چگونه میتوان اسم همسر سابق را از شناسنامه حذف کرد ؟

پاک کردن نام همسر از شناسنامه
۲,۵۴۱
۱
۰
سه شنبه, ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ ۱۱:۰۵
یکی از مواردی که زن و شوهرها را پس از جدایی و طلاق آزار می‌دهد وجود نام یکدیگر در شناسنامه‌هاست به همین جهت خوب است بدانیم چگونه می‌توانیم نام همسر سابق را از شناسنامه پاک کنیم.
پاک کردن نام همسر از شناسنامه

چگونگی حذف اسم همسر از شناسنامه

در این مقاله به بررسی چگونگی حذف کردن نام همسر از صفحه شناسنامه خواهیم پرداخت. با دلگرم همراه باشید.

اگر زن پس از طلاق همچنان دوشیزه یا باکره باشد ،هر یک از زن یا شوهر با ارائه مدارک مورد نیاز مثل گواهی پزشکی قانونی ، میتوانند نام همسر سابقش را از شناسنامه حذف کند.

اگر زن بعد از طلاق دوشیزه یا باکره نباشد حذف مشخصات همسر برای هر یک از زن و شوهر فقط با ازدواج مجدد امکان پذیر خواهد بود. در ادامه به طور کامل این شرایط را توضیح خواهیم داد.

شرایط حذف نام همسر از شناسنامه

همانطور که در بالا توضیح داده شد حکم فوق در حالت حذف نام شوهر از شناسنامه زن (بر فرض عدم بکارت) نیز جاری می باشد. اما اگر طلاق در دوران عقد و بکارت دختر رخ داده باشد ، حذف نام همسر از شناسنامه ، بدون تشریفات فوق و به صرف درخواست انجام میشود.

علت حکم فوق ،مطلع شدن همسر دوم از ازدواج اول مرد عنوان شده است.

لازم به ذکر است در موارد فوق شناسنامه جدیدی صادر میشود و نام المثنی برروی شناسنامه درج نمیشود درباره حذف نام همسر سابق در طلاق‌های بائن نیز خاطر نشان می شود : با درخواست زوج‌ها و تائید پزشکی قانونی این کار شدنی است، اما توضیح این تغییر در سندی که در سازمان ثبت‌احوال نگهداری می‌شود، ثبت شده و برای همیشه باقی می‌ماند. یک وکیل امور خانواده اظهار داشت هر شخصی می‌تواند از سازمان ثبت‌احوال تقاضای گواهی تجرد کند، بیان می‌کند: هر کسی که بخواهد می‌تواند از ثبت‌احوال تقاضای گواهی تجرد کند و در این گواهی درج می‌شود که شخص تاکنون ازدواج کرده، طلاق گرفته یا مجرد بوده است.

«براساس ماده 33 قانون ثبت‌احوال در شناسنامه مرد یا زن آخرین نکاح و طلاق یا بذل مدت و در صورت تعدد زوجات آن تعداد ازدواج که به قوت باقی است، منعکس خواهد شد، همچنین ازدواج و طلاق بائن غیرمدخوله نیز با درخواست هر کدام از زوجین قابل حذف است.»

قانون ثبت‌احوال پیش‌بینی شده است، زن و مردی که رابطه زناشویی با یکدیگر نداشته بعد از طلاق می‌توانند نام همسر خود را از شناسنامه حذف نمایند. و این در حالی است که تا مدتی قبل سازمان ثبت‌احوال با بخشنامه‌ای این موضوع را فقط به خانم‌ها محدود کرده بود به این ترتیب که آنها با تائیدیه پزشکی قانونی مبنی بر باکره بودن می‌توانستند نام همسر سابق خود را از شناسنامه‌ پاک کنند، اما دیوان عدالت اداری این بخشنامه را باطل کرد و در نتیجه این امکان برای آقایان نیز فراهم شد تا در صورتی که خانم باکره تشخیص داده شود، بتوانند نام همسر خود را از شناسنامه حذف کنند.

حذف نام زن از شناسنامه مرد

چنانچه فردی با همسرش متارکه کرده باشد با انتخاب همسر دوم و ثبت رسمی ازدواج و ثبت شدن نام او در شناسنامه‌اش می‌تواند به اداره ثبت احوال مراجعه و درخواست برای حذف نام همسر اول را ارائه دهد.
در رابطه با این مقرره توجه به چند نکته قابل توجه است:

  • حذف نام همسر اول از شناسنامه منوط به انتخاب همسر دوم و نیز ثبت رسمی ازدواج و ثبت نام ایشان در شناسنامه فرد است. بنابراین به صرف انتخاب همسر و معرفی آن نمی‌توان از این مقرره قانونی استفاده کرد.
    اما در پاسخ معترضان به این مقرره باید بیان داشت که حذف نام از شناسنامه در این مورد صرفاً پس از وقوع ازدواج دوم و ثبت آن صورت می‌گیرد، لذا همسر دوم از ازدواج پیشین همسر خود مطلع خواهد شد.

از طرفی دیگر اقدام به حذف نام همسر قبلی از شناسنامه علاوه بر کاهش بار روانی موجود، موجب ارائه راحت‌تر شناسنامه در جاهای مختلف است، چه این که عمدتاً مسائلی این چنینی در زمره خصوصی ترین مسائل افراد است و دلیلی ندارد که همگان از آن‌ها با خبر باشند.
این در حالی است که با صدور گواهی تجرد باید بیان داشت که زن و مرد پیش از ازدواج می‌توانند با اخذ گواهی تجرد از ازدواج قبلی همسر آینده خود مطلع شوند.

  • از اطلاق واژه همسر دوم باید اینطور نتیجه گرفت که استفاده از این مقرره صرفاً در مورد اختیار نمودن همسر دوم امکان پذیر خواهد بود و نه ازدواج‌های بعدی، اما به نظر می رسد که علی رغم نقص این مقرره در این خصوص بتوان در ازدواج های بعدی نیز از مزایای این مقرره قانونی استفاده کرد.
    در ازدواج موقت یا همان صیغه ، لزوما مشخصات زن و مرد در شناسنامه ثبت نمی شود ولی مشخصات فرزندان متولد و حاصل از این ازدواج در شناسنامه پدر و مادر قید می شود و هیچ راهی برای عدم ثبت آن وجود ندارد.

حذف نام مرد از شناسنامه زن

مطابق آنچه گفته شد باید بیان داشت حذف نام زوج از شناسنامه زوجه تنها در صورتی امکان پذیر خواهد بود که در دوران عقد جدایی انجام شده باشد و دوشیزه بودن زوجه مطابق احکام قضایی و سند طلاق قابل استنباط باشد. این در حالی است که مطابق اطلاق عبارت و قید باکره بودن باید این طور نتیجه گرفت، زنانی که ازدواج دوم و سوم دارند و نیز افرادی که ازدواج اولشان می‌باشد؛ اما باکره نمی‌باشند، نمی‌توانند از این مقرره استفاده نمایند.

اما در مورد حذف نام زن یا مردی که فوت نموده است باید بیان داشت که اگر همسر فردی فوت کند، در صورت ثبت شدن ازدواج، فرد می‌تواند با مراجعه به ادارات ثبت احوال نسبت به حذف نام همسر فوت شده از شناسنامه‌اش اقدام و نام همسر فوت شده را از شناسنامه‌اش حذف کند.

این در حالی است که عمده ایرادی را که می توان نسبت به این مقرره وارد نمود این می باشد که هیچ اشاره ای به فرزندان نشده است، چه این که مطابق اطلاق مقرره فوق حذف نام زن یا مرد از شناسنامه دیگری یا خود حتی در صورت وجود فرزند نیز امکان پذیر خواهد بود، هرچند که نام پدر یا مادر در شناسنامه فرزندان درج خواهد شد.

طلاق بعد از رابطه جنسی

در این حالت یعنی فرضی که بین زوجین رابطه جنسی برقرار باشد اداره ثبت احوال از دادن المثنی بدون ذکر نام همسر سابق خودداری می کند. رویه عملی دو راه را پیشنهاد می کند:

  • زنی که خواهان حذف نام همسر سابق است باید مردی را بعنوان خواستگار خود معرفی کرده و با مراجعه به یکی از دفاتر ثبت ازدواج و طلاق گواهی سردفتر را مبنی بر خواستگاری و تمایل به عقد از سوی طرفین به ثبت احوال ارائه دهد. در این صورت ثبت احوال نسبت به دادن المثنی بدون ذکر نام همسر سابق اقدام خواهد کرد.
  • چنانچه زن مدخوله نباشد با گواهی پزشکی قانونی یا حکم دادگاه می توان مستقیما به ثبت احوال مراجعه و با تکمیل فرم های مربوطه تقاضای صدور المثنی نمود. در این صورت نام همسر سابق در شناسنامه درج نخواهد شد. این حکم درمورد مرد نیز جاری خواهد بود.
  • طرح دعوا به طرفیت ثبت احوال با خواسته الزام ثبت احوال به دادن المثنی شناسنامه و حذف نام همسر سابق از شناسنامه. دادگاه صالح همان دادگاه محل صدور شناسنامه خواهد بود. معمولا این ادعا به همراه ادعای فقدان شناسنامه طرح می گردد. با صدور حکم دادگاه و ارائه آن به ثبت احوال ُ اداره مزبور مکلف به اجرای حکم دادگاه خواهد بود.

آیا قانون پاک کردن نام همسر از شناسنامه دارای تبعیض است ؟

در قانون پاک کردن نام همسر از شناسنامه هیچ گونه تبعیض جنسیتی مطرح نیست. برخی به خاطر این که زنان بعضی از مواقع برای حذف نام همسر طبق شرحی که داده شد، نیاز به سند باکره بودن دارند، چنین تصوری دارند.

اما این موضوع را در نظر نمی گیرند که مرد ها نیز اگر بخواهند بعد از طلاق و قبل از ازدواج بعدیشان اسم همسرشان را پاک کنند، باید همان سند باکره بودن همسرشان را ارائه کنند.

به همین خاطر نمی توان در مورد این قوانین ادعای تبعیض جنسیتی را مطرح کرد. چرا که تمام موارد آن دو طرفه بوده و برای زن و مرد یکسان است.

دیگر المثنی خالی از گذشته ها نیست

شاید بسیار شنیده باشیم که افراد با ادعای گم شدن شناسنامه تقاضای المثنی آن را کرده اند، آن هم به دلیل این که ادعا کنن همسری نداشته اند و شناسنامه جدید بدون اسم همسر بگیرند. این افراد موفق هم بوده اند چرا که اطلاعات از سوی دفاتر ثبت دیر به دست ثبت احوال می رسید و اشخاص می توانستند چنین ادعا هایی را مطرح کنند.

امروزه این راه برای پاک کردن نام همسر از شناسنامه دیگر جواب نمی دهد. چرا که سیستم ها به روز تر و اصلاحاتی برای جلوگیری از این نوع وقایع صورت گرفته است. هر چند مثل اکثر مواقع در کشور ما، نمیتوان گفت صد در صد جلوی اینگونه سو استفاده ها گرفته شده اما تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است.

البته خبر هایی درباره ارسال آنلاین اطلاعات به ثبت احوال به گوش می رسد و به سبب آن درصد تخلفات نزدیک به صفر خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

الزام به ثبت ازدواج دائم و ضمانت کیفری عدم ثبت آن چیست ؟

مطالبه مهریه در ازدواج موقت (صیغه) چگونه است ؟

حکم ازدواج دختر بدون اجازه پدر چیست؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم