دلگرم
امروز: شنبه, ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۲۱ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۲۰ اوت ۲۰۲۲ میلادی
حبس و شلاق در انتظار تابلوهای تهدید به پنچری

مجازات نصب تابلو پارک مساوی با پنچری چیست؟

حبس و شلاق در انتظار تابلوهای تهدید به پنچری
2
زمان مطالعه: 4 دقیقه
آیا نصب تابلو پارک مساوی است با پنچری، مجازات حبس دارد؟ طبق قانون نصب تابلوی «پارک = پنچری» به غیر روی درب پارکینک جرم است و قانون برای آن مجازات حبس در نظر گرفته است.

نصب تابلوی "پارک = پنچری" جرم است؟

تعداد خودروها در تهران آن قدر زیاد شده است که کارشناسان اینجا به‌عنوان پارکینگ خودروها یاد می‌کنند. البته پارکینگی که پارک خودرو در آن چندان هم راحت نیست. به جز قوانین راهنمایی‌و‌رانندگی که پارک خودرو را جلوی در پارکینگ، پل و بسیاری مکان‌های دیگر ممنوع می‌کند، تهدید مالکان ساختمان‌ها به پنچر کردن خودروها کار را برای صاحبان خودرو سخت‌تر کرده است.
تابلوی «پارک مساوی است با پنچری» گرچه به منظور آرامش ساکنان ساختمان نصب می‌شود اما تبعات آن می‌تواند آرامش را از آنها سلب کند. بر اساس قانون مجازات اسلامی تهدید به ضرر مالی، ۲ ماه تا ۲ سال حبس یا شلاق تا ۷۴ ضربه را در پی دارد. تهدید به پنچری جرم است تهدید به ضرر مالی «به هر نحو»، تحت شمول ماده ۶۶۹ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی قرار می‌گیرد. در این صورت نیز تهدیدکننده قابل مجازات با این ماده است.

عبدالصمد خرمشاهی، وکیل پایه‌ یک دادگستری در گفت‌ وگو با روزنامه «دنیای خودرو» گفت: از سال‌ها قبل به دلیل افزایش روزانه تعداد وسایل نقلیه و کمبود فضای پارک خودروها در معابر و کوچه‌ها شاهد بودیم تابلوها یا نوشته‌هایی با مضمون «پارک مساوی است با پنچری» روی دیوارها نصب می‌شود.

بر اساس ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی هرکسی به هر نحوی، شخصی دیگر را تهدید به ضرر مالی یا جانی کند، مرتکب جرم شده است و قاضی حق انتخاب حبس از ۲ ماه تا ۲ سال یا شلاق تا ۷۴ ضربه را دارد. عواملی که در صدور حکم بررسی می‌شوند برای صدور حکم باید حریم ورود و خروج ملک در نظر گرفته و مشخص شود آیا در مکانی که تهدید انجام شده است، واقعا پارک خودرو مانع از رفت‌و‌آمد ساکنان می‌شود؟ آیا مزاحمتی برای آنها ایجاد می‌کند یا خیر؟
خرمشاهی با اشاره یه این که حریم ملک با توجه به محل احداث و عرض معبر، پیاده‌رو و کوچه توسط شهرداری تعیین می‌شود، اظهار کرد: «در هر صورت ساکنان حق نصب این تابلوها یا نوشتن چنین جملاتی را روی دیوار ندارند، چون نصب این تابلو به صراحت تهدید محسوب می‌شود.اما محاکم باید طور دیگری برخورد کنند و مجرمان را راهنمایی کنند.»
آموزش پیش از اعمال قانون باید در نظر داشت هدف از جرم‌انگاری افزایش مجازات‌ها، تنبیه و ایجاد رعب و وحشت در میان افراد نیست، بلکه به نوعی اجرای عدالت، تنظیم و بهبود رفتار افراد است.
خرمشاهی با تاکید بر این که جرم‌انگاری در قانون ما بسیار زیاد است، عنوان کرد: «اگر مجریان قانون بخواهند بر اساس قانون عمل کنند، باید روزانه با صدها نفر که به این صورت اقدام به تهدید کرده‌اند، برخورد داشته باشند. در حالی که اعمال جریمه و قانون به این شکل کاملا بی‌فایده است و فقط بر بار مشکلات اضافه خواهد کرد.
قبل از اعمال قانون و مجازات باید به فکر آموزش شهروندان بود. به گفته خرمشاهی نحوه صحیح رانندگی، رفتارهای مناسب ترافیکی، رعایت حقوق شهروندی و احترام به حقوق همسایگان ازجمله مواردی هستند که باید به شهروندان شهرهای بزرگ آموزش داده شود تا در نتیجه آن رفتارها و روابط میان‌فردی بهبود پیدا کند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.5 از 5 (2 رای)  
  • منبع
  • donyayekhodro.com
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است