دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۰ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۰۱ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی
فرا زناشویی چیست | بررسی روابط فرازناشویی

فرا زناشویی چیست؟

فرا زناشویی چیست | بررسی روابط فرازناشویی
1
1,059
زمان مطالعه: 8 دقیقه
روابط فرا زناشویی یعنی چی؟روابط فرازناشویی، شاید نامش برایتان نا آشنا باشد اما شما هم درگیر آن هستید ، درگیر ارتباطاتی که به صورت اشتباه با همسرتان در فضای خانه ایجاد می کنید و فرزندانتان را تحت تاثیر قرار می دهید.

روابط فرا زناشویی، مقصر کیست؟

خانواده به عنوان نردبان صعود به خوشبختی همواره شاهد پدیده جدید روابط فرازناشویی بوده است و مشاوره روابط فرازناشویی دلایل آن ، عوامل ایجاد کننده و نکات مثبت و منفی آن می پردازد.

چه تعریفی از روابط فرازناشویی دارید؟

مهم ترین مساله ای که می تواند رابطه زناشویی را به سمت رابطه فرازناشویی ببرد چیست ؟

از نظر مشاوره روابط فرازناشویی ، این رابطه یک پدیده ای پیچیده است که علت های زیستی، روانی ،فرهنگی و اجتماعی دارد بدون شک جدی ترین آسیب های تهدید کننده خانواده، خیانت زناشویی است که با معمولا بی وفایی آغاز می شود . بی وفایی یعنی از بین رفتن حس اعتماد ، زیرا همسران در ابتدای ازدواج به طور غیر کلامی و غیر مستقیم به شریک زندگی خود قول می دهند تا زمان مرگ به او وفادار بمانند. مشاوره ازدواج تعهد زوجین را نزدیکی عاطفی و رابطه جنسی با یکدیگر می داند. اما اگر در این صمیمیت عاطفی و جنسی، پای شخص دیگری وسط باشد رابطه فرازناشویی است.

از نظر مشاوره خانواده فرازناشویی رابطه ای که یکی از زوجین رابطه جنسی هیجانی یا کلامی با فرد دیگری به غیر از همسرش داشته باشد. به طور کلی نمی توان از این رابطه ها آمار دقیقی داشت اما تجارب و شواهد مشاوره خانواده نشان می دهد این پدیده نو ظهور رو به افزایش است. نقش سنت ها، باورهای مذهبی و ارزش های عرفی در در گذشته بیشتر بوده است و باعث شده بود کمتر چنین روابطی باشند.

دلایل فرازناشویی از نظر مشاوره روابط فرازناشویی

مشکلات جنسی ، رابطه جنسی ضعیف ، عدم مهارت های زندگی مانند کنترل خشم و یا کنترل بحران ،خانواده و عوامل اقتصادی ، عوامل اصل موثر در ایجاد یک رابطه فرازناشویی هستند. از نظر مشاوره روابط فرازناشویی می تواند برای هر طبقه ای از مردم رخ دهد. اگر فردی نتواند مهارت های زندگی و آموزه های زناشویی را در زندگی خود به کار ببرد دچار چنین روابطی می شود.

مشاوره فرزند پروری اعتقاد دارد بچه‌هایی که در کودکی نیاز عاطفی آن‌ها تأمین نشده است، در زناشویی دچار کمبود عاطفی زیادی می‌شوند که از روش روابط فرازناشویی این کمبود را جبران می کنند.

البته برخی زنان با توج به اینکه از لحاظ مالی دارای ضعف هستند به این نوع روابط چراغ سبز نشان می دهند و مردان هم به دلیل اینکه روابط جنسی آنها توسط همسران شان تامین نمی شود به روابط پنهانی روی می آورند. البته از نظر مشاوره خانواده دلیل تامین نشدن رابطه جنسی ممکن است صورت مسئله را پاک کند و باید نسبت به مسائل زندگی زناشویی نگاه حل مسئله ای داشت.

معمولا افرادی که اعتماد به نفس پایین تری دارند، بیشتر به دنبال اینگونه روابط می گردند چون نیاز دارند مورد تایید قرار بگیرند و شاید فرد جدید بتواند احساس خودارزشمندی به آنها بدهد.

وقتی عشق به همسر به هر دلیلی از بین رفته باشد، ممکن است یکی از همسران در طولانی مدت مورد خشونت روانی و عاطفی قرار بگیرد و همین مساله و فشاری که او تحمل کرده، باعث از بین رفتن عشق او به همسرش شود. حتی ممکن است زمانی که صمیمیت بین زوجین باشد و احساس خوبی به هم دارند اتفاق بیافتد.

پایداری زناشویی از عوامل مهم سازگاری همسران است و ازدواج پایدار درسایه ی تعهد و مشارکت در غم و شادی یکدیگر تحقق می یابد. اما اگر زوج ها همراه با همسر خود به اهداف ازدواج مانند تأمین نیازهای جنسی، تأمین خلاء عاطفی نرسند ، می خواهند با فرد سومی به چنین اهدافی برسند و روابط فرازناشویی را انتخاب می کنند. از نظر مشاوره روابط فرازناشویی مسئله ی تنوع طلبی و ناپایداری در زندگی ، افراد را به سمت رابطه با شخص سوم در زندگی سوق می دهد.

زن و شوهر باید درمیان مشکلات زناشویی روزانه خود با برنامه ریزی وقتی را برای یکدیگر قرار بدهند تا بتوانند عواطف و احساسات خود را با به کار بردن کلمات محبت آمیز به همدیگر بیان کنند. مرد هایی که همیشه به فکر جمع آوری پول باشند و به نیاز عاطفی خودشان و همسرشان توجه نکنند بیشتر به سمت روابط فرازناشویی می روند. زنان اگر به خاطر مشکلات جنسی نتوانند نیازهای جنسی خود بیان کنند احتمال این روابط در آنها زیاد است و در تلاش برای رفع نیاز جنسی هستند.

مشاوره روابط فرازناشویی اعتقاد دارد ناراحتی های روانی و احساسات هیجانی و شکست های پشت سر هم در رابطه زناشویی همسر را به سمت روابط فرازناشویی می برد. زوجینی که نگران رابطه فرازناشویی هستند باید مهارت های بین فردی، مهارت های ارتباط برقرار کردن را از روش آموزش های تخصصی مشاوره روانشناسی یاد بگیرند.

مشاوره روابط فرا زناشویی اعتقاد دارد که گاهی بعضی از افراد وقتی احساس می کنند که از دوستانشان در این مورد عقب مانده اند، ممکن است وارد این نوع روابط شوند. افراد می خواهند به اصطلاح عقب ماندگی را جبران کنند تا خودی در میان همسالان و دوستان خود نشان دهند. محیط زندگی افراد و زوج ها و میزان ارتباط اجتماعی آنها نقش مهمی در رابطه فرازناشویی آنها دارد.

افرادی که شخصیت تند مزاج و ناپایدار دارند ممکن است از پنهان کاری و هیجانی روابط فرزناشویی لذت ببرند و دست به چنین کارهایی بزنند. یا حتی برای انتقام گرفتن به سمت برقراری اینگونه روابط می روند. مثلا کسی که همسرش قبلا رابطه ای با کسی داشته یا سال ها خشونت رفتاری ، کلامی یا جنسی همسرش را تحمل کرده است، بیشتر میل به انتقام دارد.

از نظر برخی افراد برنامه های شبکه خارجی باعث افزایش گرایش افراد به چنین روابطی شده است. در زمینه رفتن زوج ها به سمت روابط فرازناشویی رسانه ها می توانند ابزار موثری باشند. تلویزیون و رسانه با برنامه ها و فیلم های خود و نشان دادن جنگ ،خیانت و اختلافات در میان خانواده ها، روابط فرازناشویی را پررنگ کرده است.

فرد دارای روابط فرازناشویی ممکن است احساس عذاب وجدان و گناه کند و گاهی این احساس گناه را سال ها با خود همراه دارد و گاهی حتی خواب های او به خاطر همین عذاب وجدان است. رفتار زوجین هنگام متوجه شدن رابطه پنهانی همسر خود با فرد دیگری مهم است. مشاوره روابط فرازناشویی پیشنهاد می کند که بهتر است به هیچ وجه این افراد، موضوع را به خانواده خود یاخانواده همسرشان و دوستان نگویند. چون بیان این موضوع نه تنها کمکی به آنها نخواهدکرد، بلکه اگر همسرشان همزمانی پشیمان شده باشد و بخواهد اشتباهش را جبران کند، دیگر نمی تواند. می توان به همسری که رابطه فرا زناشویی داشته است تا فرصت داد تا بتواند با همسرش حرف بزند و احساساتش را بیان کند.

مشاوره طلاق روابط فرازناشویی را بیشتر ارتباط جنسی خارج از ازدواج می داند و بدون آگاهی یا رضایت همسر را جزء ویژگی اصلی آن می داند. برخی کارشناسان روابط فرازناشویی را شامل مسائل مرتبط با خیانت عاطفی و هیجانی می دانند.

جالب است بدانید در موارد کمی از رابطه های فرازناشویی ممکن است صمیمیت بین زوجین باشد و احساس خوبی به هم داشته باشند. آیا در این موارد می توان مقوله خیانت که عدم آگاهی ،رضایت و ترس از افشا شدن ویژگی و معیار مهم آن است را به رابطه فرازناشویی نسبت داد؟

از نظر مشاوره روابط فرازناشویی عده‌ای برای جلب توجه، جستجوی استقلال فردی ، احساس خاص‌بودن یا ثابت‌کردن مردانگی و زنانگی خود به سمت این روابط کشیده می‌شوند. ممکن است بعضی از مردانی که سن بالایی دارند، با این روابط می‌خواهند به دیگران ثابت کنند من هنوز جوانم و می‌توانم مانند گذشته روابطی داشته باشم.

مشاوره ازدواج بیان می کند زندگی هیجان جنسی وجود دارد و حال همه خوب است، اما پس از مدتی میل جنسی کم می شود و زوجین برای هم عادی می‌شوند و دوست دارند این هیجان جنسی را با فرد دیگر تجربه کنند. نه تنها هیجان دوستی در رابطه دختر و پسر پس از رابطه جنسی به مرور کم می شود بلکه این هیجان در زوج های جوان پس از ۵ سال از زندگی هم کم می شود. افرادی ممکن است به دلیل کمبودهای زندگی خود به سمت روابط فرازناشویی نروند، بلکه دوست دارند هیجان آن را تجربه کنند.

بعضی از همسران که تحمل رابطه زناشویی را ندارند ، انگیزه‌ای هم برای زندگی ندارند و احساساتی مانند احساس گناه خشم، افسردگی، ، مشکلات تمرکز، وسواس فکری پیدا می کنند. بهتر است اگر در خانواده ای روابط فرازناشویی اتفاق افتاد، به جای صحبت با آشنا و فامیل ، به مشاوره روانشناسی مراجعه شود.

بسیاری از روابط فرازناشویی از طریق اینترنت و فضای مجازی است. دلیل اصلی آن این است که افراد نمی‌توانند در دنیای واقعی نیازهایشان را برطرف کنند، و از طریق اینترنت مجبور هستند کمبودهایشان را جبران کنند. البته از نظر مشاوره روانشناسی تیپ‌های شخصیتی با نوع و میزان استفاده از اینترنت کاملا رابطه دارد. زیرا برخی تیپ‌های شخصیتی مانند ناپایدار ها و تندمزاج ها احتمال بیشتری برای وابستگی به فضای مجازی دارند.

به نظر شما استفاده از اینترنت و وجود مشکلات وابستگی به آن چه اندازه خلا های روحی و روانی را برطرف می کند؟ جالب است بدانید رئیس های بزرگترین شرکت های کامپیوتری و اینترنت خانواده و فرزندان خود را در دسترسی و استفاده محدود از اینترنت وادار می کنند.آنها در تلاش هستند نحوه صحیح استفاده از آن را آموزش دهند. به نظر شما این رفتار افراد بزرگ و ابداع کننده دنیای مجازی در تلاش برای وادار کردن افراد جهان به استفاده درست هستند یا نگران اعتیاد اینترنتی و مسایل خانوادگی شخصی خود هستند.


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits