دلگرم
امروز: شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۶ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
فواید و معایب سه چرخه کودک را بشناسید!
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
در این مقاله از دلگرم قصد داریم با هم به بررسی فواید و مضرات سه چرخه کودک بپردازیم.

تقریبا همه ی ما در کودکی سه چرخه داشتیم و از حس سه چرخه سواری لذت بردیم. سه چرخه از لوازم مورد نیاز هر کودک می باشد که فواید بسیاری برای سلامتی و تقویت مهارت های حرکتی کودکان دارند؛ اما این وسیله جدا از فواید، معایبی هم دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. در این مقاله از دلگرم قصد داریم با هم به بررسی فواید و مضرات سه چرخه کودک بپردازیم.

فواید سه چرخه کودک

از فواید استفاده از سه چرخه کودک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تقویت مهارت های حرکتی و تقویت عضلات
 • افزایش روحیه و اعتماد به نفس کودکان
 • افزایش شناخت کودک از محیط پیرامون
 • تقویت مهارت جهت یابی
 • آسان بودن سه چرخه سواری
 • دوست دار محیط زیست
 • ایمنی سه چرخه از وسایل مشابه بالاتر است!

در ادامه به توضیح هر مورد می پردازیم.

تقویت مهارت های حرکتی و تقویت عضلات

سه چرخه سواری موجب تقویت مهارت های حرکتی و تقویت عضلات از طریق پدال زدن و حتی حرکت فرمان می شود. همچنین سه چرخه سواری موجب افزایش هماهنگی عضلات از جمله هماهنگی چشم و دست و پا می شود.

افزایش روحیه و اعتماد به نفس کودکان

معمولا کودکان در محیط باز و حیاط به سه چرخه سواری می پردازند، هر چند که سه چرخه کودک در فضای داخل منزل نیز قابل استفاده است؛ بازی با سه چرخه موجب افزایش شادی کوچولوها می شود و کودکان با پیشرفت در سه چرخه سواری و گردش در محیط اطراف به صورت غیر مستقیم اعتماد به نفس خود را افزایش می دهند. با توجه به اهمیت سه چرخه کودک، خرید سه چرخه برای کودکان پیشنهاد می شود؛ اگر قصد خرید این وسیله را دارید می توانید انواع سه چرخه کودک را در پیکوتویز خریداری کنید.

افزایش شناخت کودک از محیط پیرامون

کودکان با گردش در فضای باز می توانند با محیط پیرامون خود آشنا شوند و با مکان های مختلف آشنا شوند. کودکان با استفاده از حواس پنج گانه خود از جمله بینایی و لامسه می توانند بیشتر با محیط زندگی خود آشنا شوند و شناخت محیطی خود را افزایش دهند.

تقویت مهارت جهت یابی

مهارت جهت یابی مانند دیگر مهارت ها قابل تقویت است! مهارت جهت یابی در زندگی روزانه بسیار اثر بخش و کمک کننده برای کودکان و بزرگسالان است. شما با خرید وسیله نقلیه ای مانند سه چرخه کودک می تواند مهارت جهت یابی را در کودکی فرزند خود افزایش دهد.

آسان بودن سه چرخه سواری

یکی دیگر از مزیت های سه چرخه کودک آسان بودن سه چرخه سواری می باشد، سه چرخه کودک نسبت به دوچرخه پایداری بیشتری دارد و بازی را برای آن ها راحت تر و لذت بخش تر می کند. سه چرخه های کودک ایمنی بیشتری از دو چرخه ها دارند.

دوست دار محیط زیست

یکی دیگر از فواید سه چرخه ها دوستی با محیط زیست می باشد، سه چرخه سواری آثار مخرب زیادی در محیط زیست ایجاد نمی کند. سه چرخه سواری نقش بالایی در تقویت مهارت های حرکتی کودک دارد و موجب تقویت عضلات و هماهنگی ماهیچه ها می شود و احتمال اینکه کودکان را به بزرگسالان سالم تری که علاقه به استفاده از دوچرخه یا پیاده روی تبدیل کند، بیشتر است.

ایمنی سه چرخه از وسایل مشابه بالاتر است!

سه چرخه ها به علت داشتن یک چرخ اضافه پایداری بیشتری نسبت به دوچرخه ها، اسکوترها و... دارند.

فواید و معایب سه چرخه کودک را بشناسید!

مضرات استفاده از سه چرخه کودک

در بحث فواید و معایب سه چرخه های کودک، تعدادی از فواید استفاده از سه چرخه را با هم بررسی کردیم. جالب بدونید یکسری معایبی در کنار این مزایا برای استفاده از سه چرخه کودک وجود دارد.

مضرات استفاده از سه چرخه کودک عبارتند از:

 • سه چرخه ها دارای سرعت محدود هستند!
 • معمولا کودکان زود از سه چرخه سواری خسته می شوند!
 • سال های به نسبت زیادی نمی توان از سه چرخه ها استفاده کرد!
 • سه چرخه ها تعادل رو به کودک یاد نمی دهند!

در ادامه به توضیح هر مورد می پردازیم.

سه چرخه ها دارای سرعت محدود هستند!

سه چرخه ها چون کاربران با گروه سنی کمتری دارند معمولا دارای سرعت محدود هستند و ممکن است کودکان بعد از مدتی احساس کنند که سه چرخه برای آنها کافی نیست و سه چرخه یک ابزار کودکانه است و از شما تقاضای دوچرخه داشته باشند حتی اگر مجبور به استفاده از دوچرخه با کمکی باشند!

معمولا کودکان زود از سه چرخه سواری خسته می شوند!

کودکان ممکن است بعد از مدت کوتاهی پدال زدن از سه چرخه سواری خسته شوند و ترجیح دهند از سه چرخه استفاده های متفاوتی داشته باشند مثلا اینکه از سه چرخه پیاده شوند و آن را هل دهند و یا ترجیح دهند شما آن ها را با دسته هدایت والدین جا به جا کنید. که البته کودکان با سه چرخه سواری بیشتر می توانند عضلات خود را تقویت کنند و زمان بیشتری را نسبت به دفعه قبل به بازی با سه چرخه کودک بپردازند.

سال های به نسبت زیادی نمی توان از سه چرخه ها استفاده کرد!

کودکان ممکن است از سه چرخه های کلاسیک و معمولی زمان زیادی استفاده کنند. این سه چرخه ها را معمولا کودکان از 3 سالگی می توانند استفاده کنند و تجربه ثابت کرده کوچولوها از 5 سالگی درخواست اولین دوچرخه ی خود را دارند در نتیجه زمان استفاده از سه چرخه به 2 سال می رسد. اما خبر خوب اینکه سه چرخه های کالسکه ای این کمبود را رفع کرده اند سه چرخه کالسکه ای کودک با ساختار کالسکه مانند خود و داشتن سایبان، دسته هدایت توسط والدین، نشیمن راحت و... برای استفاده کودکان 1 تا 6 سال مناسب هستند. با رسیدن کودکان به سن 3 سالگی می توانید دسته هدایت و سایبان را از آن جدا کنید.

سه چرخه ها تعادل رو به کودک یاد نمی دهند!

برای یادگیری استفاده از دوچرخه کودک نیاز دارد تا برقراری تعادل را یاد بگیرد. سه چرخه ها با اینکه پدال زدن و استفاده از فرمان را به کودکان یاد می دهند اما تعادل را به آنها آموزش نمی دهند. به همین دلیل است استفاده از دوچرخه های تعادلی – دوچرخه های تعادلی دوچرخه هایی بدون پدال هستند. -توسط کودکان قبل از رسیدن به سن دوچرخه سواری پیشنهاد می شود. البته سه چرخه هایی وجود دارند که قابل تبدیل به دوچرخه تعادلی هستند مانند سه چرخه 2 در 1 برند چیپولینو که در بخش سه چرخه های کودک پیکوتویز قابل خریداری می باشد.

فواید و معایب سه چرخه کودک را بشناسید!

سخن پایانی

با تمام این تفاسیر و بررسی فواید و مضرات سه چرخه کودک، انتخاب یک سه چرخه مناسب می تواند به رشد کودک شما کمک کند و علاوه بر تقویت مهارت های حرکتی او، شناخت او نسبت به دنیای اطراف را افزایش دهد و همچنین موجب تقویت روحیه فرزندانمان شود. شاید به همین دلیل از که سه چرخه ها نسل ها است که توسط کودکان در سراسر جهان استفاده می شوند و محبوب هستند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits