دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
طلاق به دلیل عدم رابطه جنسی
7
زمان مطالعه: 8 دقیقه
یکی از بیشترین مشکلات افراد متاهل رابطه زناشویی است. که در بعضی موارد عدم رابطه جنسی و یا حتی بیش از حد بودن رابطه جنسی باعث مشکلاتی از جمله طلاق میشود. در این مقاله طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشوی را بررسی میکنیم.

طلاق به علت عدم رابطه جنسی

رابطه زناشویی از موضوعات مهمی است که سبب پایداری زندگی مشترک می شود به صورتی که نارضایتی جنسی در رابطه زناشویی به سرعت زمینه را برای سردی روابط در بین همسران به وجود می آورد و مشکلات زیادی را برای زوجین به وجود می آورد تا جایی که زندگی مشترک را به سمت طلاق و جدایی می کشاند.

یکی از رایج ترین اختلافات زن و شوهر، نداشتن رابطه جنسی و رابطه جنسی نامتعارف است. اکثر زوجین با بسنده کردن به اطلاعات عام و مطرح در میان اطرافیان اقدام به ازدواج می‌کنند در صورتی که باید بدانند که زندگی زناشویی یک علم است و باید آن را کسب کنند. برخی مواقع شرم، حیا و غرور باعث می شود که زوجین دلیل اصلی تمایل به طلاق را مطرح نکند. اما اگر به بطن ماجرا دقت کنید، رابطه جنسی نامتعارف مسبب جدایی آنها می شود. رابطه زناشویی مطلوب زوجین از عوامل مهم استحکام روابط زن و شوهر است.

رابطه جنسی نامتعارف

زن و شوهرها باید بدانند نیازهای جنسی بایستی در بستر خانواده و از طریق مشروع برطرف شود. ارضا غریزه جنسی همراه با عشق و محبت بیشتر دلخوری‌ها و قهر‌ها را از بین می‌برد. گاهی مشکلات جنسی فرد تا حدی حاد شده که دیگر هیچ راه درمانی برای آن وجود ندارد و در اینجا همسر وی باید انتخاب کند که آیا می‌تواند با کسی که دچار ناتوانی جنسی شده به زندگی ادامه دهد یا خیر.

تفاوت اقلیت های مذهبی

در قانون اساسی افراد با اقلیت‌های مذهبی متفاوت طبق دین خود ازدواج و یا طلاق میگیرند. دادگاه‌ها نیز وظیفه دارند حق اختلاف را بر طبق احوال شخصیه انجام داده و حکم مربوطه را صادر کنند. استفاده از مشاوره های قبل از ازدواج می‌تواند نقش مهمی در کاهش آمار طلاق داشته باشد. در این جلسات به ریزبینی و باریک بینی زنان و مردان توجه می‌شود.

این که مرد بخواهد با ذکر دلیل در دادگاه ثابت کند که طلاق به دلیل مشکلات زناشویی زوجین است یا اینکه اثبات نکند در اصل طلاق در دادگاه تفاوتی ندارد. در اسلام حق طلاق از حقوق مردان است در واقع دادخواست طلاق از طرف مرد دلیل موجه نیاز ندارد. مرد با پرداخت حقوق مالی زوجه می تواند، طلاق ازدادگاه خانواد تقاضا کند.

  • اگر مرد به علت عدم تمکین خاص و عام زوجه درخواست طلاق کند درضمن زوجه دوشیزه باشد و رابطه جنسی نامتعارف از هر نوع (جلو یا پشت) برقرار نشده باشد مهریه زن نصف پرداخت می‌شود.
  • اگر مرد فسخ نکاح درخواست کند به دلیل عیوب جنسی زن مندرج در قانون و شرط بنایی زوجین از دادگاه داشته باشد و این امر اثبات شود اگر نزدیکی صورت نگرفته باشد، مهریه زوجه دیگر پرداخت نخواهد شد و در صورت نزدیکی و در فرض اثبات فسخ نکاح، زن مستحق مهر المثل خواهد بود.
  • اگر مرد به دلیل عدم تمکین زوجه درخواست طلاق خود را به دادگاه اعلام کند و حداقل یک بار رابطه زناشویی کامل بر قرار شده باشد زن مستحق تمام مهر خواهد بود درضمن عدم تمکین او ارتباطی به مهریه دیگر نخواهد داشت و در صورت عدم تمکین زوجه، شرط تنصیف دارایی و نفقه به او تعلق نخواهد گرفت.

طلاق به درخواست زن به علت نداشتن رابطه زناشویی

طلاق به درخواست زن به علت نداشتن رابطه زناشویی شامل موارد ذیل میشود که به بررسی هر کدام میپردازیم.

اگر مردی عنن باشد یعنی توانایی نعوظ نداشته باشد.

عدم توانایی نعوظ از موارد فسخ نکاح است در این صورت زوجه حق دارد از دادگاه درخواست طلاق کند. عدم توانایی نعوظ تنها محدود به دوره عقد نیست یعنی حتی اگر بعد از زمان عقد برای مردی این مشکل به وجود آید و در دادگاه ثابت شود، زن می‌تواند از دادگاه درخواست طلاق کند.

مرد زود انزال است و درمان نمی کند.

در اکثر مواقع مشکل زودانزالی با مراجعه به پزشک متخصص قابل درمان است. زود انزالی مرد هم برای مرد و هم برای زن خوشایند نیست. اگر زوج به دنبال درمان این مشکل رنج آور نرود و یا درمان تاثیر نداشته باشد و زوجه بتواند ثابت کند که در عسر و حرج است، می تواند درخواست طلاق خود را اعلام کند.

مرد توانایی نعوظ دارد اما سرد مزاج است.

غریزه و میل جنسی افراد بسیار متفاوت است و به عوامل بسیاری بستگی دارد. به هر حال داشتن رابطه جنسی نامتعارف و کافی حق هر شخص است. برخی از افراد به دلیل بیماری جسمی، روحی و یا دلایل ارثی سرد مزاج هستند. در این مواقع اگر مرد به دادگاه ثابت کند که تحمل این اوضاع برایش دشوار است می‌تواند از دادگاه تقاضای طلاق به دلیل عسر و حرج کند.

مرد عمداً رابطه جنسی نامتعارف برقرار نمی‌کند.

دلخوری زوجین می تواند باعث دوری از رابطه زنانشویی شود. اگر این موضوع طولانی مدت باشد و نداشتن رابطه جنسی صرفا منتسب به زوج باشد، زوجه به علت عسر و حرج از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی درخواست طلاق کند.

در پرونده ای زنی که 6 سال از زندگی مشترکش می گذرد هنوز باکره بوده و طبق تحقیقات دادگاه معلوم شد که علت آن ترس بیش از حد زوجه از درد زائل شده پرده بکارت است که نیازمند مشاوره با پزشک و روانشناس است.

در پرونده ای دیگر زوجه ادعا می کرد که مردش ۴ سال است که از رابطه جنسی نامتعارف دوری می کند. در محضر دادگاه مرد بیان کرد که زنش بهداشت شخصی مربوط به خود را (استحمام مرتب و تمییز نگاه داشتن دستگاه تناسلی و لباس زیر) را رعایت نمی‌کند که در نهایت دادگاه ادعای عدم رابطه زناشویی تعمدی از طرف مرد قبول نکرد.

رابطه جنسی نامتعارف

یکی دیگر از علل طلاق رابطه جنسی نامتعارف است که در فرض اثبات عسر و حرج زوجه از موجبات طلاق است.

رابطه جنسی نامتعارف مقعدی

در این خصوص دادگاه زن را برای معاینه به پزشکی قانونی معرفی می‌کند. جدا از بحث پزشکی مرتبط با این موضوع همچنین مشکلات شرعی آن، اگر زوجه اثبات کند که در این خصوص در عسر و حرج است و راقب نیست از موجبات طلاق به دلیل عسر و حرج در فرض اثبات خواهد بود.

زن در صورتی می تواند درخواست طلاق به این علت بخواهد که مرد با میل و اراده خود حاضر به انجام این تکلیف نباشد(اعم از اینکه ناشی از ناتوانی جنسی باشد یا بدون دلیل خاص و کاملا ارادی باشد ) بنابراین اگر مرد به علت زندانی بودن نتواند با همسرش رابطه خاص زناشویی داشته باشد مشمول این موضوع نخواهد بود. البته در سالهای خیلی دور و در گذشته نمونه آراء قضایی دیده شده که حتی به علت زندانی بودن هم چون این حق زن وفاء نشده حکم طلاق صادر شده است.

متاسفانه در عمل از این موارد امروزه در جامعه ما زیاد دیده می شود.

تبلیغ انواع قرص های تقویت جنسی در شبکه های ماهواره ای و سایر رسانه های دیداری و شنیداری حکایت از وجود و شیوع این معضل است که ظاهرا بخش اعظمی از دلایل وجود این وضعیت به آب و هوای مسموم شهرها و کیفیت نامساعد تغذیه بر می گردد.

separator line

سوالات کاربران در مورد طلاق به علت عدم رابطه زناشویی

سوال: سلام وقتتون بخیر، من 3 ساله ک ازدواج کردم و همسرم ناتوان جنسی نیست و کاملا سالم هستند. اما تمایلی به برقراری رابطه زناشویی ندارد. من می توانم درخواست طلاق بدهم ؟چگونه ثابت می شود ک ما رابطه نداشتیم ؟

چقدر طول می کشه تا طلاق می گیرم ؟ اگر بخوام زودتر طلاق بگیرم باید عنوان طلاق رو چی ذکر کنم ؟

جواب: با عرض سلام، متاسفانه این مورد بسیار دشوار قابل اثبات است ولی اگر اثبات شود که ایشان تمایلی به برقراری رابطه جنسی با شما ندارند میتواتنید طلاق بگیرید. بهتر است که وکیل بگیرید.

سوال: بنده سوالی کردم راجع به ضرب و شتم و ازار جنسی و توضیح دادید که مدرک بابت ضرب و شتم باید داشته باشم ..با توجه به پاسخ شما بنده از قبل پرونده در دادگاه دارم که با رضایت بسته شده و اینک شوهرم با زدن به سرم و ضرب و شتمهایی که دور از چشم پزشکی قانونیست به کتک زدن ادمه میدهد میخواستم ببینم ایا به خاطر ازار جنسی فوق تقاضای طلاق دهم کافیست یا میتونم پرونده های قبل را جاری کنم

جواب: با سلام، با توجه به توضیحات شما تنها دلیلی که به شما حق طلاق می دهد ضرب و جرح است و می توانید به پرونده قبلی و گواهی قبلی پزشک قانونی مبنی بر ضرب و جرح که مکرر صورت گرفته است استناد نمایید.
موفق باشید.

بیشتر بخوانید:

ناشزه کیست ؟ حکم زن ناشزه چیست ؟

تمکین چیست ؟ الزام به تمکین زوجه و آثار عدم تمکیناین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.7 از 5 (7 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits