عرف جامعه هماهنگی ندارد و خلاف آن باشد و نتوان به آن ، جرم کیفری اطلاق کرد ، مثل بوسیدن همدیگر ، به مجازات ۲ روز تا دو ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم می گردند .

در موارد اشاره شده ، هدف قانونگذار از اعمال مجازات در واقع حفظ چارچوب خانواده و ایجاد فضایی امن برای آنها در جامعه است و نباید روابط زناشویی زوجین در مکان های عمومی انجام شود زیرا این کار خارج از حریم خانه جرم قلمداد می گردد.

در این قوانین به قاضی که در این موارد قضاوت خواهد کرد ، اجازه داده شده است که بنا به تشخیص خود و مصلحت افراد ، مجازات را بیشتر یا کمتر کند و اگر اثبات شود که زوجین در انجام این کار هدف و سوء نیتی نداشته اند ، قاضی در مجازات آنها تخفیف قائل خواهد شد.

رابطه نامشروع چیست ؟

رابطه نامشروع در قانون به این صورت تعریف شده است :« هرگاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل (بوسیدن) یا مضاجعه (همبستری و همخوابگی) شوند به شلاق تا 99 ضربه محکوم می شوند و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه کننده تعزیر می شود (مجازات شلاق تعزیری معمولا 75 ضربه شلاق است). جرم رابطه نامشروع، مجازات عمومی نیز دارد و مدعی العموم (دادستان) بدون شکایت شاکی نیز می تواند وارد رسیدگی گردد.

رابطه نامشروع در مقابل رابطه مشروع قرار دارد و منظور از آن رابطه بین زن و مرد نامحرمی است که مرزهای قانونی و شرعی رد کرده اند و خارج از حد مشخص شده با یکدیگر رابطه برقرار کرده اند.

در قانون ایران ، طبق ماده 637 قانون مجازات اسلامی، جرم رابطه نامشروع اینطور تعریف شده است :« چنانچه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا اعمال منافی عفت غیر از زنا مثل بوسیدن یا در آغوش گرفتن شوند، مجرم هستند.»

منظور از علقه زوجیت این است که زن و مردی که به سن بلوغ رسیده اند تنها در صورتی می توانند با هم رابطه داشته باشند که این رابطه با خواندن صیغه عقد مشروع شده باشد و در نتیجه تمام روابطی که خارج از علقه زوجیت باشد اگر خارج از حد قانونی باشد، مشمول مجازات جرم رابطه نامشروع می شود.

مجازات جرم رابطه نامشروع

قانونگذار در ماده 637 قانون مجازات اسلامی برای رابطه نامشروع 99 ضربه شلاق تعیین نموده است و البته اگر یکی از طرفین رابطه، مکَره باشد تعزیر نمی شود (یعنی مجازات نمی گردد) و فقط اکراه کننده مجازات می شود. با توجه به ماده فوق مجازات به نحوی تنظیم شده است که بدون تماس فیزیکی بین زن و مرد، رابطه نامشروع را ثابت تشخیص می دهد فلذا مرتکب چنین جرمی به 99 ضربه شلاق محکوم می شود.

برای فهم بیشتر جرم؛ رابطه نامشروع باید به منشاء جرم انگاری آن یعنی منابع اسلامی مراجعه نمود. در ماده 637 قانون مجازات اسلامی روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر زنا را از قبیل تقبیل و یا مضاجعه را مستوجب مجازات دانسته است و فلسفه تعیین این مجازات در دین اسلام آن است که احکام شرعی اسلامی تابع ملاکات (مصالح و مفاسد) می باشند، بنابر این اگر دین اسلام عملی را نهی کرده و آن را حرام دانسته است به تعیین ارتکاب آن دارای مفاسدی است و اگر عمل را امر نموده و آن را واجب شمرده، قطعاً انجام آن دارای مصالحی است و البته در همین مبانی اسلامی بسیار تائید شده است که در خصوص مسائل اخلاقی و جنسی خیلی تحقیق انجام نشود، بنابر این زمانی که این جرم شکل علنی داشته باشد و آشکار باشد و ارتکابش عفت جامعه را جریحه دار نماید.

مجازات رابطه نامشروع بدون شرط تاهلی، 100 ضربه «شلاق» است.

همچنین مجازات برای زنی که شوهر دار است و مرتکب رابطه نامشروع شده باشد مجازاتی همچون « سنگسار» تعیین شده است. البته این را هم بدانید در دوره های اخیر نیز مجازات سنگسار کم و بیش اجرا میشود اما واقع شدن حکم رابطه نامشروع دلیل نیست مخالفتی با اجرای حکم سنگسار وجود داشته باشد.

اثبات جرم رابطه نامشروع

مسلماً این جرم با اقرار شهادت شهود و علم قاضی قابل اثبات است و لیکن گاهی ادله ای همچون پرینت مکالمات، پیامک ها و نیز تصویر، فیلم و صوت روابط بین زن و مرد که علقه زوجیت بین آن ها نبوده و حاکی از رابطه عاشقانه و یا جنسی باشد، در مواردی که از طریق رسانه های جمعی مانند تلفنی، موبایل های هوشمند، کامپیوتر ها و شبکه های مجازی مانند؛ تلگرام، اینستاگرام و…. واقع می گردد نیز قابل اثبات است.

در دنیای امروزی که علم و فناوری بسیار پیشرفت کرده ، ارتباط های مردمی نیز گسترش پیدا کرده و گاهی ممکن است همسران با دیدن پیامکی در موبایل همسر خود این شک بیوفتند که همسرشان با کسی دیگر در ارتباط است.

در ضمن تا کسی از این جرم اطمینان حاصل نکرده است حق ندارد آن را مطرح کند و آن چنان که در سوره نور ذکر شده است که :« کسانی که زنان عفیف را به زنا متهم می نمایند و 4 شاهد نمی آورند 80 ضربه تازیانه بزنید و آن پس هرگز شهادتشان را نپذیرید که مردمی فاسق اند.»

تشخیص رابطه نامشروع توسط پزشکی قانونی

زنا و رابطه نامشروع در زنانی که مورد تجاوز واقع می شوند، باید حداکثر ظرف ۷۲ ساعت جهت اعلام شکایت به پزشکی قانونی مراجعه کنند و لازم است مدارک و اسنادی که نشان دهنده صحت ادعای آنان است به همراه داشته باشند. اما اغلب زنان به دلیل نا آگاهی و عدم شناخت درست یا به این مرکز قضایی مراجعه نمی کنند و یا دیرتر از موعد مقرر و بدون مدرک در پزشک قانونی حاضر می شوند.

در رابطه نامشروع، هر نوع عمل جنسی که بدون رضایت قربانی انجام شود، تجاوز جنسی نامیده می شود. البته زن باید عاقل و بالغ و بالای ۱۸ سال باشد تا رضایتش برای عمل جنسی شرط باشد. برای کودکان رضایت شرط نیست و هرگونه تماس جنسی با کودکان تجاوز به حساب می آید. همینطور آزار جنسی فردی که قدرت رضایت دادن نداشته باشد نیز تجاوز به حساب می آید.

زنانی که مورد تجاوز جنسی و رابطه نامشروع قرار می گیرند اگر به مراکز قضایی و پزشکی قانونی مراجعه کنند، مورد معاینات لازم قرار می گیرند و نمونه های لازم برای بررسی آزمایشگاهی نیز اخذ می شود. وسائل آنان مانند لباس یا دستمالی که به ترشحات مرد آلوده شده است، در آزمایش فرستاده می شود.

یکی از راه های تشخیص صحت ادعای زنانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند، آثار ضرب و جرح بر بدن آنان است. می توان از روی آثار ضرب و جرحی که در کل بدن آنها وجود دارد، تشخیص داد که مورد تجاوز قرار گرفته اند و یا خیر. البته همیشه این گونه نیست که کسانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند آثار ضرب و جرح داشته باشند، زیرا ممکن است فرد را ترسانده باشند و بدون ایجاد ضرب و جرح به او تجاوز کرده باشند.

تشخیص نهایی تجاوزات جنسی و رابطه نامشروع با مقامات قضایی است. تحقیقات قضایی تشخیص می دهد که آیا فرد مورد تجاوز واقع شده است؟ اینکه به زنی تجاوز شده و یا فرد با میل شخصی خود به انجام این کار مبادرت کرده است را قاضی تحقیق باید مشخص کند. زنانی که مورد تجاوز و رابطه نامشروع واقع شده اند باید ظرف ۷۲ ساعت جهت انجام معاینات به پزشک قانونی مراجعه کنند.

در صورت مراجعه فرد در ۷۲ ساعت اول بعد از تجاوز جنسی با نامه مراجع قضایی به پزشکی قانونی، می توان اقدامات لازم برای معاینه و نمونه برداری را به انجام رساند. همچنین اگر فرد قربانی، دختر باشد از علائم ایجاد شده می توان تا سه هفته اول، زمان تقریبی تجاوز جنسی را تشخیص داد. از سویی در مراجعه زودهنگام این افراد، می توان آثار ایجاد شده بر نواحی مختلف بدن وی را نیز بررسی و اعلام نظرکرد.

بیشتر بخوانید:

رابطه نامشروع چه مجازاتی دارد و تفاوت آن با زنا چیست ؟

اثبات جرم رابطه نامشروع به چه صورت می باشد ؟

آیا پزشکی قانونی رابطه نامشروع را تشخیص میدهد ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
  • منبع
  • pendaargroup.com
    دیدگاه ها

    شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید    کد امنیتی کد جدید
    hits