۱۱ نکته طلایی که هنگام نوشتن قرارداد عدم رقابت باید بدانید

۲,۴۵۴
۲
۰
چهارشنبه, ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ ۱۰:۴۳

قرارداد محرمانگی و عدم رقابت دو جانبه چیست؟

این قرارداد علاوه بر تعهد محرمانگی، دارای بندی جداگانه مبنی بر تعهد عدم رقابت میان طرفین نیز می باشد. در برخی موارد، تجار و بازرگانان از این موضوع نگران هستند که شریک و طرف معامله آنها به اطلاعات مشتریان دسترسی پیدا کرده و آنان را از زنجیره خرید و فروش حذف کنند و خود مستقیما با مشتریان بالقوه وارد مذاکره و انعقاد قرارداد گردند. به منظور جلوگیری از این موضوع و حفظ منافع طرفین، بندی مبنی بر عدم رقابت در قرارداد گنجانده می شود.

تفاوت قرارداد محرمانگی یک جانبه با دو جانبه در چیست؟

دو نوع توافق نامه محرمانگی داریم، یک جانبه و دو جانبه. توافق یک جانبه شایع تر است. در توافق یک جانبه، یک طرف اطلاعات تجاری را به طرف دیگر افشا می‌کند و طرف مقابل، قبول می‌کند که این اطلاعات را افشا نکند. در توافق دو جانبه، طرفین قبول می‌کنند که اطلاعات یکدیگر را به اشتراک نگذارند. به طور کلی زمانی از این نوع توافق (دوجانبه) استفاده می‌شود که دو طرف تجاری اطلاعات محرمانه را به اشتراک گذاشته باشند.

ضمانت اجرای نقض قرارداد محرمانگی چیست؟

ضمانت اجراهای گوناگونی را می توان برای نقض تعهدات طرف خاطی در قراردادهای عدم افشا اطلاعات پیش بینی نمود. ولی بهترین روش تعیین مبلغی مقطوع است در صورت اثبات نقض، طرف خاطی باید مبلغ مذکور را در وجه طرف مقابل پرداخت نماید.

نام‌های دیگر قرارداد محرمانگی و عدم رقابت دو جانبه

قرارداد عدم افشا اطلاعات دو جانبه، عدم رقابت دو جانبه ، قرارداد NDA دو جانبه، قرارداد NCND

مزایای قرارداد عدم‌رقابت

  • قرارداد عدم‌رقابت موجب می‌شود کارمندان سابقتان نتوانند ازطریق اطلاعات باارزش خود ازقبیل اسرار تجاری و تجربه‌‌ی حاصل‌شده در دوران کار در کسب‌وکارتان برای مدت مشخصی با شما رقابت کنند.
  • ازطریق قرارداد عدم‌رقابت می‌توان با رقبا توافق کرد و میزان سود و نفوذ کسب‌وکار خود را در محدوده‌ی جغرافیایی مشخصی گسترش داد.
  • این قرارداد به جلوگیری از هدررفتن هزینه‌های مربوط به تحقیق‌وتوسعه و تربیت نیروی‌های متخصص منجر می‌شود.

قرارداد عدم رقابت

شرایط اعتبار قرارداد عدم‌رقابت

با‌توجه‌به اصول و مقررات آمره در تمامی قراردادهای عدم‌ رقابت، شرایطی باید تعیین شود تا این قراردادها ازنظر قانونی معتبر تلقی شوند. این شروط عبارت‌اند از:

موضوع معیّن: در قراردادهای عدم‌رقابت، محدودیت‌های اعمال‌شده به طرف مقابل کامل و صریح باید معیّن شود. برای مثال، رقیب یا کارمندتان از انجام چه اقداماتی منع خواهد شد یا از چه اطلاعاتی نمی‌تواند علیه منافع تجاری شما استفاده کند یا در کدام شرکت‌ها نمی‌تواند استخدام شود.

زمان معیّن: نمی‌توان رقبای بالفعل یا بالقوه خود را برای مدت زمان نامشخصی از رقابت و سایر اعمال محدودکننده منع کرد. بنابراین، لازم است در قرارداد زمان مشخصی تعیین کنید.

مکان معیّن: در قراردادهای عدم‌رقابت، محدوده‌ی جغرافیایی قراداد را باید تعیین کنید. برای مثال، در قرارداد شما با کارمندتان درج کنید که وی نمی‌تواند برای مدت دو سال در شهر تهران به استخدام شرکت‌های رقیب دربیاید. محدوده‌ی جغرافیایی ممکن است منطقه یا شهر یا استان باشد؛ اما تعیین تمام کشور به‌عنوان محدوده‌ی جغرافیایی بعید به‌نظر می‌رسد.

نکات مهم در نوشتن قرارداد عدم رقابت

قرارداد عدم رقابت

۱. بخش تعاریف

در این قسمت، واژه‌ها و اصطلاح‌های مهم را تعریف کنید. برای مثال، مفهوم رقابت چیست و چه اعمالی به‌عنوان عمل رقابتی تلقی می‌شود یا منظور از اسرار تجاری چیست و شامل چه موضوعاتی می‌شود که برایتان اهمیت دارند. با نگارش بخش تعاریف، توافق کاملی درباره‌ی مفاهیم استفاده‌شده در قرارداد خواهید داشت. این موضوع موجب روشن‌شدن کامل جنبه‌های قرارداد خواهد شد و در آینده، از بُروز اختلافات جلوگیری خواهد کرد.

۲. مشخصات طرفین قرارداد و سِمَت آن‌ها

واضح است که در قرارداد، اطلاعات هویتی طرفین کامل باید درج شود. برای مثال، نام، نامِ‌خانوادگی، کد ملی، آدرس و سِمَت طرفین در کسب‌وکار را مشخص کنید. تعیین سِمَت طرفین موجب می‌شود در آینده، مشکلی ازنظر اثبات مفاد قرارداد نداشته باشید. برای مثال، ممکن است ابهامی پیش بیاید که آیا کارمندتان اساسا می‌توانسته به اطلاعات شما دسترسی داشته باشد. با تعیین سِمَت امکان اثبات این قبیل موضوعات راحت‌تر خواهد بود.

۳. درج بندی درباره‌ی حفظ اطلاعات

قراردادهای عدم‌رقابت معمولا بندی درباره‌ی حفظ محرمانگی و عدم‌افشای اطلاعات را شامل می‌شوند. البته، می‌توانید به‌صورت مجزا قرارداد عدم‌ افشا را با کارمند خود منعقد کنید تا در آینده، نتواند اطلاعات ارزشمندتان، ازجمله فهرست مشتریان، را دراختیار رقبایتان قرار دهد.

۴. فعالیت‌های ممنوع را مشخص کنید

در قرارداد عدم‌ رقابت، به‌طور صریح باید مشخص کنید که منظور از فعالیت‌های ممنوع چه فعالیت‌هایی هستند و کارمند یا رقیبتان در آینده چه اقداماتی را نمی‌تواند انجام دهد. ممنوعیت این فعالیت‌ها باید معقول باشد و اقداماتی را شامل شود که ممکن است به کسب‌وکارتان آسیب بزند. برخی از فعالیت‌های ممنوع که معمولا در قراردادهای عدم‌رقابت مشخص می‌شوند، عبارت‌ند از: تلاش برای استخدام سایر کارمندان،‌ تلاش برای تشویق سایر کارمندان به ترک شرکت، رقابت با کسب‌وکار فعلی به‌طور مستقیم ازطریق کسب‌وکار مشابه و جذب مشتریان شرکت. برای مثال، اگر صاحب شیرینی‌فروشی بزرگ هستید و دستورالعمل خاصی برای پخت شیرینی‌هایتان دارید، با کارکنانتان قرارداد عدم‌رقابت منعقد و آن‌ها را ازطریق این قرارداد متعهد کنید که در همان منطقه با دستورپخت شما شیرینی‌فروشی احداث نکنند.

۵. منافعی را مشخص کنید که می‌خواهید حفاظت شوند

منفعت ابتدایی و اساسی شما از انعقاد قرارداد عدم‌ رقابت باید حمایت از سرمایه‌گذاری‌های شما در زمینه‌ی تحقیق‌وتوسعه مربوط به فرایندهای کسب‌وکار و مشتریانتان باشد. به‌عبارتِ‌دیگر، منفعت اصلی شما از انعقاد این قرارداد آن است که برای مدتی کارمندتان نتواند با استفاده از اسرار تجاری شما کسب‌وکار مختص به خود را راه‌اندازی کند و به‌عنوان رقیب، منافع مشروع شما را به‌خطر بیندازد. به‌همین‌منظور، ضمن شناسایی اسرار مهم کسب‌وکارتان در قرارداد،‌ تأکید کنید زمان و هزینه‌های بسیاری برای کسب این اسرار صرف کرده‌اید.

۶. تعیین وجه التزام

در قرارداد عدم‌رقابت، میزان خسارت ناشی از نقض قرارداد را می‌­توانید مشخص کنید. برای مثال، چنانچه کارمندتان مفاد قرارداد را نقض کرد، ۲۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال به‌عنوان خسارت به کارفرما باید بپردازد. البته، اگر این کار را انجام ندهید، قاضی پرونده با اخذ نظر از کارشناس، میزان خسارت را مشخص خواهد کرد؛ اما به‌منظور ضمانت اجرای قوی‌تر، بهتر است خودتان میزان خسارت را تعیین کنید.

۷. مدت‌زمان عدم‌رقابت را مشخص کنید

همان‌طورکه قبلا ذکر شد، رقبای بالقوه یا بالفعل خود را نمی‌توانید برای همیشه از رقابت با خود منع کنید. به‌طور مشخص ماده‌ی ۹۵۹ قانون مدنی فقط سلب حق به‌طور جزئی را معتبر می‌داند. بنابراین، باید مدت‌زمان کوتاهی را در قرارداد تعیین کنید. این مدت‌زمان متعارف به‌نظر می‌رسد. این میزان به نوع کسب‌وکار و نوع اسرار و عوامل دیگر بستگی دارد. همچنین، دوره‌های مشخصی را برای اقدامات مختلف می‌توانید تعیین کنید. برای مثال، استفاده از اسرار تجاری را به دو سال محدود و برای دیگر اقدامات میزان کمتر یا بیشتری تعیین کنید.

۸. محدود جغرافیایی را مشخص کنید

در قرارداد عدم‌رقابت، باید مشخص کنید طرف قرارداد در کدام منطقه یا شهر یا استان نمی‌تواند با شما رقابت کند. دامنه‌ی جغرافیایی به‌میزان درخورتوجهی کارایی قرارداد را افزایش می‌دهد و شما را به‌ منظورتان می‌رساند.

۹. مستند قانونی را ماده‌ی دهم قانون مدنی قرار دهید

با‌توجه به اینکه قرارداد عدم‌رقابت در حقوق ما ازجمله عقود معین مانند اجاره یا رهن نیست، مستند قانونی قرارداد خود را ماده‌ی دهم قانون مدنی (اصل آزادی قراردادها) قرار دهید.

۱۰. تاریخ قرارداد را مشخص کنید

در قرارداد عدم‌رقابت، زمان انعقاد قرارداد را مشخص کنید. برای مثال، این قرارداد در ۱ اسفند۱۳۹۷ منعقد شد.

۱۱. امضای قرارداد

پیش از امضای قرارداد، مفاد آن را با وکیل مجربی درمیان بگذارید و درباره‌ی شرایط و اعتبار آن مشورت کنید.


چنانچه این مطلب را مفید میدانید با لایک کردن و به اشتراک گذاشتن آن، از ما حمایت کنید. نظرات، پیشنهادات و مقاله های درخواستی خود را از طریق قسمت دیدگاه ها برای ما ارسال کنید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
  • برچسب ها:
  • قرارداد عدم رقابت

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter