مجله دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۱ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۴ مارس ۲۰۲۳ میلادی
رابطه نامشروع با دختر باکره چه مجازاتی دارد ؟
10
زمان مطالعه: 9 دقیقه
ارتباط جنسی بین دختر و پسر قبل از ازدواج حرام است مثل هرگونه صحبت های عاشقانه و لمس کردن و یا نوازش طرفین اما از همه این ها بدتر رابطه نامشروع با دختر باکره است که در صورت وجود شرایط خاص حکم زنا میگیرد.

رابطه نامشروع با دختر باکره

اسلام برای برآورده شدن نیازهای دختر باکره و مرد، چهارچوب ازدواج را معین کرده است و هر گونه ارتباط جنسی قبل از ازدواج حرام می‌باشد.

ارتباط با نامحرم آثار مخربی را برای طرفین به دنبال خواهد داشت. بیشترین آسیب را هم دختر باکره می‌بیند. تجربه نشان داده وعده ازدواج در بیشتر موارد یک حیله برای شیطان هست که افراد گناه را توجیه کنند. اگر واقعا قصد ازدواج دارید باید از مسیر درست و رسمی حرکت کنید. اگر کمی انسان درست بیندیشد می‌بیند اگر خواهر خود شخص می‌بود آن هم در معرض خطرات زیادی که هست، آیا راضی می شد بدون اطلاع و رضایت پدر و خانواده چنین ارتباطاتی را داشته باشد.

دختری که می‌خواهد با هزار آرزو به خانه بخت برود، و پدر و مادر هزاران فکر برای آینده او دارند، حالا با یک لبخند یا یک ارتباط ساده پسر و ادامه ارتباطات نامشروع آن معصومیت خود را از دست بدهد، به خانواده چه شوک و حالت ناگواری از جهت روحی دست خواهد داد. اما زنا که عبارت است از عمل زناشویی و دخول با غیر همسر شرعی (دائم یا موقت)، از نظر قرآن گناه بزرگى است که برای آن مجازات‌هایی وضع شده است.

دختر و پسر حتما باید از طرف مقابل بخواهند که از مسیر شرعی با هم ارتباط داشته باشند، اعتقاد به خدا و عمل به دستورات اوست که ضامن خوبی برای تشکیل یک زندگی آگاهانه و عاشقانه می‌باشد. این که با رفتار ناشایست خودمان کاری کنیم که طرف مقابل که دوستش داریم به گناه آلوده شود، قطعا در زندگی آینده تاثیرات نامطلوب خود را خواهد گذاشت.

داشتن رابطه جنسی بین زن و مردی که با عقد نکاح دائم یا موقت به زوجیت یکدیگر در نیامده اند، عمل زنا و رابطه نامشروع نامیده می‌شود. رابطه نامشروع معنی عام تری از زنا بین زن و مرد دارد و بر اساس ماده 637 قانون مجازات اسلامی، شامل بوسیدن، معاشقه، در آغوش گرفتن و اعمالی از این دست که خلوت با نامحرم در مکانی که شخص دیگری نیست هم می‌تواند از مصادیق رابطه نامشروع غیر از زنا باشد.

separator line

مجازات رابطه نامشروع با دختر باکره

رابطه داشتن با دختر باکره نه تنها مشکل را حل نمی‌کند بلکه روابطی که بر پایه و اساس شهوت و احساسات باشد پس از مدتی دچار هزاران مشکل خواهند شد و در نهایت به جدایی منجر می‌شود. در صورتی که پسر بهانه داشته باشد برای ازدواج و به نحوی دختر را فریب دهد و با او رابطه داشته باشد زنا صورت گرفته و جرمی که مرتکب میشود مجازاتش علاوه بر حد مجازات تعزیری نیز خواهد داشت و حاکم شرع در صورتی که پسر با دختر ازدواج کند حکم تعزیری شخص را می‌بخشد.

از نظر قرآن داشتن رابطه و عمل زناشویی و دخول قبل از ازدواج حال چه به صورت دائم و یا موقت گناه است.

مجازاتی که برای زنا با دختر باکره در نظر گرفته شده است اعدام است و اگر به خواست و رضایت دختری که به سن بلوغ رسیده رابطه انجام شده باشد طرفین حکم زنا خواهند گرفت اما اگر زنا در هر صورت ثابت نشود شخص مرتکب رابطه نامشروع شده و مجازات رابطه نامشروع با دختر باکره اعدام است.

separator line

دختر باکره کیست ؟

از دیدگاه های مختلف مفهوم باکرگی متفاوت است. از نظر پزشکی به دختری باکره می گویند که پرده بکارتش سالم باشد. بنابر این حتی اگر پرده او به یک علت طبیعی و بدون دخول آلت ، مانند وارد شدن یک شئی در واژن به صورت تصادفی ،‌ پاره شود ، آن شخص دیگر باکره نخواهد بود.

از نظر فقهی به دختری باکره می گویند که پرده بکارت او سالم باشد. با این توضیح که وقتی اولین نزدیکی و دخول صورت گرفت دیگر دختر باکره محسوب نمی شود ، ولو پرده بکارت وی از نظر علمی سالم بماند و هیچ آسیبی نبیند.

از نظر قضایی و قانونی دختری باکره است که سابقه ازدواج ثبت شده نداشته باشد. بنابراین به محض این که اولین ازدواج وی ثبت شود، وی دیگر دوشیزه نخواهد بود، حتی اگر از نظر علمی و فقهی بکارت وی سالم باشد. همچنین حتی اگر پرده بکارت دختری سالم نباشد و در عین حال سابقه ازدواج برای وی ثبت نشده باشد،‌ از نظر قانونی باکره خواهد بود.

separator line

اثبات رابطه ناشروع دختر باکره

باید توجه داشت که اگر شخصی پرده بکارت خود را از دست داده باشد و مدت خیلی زیادی از این موضوع گذشته باشد اثبات این که چه کسی پرده بکارت وی را پاره کرده و زمان آن کی بوده توسط پزشکی قانونی امکان پذیر نخواهد بود.

پس در صورتی که دختر مدت زیادی را از دست داده باشد و به پزشک قانونی مراجعه نکرده باشد باید حتما شاهد و یا دلیلی قانع کننده و یا سند و مدرکی را داشته باشد. اگر ثابت شود که هم دختر و هم پسر برای داشتن رابطه راضی بوده‌اند و این موضوع برای دادگاه ثابت شود در این صورت زنا محسوب شده و هر دو مسلمان مجازات خواهند شد.

separator line

مجازات زنا با دختر باکره

مجازاتی که برای زنا با دختر باکره در نظر گرفته شده است اعدام است و اگر به خواست و رضایت دختری که به سن بلوغ رسیده رابطه انجام شده باشد طرفین حکم زنا خواهند گرفت اما اگر زنا در هر صورت ثابت نشود شخص مرتکب رابطه نامشروع شده و مجازات رابطه نامشروع با دختر باکره اعدام است.

مجازات زنا با دختر باکره، از طریق اغفال، ربایش، فریب دادن دختر نابالغ، تهدید یا ترساندن زن و اجبار وی به ارتکاب زنا، در حکم زنای به عنف بوده و موجب صدور حکم اعدام برای زانی می‌باشد. زنا کردن با زنی که در حال بیهوشی، مستی یا خواب با زنی که راضی به داشتن رابطه نامشروع نباشد نیز در حکم زنای به عنف قرار دارد.

مجازات زنا با دختر باکره که با رضایت خود تن به زنا داده است، برای هر یک از طرفین صد ضربه شلاق می‌باشد. اگر طرفین، به کمتر از 4 بار اقرار به زنا نمایند، به 31 تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهند شد.

در خصوص ازاله بکارت چنانچه ثابت شود این واقعه بدون رضایت زن صورت گرفته و ایشان به این امر رضایت نداشتند مرد ضامن پرداخت مهرالمثل زن است وچنانچه ثابت شود این رابطه و واقعه با رضایت ایشان بوده مستند به فتاوی معتبر ارش البکاره به زن تعلق می گیرد.

separator line

ارش البکاره چیست ؟

در صورت زنا با دختر باکره ، به وی مهرالمثل تعلق می‌گیرد و میزان ارش البکاره در همان مهرالمثل محاسبه خواهد شد و به صورت جداگانه تعیین نمی‌شود. البته در این خصوص نظرات مختلفی وجود دارد و برخی از فقها قایل به مطالبه ارش البکاره به صورت جداگانه می‌باشند. در خصوص مهرالمثل باکره و غیر باکره، میزان آن متفاوت است که عرفا توسط دادگاه تعیین می‌شود. بنابراین اگر زنا به عنف باشد، علاوه بر اجرای حد بر زانی، پرداخت مهرالمثل نیز اثبات می‌شود.

separator line

حکم شرعی ازدواج موقت با دختر باکره چیست ؟

اکثر مراجع فعلی، عقد نکاح (موقت یا دائم) با دختر باکره را مشروط به اجازه پدر و در صورت فقدان پدر، جد پدری می‏دانند، ولی اگر باکره نباشد و یا پدر و جد پدری نداشته باشد، نیازی به اجازه نیست.

اکثر مراجع عظام در این خصوص می فرمایند: دخترى که به حد بلوغ رسیده و رشیده است، یعنى مصلحت خود را تشخیص مى‏ دهد، اگر بخواهد شوهر کند، چنانچه باکره باشد باید از پدر یا جدّ پدرى خود اجازه بگیرد. و اگر پدر و جدّ پدرى غایب باشند، به طورى که نشود از آنان اذن گرفت و دختر هم احتیاج به شوهر کردن داشته باشد لازم نیست از پدر و جدّ پدرى اجازه بگیرد و نیز اگر دختر باکره نباشد در صورتى که بکارتش بوسیله شوهر کردن از بین رفته باشد، اجازه پدر و جد لازم نیست. ولى اگر بواسطه وطى به شُبهه یا زنا از بین‏ رفته باشد، احتیاط مستحبّ آن است که اجازه بگیرند.

در این باره آیات عظام خامنه ای، فاضل لنکرانی، صافی، مکارم، وحید، تبریزی می فرمایند:

بنابر احتیاط واجب، باید از پدر یا جد پدریِ خود اجازه بگیرد.

رابطه نامشروع با دختر باکره رابطه جنسی با دختر باکره زنا با دختر باکره

حضرت آیة الله العظمی بهجت ره می فرماید: بنابر احتیاط تکلیفا اجازه شرط است. (یعنی هر چند عقد بدون اجازه پدر باطل نیست، اما گناه و معصیت است).

لازم به ذکر است که رشیده به دختری اطلاق می گردد که مصلحت خود را تشخیص می دهد و به دور از فشار هیجانات و تحریکات شهوانی تصمیم می گیرد و به آینده خود و خانواده و حیثیت خانوادگی توجه دارد.

اما دختری که از بلوغ عقلی برخوردار نیست و نمی تواند راجع به آینده تصمیم بگیرد و خیر و صلاح خود و خانواده اش را نمی داند، هر چند سنّش زیاد باشد، رشیده نخواهد بود و بدون اذن پدر یا جد پدری نمی تواند ازدواج کند.

گفتنی است اکثر فقها در این مسئله اتفاق نظر دارند در مواردی که پدر و جدّ پدری غایب باشند به طوری که نشود از آنان اجازه گرفت و دختر نیاز مبرم به ازدواج داشته باشد، یا همسر مناسبى براى دختر پیدا شده که شرعاً و عرفاً هم کفو اوست و پدر و جد پدرى، بدون جهت مانع مى‏ شوند و سخت گیرى مى‏ کنند،لازم نیست از پدر و جد پدری اجازه بگیرد.

separator line

طرح یک پرسش در خصوص رابطه نامشروع دختر باکره با مرد متاهل

پرسش: در صورت امکان اثبات رابطه نامشروع بین دختر مجرد و مرد متاهل توسط فیلم و مسیج در موبایل حکم دادگاه برای دختر مجرد چه خواهد بود ؟ کدام ارگان پلیس پیگیر این پرونده خواهد بود ؟

پاسخ: چنانچه مضمون فیلم مبتنی بر رابطه جنسی بین طرفین باشد رابطه نامشروع و زنا در دادگاه کیفری مستقیما رسیدگی می شود ولی چنانچه رابطه صرفا تلفنی و مبتنی بر رابطه عاشقانه و غیر جنسی باشد تحقیق این جرم در دادسرای ارشاد و توسط پلیس سایبری خواهد بود. مجازات رابطه نامشروع و اعمال منافی عفت مادون زنا در صورت اثبات با دلایل اثباتی قانونی تا ۹۹ ضربه شلاق است .

بیشتر بخوانید:

حکم رابطه نامشروع از دیدگاه اسلام چیست؟

حکم ارتباط جنسی قبل از ازدواج چیست؟

دیه پرده بکارت و پاره کردن عمدی آن چقدر است ؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (10 رای)  
    دیدگاه ها

    درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است