دلگرم
امروز: جمعه, ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۲ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
حکم ازدواج با کسی که بیماری پیسی دارد و نگفته است!

حکم ازدواج در صورت مخفی کردن بیماری پیسی زن یا مرد چیست؟

حکم ازدواج با کسی که بیماری پیسی دارد و نگفته است!
39
زمان مطالعه: 8 دقیقه
زن در صورتی که دچار بیماری برص باشد و شوهر را قبل از ازدواج از این بیماری مطلع نکند، شوهر حق فسخ ازدواج را دارد، لکن در صورتی که بیماری برص بعد از ازدواج ایجاد شده باشد حق فسخ نکاح را نخواهد داشت.

حکم نکاح در صورت بیماری پیسی

پیسی لک و پیس یا اسم علمی تَرَش ویتیلیگو نوعی بیماری اختلال تولید رنگدانه است که در آن ملانوسیت ها (یا همان سلول های مسئول تولید رنگدانه) در بخش هایی از پوست کارایی خود را از دست می دهند و تخریب می شوند. در نتیجه، لکه های سفید رنگی روی پوست افراد مبتلا ایجاد می گردد و معمولا موهایی هم که در این نواحی رشد می کنند هم فاقد رنگ هستند.

پرسش : زوجه اى به علّت بیمارى پیسى زوج (بیمارى برص که در هر دو پا و هر دو دست اوست) از تناول غذا با زوج و نیز در انجام وظایف زناشویى با او کراهت دارد. حال با توجّه به این که بیمارى زوج مسلّم و مبتنى بر گواهى پزشکى قانونى است و با عنایت به این که اقوام و خویشاوندان زوجه به لحاظ بیمارى زوج محدودیّت شدیدى در رفت و آمد خود قائل شده اند و تقریباً قطع رابطه نموده اند، و حتّى مردان آنها حاضر به دست دادن با زوج نیستند، آیا چنین وضعیّتى براى زوجه «عسر و حرج» محسوب مى شود؟

پاسخ : اگر ترس آنها از سرایت بیمارى مزبور از نظر پزشکى بجاست و پزشکان آن را تایید مى کنند، عسر و حرج در فرض بالا مسلّم است.

بندهای قانونی برای «فریب در ازدواج»

«برص» یا «ویتیلیگو» که در قدیم‌ به آن «پیسی» می ‌گفتند، نوعی بیماری التهابی پوست است. این بیماری معمولا به صورت لکه‌ های سفید رنگ و به طور قرینه در دو سمت بدن خود را نشان می ‌دهد. علت مشخصی برای پیدایش برص و درمان قطعی آن وجود ندارد. در واقع بدن نسبت به خود یک نوع خود ایمنی نشان می دهد.انسان‌های اولیه این بیماری را نوعی جذام می ‌دانستند و متاسفانه با بیماران مبتلا مانند بیماران جذامی‌ رفتار می کردند و آن ها را از خود طرد می‌ کردند و این بیماران مجبور بودند تا آخر عمر تنها زندگی کنند. این در حالی است که برص یک بیماری "خود ایمنی" است که در آن بدن بر علیه خودش شروع به مبارزه می ‌کند، یعنی رنگدانه پوست به عنوان یک ماده خارجی به حساب می ‌آید و بدن سعی می ‌کند رنگدانه‌های خودش را از بین ببرد و نتیجه این می‌ شود که در نقاطی از بدن لکه‌ هایی کاملا سفید که فاقد رنگدانه هستند ایجاد می ‌شود.

آثار فقهی، حقوقی فریب در ازدواج

از دلایل پزشکی این بیماری پوستی می گذریم و به جنبه های قانونی آن می رسیم.

اگر مرد بعد از عقد بفهمد که زن یکی از این شش عیب را که ذکر می‌شود در حال عقد داشته است، می‌تواند به واسطه آن عیب، عقد را به هم بزند:

اوّل: دیوانگی، هرچند به صورت مقطعی باشد .

دوّم: مرض خوره

سوّم: گوشت، یا استخوانی در اندام تناسلی او باشد.

چهارم: کوری

پنجم: فلج بودن، هرچند به حد زمین‌گیری نباشد.

ششم: ابتلا به بیماری برص ( یا همان ویتیلیگو). همان طور که مشاهده می کنید ویتیلیگو یکی از مواردی است که مرد با استناد به آن می تواند همسر خود را طلاق دهد در صورتی که اگر مرد چنین بیماری را داشته باشد برای زن چنین حقی ایجاد نمی شود.

حتماً بخوانید:
بهترین رژیم غذایی برای بیماری پیسی چیست ؟

بهترین رژیم غذایی برای بیماری پیسی چیست ؟

شاید در مورد رژیم غذایی پیسی چیزهای زیادی شنیده باشید. متخصصان پوست، یک رژیم غذایی سالم را برای تقویت سیستم ایمنی بدن توصیه می کنند که در ادامه…

زوجین پیش از عقد باید یکدیگر را نسبت به مشکلات جسمانی خود آگاه کنند در غیراینصورت این موضوع می تواند در آینده مشکل ساز شود. یکی از مشکلات جسمانی بیماری ویتیلیگو است. در صورتی که مرد نسبت به ابتلای همسرش به این نوع بیماری پوستی آگاه نباشد و پس از عقد متوجه این موضوع شود ، می تواند برای فسخ نکاح اقدام کند. البته بیماری ویتیلیگو در صورتی باعث ایجاد حق فسخ برای مرد می‌شود که بر اساس ماده 1124قانون مدنی این بیماری در هنگام عقد وجود داشته باشد نه اینکه بعد از عقد ایجاد شود. اما اگر زوج پس از عقد متوجه بیماری ویتیلیگوی همسرش شود و به یقین برسد که همسرش پیش از عقد این موضوع را از او پنهان کرده می تواند او را بدون پرداخت مهریه طلاق دهد و یا عقدنامه را فسخ کند ولی در صورتی که ارتباط زناشویی رخ داده باشد حق فسخ نکاح برای مرد کماکان باقی می ماند اما مجبور به پرداخت نیمی از مهریه تعیین شده است.طبق ماده 1126 قانون مدنی، اگر زن یا مرد قبل از عقد بدانند طرف مقابلشان به یکی از بیماری‌هایی که حق فسخ ایجاد می‌کند مبتلاست، دیگر بعد از عقد حق فسخ نخواهند داشت.

پنهان کردن بیماری در ازدواج

راه سخت اثبات یک ادعای دروغین

معصومه در حالی که عقدنامه اش فسخ شده به آینده مبهم خود فکر می کند و البته در این میان مدام به گذشته برمی گردد. روزهای خوب آشنایی، نامزدی و عقد. پس از آن یک مراسم ازدواج خاطره انگیز. اما این خوشی ها مدت زیادی طول نمی کشد و معصومه متوجه رفتارهای سرد همسرش می شود. مدتی به همین منوال می گذرد و زن جوان متوجه لکه های سفیدی روی پوست خود می شود و آن را با همسر خود در میان می گذارد.پس از مراجعه به پزشک مشخص می شود که او ویتیلیگو دارد و البته معصومه به این موضوع اهمیت چندانی نمی دهد چرا که رفتارهای سرد همسرش تنها موضوعی است که آزارش می دهد. اما مرد جوان با آگاهی از بیماری همسرش راه حلی پیدا می کند. او با طرح شکایت «فریب در ازدواج» درخواست فسخ نکاح می کند در صورتی که این بیماری بعد از عقد به وجود آمده است. معصومه بعدها متوجه می شود که تلاش همسرش برای فرار از زندگی با او آن هم بدون پرداخت هیچ حق و حقوقی به دلیل ارتباط با زن دیگری بوده است. در این میان ویتیلیگو بهترین بهانه می شود.

معصومه پس از آگاهی از اتفاقی که افتاده بی انگیزه می شود. آنقدر بی انگیزه که حتی نمی خواهد در پی ثابت کردن این موضوع باشد که پس از عقد رسمی متوجه ویتیلیگوی خود شده است. او خود را به سرنوشت می سپارد و همسرش هم که بهترین راه حل را برای فرار از حق و حقوق و رسیدن به زن مورد علاقه اش را پیدا کرده شکایت خود را پیگیری می کند و در نهایت موفق به فسخ نکاح می شود.در این مورد چه باید کرد؟ یعنی وقتی که زوج نسبت به ابتلای همسرش به ویتیلیگو پیش از عقد آگاه است اما راهی غیر اخلاقی انتخاب می کند و برای فسخ نکاحنامه اتهام «فریب در ازدواج» را به همسرش نسبت می دهد.در صورتی که زن بتواند این موضوع را ثابت کند که پس از عقد به ویتیلیگو مبتلا شده است می تواند شکایت همسرش را خنثی کند اما در صورتی که زوج کماکان برای طلاق اصرار داشته باشد و با در نظر گرفتن این شرایط که زوجه خلاف ادعای همسرش را ثابت کرده ، زوج مجبور به پرداخت مهریه و سایر حق و حقوق برای طلاق همسرش می شود.برای دختر و یا بانویی که به ویتیلیگو مبتلا است توصیه هایی وجود دارد. این افراد می توانند پیش از عقد همسر خود را نسبت به این بیماری آگاه کنند و از مرد درخواست کنند در محضر خانه عقد اعلام کند که نسبت به بیماری همسرش آگاه است و بعدا ادعایی دراین باره نخواهد داشت.

کرامات انسانی و .... معصومه برای همیشه از زندگی مردی خارج می شود که نه تنها برای بیماری اش با او همدردی نکرد بلکه بدترین برخورد را با طرح شکایت «فریب در ازدواج» با او داشت. او حالا زنی است که اتهام فریب در ازدواج را با خود دارد و البته یک بیماری پوستی به نام ویتیلیگو. معصومه و زنان دیگر همانند او به این فکر می کنند چرا باید به دلیل یک مشکلی که جدی هم نیست احساس بی ارزش بودن کنند؟ به نظر می رسد استثنا شدن در برخی موارد چاره کار است. یک یا چند لکه سفید بر روی بدن چه مشکلی در زندگی زناشویی ایجاد می کند؟ و آیا فسخ نکاح به دلیل این بیماری یا سایر بیماری های مشابه چه برای زن و چه برای مرد زیر سوال بردن کرامات انسانی نیست؟ و ویتیلیگو همچنان ادامه دارد... یک بیماری بی خطر، بدون واگیر اما با حجم وسیعی از بار حقوقی و مشکلاتی که برای یک زن به وجود می آورد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (39 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !