دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۳ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۰۹ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
جک قیچی چیست ؟ معرفی انواع آن + کاربرد
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
جک های قیچی از قدرت و سرعت خوبی برای بالابری خودرو برخوردار هستند. این وسیله یا بهتر بگویم تکنولوژی، برای تمام سوله ها یا سالن های تعمیراتی خودرو و صافکاری، مناسب می باشد.

جک قیچی چیست ؟ – معرفی جک قیچی

جک قیچی تجهیزات مکانیکی است که برای بلند کردن بارهای سنگین استفاده می شود. جک قیچی، نوعی بالابر پرکاربرد است که به واسطه ی عملکرد آن امنیت زیادی را برای تعمیرکار دارد.

دو صفحه فولادین که توسط یک پمپ هیدرولیکی با فشار زیاد که به تسمه های فولادی که دارای قفل اطمینان می باشند متصل می باشند و با یک جعبه الکتریکی مجزا به وسیله کنترلز حرکت می کند را جک قیچی میگویند که بدلیل دادن فضای مناسب به تعمیرکار و ارتفاع دلخواه کاربرد فراوانی دارد .

این نوع جک که به جک‌قیچی یا جک هفت و هشتی ، جک قیچی میزان فرمان ، جک بالابر قیچی ، جک قیچی صنعتی ، جک ضربدری بالابر ، جک آسانسوری خودرو ، جک پارکینگی خودرو ، جک‌قیچی ماشین سنگین و … شناخته می شود مکانیزمی همانند جک ۴ستون دارد با این تفاوت که جک‌قیچی ایمنی بیشتر و حجم کمتری نسبت به جک ۴ستون دارد. شایان به ذکر است که این نوع جک بیشتر مناسب افرادی هست که خود صاحب تعمیرگاه می باشند زیرا نصب این جک نیاز به فنداسیون ریزی دارد.

انواع جک قیچی خودرو

انواع جک قیچی خودرو

جک قیچی توکار

این نوع جک نیاز به فنداسیونی به عمق ۳۰ سانتیمتر دارد که با احتساب عرض ۶۰ سانتیمتری و طول ۱۴۰ سانتیمتری صفحات جک و همچنین فاصله ۸۵ سانتیمتری بین ۲ صفحه جک ، فضایی به اندازه حدودا ۲۰۰ در ۱۴۰ سانتیمتر اشغال میکند که خود مزیت اصلی استفاده از جک‌قیچی توکار می باشد از دیگر مزایای این نوع جک میتوان به قیمت مناسب نسبت به جک قیچی روکار و نیز هم سطح شدن صفحات جک با زمین اشاره کرد.

جک قیچی روکار

صفحات این نوع جک قیچی به صورت رول برد بر روی زمین نصب میگردد و همانطور که از اسم این نوع جک مشخص می باشد نیاز به فنداسیون ریزی ندارد ومناسب برای تعمیرگاه هایی هست که فضای فنداسیون را ندارند و یا زیر زمین دارند. به همین سبب قیمت این نوع جک از جک‌قیچی توکار بیشتر می باشد و هزینه نگهداری بیشتری را در بر دارد.ولی از نظر ابعاد و مکانیزم کارکرد باهم تفاوتی ندارند.

جک قیچی چیست؟

جک قیچی میزان فرمان

این نوع جک قیچی به دلیل این که باید خودرو به صورت ۴ چرخ بر روی قرار گیرد فضای بسیاری را اشغال میکند لذا به همین منظور این نوع جک بیشتر در نمایندگی ها و تعمیرگاه های بزرگ یافت میشود. جک تودلی میانی که همان جک دوبل قیچینیز نام دارد باعث قرار گیری خودرو به صورت کامل بر روی جک میشود و ۴ چرخ آزاد می شود که مناسب عملیات جلوبندی سازی و میزان فرمان خودرو می باشد.

تجهیزات جک قیچی و اجزای آن

مجموعه الکترونیکی ویونیت کلیدهای بالا و پایین آورنده
صفحات کشویی که متناسب با طول خودرو تنظیم میشوند
لاستیک های زیرین که برای جلوگیری از آسیب به زیر خودرو تعبیه شده است
قفل کنی دنده ای که مانند قفل کن جک دوستون می باشد.
آزاد کن پنوماتیک قفل ها
سیلندر های اصلی و فرعی هیدرولیکی بالا بر
تنظیم ارتفاع دلخواه توسط میکروسوییچ
شیلنگ های متصل به سیستم هیدرولیک

مزایای استفاده از جک قچی یا بلابر قیچی

  1. از معدود تجهیزات تعمیرگاهی می باشد که فضای کمی اشغال میکند
  2. به اندازه دلبخواه تعمیرکار بالا میرود
  3. دارای قفل اتوماتیک برای ایمنی هر چه بهتر می باشد
  4. بعد از اتمام کار هم سطح زمین می شود و این به معنی عدم وجود ستون های فیزیکی می باشد
  5. نسخه روکار آن قابلیت نصب در تعمیرگاه هایی را دارد که حتی زیر زمین دارند
  6. مناسب برای عملیات میزان فرمان و جلو بندی سازی می باشد
  7. ۴چرخ خودرو آزاد می باشد و قدرت مانور تعمیرکار بیشتر می باشد.
  8. قابلیت کارکرد با برق ۳ فاز و برق تک فاز شهری را دارا می باشد.

مزایای جک قیچی چیست؟

آموزش کار با جک قیچی

خودرو بر روی صفحات خوابده شده جک می رود به طوری که دو صفحه کاملا وسط دو چرخ عقب و جلوی خودرو قرار بگیرند و از لحاظ عرض نیز خودرو دقیقا در همین حالت باشند و سپس تعمیر کار لاستیک های زیرین را برای عدم آسیب رسیدن به خودرو در ۴ نقطه تنظیم میکند و با فشار دادن کلید بالا بر به ارتفاع دلخواه رسانده و با استفاده از کلید قفل کن دندانه های فولادی قفل کن را فعال نموده و عملیات تعمیر را آغاز میکند ، پس از اتمام کار با کلید آزاد کن بادی قفل های ایمنی را آزاد نموده و خودرو را پایین می آوریم. سپس تعمیر کار لاستیک های ضربه گیر را جدا نموده و خودرو را مرخص می نماید.

منبع : رادمن


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits