دیه ستون فقرات، نخاع و نشیمنگاه در قانون ایران چقدر است ؟

۲,۴۹۳
۲
۰
چهارشنبه, ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ ۱۵:۱۰
در قانون برای صدمات و جراحات وارد شده عمدی و غیر عمدی در صورتی که قصاص نداشته باشد برای هر عضو دیه تعیین شده است. برای برسی دیه ستون فقرات، نخاع و نشیمنگاه طبق قانون مجازات اسلامی با دلگرم همراه شوید.
دیه ستون فقرات، نخاع و نشیمنگاه در قانون ایران چقدر است ؟

دیه ستون فقرات، نخاع و نشیمنگاه

در ادامه مبحث دیات در قانون مجازات‌های اسلامی به مبحث دیه ستون فقرات، نخاع و نشیمنگاه و نحوه محاسبه می‌پردازیم. تاثیر هر یک از آسیب‌ها (شکستگی، قطع و از بین بردن، کندن، فلج کردن و …) در میزان دیه ستون فقرات، نخاع و نشیمنگاه با توجه به نسبت آن به کل دیه محاسبه می‌شود.

در شرایطی که حدود و اندازه دیه ستون فقرات، نخاع و نشیمنگاه در قوانین مشخص نشده باشد، به آن نوع آسیب ارش تعلق می‌گیرد. تعیین ارش طبق میزان آسیبی است که بر عضو وارد میشود و این میزان در پزشکی قانونی مشخص میشود و تعیین مقدار ارش با دادگاه است.

separator line

دیه شکستن ستون فقرات

ماده 647 قانون مجازات اسلامی: دیه ستون فقرات، نخاع و نشیمنگاه

دیه شکستن ستون فقرات به ترتیب زیر است:

الف) شکستن ستون فقرات درصورتی که اصلا درمان نشود و یا بعد از علاج به صورت خمیده در آید، دارای دیه کامل است.

ب) شکستن ستون فقرات که بی عیب درمان شود ولی موجب از بین رفتن یکی از منافع فرد گردد، مانند این که فرد توان راه رفتن یا نشستن نداشته باشد و یا توان جنسی یا کنترل ادرار وی از بین برود، موجب دیه کامل است.

پ) شکستن ستون فقرات که درمان نشود و موجب عوارضی از قبیل: موارد ذکرشده در بند(ب) شود، علاوه بر دیه کامل شکستگی ستون فقرات، موجب دیه یا ارش هر یک از عوارض حاصل از آن نیز می‌ شود.

ت) شکستن ستون فقرات که بدون عیب درمان شود، موجب یک دهم دیه کامل است.

ث) شکستن ستون فقرات که موجب فلج و بی حس شدن پاها گردد، علاوه بر دیه ستون فقرات، دوسوم دیه برای فلج دو پا نیز به آن تعلق می‌گیرد.

‌تبصره 1- ‌مراد از شکستن ستون فقرات، شکستن یک یا چند مهره از مهره‌ های ستون فقرات به جز مهره‌های گردن و استخوان دنبالچه می‌باشد‌.

‌تبصره 2- ‌حادثه‌ای که سبب خمیدگی پشت شود بدون آن که موجب شکستن ستون فقرات گردد، درصورتی که خمیدگی درمان نشود، موجب دیه کامل و درصورتی که بدون عیب درمان شود، دیه آن یک دهم دیه کامل است.

separator line

دیه قطع نخاع

ماده 648 قانون مجازات اسلامی :« قطع نخاع دیه کامل و قطع جزئی از آن به نسبت مساحت عرض، دیه دارد.»

 1. قطع نخاع دیه کامل و قطع جزئی از آن به نسبت مساحت عرض، دیه دارد.
 2. هرگاه قطع نخاع موجب عیب عضو دیگر شود، حسب مورد دیه یا ارش آن عضو بر دیه نخاع افزوده می شود.

separator line

دیه قطع نخاع و آسیب به عضو دیگر

ماده 649 قانون مجازات اسلامی هرگاه قطع نخاع موجب عیب عضو دیگر شود، نسبت به دیه یا ارش آن عضو بر دیه نخاع افزوده می‌شود.»

separator line

دیه از بین بردن دو کپل

ماده 650 قانون مجازات اسلامی :« از بین بردن دو کپل به نحوی که به استخوان برسد، دیه کامل و هر کدام از آنها، نصف دیه کامل و قسمتی از آن، به همان نسبت دیه دارد.»

separator line

ارش شکستن استخوان دنبالچه

ماده 651 قانون مجازات اسلامی :«شکستن استخوان دنبالچه، موجب ارش می‌شود مگر آن که باعث شود فرد قادر به کنترل مدفوع نباشد که در این صورت دیه کامل دارد و اگر قادر به کنترل مدفوع باشد ولی قادر به کنترل باد نباشد، ارش آن نیز پرداخت می‌شود.»

separator line

دیه صدمه بر عضوی که باعث عدم ضبط ادرار شود.

ماده 652 قانون مجازات اسلامی :« هر گاه صدمه‌ای که به حد فاصل بیضه‌ ها و مقعد وارد شده است موجب عدم ضبط ادرار یا مدفوع یا هر دو گردد، یک دیه کامل دارد.»

separator line

دیه شکستن ستون فقرات در صورت درمان

دیه شکستن ستون فقرات در صورت درمان نیز در همان ماده 647 قانون مجازات اسلامی مشخص شده است که مانند مورد قبل به دو دسته تقسیم می شود.

 1. دیه شکستن ستون فقرات که بدون عیب درمان شود : موجب یک دهم دیه کامل است که این مقدار معادل 27 میلیون تومان خواهد بود .
 2. دیه شکستن ستون فقرات که بی عیب درمان شود ولی موجب از بین رفتن یکی از منافع گردد : مانند از دست دادن توانایی راه رفتن یا نشستن یا توان جنسی یا کنترل ادرار شود، موجب دیه کامل است که معادل 270 میلیون تومان است .

separator line

دیه شکستن ستون فقرات منجر به فلج شدن پاها

در ادامه ماده 647 قانون مجازات اسلامی دیه شکستن ستون فقرات منجر به فلج شدن یا سست شدن پاها آمده است. طبق این بند از این ماده شکستن ستون فقرات که موجب فلج و بی حس شدن پاها گردد علاه بر دیه ستون فقرات، موجب دو سوم دیه برای فلج دو پا نیز است. یعنی این که علاوه بر دیه ستون فقرات، دیه فلج پا نیز باید پرداخت شود.

separator line

سوالات متدوال کاربران در خصوص دیه ستون فقرات، نخاع و نشیمنگاه

سوال: حدودا سه ماه پیش تصادف کردم در نامه پزشکی قانونی نوشته شکستگی ستون فقرات مهره کمری یک و دو حالاهم درخواست دادم واسه علل حساب میخواستم ببینم دیم چقدر میشه ؟

جواب: دیه شکستگی ستون فقرات در صورتی که پس از اتمام مدت طول درمان بصورت مطلوب التیام یابد دارای دیه مقدر بوده و 10 درصد دیه کامل ثابت است. یعنی مبلغ 27 میلیون تومان به شما تعلق میگیرد (به نرخ سال 98/ که دیه کامل 270 میلیون تومان است. )

سوال: پدر بنده در تصادف از جهت مهره ی شماره یک ستون فقرات دچار شکستگی شد که عمل شد و پلاتین گذاشته شد میخواستم ببینم دیه مهره ی کمر چقدر میشه ؟

جواب: 10 درصد از دیه کامله بابت شکستگی مهره کمر و 2 درصد ارش بابت ارش آسیب نسج نرم بابت جراحی صورت گرفته به شما تعلق میگیرد.

سوال: در تصادف باماشین شکستگی ستون فقرات درناحیه مهره کمری که تحت ثابت سازی به مهره سوم وپنجم کمری قرارگرفته ام همان سی دی گذاری اسیب نسنج نرم وغضروفی فقرات کمری ناشی از اقدامات درمانی که در اثر اصابت باجسم سخت بوده است. میخواستم بدونم دیه چقدر بهم تعلق میگیره ؟

جواب: پس از پایان طول درمان اگر التیام بدون عیب باشد ۱۰درصد دیه کامل و اگر التیام باعیب و تغییر شکل ستون فقرات باشد یک دیه کامل بر شما ثابت میشود.

separator line

سوال در باب دیه ستون فقرات و پاسخ از حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله الوارف)

سوال: موتورسواری بر اثر تصادف از ناحیه ستون فقرات پشتی، آسیب می‌بیند کمیسیون پزشکی پس از گذشت پانزده ماه و نیم از زمان حادثه درباره او چنین نظر می‌دهد:

(بر اساس مدارک موجود، شکستگی دو سه مهره از ستون فقرات پشتی (مهره‌های 7 و 8 و 9 پشتی) داشته که در حال حاضر در وضعیت قابل قبول، کاملاً جوش خورده است. در معاینه علایم عصبی ندارد. عوارضی از قبیل تنگی کانال نخاعی نیز ایجاد نشده است مختصر خمیدگی در ستون فقرات مشهود است که در واقع تشدید خمیدگی قبلی ستون فقرات (به میزان 5.10 درصد) می‌باشد. در مجموع، به نظر اعضای کمیسیون شکستگی‌ها بدون عیب التیام یافته محسوب می‌گردد.)

به نظر مبارک، آیا با این نظریه، راننده اتومبیل طرف مقابل، محکوم به پرداخت دیه کامل می‌باشد یا محکوم به پرداخت یکصد دینار ؟

جواب: در فرض سؤال، چنانچه خمیدگی محسوس باشد، باید دیه کامل پرداخت شود و اگر محسوس نباشد، صد دینار کافی است. والله العالم

سوال: بفرمایید منظور از شکستن ستون فقرات چیست ؟ آیا منظور شکسته شدن یکی از مهره‌های این ستون است یا این که منظور جدا شدن اتصال مهره‌ها از یکدیگر است ؟

مضافاً بفرمایید شکسته شدن یک مهره از ستون فقرات سبب پرداخت دیه می‌شود یا ارش ؟ چنانچه پاسخ، دیه باشد نحوه محاسبه آن را مرقوم فرمایید.

جواب: منظور از شکسته شدن ستون فقرات این است که یک مهره و یا بیشتر از مهره بشکند که اگر باعث خمیدگی پشت و یا عدم قدرت بر جلوس بشود، دیه آن دیه کامله نفس است و اگر بهبودی حاصل شود بدون عیب، دیه آن صد دینار است و جدا شدن مهره کمر هم بدون شکستن اگر باعث خمیدگی پشت و یا عدم قدرت بر جلوس بشود، دیه آن دیه کامله است. والله العالم

سوال: فردی که به دنبال شکستگی ستون فقرات، دچار سلس و ریزش ادرار می‌گردد و توانایی جنسی او از بین می‌رود، آیا علاوه بر دیه شکستگی فوق، مستحق دیه زوال منافع مذکور نیز می‌باشد ؟

جواب: در مفروض سؤال، چنانچه نفس شکستگی ستون فقرات موجب عوارض مذکوره شده باشد، جانی باید دیه آن عوارض را نیز بدهد ولی اگر شکستگی موجب نبوده و مثلاً مسامحه در مداوا و یا اشتباهات معالج، این عوارض را به وجود آورده، جانی بیشتر از دیه شکستن ستون فقرات ضامن نیست. والله العالم

منبع: کتاب قانون مجازات اسلامی | تدوین : جهانگیر منصور

بیشتر بخوانید:

نرخ دیه چشم و بینایی در سال ۹۸ چه میزان است ؟

دیه دست و پا در قانون مجازات اسلامی چقدر است ؟

دیه زوال عقل در قانون مجازات اسلامی چقدر است ؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
 • برچسب ها:
 • دیه ستون فقرات، نخاع و نشیمنگاه
 • دیه شکستن ستون فقرات
 • دیه قطع نخاع
 • دیه از بین بردن دو کپل
 • ارش شکستن استخوان دنبالچه
 • دیه شکستن ستون فقرات در صورت درمان
 • دیه ستون فقرات
 • دیه نشیمنگاه
 • دیه استخوان نخاع

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter