دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
شرایط جابه جایی خودرو بعد از تصادف چگونه است ؟
1
زمان مطالعه: 9 دقیقه
در این مقاله قصد داریم به تصادف صحنه به هم خورده، شرایط به هم زدن یا به هم نزدن صحنه تصادف، اقدامات و مدارک لازم برای دریافت خسارت هنگام به هم خوردن صحنه تصادف بپردازیم.

جا به جایی ماشین بد از تصادف

بعد از تصادف در بیشتر مواقع باید از جابه جایی خودرو بعد از تصادف خودداری کنیم اما این قاعده استثنا هم دارد. باید دید قاعده کجاست و استثنا چه زمانی بوجود می‌آید ؟ در تصادفات رانندگی که فقط منجر به خسارت‌های مالی می‌شود، رانندگان باید در صورت جابه جایی خودرو بعد از تصادف با امکانات موجود، محل استقرار چرخ‌ها را علامت‌گذاری و بلافاصله وسایل نقلیه خود را به منظور رفع سد معبر به کنار راه منتقل کنند. بعد از آن در صورت نیاز می‌توانند حضور کارشناس تصادفات را درخواست کنند.

جابه جایی خودرو بعد از تصادف

در صورتی که خودروی خود را به کنار راه نبرند، مأموران راهنمایی و رانندگی به نحو مقتضی اقدام می‌‌کنند. بنابراین اگر تصادف شما تنها خسارت مالی بدنبال داشته است، به طریق فوق اقدام کنید. چنانچه به‌علت وقوع تصادف منجر به جرح یا فوت، جسد یا اجسام دیگری مانع عبور وسایل نقلیه یا اخلال در نظم شده باشد مأموران انتظامی مکلفند با علامتگذاری محل استقرار جسد و اجسام، آنها را از مسیرهای حرکت خارج و تا انجام تشریفات قانونی توسط مقامات مسئول صحنه تصادف را حفظ کنند. بنابراین در این شرایط باید ماموران نیروی انتظامی دخالت کنند. برای اینکه تصادف سد معبر نکند، کارشناسان تصادفات راهنمایی و رانندگی رسیدگی‌کننده به تصادفات مکلفند پس از پایان رسیدگی و انجام تشریفات قانونی با بهره‌گیری از امکانات مانند عکسبرداری و وسایل دیگر در اختیار خود یا سایر سازمان‌ها و نهادها نسبت به مدیریت، پاکسازی و برقراری ایمنی عبور و مرور در محل وقوع تصادف اقدام کنند.

از صحنه تصادف فرار نکنید

انسانی‌ترین کار بعد از تصادف رانندگی کمک به مصدوم است و بدترین و شتابزده‌ترین تصمیم فرار کردن از صفحه تصادف است. راننده خاطی در صورتی که راننده برای نجات مصدوم یا کم کردن آسیب‌های ناشی از رانندگی به او کمک کند از امتیازاتی که در قانون برای او در نظر گرفته شده است بهره‌مند خواهد شد و اگر فرار را بر قرار در صحنه تصادف و جابه جایی خودرو بعد از تصادف و تلاش برای کاهش صدمات ناشی از تصادف ترجیح دهد مجازات‌های وی شدیدتر خواهد شد.

راننده می‌تواند برای کمک به مصدوم، وسیله نقلیه را از صحنه حادثه حرکت دهد؛ البته به این شرط که برای کمک رسانیدن به مصدوم توسل به راه و وسیله دیگری ممکن نباشد. علاوه بر این، در تمام موارد مذکور هرگاه راننده مصدوم را به نقاطی برای معالجه و استراحت برساند یا ماموران مربوطه را از واقعه آگاه کند یا به هر نحوی موجبات معالجه و استراحت و تخفیف دردهای مصدوم را فراهم کند، دادگاه مقررات تخفیف را درباره او رعایت خواهد کرد. اگر راننده‌ای غیر از مقصر حادثه مصدوم را به بیمارستان یا نزد نیروهای انتظامی انتقال دهد چنین راننده با وجدانی مورد حمایت قانون قرار خواهد گرفت و قانون تاکید می‌کند بجز در مواردی که معلوم باشد مقصر حادثه بوده است نباید برای او دردسر و گرفتاری‌ ایجاد کرد.

پیشگیری از تصادف‌ها ممکن است

البته که همیشه حادثه در کمین است و با رعایت نهایت احتیاط‌ها نیز نمی‌توان احتمال تصادف را به صفر رساند اما این دلیل نمی‌شود که احتیاط را کنار بگذاریم. در مرحله اول و مهمترین نکته برای جلوگیری از وقوع تصافات، رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی و پرهیز از ارتکاب تخلفات رانندگی است‌، چرا‌که مقدمه هر تصادفی، یقینا ارتکاب تخلف است و تخلف رانندگی زمانی رخ می‌دهد که قوانین و مقررات رانندگی نادیده گرفته شود، از مصادیق رعایت قوانین و مقررات رانندگی بستن کمربند ایمنی هنگام رانندگی است‌. بستن کمربند نه‌تنها برای رانندگان، بلکه سرنشینان و مسافران اعم از بزرگسال و کودکان بویژه در راه‌های برون‌شهری باید جدی گرفته شود تا در تصادفات احتمالی از خطرات جانی در امان باشند، الزامی بودن بستن کمربند ایمنی از نگاه قانونی با همین هدف وضع و اجراء می شود.

از دیگر موارد مؤثر در اجتناب از تصادفات جاده ای عبارتند از : رانندگی تدافعی، بررسی شرایط خودرو در فواصل زمانی مناسب مانند نظارت بر لاستیک ها، ترمزها،چراغ ها و…، آگاهی کامل از محدودیت‌های بکارگیری خودرو، آگاهی و دقت در رانندگی در شرایط آب و هوایی نامناسب مانند برف و بوران، لغزندگی جاده ها و …، پرهیز از رانندگی در شرایط نامناسب جسمی و خستگی، اجتناب از رانندگی در شب و عدم مداومت و رانندگی‌های طولانی مدت است.

جابه جایی خودرو بعد از تصادف اشتباه محض

اگر تصادف رانندگی به قتل منتهی شود هیچگاه قتل عمدی نخواهد بود و مجازات قصاص بدنبال نخواهد داشت. بنابراین بعد از تصادف هول نکنید و بر اعصاب خود مسلط باشید. با این وجود بعد از تصادف رانندگی گاهی راننده خطاکار با فرار از صحنه تصادف، مجروح را به امان خدا رها می‌کند تا شاید از مجازات‌های این جرم فرار کند. هر چند خیلی زود گرفتار ندای وجدان ناراحت خود می‌شوند و زندگی را برای خود تلخ می‌کنند.

بر اساس ماده ۷۱۹ قانون مجازات اسلامی اگر بعد از تصادف، مصدوم احتیاج به کمک فوری داشته باشد و راننده با وجود امکان رساندن مصدوم به مراکز درمانی و یا بوجود اینکه امکان کمک گرفتن از مامورین انتظامی وجود دارد از انجام این کار خودداری کند یا به منظور فرار از تعقیب محل حادثه را ترک و مصدوم را رها کند بر حسب مورد در هر کدام از موارد به بیش از دو سوم حداکثر مجازات قانونی محکوم خواهد شد. دادگاه نمی‌تواند در چنین شرایطی در مجازات، تخفیفی در نظر بگیرد. بنابراین توجه داشته باشید که در صورتی که تصادف کردید حتما به توصیه‌های زیر عمل کنید چرا که ترک هر کدام از آن‌ها، مجازات‌هایی بدنبال خواهد داشت:

  • در شرایطی که امکان رساندن مصدوم به مراکز درمانی وجود دارد مبادا از این تکلیف خود غفلت کنید.
  • در صورتی که امکان کمک گرفتن از ماموران انتظامی وجود دارد حتما با آنها همکاری کنید.
  • هرگز فکر فرار از محل حادثه و رها کردن مصدوم را به ذهنتان راه ندهید.

به هم زدن یا به هم نزدن صحنه تصادف! تکلیف چیست ؟

هنگام وقوع تصادف خسارتی و یا تصادفی که منجر به آسیب جانی و یا فوت می­شود شرایط کاملا متفاوت است، در این بخش قصد داریم تفاوت به هم زدن یا نزدن صحنه تصادف را در دو حالت تصادفات خسارتی و تصادف منجر به جرح و فوت شرح دهیم:

شرایط تصادف خسارتی

گاهی برخی رانندگان اصرار دارند برای حفظ صحنه تصادف و برهم نزدن آن، که منجر به ایجاد ترافیک سنگین می‌شود، دلیل آنها برای حفظ صحنه تصادف این است که معتقدند ممکن است کارشناس پلیس در تشخیص مقصر اشتباه کند و در نتیجه حق آنها ضایع شود، بنابراین ترجیح می‌دهند به هر قیمتی شده صحنه تصادف را به هم نزنند. این امر نشان‌دهنده این است که از شرایط به هم خوردن صحنه تصادف و چگونگی دریافت خسارت اطلاعی ندارند.

شرایط تصادف جرحی و فوتی

همانطور که پیش­تر گفته شد، در تصادفات خسارتی رانندگان ملزم به جابجایی خودروها و انتقال آنها به حاشیه سمت راست خیابان هستند تا از ایجاد ترافیک جلوگیری شود؛ اما این قانون استثنایی هم دارد.

در تصادفات منجر به جرح و فوت وضع خودروها باید به همان شکل حفظ شود و فوراً موضوع به پلیس و اورژانس اطلاع داده شود. در تصادفات جرحی به دلیل اینکه اطلاع دقیقی از شرایط جسمانی مصدومان حادثه وجود ندارد، بهترین کار این است که فرد مجروح را حرکت نداده و از جابجایی وی خودداری شود.

مراحل ترسیم کروکی فرضی هنگام به هم خوردن صحنه تصادف :

  1. مراجعه به کلانتری و یا پاسگاه محل حادثه برای اعلام تصادف.
  2. تنظیم شکایت علیه مقصر حادثه توسط شخص زیان‌دیده.
  3. ارسال تقاضای تنظیم کروکی که توسط رییس کلانتری به قاضی دادگستری داده می‌شود.
  4. ترسیم کروکی توسط کارشناس رسمی دادگستری به دستور مقام‌قضایی.
  5. اگر خسارت مالی باشد اصل کروکی و مدارک مربوطه (بدنه و ثالث) باید به شرکت بیمه داده شود.

آخرین مرحله، مراجعه به بیمه

آخرین اقدام بعد از رسیدن پلیس و مشخص شدن مقصر مراجعه به بیمه است. طرف زیان­دیده خسارت خود را از بیمه شخص ثالث مقصر حادثه دریافت می­کند و مقصر حادثه نیز در صورت داشتن بیمه بدنه می­تواند خسارت وارد شده به خودروی خود را دریافت کند.

سوال در مورد جابه جایی خودرو بعد از تصادف

سوال: با سلام، در یک تصادف، سرنشین ماشین دستش شکسته است، اما به دلیل تصادف با چند ماشین دیگر پس از دست دادن کنترل و دعوای در محل راننده متواری شده و یک نفر دیگر خود را به جای راننده اعلام کرده است.

رای دادگاه اعلام شده ولی بیمه گذار حاضر به پرداخت نیست و میگوید توافقی 50 درصدش را می دهد.

در صورت شکایت شرکت بیمه چه جرمی برای راننده اصلی یا جایگزین در نظر گرفته می شود(هردو گواهینامه دارند). آیا امکان تغییر رای پس از رای قطعی دادگاه وجود دارد ؟

جواب: با سلام، در هر صورت بیمه گر بابد تمام خسارات رو پرواخت کند و برای راننده فراری و جایگزین تا یک سال میشه حبس برید.

بیشتر بخوانید:

گرفتن خسارت در تصادفات رانندگی چه قوانینی دارد ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits