اثبات جرم رابطه نامشروع به چه صورت می باشد ؟

شرایط اثبات رابطه نامشروع و زنا
۲,۰۷۲
۱۰
۰
سه شنبه, ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۵:۴۹
رابطه نامشروع در مقابل رابطه مشروع قرار دارد و منظور از آن رابطه بین زن و مرد نامحرمی است که مرزهای قانونی و شرعی را رد کرده اند، قانونگذار شرایط خاصی را برای اثبات این جرم در نظر گرفته است که در این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم.
شرایط اثبات رابطه نامشروع و زنا

اثبات جرم رابطه نامشروع به چه صورت است ؟

رابطه نامشروع به رابطه ی بین زن و مردی گفته می شود که با هم محرمیتی ندارند ، این رابطه یک عمل منافی عفت عمومی شناخته می شود و اگر رابطه جنسی نیز برقرار کنند ، زنا را نیز شامل می شود اما منظور در اینجا فقط ایجاد رابطه است ، بدون تماس جنسی، این عمل نامشروع در قانون مجازات اسلامی ماده ی ۶۳۲ جرم محسوب شده و جرم حبس و تا ۹۹ ضربه ی شلاق را شامل می گردد البته باید جرم ارتباط نامشروع اول اثبات گردد لذا در این مقاله رروش اثبات جرم رابطه نامشروع مورد بررسی قرار می گیرد .

قانون در ماده ۶۳۷ مجازات اسلامی در جرم رابطه نامشروع ۹۹ ضربه ی شلاق را تعیین کرده اما اگر با اکراه یکی از طرفین انجام شده باشد ، فقط شخصی که اکراه کننده بوده است مجازات می گردد.

در رابطه نامشروع ممکن است ارتباط از طریق تماس ، پیام و یا ملاقات با هم بوده باشد و تماس جنسی در کار نبوده است که این موارد هم به دلیل اینکه هیچ رابطه ی زوجیتی بین طرفین نبوده است ، باعث ایجاد فساد می گردد و در قانون شامل مجازات خواهد شد.

separator line

شرایط اثبات رابطه نامشروع

اثبات جرم رابطه نامشروع ، چون عمل منافی با عفت عمومی است با اقرار طرفین ، شهادت شهود و علم پیدا کردن قاضی با توجه به مدارک و مستندات قابل اثبات است، این مدارک می تواند شامل تماس های طرفین ، پیام ها و فیلم هایی که مبنی بر ایجاد رابطه بوده است، باشد.

اگر ایجاد رابطه بین کسانی که با هم رابطه زوجیت ندارند ، از راه شبکه های اجتماعی باشد، باز هم با استفاده از راه کارهایی قابل اثبات است ، همه ی مواردی که ذکر شد چنان سندیت دارد که از طرف هیچکدام از طرفین قابل انکار نیست و قاضی با توجه به بدیهی بودن آنها رای را صادر خواهد کرد.

البته قانون برای کسانی که در مسند اتهام رابطه ی نامشروع قرار گرفته اند، مانند هر متهم دیگری حق دفاع از خود و انتخاب وکیل را داده است و اگر انجام رابطه بنا به اجبار یا اکراه بوده است ، مجازات جرمی شامل حال آنها نخواهد شد.

جرم رابطه نامشروع لزوما به شاکی خصوصی نیاری ندارد و در صورتی که جرم اثبات شود، خود قاضی می تواند به عنوان مدعی العموم طرح شکایت را انجام دهد.

separator line

جرم رابطه نامشروع در قانون

قانونگذار مبنای جرم رابطه نامشروع را منافات داشتن با عفت عمومی قرار داده است اما اگر ایجاد این رابطه به دلیل امری باشد که در آن سوء نیت نباشد و عرف جامعه آن را پذیرفته باشد، دیگر جرم نخواهد بو ، مانند تماس تلفنی مرد و زنی که قصد ازدواج دارند، اما اگر در این روند آشنای ، عملی منافی با عفت عمومی قبل از محرم شدن انجام دهند ، مانند همبستر شدن، این عمل آنان نامشروع قلمداد می گردد.

separator line

مجازات رابطه نامشروع چیست ؟

قانون گذار طبق ماده 632 قانون مجازات اسلامی رابطه نامشروع را بدین ترتیب تعریف کرده استکه: اگر زن و مرد بین انها علقه وجود نداشته باشد؛ به کارهای ناشروع میپردازند از جمله این کارها میتوان به بوسیدن و خوابیدن باهم و … اشاره کرد و همچنین مجازات این گونه رابطه ها 99 ضربه شلاق رابه همراه دارد و البته شلاق اگر تعریزی باشد 75 ضربه کاهش پیدا خواهد کرد جرم رابطه نیز مجازاتی عمومی را هم در پیش خواهد داشت و دادستان بدون شکایت نیز میتواند موضوع را بررسی کند.

در صورتی که اثبات شود و فرزندی از رابطه نامشروع دنیا امده باشد. ( گرفتن شناسنامه برای طفل نامشروع ) در این صورت که زن و مرد در حالت تاهل باشند و یا نباشند، مجازات این نوع رابطه متفاوت می باشد .مجازات بدون شرط تاهلی ، 100 ضربه “شلاق” است و همچنین مجازات برای زنی شوهر دار است و مرتکب شده باشد مجازاتی همچون “سنگسار” تعیین شده است. البته این را هم بدانید در دوره های اخیر نیز مجازات سنگسار کم و بیش اجرا میشود اما واقع شدن حکم رابطه نامشروع دلیل نیست مخالفتی با اجرای حکم سنگسار وجود داشته باشد.

در دنیای امروزی که علم و فناوری بسیار پیشرفت کرده ،ارتباط های مردمی نیز گسترش پیدا کرده و گاهی ممکن است همسران با دیدن پیامکی در موبایل همسر خوداین شک بیوفتند که همسرشان با کسی دیگر در ارتباط است که البته این موضوع هم نیاز به اثبات دارد.

separator line

اثبات زنا در قانون

عمل زنا تنها از یکی از راه های زیر قابل اثبات می باشد:

 1. شهادت چهار شاهد عادل مرد که شهادت بدهند با چشم خود این عمل را به صورت کاملاً واضح دیده اند. (تحریر الوسیلة، ج‏2، ص: 461 مسألة 10) ( با شهادت سه شاهد عادل مرد ثابت نمی شود. همچنین با شهادت به این که دیدم این دو نفر در آغوش هم هستند زنا ثابت نمی شود.)
 2. شهادت سه شاهد عادل مرد و دو زن
 3. با شهادت دو شاهد عادل مرد و چهار زن فقط زنایی ثابت می شود که موجب حد غیر سنگسار است.
 4. چهار مرتبه اقرار شخص زانی (با دو و سه مرتبه اقرار به زنا موجب حدّ نمى‏شود.) (تحریر الوسیله، ج‏2، ص: 461)

لازم به تذکر است که مجازات رجم (سنگسار) درمورد زنا کاری است که در زمان زنا محصن یا محصنه باشد (متأهل بوده و امکان دسترسی به همسر خود را داشته باشد.) و با یک فرد بالغ و عاقل عمل شنیع زنا را انجام داده باشد. (تحریر الوسیلة، ج‏2، ص: 464) اما غیر این مورد مجازات رجم ندارد.

separator line

آیا DNA باعث اثبات زنا میشود ؟

پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سوال، چنین است:

 • این گونه آزمایشها برای اثبات زنا حجت نیست. (استفتا از سایت دفاتر آیات عظام: خامنه ای، سیستانی، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی (مد ظلهم العالی) ،)
 • به طور کلی به آزمایش مذکور و اقرار زن، زنای مرد ثابت نمی شود. (آیات عظام: سیستانی و صافی گلپایگانی (مد ظلهما العالی)

پاسخ آیة الله هادوی تهرانی (دام ظله):

اگر آزمایش DNA موجب یقین برای نوع مردم شود، می تواند اثبات کند که منی مردی خاص است، ولی این نکته را که منی به شکل حرام در آنجا قرار گرفته، اثبات نمی کند و ممکن است وطی به شبهه یا انتقال منی از طریق دیگر می باشد.

البته اگر این احتمالات (یعنی وطی به شبهه یا انتقال منی) نیز به صورت یقینی برای نوع مردم، با توجه به شواهد حسی قابل عرضه در محکمه، منتفی باشد، و فقط یقین به زنا حاصل شود، حکم آن اثبات می گردد.

اقرار یک طرف به زنا نسبت به طرف دیگر قذف است و حد قذف دارد.

برای پاسخ به این پرسش توجه شما را به مطالب و نکات زیر جلب می کنیم:

 • زنا از بزرگترین گناهان است که اثرات بسیار مخرب در فرد و اجتماع بر جا می گذارد. به همین دلیل قرآن مجید تنها نمى‏گوید زنا نکنید، بلکه مى‏گوید: "نزدیک زنا نشوید، که کار بسیار زشت، و بد راهى است‏."(اسراء،32، "وَ لا تَقْرَبُوا الزِّنى‏ إِنَّهُ کانَ فاحِشَةً وَ ساءَ سَبیلا") این تعبیر علاوه بر تاکیدى که در عمق آن نسبت به خود این عمل نهفته شده، اشاره لطیفى به این است که آلودگى به زنا غالبا مقدماتى دارد که انسان را تدریجا به آن نزدیک مى‏کند(تفسیر نمونه، ج‏12، ص: 102) که یکی از این مقدمات حضور یافتن درمجلس زنا است که باید از آن دوری شود مگر کسانی از نیرو های امنیتی و انتظامی که از طرف حاکم شرع و حکومت اسلامی وظیفه مبارزه با این گونه اعمال را دارند.

 • با اختیار و اراده وارد صحنه گناه شدن یکی از گناهان و حرام است (از بیان عروه الوثقی بدست می آید که نگاه به زناکنندگان برای ادای شهادت نیز جایز نیست) مگر برای مأمورینی که از طرف حاکم شرع اجازه و مأموریت دارند و در پی انجام مأموریت خود وارد چنین محل هایی می شوند. در هر صورت حتی کسانی هم که حضورشان در چنین محل هایی غیر مجاز و حرام است اگر با چنین صحنه هایی مواجه بشوند به هر مقداری که در نهی از منکر و جلوگیری از ارتکاب یا استمرار این عمل زشت قدرت داشته باشند بر آنان واجب است که جلوی چنین عمل زشتی را بگیرند.

در صورتی که شخصی به طور اتفاقی و بدون اطلاع از وقوع چنین عملی، وارد مکان وقوع آن شود و با صحنه فوق مواجه شود، گرچه از این جهت مرتکب گناهی نشده است ولی در حد توان و قدرت، در نهی از منکر و جلو گیری از ارتکاب یا استمرار این عمل زشت وظیفه متوجه اوست و باید با قدرت تمام این وظیفه را انجام دهد، اما اگر چنین امکان و قدرتی برای او وجود نداشته باشد و جان یا آبرو یا سلامتی خود را در خطر می بیند باید از آن مکان خارج شوید (امام خمینی (ره)، توضیح المسائل، ص 398) و از راه های قانونی جلوی این گناه را بگیرید.

separator line

مجازات‌ زنا در قانون

بستگی به نوع زنا و همچنین شرایط اتفاق جرم، طیف گسترده‌ای از مجازات برای آن تعریف شده است. از جمله مهم‌ترین آن‌ها عبارت است از: اعدام، سنگسار و شلاق.

مجازات اعدام برای زنا

 1. رابطه با محارم نسبی که موجب اعدام مرد و زن می‌شود.
 2. رابطه با زن پدر که موجب اعدام مرد زناکار است.
 3. رابطه مرد غیرمسلمان با زن مسلمان که موجب اعدام مرد زناکار است.
 4. زنای به عنف و اکراه که موجب اعدام مرد زناکار است.
 5. فرد زناکار که سه بار به دلیل زنا مجازات (شلاق) شده است، در مرتبه چهارم اعدام می‌شود.

بیشتر بخوانید:

محکومیت به رابطه نامشروع منجر به سوء‌ پیشینه می شود ؟

رابطه نامشروع زن شوهردار چگونه قابل تشخیص است ؟

رابطه نامشروع چه مجازاتی دارد و تفاوت آن با زنا چیست ؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(10 امتیاز , میانگین: 4.7 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter