مجله دلگرم
امروز: جمعه, ۱۸ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۹ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
نحوه تشخبص رابطه نامشروع توسط پزشکی قانونی

آیا پزشکی قانونی رابطه نامشروع را تشخیص میدهد ؟

نحوه تشخبص رابطه نامشروع توسط پزشکی قانونی
35
زمان مطالعه: 10 دقیقه
رابطه نامشروع از جمله اعمالی است که قانون آن را جرم دانسته و برایش مجازات تعیین کرده است، رابطه نامشروع یکی از جرایم منافی عفت میباشد که نیازی به شاکی خصوصی ندارد در این مقاله به برسی تشخیص رابطه نامشروع از پزشکی قانونی میپردازیم.

رابطه نامشروع چیست ؟

رابطه نامشروع در قانون به این صورت تعریف شده است :« هرگاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل (بوسیدن) یا مضاجعه (همبستری و همخوابگی) شوند به شلاق تا 99 ضربه محکوم می شوند و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه کننده تعزیر می شود (مجازات شلاق تعزیری معمولا 75 ضربه شلاق است). جرم رابطه نامشروع، مجازات عمومی نیز دارد و مدعی العموم (دادستان) بدون شکایت شاکی نیز می تواند وارد رسیدگی گردد.

رابطه نامشروع در مقابل رابطه مشروع قرار دارد و منظور از آن رابطه بین زن و مرد نامحرمی است که مرزهای قانونی و شرعی رد کرده اند و خارج از حد مشخص شده با یکدیگر رابطه برقرار کرده اند.

در قانون ایران ، طبق ماده 637 قانون مجازات اسلامی، جرم رابطه نامشروع اینطور تعریف شده است :« چنانچه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا اعمال منافی عفت غیر از زنا مثل بوسیدن یا در آغوش گرفتن شوند، مجرم هستند.»

منظور از علقه زوجیت این است که زن و مردی که به سن بلوغ رسیده اند تنها در صورتی می توانند با هم رابطه داشته باشند که این رابطه با خواندن صیغه عقد مشروع شده باشد و در نتیجه تمام روابطی که خارج از علقه زوجیت باشد اگر خارج از حد قانونی باشد، مشمول مجازات جرم رابطه نامشروع می شود.

در صورتی که رابطه نامشروع اثبات شود و فرزندی از رابطه نامشروع دنیا آمده باشد در این صورت که زن و مرد در حالت تاهل باشند و یا نباشند، مجازات این نوع رابطه متفاوت می باشد.

که این رابطه اعم از این هم می‌شود که در کافی شاپ، چای خوردن و قدم زدن در پارک باشد که البته عموما جوان‌ها از آنان بی اطلاع هستند. در حالی که براساس قوانین جاری ما در همین حد هم، بدون خواندن صیغه و یا عدم اطلاع خانواده، رابطه نامشروع احراز می‌شود.

separator line

تشخیص رابطه نامشروع توسط پزشکی قانونی

زنا و رابطه نامشروع در زنانی که مورد تجاوز واقع می شوند، باید حداکثر ظرف ۷۲ ساعت جهت اعلام شکایت به پزشکی قانونی مراجعه کنند و لازم است مدارک و اسنادی که نشان دهنده صحت ادعای آنان است به همراه داشته باشند. اما اغلب زنان به دلیل نا آگاهی و عدم شناخت درست یا به این مرکز قضایی مراجعه نمی کنند و یا دیرتر از موعد مقرر و بدون مدرک در پزشک قانونی حاضر می شوند.

در رابطه نامشروع، هر نوع عمل جنسی که بدون رضایت قربانی انجام شود، تجاوز جنسی نامیده می شود. البته زن باید عاقل و بالغ و بالای ۱۸ سال باشد تا رضایتش برای عمل جنسی شرط باشد. برای کودکان رضایت شرط نیست و هرگونه تماس جنسی با کودکان تجاوز به حساب می آید. همینطور آزار جنسی فردی که قدرت رضایت دادن نداشته باشد نیز تجاوز به حساب می آید.

زنانی که مورد تجاوز جنسی و رابطه نامشروع قرار می گیرند اگر به مراکز قضایی و پزشکی قانونی مراجعه کنند، مورد معاینات لازم قرار می گیرند و نمونه های لازم برای بررسی آزمایشگاهی نیز اخذ می شود. وسائل آنان مانند لباس یا دستمالی که به ترشحات مرد آلوده شده است، در آزمایش فرستاده می شود.

یکی از راه های تشخیص صحت ادعای زنانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند، آثار ضرب و جرح بر بدن آنان است. می توان از روی آثار ضرب و جرحی که در کل بدن آنها وجود دارد، تشخیص داد که مورد تجاوز قرار گرفته اند و یا خیر. البته همیشه این گونه نیست که کسانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند آثار ضرب و جرح داشته باشند، زیرا ممکن است فرد را ترسانده باشند و بدون ایجاد ضرب و جرح به او تجاوز کرده باشند.

تشخیص نهایی تجاوزات جنسی و رابطه نامشروع با مقامات قضایی است. تحقیقات قضایی تشخیص می دهد که آیا فرد مورد تجاوز واقع شده است؟ اینکه به زنی تجاوز شده و یا فرد با میل شخصی خود به انجام این کار مبادرت کرده است را قاضی تحقیق باید مشخص کند. زنانی که مورد تجاوز و رابطه نامشروع واقع شده اند باید ظرف ۷۲ ساعت جهت انجام معاینات به پزشک قانونی مراجعه کنند.

در صورت مراجعه فرد در ۷۲ ساعت اول بعد از تجاوز جنسی با نامه مراجع قضایی به پزشکی قانونی، می توان اقدامات لازم برای معاینه و نمونه برداری را به انجام رساند. همچنین اگر فرد قربانی، دختر باشد از علائم ایجاد شده می توان تا سه هفته اول، زمان تقریبی تجاوز جنسی را تشخیص داد. از سویی در مراجعه زودهنگام این افراد، می توان آثار ایجاد شده بر نواحی مختلف بدن وی را نیز بررسی و اعلام نظرکرد.

separator line

شرایط اثبات رابطه نامشروع

اثبات جرم رابطه نامشروع، چون عمل منافی با عفت عمومی است با اقرار طرفین ، شهادت شهود و علم پیدا کردن قاضی با توجه به مدارک و مستندات قابل اثبات است، این مدارک می تواند شامل تماس های طرفین ، پیام ها و فیلم هایی که مبنی بر ایجاد رابطه بوده است، باشد. اگر ایجاد رابطه بین کسانی که با هم رابطه زوجیت ندارند ، از راه شبکه های اجتماعی باشد، باز هم با استفاده از راه کارهایی قابل اثبات است ، همه ی مواردی که ذکر شد چنان سندیت دارد که از طرف هیچکدام از طرفین قابل انکار نیست و قاضی با توجه به بدیهی بودن آنها رای را صادر خواهد کرد.

البته قانون برای کسانی که در مسند اتهام رابطه ی نامشروع قرار گرفته اند، مانند هر متهم دیگری حق دفاع از خود و انتخاب وکیل را داده است و اگر انجام رابطه بنا به اجبار یا اکراه بوده است ، مجازات جرمی شامل حال آنها نخواهد شد.

جرم رابطه نامشروع لزوما به شاکی خصوصی نیاری ندارد و در صورتی که جرم اثبات شود، خود قاضی می تواند به عنوان مدعی العموم طرح شکایت را انجام دهد.

separator line

مجازات جرم رابطه نامشروع

قانونگذار در ماده 637 قانون مجازات اسلامی برای رابطه نامشروع 99 ضربه شلاق تعیین نموده است و البته اگر یکی از طرفین رابطه، مکَره باشد تعزیر نمی شود (یعنی مجازات نمی گردد) و فقط اکراه کننده مجازات می شود. با توجه به ماده فوق مجازات به نحوی تنظیم شده است که بدون تماس فیزیکی بین زن و مرد، رابطه نامشروع را ثابت تشخیص می دهد فلذا مرتکب چنین جرمی به 99 ضربه شلاق محکوم می شود.

برای فهم بیشتر جرم؛ رابطه نامشروع باید به منشاء جرم انگاری آن یعنی منابع اسلامی مراجعه نمود. در ماده 637 قانون مجازات اسلامی روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر زنا را از قبیل تقبیل و یا مضاجعه را مستوجب مجازات دانسته است و فلسفه تعیین این مجازات در دین اسلام آن است که احکام شرعی اسلامی تابع ملاکات (مصالح و مفاسد) می باشند، بنابر این اگر دین اسلام عملی را نهی کرده و آن را حرام دانسته است به تعیین ارتکاب آن دارای مفاسدی است و اگر عمل را امر نموده و آن را واجب شمرده، قطعاً انجام آن دارای مصالحی است و البته در همین مبانی اسلامی بسیار تائید شده است که در خصوص مسائل اخلاقی و جنسی خیلی تحقیق انجام نشود، بنابر این زمانی که این جرم شکل علنی داشته باشد و آشکار باشد و ارتکابش عفت جامعه را جریحه دار نماید.

separator line

سوالات متدوال کاربردان در پیرامون نحوه تشخیص رابطه نامشروع توسط پزشکی قانونی

سوال: سلام، ایا پزشکی قانونی می تواند رابطه جنسی دیر و قدیمی را مشخص کند مربوط به چه زمانی است مثلا رابطه دوسال پیش مشخص است ؟ و آیا میتواند مشخص کند با یک فرد خاص بوده است ؟

جواب: از نظر علم پزشکی رابطه جنسی تا 3 هفته بعد از وقوع ان قابل تشخیص است و اگر بیشتر از 3 هفته از وقوع ان گذشته باشد قابل تشخیص نیست.در مورد تشخیص شریک جنسی یا متجاوز فقط در صورتی امکان پذیر است که پس از رابطه به پزشکی قانونی مراجعه و آثاری از فرد مورد نظر مانند پوست،مو و یا ...کشف شود که از طریق آزمایش DNA قابل شناسایی می باشد.در غیر اینصورت خیر قابل تشخیص نیست.

separator line

سوال: سلام خسته نباشید. میخواستم بدونم اگه مرد به زنش شک کنه که رابطه نامشروع داره ولی زمانش را نداند. آیا پزشک قانونی میتواند با اندازه گیری آلا....ت زوجین متوجه بشود و زمان تغریبی رابطه را مشخص کند، حتی بعد از چند سال ؟ ممنون از راهنمایی خوبتان.

جواب:خیر، به هیچ عنوان مشخص نخواهد بود و برای اثبات رابطه نامشروع و یا رابطه جنسی و اثبات زنا باید حتما دلایل محکمه پسند وجود داشته باشد و ادعای ایشان مورد قبول واقع نخواهد شد.

separator line

سوال: سلام و عرض ادب زنی که توسط شوهرش مظنون به رابطه جنسی نامشروع است و باید توسط پزشکی قانونی معاینه شود: زن برای فرار از تشخیص رابطه جنسی، با استفاده از آلت مصنونی یا اشیاء دیگر (خیار، بادمجون، هویج و ...) اقدام به خودارضایی و دخول میکند، (به دفعات) تا رابطه جنسی اش قابل تشخیص نباشد، آیا این امر توسط پزشکی قانونی قابل تشخیص است ؟ به عبارت دیگر آیا پزشکی قانونی میتواند مشخص کند که قبل از دخول آلت مصنوعی یا اشیاء نامبرده دیگر، این زن رابطه جنسی نامشروع داشته است ؟
با تشکر

جواب: کاربرگرامی، عنایت داشته باشید که اثبات این امر در پزشکی قانونی دشوار می باشد اما محال نمی باشد. موید و پیروز باشید.

separator line

سوال: نزدیک به یک ساله که شوهرم منو از خونه بیرون کرده و حاظر به باز گشت و طلاق بنده نیست، در این یکسال به من خیلی فشار وارد شده، الان بعد از یک سال با آقایی آشنا شدم و مایلم با ایشون رابطه جنسی داشته باشم.

میخواستم بدونم ایا بعدا برای طلاق و برای جدایی در پزشکی قانونی از من ازامیشی گرفته میشه که ببینن رابطه ای داشتم یا خیر ؟ و ایا اصلا دادگاه برای حکم طلاق از زن ازمایشی میگیره که ببینن رابطه ای داشته یا خیر ؟

اگر ازمایشی گرفته بشه تا چه مدت مشخصه و ایا بعد از یک ماه مشخصه که رابطه ای بوده ؟و از چه طریقی تشخیص میدن که زن رابطه جنسی داشته ؟

جواب: با سلام، دوست عزیز تصمیم جنابعالی غیر عقلائی و انجام این عمل در صورت وقوع زنای محصنه محسوب شده و مجازات آن در صورت اثبات اعدام است.هنگام طلاق از جنابعالی تست روابط جنسی گرفته نخواهد شد اما در نظر داشته باشید با توجه به این که همچنان همسر شرعی و قانونی شوهر خود می باشید، همسر شما میتواند به اتهام ارتباط نامشروع از شما شکایت کیفری نموده و در خصوص تشخیص رابطه جنسی تقاضای ارجاع به پزشکی قانونی نماید. تشخیص رابطه جنسی تا 3 هفته بعد از وقوع آن ممکن خواهد بود.

separator line

سوال: سلام، رابطه جنسی داشتن از جلو تا چه زمانی بعد از رابطه توسط پزشکی قانونی تشخیص داده میشود و قابل اثبات است ؟

جواب: تا 3 هفته بعد از وقوع رابطه قابل تشخیص است.

separator line

سوال: پزشک قانونی بیشترین زمان رابطه جنسی که میتونه تشخیص بده چه مدته ؟ اگر از اخرین رابطه جنسی یک ماه گذشته باشه قابل تشخیص هست ؟

جواب: با سلام، پزشکی قانونی تا 3 هفته پس از وقوع رابطه جنسی قادر به تشخیص آن می باشد و پس از گذشت 3 هفته دیگر قابل تشخیص نیست.

separator line

سوال: تشخیص زمان پارگی پرده بکارت توسط پزشکی قانونی امکان پذیر است ؟ آیا پزشک قانونی میتواند تشخیص دهد پارگی 10 ماه قبل صورت گرفته یا 3 سال قبل ؟

جواب: بله، پزشکی قانونی میتواند زمان تقریبی زوال پردا بکارت را تشخیص دهد لذا تشخیص این که 10 ماه قبل بوده و یا 3 سال قبل امکان پذیر میباشد.

بیشتر بخوانید:

محکومیت به رابطه نامشروع منجر به سوء‌ پیشینه می شود ؟

دیه پرده بکارت و پاره کردن عمدی آن چقدر است ؟

رابطه نامشروع زن شوهردار چگونه قابل تشخیص است ؟

رابطه نامشروع چه مجازاتی دارد و تفاوت آن با زنا چیست ؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (35 رای)  
  • منبع
  • www.bidbarg.com

ثبت‌نام رژیم گروهی با تخفیف ویژه
رژیم گروهی راه حلی قطعی برای لاغری همیشگی

براساس تجارب ۳۰ ساله‌ی دکتر کرمانی رژیم گروهی بهترین راه‌حل برای حفظ انگیزه‌ی افراد طی رژیم و رسیدن به وزن دلخواه در زمانی کوتاه هست، بیش از ۹۰ درصد افرادی که با برنافیت زیرنظر دکتر کرمانی رژیم گروهی گرفتن به وزن دلخواهشون رسیدن

قرآن آنلاین
۶ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

خاطره | ۱ سال پیش
سلام شخصی درشرف طلاق باهمسرش می باشد که دوروز قبل با مردی رابطه جنسی داشته ایا پزشکی قانونی میتونه تشخیص بده که رابطه ای داشته یا خیر
6
24
علیرضا | ۱ سال پیش
آیا از آب دهان هم می‌شود تشخیص داد رابطه جنسی صورت گرفته
3
10
milad | ۱ سال پیش
سلام ... ایا بعد از گذشت دو سال از پارگی بکارت علت از بین رفتنش هنوز هم میتونه مشخص باشه؟ مثلا بر اثر رابطه بوده یا ضربات دیگر
2
4
javad | ۳ سال پیش
سلام رابطه 10ماه قبل که طرف مقابل ادعای سقط جنین کرده باشد ایا قابل تشخیص میباشد و صیغه شده باشد میتواند ادعایی داشته باشد
0
10
.... | ۳ سال پیش
سلام
آیا تشخیص علائم رابطه مقعدی بعد چند سال بازم قابل تشخیص هست؟5بار رابطه باشد
1
20
... | ۳ سال پیش
سلام،داشتن رابطه مقعدی4/5 بار ولی کامل وارد نشده،آثارش تا چند سال دیگه از بین میره؟پزشک قانونی بازم متوجه میشه؟
0
24