دلگرم
امروز: شنبه, ۰۱ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۰۷ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
حکم اهانت به امامان معصوم(ع) چیست؟

مجازات توهین به اهل بیت و امامان در اسلام چیست؟

حکم اهانت به امامان معصوم(ع) چیست؟
11
زمان مطالعه: 5 دقیقه
قانون توهین به مقدسات اسلامی و مقامات رسمی کشور : مراجع تقلید در پاسخ به استفتائی درباره توهین به مقدسات دین مبین اسلام بیان داشتند: هرگونه اهانت به مقام امامان معصوم (ع) و توهین آشکار به آنها اگر توسط فرد مسلمانی صورت گیرد موجب ارتداد است.

حکم کسی که به امامان فحش و ناسزا بگوید چیست ؟

جمهوری اسلامی ایران طبق قانون اساسی خود، یک دین‌سالاری اسلامی است.
دین رسمی آن مکتب شیعه جعفری دوازده‌امامی است.
قوانین علیه توهین به مقدسات در ایران از احکام اسلامی برگرفته شده‌اند.
کسانی که به مقدسات توهین می‌کنند معمولاً تحت عنوان «مفسد فی‌الارض» جریمه می‌شوند که ممکن است این اتهام برای جرایم جنایی و سیاسی هم به‌کار رود.

قانون ضد توهین به مقدسات، شامل قوانینی ضد انتقاد از رژیم اسلامی، توهین به اسلام، و انتشار مطالبی که با استانداردهای اسلامی ناهمخوانی دارند می‌شود. حکومت اسلامی ایران، از این قوانین برای تعقیب و آزار فرقه بهاییت و اقلیت‌های مذهبی مثل سنی، صوفی، مسیحی، و مخالفان دگراندیش و روزنامه‌نگاران استفاده کرده‌است.
بازداشتی‌هایی که تحت نظارت «پلیس مذهبی» قرار دارند، شاهد آزار و اذیت، بازداشت طولانی‌مدت، بدرفتاری، شکنجه و اعدام بوده‌اند. دادگاه، در موارد مختلف، قاتلانی که قربانی خود را به دلایل فعالیت‌های غیراسلامی کشته‌اند تبرئه کرده‌است.

سوال: اگر شوهر نسبت به پیامبر و ائمه اطهار (علیهم السلام) توهین کند و آنها را قبول نداشته باشد چه حکمی دارد و چگونه میتوان طلاق گرفت؟

مسلمان اگر از دین خود برگردد ویا به پیامبر (ص) وائمه توهین نماید، مرتد محسوب و احکام ارتداد درباره او جاری است از جمله اینکه همسرش از او جدا می شود و در مورد مذکور می تواند به دادگاه شکایت کند.

مجازات توهین به اهل بیت

هر گونه اهانت به مقام شامخ امامان معصوم (علیهم السلام) و توهین به آن بزرگواران در صورتی که توهین کننده مسلمان باشد موجب ارتداد است و اگر مسلمان نباشد در حکم ساب النبی (ص) است و این گونه افراد در اسلام مجازات بسیار سنگینی دارند. خداوند مسلمین و مخصوصاً پیروان مکتب اهل بیت (علیهم السلام) را از شر دشمنان مصون و محفوظ دارد.
در صورت ارتداد ازدواج و عقد او باطل می شود و زن باید فوراً و بدون طلاق از او جدا شود و اگر بدون توجّه به این مسأله عروسى و آمیزش انجام گرفته زن مى تواند مهرالمثل را مطالبه نماید.

اگر شخصی به معصومین علیهم السلام دشمنی ورزد یا ناسزار گوید کافر است؟

پاسخ : هرگاه کسى- پناه بر خدا- به خدا، یا پیامبر(صلی الله علیه و آله) یا یکى از ائمّه معصومین(علیهم السلام) یا فاطمه زهرا (سلام الله علیها) دشنام و ناسزا گوید یا عداوت داشته باشد، کافراست.

تکلیف زنی که شوهرش عمدا به ائمه توهین می کند

اگر مردی به ائمه علیهم السلام توهین کند و همسر او یقین دارد که وی عمدا چنین کرده، وظیفه این زن چیست؟

پاسخ : باید از شوهرش جدا شود و نیازی به طلاق نیست.

حکم ناسزاگوی به پیامبر (صلی الله علیه و آله)

شخص مسلمانى به طور مکرّر و در حال عصبانیّت به رسول اکرم (صلى الله علیه وآله) و ائمّه معصومین (علیهم السلام) (نعوذ بالله) توهین مى کند در حالى که به خیال خودش به حضرت ابوالفضل (سلام اللّه علیه) اعتقاد و علاقه دارد وظیفه همسر، فرزندان و بستگان او را بیان فرمایید؟

پاسخ : اگر حال او حال عادى باشد، از اسلام بیرون رفته است و همسرش باید از او جدا بشود ولى اگر از حال طبیعى خارج شده و یا مشکوک است که از حال طبیعى خارج شده یا نه، محکوم به اسلام است و در صورت اوّل اگر توبه کند و دوباره آن زن به عقد آن مرد درآید عقدش صحیح است.

توهین به پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام) در قالب لطیفه و جُک

اگر شخصی مسلمان (به ظاهر)، عاقل، بالغ، رشید، غنی از نظر اقتصادی (بدون مشکل اقتصادی) لطیفه یا جوک هایی را آزادانه و به اختیار کامل خود با مضامین و حاوی توهین، ناسزاگویی و فحش نعوذ بالله به پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) و ائمه اطهار (علیهم السلام) یا حضرت امام و روحانیت بیان کند حکم شرعی وی چیست؟

پاسخ : اگر در عرف مصداق اهانت و اسائه به معصومین (علیهم السلام) محسوب شود و او از این مطلب آگاه است، سبب ارتداد او می گردد و احکام مرتد با نظر حاکم شرع درباره او جاری می شود.

حکم توهین به قرآن

حکم توهین به قرآن

آیا توهین به قرآن و فحّاشى نمودن به آن (العیاذ بالله) سبب ارتداد مى شود، تکلیف کسانى که شاهد و ناظر این مسأله هستند چیست؟

پاسخ : اگر از روى علم و عمد باشد مرتد مى شود و بر دیگران لازم است که نهى از منکر کنند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (11 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits