دلگرم
امروز: شنبه, ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ برابر با ۰۲ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
جدا کردن یارانه پس از ازدواج چگونه است ؟
5
1.3K
زمان مطالعه: 4 دقیقه
خانوارهایی که در حال حاضر یارانه نقدی دریافت می نمایند و متقاضی تغییر سرپرست خانوار(به دلایل ازدواج، محجوریت، مجنون شدن سرپرست خانوار، اعتیاد سرپرست خانوار و ...) می باشند لازم است به همراه مدرک هویتی و مستندات لازم به فرمانداری های محل سکونت مراجعه…

سازمان هدفمندی یارانه ها

پرداخت یارانه نقدی در این چند سال اخیر به یکی از مهمترین موضوعات اقتصادی کشورمان تبدیل شده است. به همین دلیل تقریبا همه ما با سامانه ثبت نام یارانه ها آشنا هستیم. سامانه‌ای که با شروع اجرای قانون هدفمندی یارانه ها باید با مراجعه به آن اطلاعات سرپرست خانوار و افراد تحت سرپرستی او را ثبت می‌کردید. به موجب این قانون، افراد واجد شرایط در هر خانوار می توانند مبلغ 45,5000 ریال ماهیانه به عنوان یارانه دریافت کنند.

یارانه طرحی است که برای کمک به مردم توسط دولت در نظر گرفته شده است. با توجه به مشکلات اقتصادی جامعه، اکثر زوج های جوان پس از ازدواج، که از پدر و مادر خود جدا می شوند و زندگی جدیدی را آغاز می کنند، قصد دارند یارانه خود را نیز از آنها جدا کنند تا با "جدا کردن یارانه" کمک خرجی برای زندگی جدید خود داشته باشند، البته کار درستی است.

مراحل جدا کردن یارانه پس از ازدواج

پسری که تا قبل از ازدواج کردن در سرپرستی پدر است با ازدواج کردن، خود سرپرست یک خانواده جدید می‌شود.

زوجین در این مرحله با سوال اینکه چگونه یارانه ام را جدا کنم ؟ روبه‌رو می شوند یا بنا به دلایل دیگری همانند طلاق یا فوت سرپرست و یا حتی

مدارک مورد نیاز :

 1. مدارک شناسایی پدر هر دو طرف، که شامل کارت ملی، شناسنامه، و کپی دیگر مدارک است.
 2. مدارک شناسایی هر دو طرف که شامل شناسنامه، کارت ملی، و کپی تمامی مدارک است.
 3. اصل و کپی عقدنامه رسمی زوج

زوج ها پس از اینکه مدارک مورد نیاز خود را آماده کردند، به آدرسی که از مرکز پلیس +10 دریافت کرده اند باید مراجعه کنند تا نام آن ها از لیست خانواده خود حذف شود.

سپس با ارائه مدارک به مرکز پلیس +10 و فرم ها و شماره پیگیری که از مرکز قبلی دریافت کرده اند می توانند مراحل ثبت نام و جدا کردن یارانه از خانواده خود و معرفی خانواده جدید برای دریافت رایانه به اتمام برسانند.

باید دقت داشته باشید که مراحل اداری ذکر شده به مدت یک الی دو ماه زمان می برد. به همین علت برای اینکه یارانه یک ماه خود را از دست ندهید باید به مراحل بالا بین دهم تا بیستم هر ماه اقدام کنید.

همچنین قبل از هرگونه اقدام به مراکز اداری، زوجین باید یک حساب بانکی تهیه کنند و شماره حساب و کارت خود را نیز هنگام مراجعه همراه خود داشته باشند.

زوجین برای ثبت نام یارانه می توانند از سایت refahi.ir اقدام کنند.

مشکلات جدا کردن یارانه بعد از ازدواج

جدا کردن یارانه از خانواده پس از ازدواج مشکلاتی را نیز به همراه دارد. حتی در مواردی دیده شده است که وقتی نام خود را از لیست خانواده حذف می کنند تا نام آنها در لیست خانوده جدید ثبت شود، یارانه آنها قطع می‌شود.

دولت در سال های اخیر، تلاش می کرد تا یارانه افرادی که درآمد بالاتری دارند را قطع کند و به جای آنها به افرادی که کم درآمد و واقعا نیازمند به یارانه هستند، پرداخت کند. در این میان، زوج های جوانی که تازه ازدواج کرده اند و سرمایه مشخصی نیز ندارند نمی توانند یارانه دریافت کنند. هر چند که در ابتدای این تصمیم دولت، یعنی پرداخت یارانه، توجیه این بود که مازاد یارانه در جهت کار های عمرانی باشد.

طبق گفته مسولان، همین یارانه مشکلات زیادی برای دولت به بار آورد. در نهایت این که معلوم نشد سیستم حذف یارانه ها به چه شکلی عمل می‌کند و برخی زوج های جوان که سرمایه نداشته و به شدت مشکلات مالی داشتند و دیگر خانواده های نیازمند، از دریافت یارانه محروم ماندند و برعکس، زوج هایی که تحت حمایت پدر بودند و یا شرایط و امکانات اقتصادی خوبی داشتند در حمایت یارانه نیز بودند.

در رابطه با این که زوج های جوانی که تصمیم در جدا کردن یارانه خود دارند، اگر یارانه هر دو طرف در سیستم پرداخت یارانه که در مرحله اول جدا کردن یارانه اشاره شد، ثبت شده باشد مشکلی نخواهد داشت و زوج ها می‌توانند پس از جدا کردن یارانه، آن را دریافت کنند.

بیشتر بخوانید:

سال ۹۸ چه کسانی مشمول دریافت یارانه می‌شوند؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.8 از 5 (5 رای)  
 • منبع
 • www.yjc.ir
  دیدگاه ها

  شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید  کد امنیتی کد جدید
  hits
  statcounter