مجله دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۳ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۵ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
۳۰ پرسش و پاسخ متداول در مورد حضانت فرزند
2
زمان مطالعه: 18 دقیقه
حضانت، از واژگان حقوق خانواده است و به‌طور خلاصه، به معنای حق یا تکلیف در نگهداری و سرپرستی کودک است. با ما در مجله دلگرم همراه شوید تا در اینباره بیشتر بدانیم .

حضانت، از واژگان حقوق خانواده است و به‌طور خلاصه، به معنای حق یا تکلیف در نگهداری و سرپرستی کودک است. نمی‌شود واژهٔ فارسی سرپرستی را همسان با واژهٔ حضانت گرفت. زیرا واژهٔ حضانت، مجازاً از واژه‌ای گرفته شده که به سرپرستی از کودک و بچه‌های خرد یک حیوان بر می گردد.

شرط ضمن عقد

سوال: من از اتباع خارجی مقیم ایران هستم و عقدنامه در سفارت کشورم صادر شده. و شروط ضمن عقدی وجود ندارد. یعنی شرط اعتیاد نوشته نشده. و امضائی هم درباره اعتیاد زوج و حق طلاق به زوجه نوشته نشده. حال با اثبات اعتیاد زوج حق طلاق به زوج داده میشود یا نه؟ و حضانت پسر 7 ساله با عدم وجود شرایط ضمن عقد به زوج داده میشود یا نه؟

جواب: با سلام اتباع بیگانه در امور مربوط به احوال شخصیه تابع قوانین کشور متبوع می باشند.


حضانت

سوال: آیا با وجود دست نوشته زوج در منزل و امضاء وی مبنی بر اینکه اگر مواد مصرف کرد حضانت به زوجه داده شود. و هیچ شاهدی امضاء نکرده باشد. و این شرط در هیچ دفتر رسمی ثبت نشده در صورت اعتیاد گذشته زوج (یعنی اینکه الان پاک هست و آزمایش منفی هست) حضانت به زوج تعلق میگیرد یا نه؟

جواب: نوشته عادی قابل قبول نیست.


حقوقی

سوال: با سلام و خسته نباشید چند سوال داشتم از حضورتون مدت یکسال است که برادرزاده من فوت کرده و یک پسر ٤ ساله دارد این خدابیامرز از خودش نه حقوق ثابت یا ملک و دارایی نداشته طی این مدت برادر من خورد و خوراک و پوشاک و خرج و تهیه مسکن زن و فرزند ایشان را فراهم میکند حال از نظر قانونی برادر من موظف است خرج این خانم را بدهد و برایش مسکن تهیه کند یا خیر ؟؟

دوم اینکه آیا این خانم میتواند از پدر شوهر خود طلب مهریه اش را بکند در صورتی که شوهرش چیزی نداشته ؟؟ سوم اینکه الان قیم این بچه پدر بزرگش میباشد آیا این هم نیاز به ثبت کردن و نامه گرفتن دارد و الان می تواند برادرم مسئولیت این بچه را بعهده بگیرد .

چون این خانم بسیار عصبی میباشد و از نظر تربیت بچه اهمیتی نمیدهد و مطئمن هست که بچه برای خودش میماند این بچه پسر میباشد که بعد از فوت پدرش برادرم رفت برایش پاسپورت گرفت حالا چطور میتوند کاری کند که مادرش بدون اجازه پدر بزرگش این بچه را از ایران خارج نکند ؟؟؟ممنون میشوم که حد و حدود این مسئله رو از نظر قانونی به ما اعلام کنید. سپاسگذارم

جواب: سلام. نفقه همسر متوفی بر عهده پدر شوهر نمی باشد ولی نفقه نوه برعهده ولی قهری یعنی پدربزرگ می باشد البته در صورت تمکن مالی. حضانت پس از فوت یکی از والدین با دیگریست اگر همسر متوفی صلاحیت ندارن از طریق دادگاه در خصوص سلب حضانت اقدام کنید. مهریه اگر بر ذمه پدر شوهر باشد می تواند دریافت کند در غیر اینصورت در صورت وجود ماترک از متوفی توقیف و وصول می گردد.

حضانت فرزند بعد از طلاق

سوال: ب اسلام اینجانب درسال 93 از همسرم بطور توافقی جدا شدیم و بعد از یکسال دوباره بصورت صیغه یکساله رجوع کردیم و همسرم باردار گردید و الان سه ساله میباشد و به دادگاه برای حضانت فرزند مراجعه نکردیم الان میخواهم حضانت فرزند را تاهفت سال به مادرش بدهم باید چکار کنم؟

جواب: حضانت فرزند تا هفت سالگی با مادر است نیازی نیست کاری بکنید.


ملاقات فرزند

سوال: سلام. خسته نباشین. داداشم چندین ماهه که برای دیدن بچه شکایت کرده ولی نتیجه ای نداشت که الان زنداداش سابقم شکایت کرده که داداشم مشروبات الکی استفاده میکنه، و نفقه بچه نداده (اینهم بگم که آخرین بار که بچه رو به کلانتری تحویل دادیم به مادرش یه مرد غریبه هم همراشون بود و بچه داداشم که دختر هم هست در آغوش گرفت و داداشم عصبانی شد دعوا پیش اومد و زن داداش سابقم صورتجلسه انجام داد).

همینم تو شکایتش ذکر کرده که درگیری بوجود اومده و بچه مریض شده. و گفته داداشم خشن و لات هستش درخواست کرده ملاقات فرزند رو 2 ساعت در هفته باشه. داداشم کاملا سالم و کاری هستن. میشه زود جواب بدین فردا دادگاهی دارن چیکار کنیم؟ زن داداش سابقم ازدواج کردن آیا میشه از این طریق بچه رو گرفت؟

جواب: بله اگر ازدواج کرده باشد نمی تواند حضانت بچه را داشته باشد.


گرفتن حضانت فرزند از پدرش

سوال: سلام من یه خانمی مطلقه هستم که یه فرزند هم داریم که سه سالش هست و تا هفت سالگی هم طبق حکم دادگاه حضانتش با من است، از آنجایی که پدر بچه اعتیاد دارد من نمیخوام بعد از هفت سالش هم بچه را بدم دست پدرش ولی نمیتونم از دادگاه حکم بگیرم.

بعلت اینکه من مطمئن هستم پدر بچه اعتیاد داره ولی نمیدونم چیکار میکنه که موقع آزمایش دادن اعتیادشو نشون نمیده، من چطور میتوانم حضانت بچه را بعد از هفت سالگیش هم با خودم باشه یعنی چگونه میتوانم ثابت کنم که پدر بچه اعتیاد داره. لطفا راهنماییم کنید ممنون از لطفتون.

جواب: باسلام شما در زمان 7 سالگی فرزندتان درخواست سلب حضانت از پدر ایشان به استناد اعتیاد و عدم صلاحیت بدهید.


حضانت

سوال: با سلام. طبق جدیدترین قوانین حضانت فرزند پسر به چه صورت میباشد؟

جواب: سلام حضانت اطفال چه پسر و چه دختر در صورت طلاق و جدایی تا هفت سالگی با مادر و بعد با پدر است.


تحویل فرزند

سوال: از سال 94 جدا شدم یه فرزند مشترک داریم که الان 8 سالشه و دختر. همسر قبل از این که من درخواست طلاق بدم با داد بیداد من رو مجبور به بخشیدن مهریم در دفتر خانه کرد قاضی دادگاه حضانت دخترم رو به من داد و حتی شرطی بابت بر این که اگر ازدواج بکنم بچه باید پیش پدرش برگرده نزاشته.

ولی همسرم الان هشت ماه که بچه رو برده و نمیزاره بچه رو ببینم به دادگاه درخواست دادم که در تاریخ 7/8 امسال دادگاه داشتیم که بچه رو به من بده من در دادگاه حضور داشتم ولی در تاریخ 8/21 رای دادگاه برای من اومد و نوشته شده بود عدم حضور خواهان و نداشتن دفاعی قانع کننده کلا 20 روز مبهم فرصت دادن برای دادگاه تجدید نظر باید چیکار کنم؟

جواب: با سلام در مهلت اعتراض بیست روزه تجدید نظر خواهی کنید و عنداللزوم می توانید تماس بگیرید.


دفاع از طرف شکایت همسر

سوال: سلام و خسته نباشید، بی زحمت بفرمائید هزینه حق الوکاله در خصوص الزام به تمکین و پیگیری های شکایت همسر در خصوص نفقه و مهریه و حضانت فرزند و اسباب جهیزیه ،،، ولی بنده راضی به طلاق نیستم و ایشان از راهها و دروغ به کتک کاری و نداشتن حالت روحی سالم و... را عنوان نموده .

و بنده شاغل شهر دوری از همسرم هستم و شغل دولتی دارم و میخوام همسرم برگرده و دست از این دخالتهای بی جا خانواده ش برداره حال با این تفاسیر خواهش میکنم بنده راهنمایی بفرمائید.

جواب: قسمت اول سوالتون مفهوم نیست و اگر مبلغ حق الوکاله را می خواهید بستگی داره به وکیلی که انتخاب می کنید.


حضانت فرزند

سوال: با سلام. آقایی هستم کمی با همسرم اختلاف داریم بتازگی متوجه شده ام در صورت استطاعت پدر و مادر و تمایل هر دو جهت حضانت از 9 سالگی به بعد انتخاب به عهده خود فرزند است. حقیقت دارد؟؟ ممنون.

جواب: درصورتی که دختر باشد و حکم رشد او را بگیرید او خودش انتخاب می کند با چه کسی زندگی کند .


حق نگهداری فرزند دختر 11 ساله

سوال: با سلام دختر من 11 سال شمسی تمام شده ، و حضانتش از دو سالگی با من بوده ، 100 تا سکه از مهریه مو بذل کردم تا حضانتش رو بگیرم ، حالا که مهریه ام رو مطالبه کردم پدرش برای آزار و پس گرفتن درخواست مطالبه مهریه ام میخوااد با گرفتن دخترم من و تهدید کنه . کلا 18 ماه مبلغ ماهی 400 هزار تومن بابت هزینه هاش نفقه به دخترش داده .

سوال من اینه الان میتونه دخترم رو ازم بگیره . با توجه به شرایط رفاهی که من تونستم براش فراهم کنه و البته شرایط روحی بدی که همین الان که فهمیده پدرش میخواد با خودش ببره اونو براش ایجاد شده. شنیدم برای حکم رشد معاینه پزشکی باید انجام بشه ، ؟ این صحت داره ؟ واقعا حالم بد میشه از این موضوع لطفا من و راهنمایی کنید .

جواب: با سلام حضانت طفل تا 7 سالگی با مادر است و پس از ان تا سن بلوغ با پدر با توجه به اینکه دخترتان از سن بلوغ گذشته اند خودشان تصمیم می گیرند که با پدر باشند یا مادر و هیچ محکمه ای نمی تونه اونو اجبار کنه مگر اینکه عدم صلاحیت اخلاقی شما بدلایل مختلف احراز بشه.


حضانت

سوال: حضانت فرزندم به عهده بنده می باشد و پدرش به علت اینکه به شهر دیگری نقل مکان کرده و در زمان ملاقات به دیدنش نمی آید آیا میتوانم به شهر دیگری نقل مکان کنم؟

جواب: چگونه میتوانم بعدا ثابت کنم که تا حالا به دیدنش نیامده؟


حضانت فرزند

همسرم بدون اجازه منزل را ترک کرده

سوال: خانم بنده بدون اجازه منزل را ترک کرده و سه فرزند خود را با خودش برده، تلاش ریش سفیدا و معتمدین هم بجای نرسیده، و میگویید طلاق میخوام و بچه ها هم اگر بر میگردن با خودت ببر و هر چه قانون برا بچه ها تصمیم بگیرد، لازم به ذکر است دختر بزرگم هیجده سال دختر بعدیم دوازده سال و پسرم هفت سال دارند، ناگفته نمانه که من دو واحد منزل مسکونیم هم بنامش کردم، راهنمایی بفرمایید متشکرم

جواب: شما باید تماس بگیرید تا راهنمایی شوید.


حضانت

سوال: حضانت تا 15 سالگی رو میخام بگیرم. و هیچ آدرس و نشونی از پدرش ندارم.

جواب: میتوانید مجهول المکان اعلام نمایید و از طریق نشر اگهی ابلاغ صورت میگیرد.


حضانت

سوال: سلام خسته نباشید شوهرم بدلیل مشارکت در قتل زندانه پدر شوهرم خونه و ماشین شوهرم رو زده به نام خودش من یه بچه یکساله دارم حتی خرج من و بچم رو هم نمیدن میخوام بدونم بخوام طلاق غیابی بگیرم حضانت بچم با کی میفته با من یا پدر شوهرم؟

جواب: با سلام حضانت طفل تا هفت سالگی با مادر است.


حضانت دخترم

سوال: بعد از هفت سالگی که حضانت با پدر است میتواند دخترم به شهرستان پیش مادر و پدرش بگذارد و خودش تهران باشد ما از ابتدا ساکن تهران بودیم من بچه تهران شوهرم خانوادش شهرستانن و خودش کارش تهرانه و اصلا نمیتونه شهرستان بره به خاطر کارش من از این بابت که بچمو ببره شهرستان پیش خانوادش بزاره خیلی وحشت دارم میشه بگید میتونه اینکارو بکنه ؟

جواب: سلام، قانونا میتواند، مگر شما ثابت کنید که صلاحیت نگهداری را ندارد و به مصلحت بچه نیست که در شهرستان باشد.


حضانت و طلاق

سوال: سلام من حق طلاق بلاعزل دارم. حضانت بچه رو هم تا وقتی شوهر نکنم دارم بچم 9ماهشه میخواستم ببینم اگه اقدام کنم میتونم حق ازدواجمو با بخشیدن نصف مهریه بگیرم یعنی چیکار کنم که حضانت بچم کامل بشه برای خودم و هیچ شرطی هم نذارن.

من قصد ازدواج ندارم ولی میخوام حق ازدواجمو بگیرم که بدونن میتونم ازدواج کنم بچه روهم میخوام راهنماییم کنید‌ ممنون اگه وکیلی بخوام که خودم اصلا دادگاه نرم و طلاقمو بگیره حضانت بچه و مهریه و نفقه بچه رو بگیره هزینش چقدر میشه جهیزیه هم که نمیدونم الان فقط بچم مهمه برام

جواب: سلام حق الوکاله وکیل توافقی و قراردادی است.


حضانت دخترم

سوال: سلام. من و همسرم حدود 2 و سال و نیم هست که ازدواج کردیم و به دختر 1 سال و 4 ماهه دارم. من موارد رد صلاحیت پدر رو میدونم ولی سوالم اینه من چطور میتونم ثابت کنم که شوهرم سلامت روانی نداره؟

جواب: سلام حضانت فرزندان تا هفت سالگی با مادر است.


حضانت فرزند

سوال: سلام من پسرم 2.5 سالشه و حدودا دو ماه جدا شدیم. ولی از برج 12 پارسال پیش منه ولی چون خونه پدرم هستم و سن بالای مادر و پدر معلولم نمیتونم بذارم پیش اونا و همچین بیشتر از این نمیتونم از کارم بزنم.

مادرشم نمیخواد بچه رو میگه حکم قانونی بیار. امکانش هست منو راهنمایی کنید و آیا قانونی وجود دارد برای اینکه مادر باید تا 7 سالگی از فرزندش مراقبت کند در مقابل پرداخت نفقه؟

جواب: حضانت حق و تکلیف ابوین است و در این بین اگر توافق صورت گرفته حضانت با شما باشد خیر


خانوادگی

سوال: من زن 25 ساله فرزند شهید داری یک دختر متولد 91.2.25 می باشم میخواهم از شوهرم طلاق بگیرم فقط بخاطر حضانت فرزند ترس دارم میخوام راهنماییم کنین که چطور میشه حضانت فرزند و گرفت جونم به دختر بسته است.

همسرم مردی 30 ساله شغل آزاد ثبات اخلاق نداره چندبار دست به زن داشته هرلحظه بخاطر حرف روی خودش مرا با فرزندم تهدید میکند لطفا راهنماییم کنید.

جواب: سلام در صورت جدایی حضانت فرزند تا 7 سال با مادر است بعد از آن با پدر مگر اینکه عدم صلاحیت وی را برای نگهداری فرزند اثبات کنید.


طلاق

باسلام من زن 22 ساله ای هستم که همسرم از لحاظ اخلاقی و رفتاری خیلی شدید بدخلق و عصبی هستند ایشون حتی چندین بار حتی در دوران بارداری نیز موقع عصبانیت مرا با لگد میزدند حدود 4 سال از زندگیمان میگذرد و ما صاحب فرزند شده ایم .

سوال: همسرم حالا بر سر اختلافات خانوادگی تهدید به طلاق و گرفتن بچه ام میکند و میگوید داغش را بر دلت میگذارم نوزادم 6 ماهه است همسرم خیلی بد دهن است او مدام مرا تحقیر و سرزنش میکند و پدر و مادر و همه ی خانواده ام را به فوش میبندد من بخاطر فرزندم نمیتوانم طلاق بگیرم میخواهم بدانم او میتواند فرزندم را از من بگیرد با توجه به اینکه شیرخواره است؟ و قانون چه میگوید؟ و چون پدر ایشان جانباز هستند آیا میتوان از آن طریق بچه ام را از من بگیرد؟

جواب: باسلام ابتدا توصیه می شود از طریق بزرگان جمع فامیل مسئله را حل کنید در غیر اینصورت فرزند شما تا 7 سالگی حضانتش بعهده مادر هست و پدر ایشان در صورت طلاق حق ملاقات و پرداخت نفقه فرزند را دارد.


حضانت فرزند و مخارج او

سوال: سلام. من یک دختر 7ساله دارم که موقع طلاق حضانت فرزندم رو به پدرش داده بودم و هر 2 هفته یکبار به مدت 48 ساعت زمان ملاقات داشتم. زمان طلاق 2ونیم سالش بود. و دخترم چون پدرش ازدواج کرده بود پیشه پدربزرگش زندگی میکرد.

تا اینکه وقتی اومد پیشم دیگه نخواست بره پیش پدرش و الان به مدت 4 ساله که پیش من و همسرم زندگی میکنه. حتی تو این مدت 4 سال پدرش و کسی سراغی هم ازش نگرفته و تمام مخارجش تو این مدت رو هم خودم پرداخت کردم. حتی الان که باید بره مدرسه بازم هیچ خبری ازشون نیست و اصلا پیگیرش نیستن. و حالا که بزرگتر شده میخاد بره پیش پدرش میگه چرا منو نمیخواد.

خاستم بدونم من باید چیکار کنم. و آیا خودم بچه رو ببرم خونشون که ببرن مدرسه ثبت نامش کن؟ ایشون تو یه شهر دیگه زندگی میکنن. من میتونم هزینه این 4 سالو ازشون مطالبه کنم؟

جواب: حضانت طفل بنا به حکم دادگاه با پدرش ایشان است میتوانید الزام وی را از دادگاه خانواده بخواهید اما درخصوص هزینه های این چهار سال خیر ایفای تعهدات طبیعی خود را نموده اید هر چند که نفقه بر عهده پدر بوده است.


گرفتن حضانت از پدر قبل از طلاق

سوال: من باردارم حق طلاق دارم میخوام جدا بشم الان میتونم محضری حق طلاقو از همسرم بگیرم؟

جواب: با سلام حضانت تا 7 سالگی با شماست چنانچه حق طلاق دارید میتوانید اقدام به طلاق نمایید جهت گرفتن حضانت باید عدم صلاحیت پدر را اثبات نمایید.


حضانت فرزند

سوال: با سلام برادر اینجانب حدود 7سال پیش بر اثر سانحه تصادف فوت نموده هست.. از وی کودکی دختر حدودا هشت ساله باقی است که به همراه مادرش در حال زندگی کردن هست.. همسر برادر بنده در منزل پدری خود بهمراه برادرزاده هشت ساله اینجانب ساکن هست..

پدر بنده که پدربزرگ دختر برادرم میباشد در قید حیات هست.. آیا در صورت ازدواج مجدد همسر برادرم و ازین خاطر که برادرزاده اینجانب دختر میباشد و ما حاضر نیستیم که زیر دست ناپدری بزرگ شود، پدرم میتواند حضانت و نگهداری برادرزاده ام را برعهده بگیرد؟؟ سپاس از شما

جواب: با سلام در صورت ازدواج مجدد حضانت مادر همچنان باقی است و نمیتوان حضانت را از وی سلب نمود مگر مصلحت کودک ایجاب نماید که تشخیص مصلحت با دادگاه است.


حکم استرداد

سوال: خانم بچه ها را برده ومن درخواست استرداد بچه ها را دادم حکم صادر شد ولی ایشان بچه ها را تحویل نمیده ؟ چکار کنم؟ نفقه بچه ها در این شرایط چه میشود؟

جواب: با سلام. در هر صورت نفقه بر عهده شما می باشد. آیا درخواست اجرا داده اید؟


حضانت فرزند

سوال: سلام خسته نباشید بنده ٢ ساله از همسرم جدا شدم و توی رای دادگاه نوشته حضانت دخترم قانونا بعهده مادر است و ملاقات با پدر توافقیه و تاریخی بابت حضانت به پدر ننوشته یعنی شوهرم نمیتونه دخترمو بعد از هفت سالگی ببره و کلا خودم حضانتشو دارم؟؟؟

جواب: سلام خیر درصورت جدایی زن وشوهر حضانت اطفال تاهفت سالگی بامادر است و بعد از آن با پدر.


حضانت فرزند

سوال: برای حضانت فرزاندانم اقدام کردم که بهم گفتن یه چند وقت طول میکشه منم دستور موقت زدم رو پروندم بعد بهم گفتن با این دستور موقت خیلی زودتر به بچه هات میرسی حالا سوال من اینه الان یک هفته گذشته این خیلی زود یعنی کی با توجه به اینکه هردو فرزندم زیر دوسال سن دارن و حتمابه وجود مادر نیاز دارن

جواب: سلام .باید از طریق دادگاه پیگیری کنید معمولا چند روزه دستور موقت صادر میشه.


حضانت فرزند

سوال: سلام. من و شوهرم بدلیل خیانت اون داریم جدا میشیم یه پسر 6 ساله داریم که حضانتش تا 7 سالگی با من خواهد بود. بعد از 7سال که به پدر سپردن...چون شغلش شیفتی هست و حدود 10ساعت سرکاره...شیفت شب هم داره..میتونه بچه رو به خانواده اش بسپره؟ من نمیتونم با این استناد کنم و حضانت بچه رو پس بگیرم؟

جواب: سلام .بستگی به دادگاه داره که توجیه بشه که وضعیت شغلی پدر به حضانت فرزند صدمه ای وارد می کنه یا نه. اما سپردن موقتی فرزند به خانواده معمولا دلیلی محسوب نمی شه


حضانت فرزند

سوال: با عرض سلام مجدد خدمت شما من و همسرم در حال جدا شدن از همدیگر هستیم و میخواهم طلاق غیابی بگیرم از ایشان با این شرایط میخواستم ببینم چگونه میتوانم حضانت فرزندم را بگیرم و اینکه آیا با توجه به اینکه من در اروپا زندگی میکنم و ایشان‌ در ایران برای گرفتن حضانت فرزندم باید ابتدا مهریه ایشان را پرداخت کنم.

و ارتباطی ندارد به پرداخت مهریه و اینکه برای گرفتن حضانت دخترم خود من باید حضور پیدا کنم در ایران یا میتوانم بجای خود وکیل بگیرم و این مراحل را وکیلم انجام بدهد. ممنون میشوم توضیح بدهید و مراحل و قوانین طلاق غیابی را هم به بنده بگویید با سپاس فراوان از شما

جواب: سلام شما هرزمان می توانید باپرداخت حقوق مالی همسرتان ایشان را طلاق دهید دادگاه ابتداعاگواهی عدم امکان سازش صادرمیکندلکن ثبت طلاق منوط به پرداخت حقوق مالی همسرتان است مهلت گواهی عدم امکان سازش سه ماه است.

درمورد حضانت اطفال تا سن هفت سالگی چه طفل پسر باشد چه دختر حضانت با مادر است بعداز هفت سالگی با پدر مگر اینکه عدم صلاحیت پدر یا مادر در این دوران اثبات شود یا مصلحت طفل بر زندگی با پدر یا مادر باشد.


حضانت بچه 9 ماه

سوال: با سلام خداقوت آیا پدر می تواند اظهارنامه بده و اشاره کنه به ماده 1169 که مادر مکلف به حضانت است. حالا مادر می تواند حضانت فرزند را قبول نکند ؟ اگر مادر حضانت بچه را قبول نکند آیا میشود از قاضی حکم گرفت که مادر باید حضانت قبول کند؟ در ضمن مادر به علت عمل شیر ندارد. تشکر.

جواب: سلام علیکم. مادر مجبور به قبول حضانت نیست. یاالله


اتهام اعتیاد و دادن حضانت به بهزیستی

سوال: باسلام حضانت فرزندانم بعهده بنده بود وقت ملات جمعه بمدت 5ساعت بود ولی بخاطر بچه ها اجازه داده بودم از صبح 5شنبه تا شب شنبه این مرتبه برد و نیاورد و با بهزیستی تبانی کردند و بچه ها را به این عنوان که من بیکارم و معتاد هستم با حکم دادگاه به بهزیستی سپرد .

درصورتی که همسرم بعلت فساد اخلاقی و رابطه نامشروع که مدارکش دارم نمیتوانسته حضانت بگیرد اینکار را کرده حال بدون اینکه من دادگاه بروم و پرس و جو کنند من بعنوان معتاد و بیکار سلب حق حضانت شدم مسئول دفتر دادستان هم بنده را تا شناخت گفت بازداشتت میکنم چرا به بهزیستی معترض شدی راستی من 3 سال قبل بعلت مشکل کولیت روده تریاک می کشیدم حالا نمیکنم.

آیا میتواند گذشته ام موثر باشد و چگونه میتوانم ثابت کنم معتاد نیستم و بچه هام که پسری 9 ساله و دختری 13ساله است را پس بگیرم شکایتی هم کردم برای زن سابقم بعنوان ممانعت از حق، و ملاقات آیا پیگیری آن را هم بکنم سپاسگزارم.

جواب:سلام، فرایند این اقدام مفصل هست، با یک وکیل حضوری مشورت کنید. موفق باشید.

separator line

بیشتر بخوانید:

۳۰ پرسش و پاسخ در مورد مهریه

۳۰ پرسش و پاسخ متداول در مورد طلاق

۳۰ پرسش و پاسخ در مورد تقسیم ارث و انحصار وراثت


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
قرآن آنلاین
۲ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

میترا | ۲ سال پیش
سلام شوهرم از من جدا شده و ما دوتا بچه داریم یک دختر دوسالش نشده ی یک پسر نمیخام بچه هام پیش اون زنش بزرگ شن دو روز پیش دختره از من دزديده
0
0
پری | ۲ سال پیش
سلام من حضانت دخترمو گرفته بودم تا قبل ازدواج الان ازدواج کردم شوهر سابقم نمیزاره دختر دو سالمو ببینم دفه اول حکم گرفتم فقط یک روز بهم داد بعد که تحویل گرفت دیگه بهم نمیده دخترمو منم به مسئول کلانتری گفتم میگه بازم باید حکم بیاری من چیکار کنم هر بار کلی معتلی میخواد حکم بگیرم چیکار کنم که نتونه مانع منو دخترم بشه که همو ببینیم
0
0