حکم ارتباط جنسی قبل از ازدواج چیست؟

حکم شرعی و اخلاقی روابط نامشروع بین دختر و پسر قبل از ازدواج چیست؟
۶,۹۱۲
۷
۱
دوشنبه, ۰۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۱۹
ارتباط جنسی قبل از ازدواج : حکم شرعی و اخلاقی روابط نا مشروع بین دختر و پسر قبل از ازدواج چیست؟
حکم شرعی و اخلاقی روابط نامشروع بین دختر و پسر قبل از ازدواج چیست؟

داشتن رابطه جنسی قبل از ازدواج؛ درست یا غلط؟

پرسش

قرار است با دختر خاله ام ازدواج کنم و قرار عقد را هم گذاشتیم، در این میان با این که هیچ صیغه محرمیتی بین ما خوانده نشده بود باهمدیگر رابطه داشتیم. در ضمن من خیلی دوستش دارم و نمی توانم از دستش بدهم. حکم من چیست؟ و چه کار باید بکنم؟

پاسخ اجمالی

این مسئله از دو نظر باید مورد بررسی قرار گیرد: 1. فقهی، 2. اخلاقی و روحی،

رابطه جنسی قبل از ازدواج از نظر فقهی

در بیان حکم فقهی مسئله باید دو مطلب را متذکر شویم:

1. از نظر شرع مقدس اسلام، هر گونه ارتباط بین دختر و پسر، قبل از ازدواج، اعم از ارتباط مستقیم و غیر مستقیم، حتی در حد گفت و شنودهای عاشقانه، اگر با قصد لذت (جنسی) باشد، یا خوف فتنه و ترس افتادن به گناه در آن ارتباط وجود داشته باشد، جایز نبوده و اشکال دارد.

2. در رابطه با ازدواج با چنین زنی امام خمینی (ره) فرموده اند: "اگر با زن بى شوهرى که در عدّه نیست زنا کند، بعداً مى‏تواند آن زن را براى خود عقد نماید، ولى احتیاط مستحبّ آن است که صبر کند، تا آن زن حیض ببیند بعد او را عقد نماید، (بلکه احتیاط مزبور حتى الامکان نباید ترک شود و همچنین است اگر دیگرى بخواهد آن زن را عقد کند."

حضرات آیات بهجت (مد ظله )، خوئی (ره) و تبریزى (ره) فرموده اند: "مکروه است که بعداً آن زن را براى خود عقد نماید، بلکه احتیاط مستحبّ آن است که با او ازدواج ننماید، مگر این که زن از کار خود توبه نموده باشد".

رابطه جنسی قبل از ازدواج از نظر اخلاقی

آنچه را که از نظر اخلاقی باید بدان توجه نمود، این است که گناه از هر نوع که باشد مانند غذای مضر برای بدن است. همان گونه که غذای مضر رسوباتی در رگ های بدن ایجاد می کنند و مانع رسیدن خون و مواد لازم به سلول ها می شوند، گناه نیز مانع تعالی روح و موجب هلاک و بدبختی آن می شود و به تعبیر قرآن کریم فهم قلبی و بصیرت درونی را از بین می برد. چنان که قرآ ن در این زمینه می فرماید: "... آنها دل ها [عقل ها] یى دارند که با آن (اندیشه نمى ‏کنند، و) نمیفهمند و چشمانى که با آن نمى‏ بینند و گوش هایى که با آن نمى‏ شنوند ....)!

از آن جا که تکرار گناه موجب تبدیل این حالت به عادت می شود و در آن صورت درمان آن مشکل تر خواهد بود، بنابراین، تنها درمان آن توبه فوری و تصمیم جدی بر ترک آن است. به ویژه همان گونه که در فتوای برخی از مراجع اشاره شد، توبه زن ضرورت بیشتری دارد و گرنه در زندگی آینده، نمی توان به او اعتماد و اطمینان کرد.

با توجه به این که شما دختر خاله تان را خیلی دوست دارید و قصد دارید با هم ازدواج کنید، لازم است با توجه به فتوای مرجع تقلید خود، بدون فوت وقت و در اوّلین فرصت او را به عقد شرعی خود در آورید، تا خدای نخواسته دچار رسوایی دنیایی و دیگر آثار سوء این گناه نشوید.

همچنین باید توجه داشته باشید که از نظر اسلام برای جلو گیری از اشاعه فحشا و حفظ آبرو و ارزش افراد حق ندارید روابط و گناهانی را که مرتکب شده اید، برای کسی بیان کنید و تنها باید در پیشگاه خداوند به گناه خود اعتراف و از کار های گذشته خود واقعا توبه کنید که انشاء الله امید عفو و بخشش وجود دارد.

پرسش

پسری 22 ساله هستم و مدتی است که با دختر 18 ساله ای آشنا شدم و قصد ازدواج داریم ولی به خاطر عدم آمادگی بنده، فعلا ازدواج مقدور نیست. و در عین حال نمی توانیم رفت آمدمان را که منجر به صحبت های عاشقانه؛ لمس کردن و... منجر می شود قطع کنیم. آیا جهت دوری از گناه راهی برای محرمیت ما بدون اجازه پدر دختر وجود دارد یا خیر؟

پاسخ اجمالی

از نظر شرع مقدس اسلام، هر گونه ارتباط بین دختر و پسر، قبل از ازدواج، اعم از ارتباط مستقیم و غیر مستقیم، حتی در حد گفت و شنودهای عاشقانه اگر با قصد لذت (جنسی) باشد یا خوف فتنه و ترس افتادن به گناه در آن ارتباط وجود داشته باشد، جایز نبوده و اشکال دارد. و در این جهت اطلاع (و حتی اجازه) یا عدم اطلاع والدین تأثیری ندارد. اما صبحت کردن برای ازدواج در صورتی که قصد جدی ازدواج داشته باشند در حد آشنایی و بدون قصد لذت یا خوف فتنه و ترس افتادن به گناه باشد اشکالی ندارد.اکثر مراجع فعلی، عقد نکاح (موقت یا دائم) با دختر باکره را مشروط به اجازه پدر یا جد پدری می‏دانند؛ ولی اگر باکره نباشد و یا پدر و جد پدری نداشته باشد، نیازی به اجازه نیست.

پاسخ تفصیلی

اسلام برای بر آورده شدن نیازهای زن و مرد، چهارچوب ازدواج را معین کرده است و هر گونه ارتباط جنسی اعم از صحبت های عاشقانه، لمس و نوازش و ... باید بعد از عقد ازدواج باشد. و حتی دختر و پسری که با هم نامزد هستند و قرار است که در آیندۀ نزدیک با هم ازدواج کنند قبل از ازدواج نمی توانند از یک دیگر استفاده و لذت جنسی ببرند حتی اگر در حد گفت و شنودهای عاشقانه و دست دادن باشد.

به هر حال از نظر اسلام، برآورده شدن نیازهای جنسی زن و مرد، الزاماً باید در چارچوب شرع مقدس باشد. اکثر مراجع فعلی، عقد نکاح با دختر باکره را مشروط به اجازه پدر یا جد پدری می‏دانند.اما در جایی که انسان بخواهد صرفا یک ارتباط معمولی، با جنس مخالف داشته باشد، آیا مجاز است یا نه؟ با نگاهی به پاسخ مراجع عظام تقلید به برخی از استفتاءات، جواب سؤال فوق را پی گیری می کنیم:

آیا در گفتگوی زن و مرد نامحرم، فرقی بین گفت و گوی مستقیم و از راه دور هست؟

همۀ مراجع: خیر، هیچ تفاوتی در حکم نمی کند و در هر دو مورد، اگر با قصد لذت و ترس افتادن به حرام باشد، اشکال دارد.

چت کردن با جنس مخالف و رد و بدل کردن صحبت های معمولی، چه حکمی دارد؟

همۀ مراجع: در صورتی که خوف فتنه و کشیده شدن به گناه وجود داشته باشد. جایز نیست.

آیا سلام کردن مرد به زن نامحرم و زن به مرد نامحرم، جایز است؟

همۀ مراجع: اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به حرام باشد، اشکال ندارد.

شوخی کردن با نامحرم چه حکمی دارد؟

همّۀ مراجع: اگر با قصد لذت (جنسی) باشد و یا بترسد به گناه بیفتد، جایز نیست.

آیا ارتباط صمیمی بین دختر و پسر در هنگام همکاری یا مهمانی اشکال دارد؟

همۀ مراجع: دوستی بین دختر و پسر جایز نیست؛ چون ترس افتادن به گناه در میان است. اما ارتباط شغلی، اگر باعث مفسده نشود و موازین شرع در آن رعایت شود، اشکال ندارد.

نامه نگاری با نامحرم و طرح مسائل شهوانی از طریق ایمیل، چه حکمی دارد؟

همۀ مراجع: طرح مسائلی که باعث ایجاد فتنه و فراهم آوردن زمینه فساد است، اشکال دارد.

از مجموع مطالب و مسائل مطروحۀ فوق نتیجه می گیریم که: هر گونه ارتباط بین دختر و پسر، قبل از ازدواج، اعم از ارتباط مستقیم و غیر مستقیم، حتی در حد گفت و شنودهای عاشقانه اگر با قصد لذت (جنسی) باشد و یا خوف فتنه و ترس افتادن به گناه در آن وجود داشته باشد، جایز نبوده و اشکال دارد و در این جهت اطلاع (و حتی اجازه) یا عدم اطلاع والدین تأثیری ندارد. اما صبحت کردن برای ازدواج در صورتی که قصد جدی ازدواج داشته باشند، در حد آشنایی و بدون قصد لذت یا خوف فتنه و ترس افتادن به گناه، اشکالی ندارداکثر مراجع فعلی، عقد نکاح (موقت یا دائم) با دختر باکره را مشروط به اجازه پدر یا جد پدری می‏دانند؛ ولی اگر باکره نباشد و یا پدر و جد پدری نداشته باشد، نیازی به اجازه نیست.

امام خمینی (ره) و سیستانی و نورى همدانی می فرمایند:" دختری که به حد بلوغ رسیده و رشیده است؛ یعنی مصلحت خود را تشخیص می دهد, اگر بخواهد شوهر کند, چنان چه باکره باشد - باید از پدر یا جد پدریِ خود اجازه بگیرد و اجازه مادر و برادر لازم نیست.

آیات عظام خامنه ای، فاضل لنکرانی، صافی، مکارم، وحید، تبریزی می فرمایند:" بنابر احتیاط واجب، باید از پدر یا جد پدریِ خود اجازه بگیرد."

حضرت آیت الله بهجت می فرماید: بنابر احتیاط تکلیفا؛ اجازه شرط است.(یعنی هر چند عقد بدون اجازه پدر باطل نیست، اما گناه و معصیت است).

رشیده به دختری اطلاق می گردد که مصلحت خود را تشخیص می دهد و به دور از فشار هیجانات و تحریکات شهوانی تصمیم می گیرد و به آیندهء خود و خانواده و حیثیت خانوادگی توجه دارد. اما دختری که از بلوغ عقلی برخوردار نیست و نمی تواند راجع به آینده تصمیم بگیرد و خیر و صلاح خود و خانواده اش را نمی داند، هر چند سنّش زیاد باشد، رشیده نخواهد بود و بدون اذن پدر یا جد پدری نمی تواند ازدواج کند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(7 امتیاز , میانگین: 2.9 از 5)  
  • برچسب ها:
  • رابطه جنسی
  • قبل از ازدواج
  • حکم شرعی و اخلاقی
  • روابط نامشروع

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
 
ro
منصور | ۲ روز پیش
من می توانم قبل از ازدواج با پسر خاله ام که او هم هنوز ازدواج نکرده رابطه جنسی داشته باشم یا خیر؟
۰
۰
پاسخ کارشناس:
آخه این دیگه چه سوالیه ؟ شما پسری میخوای قبل ازدواج با پسر خالت رابطه جنسی داشته باشید ؟ بعد اینجا طرح سوال میکنید ؟ نه قانون و نه شرع و نه خلاق این اجازه رو به شما نمیده
 

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter