دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ مه ۲۰۲۴ میلادی
معرفی آثار باستانی و بنای تاریخی رشت
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
اگر قصد سفر به رشت را دارید و بدنبال آثار باستانی و بنای تاریخی هستید؛ با ما را در مجله دلگرم همراه باشید .

آشنایی با آثار باستانی و بنای تاریخی رشت

 • نام آثار باستانی و بنای تاریخی در رشت : خانۀ میرزا کوچک خان جنگلی رشت
 • آدرس آثار باستانی و بنای تاریخی در رشت : رشت، فرهاد، میدان معلم، خ. استاد سرا
 • توضیحات آثار باستانی و بنای تاریخی رشت : میرزا کوچک خان جنگلی، سردار نهضت جنگل بود. این مرد بزرگ در سال ۱۲۷۵ در یک خانۀ زیبا و گرم در محلۀ استاد سرای رشت به دنیا آمد. شاید باورتان نشود ولی متأسفانه آنچه می‌خواهم بگویم حقیقت دارد؛ خانۀ میرزا کوچک خان جنگلی، این مرد بزرگ، برای ۸۵ سال خالی از سکنه بود و در واقع به یک مخروبه تبدیل شده بود. در سال ۱۳۸۲ با کمک‌های مردمی باز سازی شد، به همان صورتی که ۸۵ سال پیش بود. این موضوع از جهتی مایۀ تأسف است و از طرفی امید بخش است. ترجیح می‌دهم فقط در مورد امیدبخشی آن بنویسم. این ماجرا ثابت می‌کند هرگز برای ترمیم و باز سازی دیر نیست. همیشه می‌شود خرابه‌ها و ویرانه‌ها را دوباره ساخت و از نو شروع کرد. نکتۀ دیگر اینکه ثابت می‌کند اتحاد و انسجام مردم، همیاری و پشتیبانی مردم, چقدر می‌تواند مثمر ثمر باشد.

خانه میرزا کوچک خان جنگلی

separator line

 • نام آثار باستانی و بنای تاریخی در رشت : آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی رشت
 • آدرس آثار باستانی و بنای تاریخی در رشت : رشت، سلیمان داراب، خ. شیون فومنی، خ. میرزا کوچک خان
 • توضیحات آثار باستانی و بنای تاریخی رشت : میرزا کوچک خان جنگلی در شهر رشت به دنیا آمد و در همین شهر هم دار فانی را وداع گفت. آرامگاه این مرد بی مانند در جنوب این شهر و در میان بقعه و گورستان سلیمان داراب قرار دارد. در سفر به هر شهری جالب و لازم است که از اماکن تاریخی شهر دیدن کنید. به خصوص که آن مکان تاریخی به یک فرد تاریخی مهم هم ارتباط پیدا کند. چه بهتر که در این سیر و سیاحت اندکی هم از ماجرای زندگی آن فرد مهم و ارزش تاریخی آن مکان اطلاع داشته باشید.

آرامگاه میرزا گوچک خان جنگلی

separator line

 • نام آثار باستانی و بنای تاریخی در رشت : باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی رشت
 • آدرس آثار باستانی و بنای تاریخی در رشت : عمارت کلاه فرنگی رشت در ضلع جنوبی پارک قدس (باغ محتشم) و در کنار رودخانه گوهررود واقع شده‌است.
 • توضیحات آثار باستانی و بنای تاریخی رشت : باغ محتشم، پارک معروف شهر است. این پارک یا باغ قدیمی ترین پارک شهر است. در واقع باید بگویم قدمت این باغ به دوران ناصرالدین شاه قاجار برمی‌گردد. باغ محتشم یکی از زیباترین جاهای دیدنی رشت است. در ضلع جنوبی باغ محتشم عمارت کلاه فرنگی واقع شده است. عمارت کلاه فرنگی نیز از جمله آثار به جا مانده از دوران قاجار محسوب می‌شود. ویژگی خیره کنندۀ این عمارت چند ضلعی بودن آن است. چند ضلعی بودن عمارت ظاهر زیبایی به آن بخشیده است. در دوران قاجار این بناها ساخته شدند، رفت و آمد به این قسمت شهر اندک بود. خلوتی و دنجی این مکان سببی بود که حکمرانان برای گذراندن تابستان گرم به این منطقه ییلاق کنند. این عمارت را کلاه فرنگی نامیده‌اند چون طبقۀ بالایی این عمارت، شبیه کلاه سیلندری (فرنگی) است.

عمارت کلاه فرنگی در باغ محتشم

separator line

 • نام آثار باستانی و بنای تاریخی در رشت : موزه تاریخی رشت یا خانه‌ی میرزا حسین خان کسمایی
 • آدرس آثار باستانی و بنای تاریخی در رشت : این موزه در شهر رشت و در خیابان طالقانی (بیستون)، روبروی بیمارستان دکتر فامیلی است. ساختمان این موزه در بنایی با قدمت ۷۰ ساله است.
 • توضیحات آثار باستانی و بنای تاریخی رشت : خانه‌ای که سال‌ها پیش به شاعر و روزنامه‌نگار آزادی‌خواهِ وطن دوستِ دورۀ مشروطیت و نهضت جنگل، میرزا حسین خان کسمایی، تعلق داشت امروزه موزۀ رشت است. خانۀ این مرد مبارز و بزرگ در سال ۱۳۴۹ به موزه تبدیل شد. در سال ۶۷ پس از مرمت خانه در دو بخش مردم شناسی و باستان شناسی بازگشایی شد.

موزه رشت

separator line

 • نام آثار باستانی و بنای تاریخی در رشت : موزه میراث روستایی رشت
 • آدرس آثار باستانی و بنای تاریخی در رشت : موزه میراث روستایی گیلان موزه‌ای در پارک جنگلی سروان رشت در استان گیلان است. این موزه در زمینی به مساحت حدود ۲۶۰ هکتار در پارک جنگلی سراوان، واقع در کیلومتر ۱۸ بزرگراه خلیج فارس (جاده رشت-تهران) ساخته شده‌است.
 • توضیحات آثار باستانی و بنای تاریخی رشت : یکی از جالب ترین جاهای دیدنی رشت موزه‌ی میراث روستایی گیلان است. در این موزه، فضای باز کلبه‌های سنتی گیلان و معماری مناطق مختلف استان در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. در ۴۵ هکتار از پارک جنگلی سراوان، ۱۸ کیلومتری جنوب رشت، تا کنون هفت روستای کامل بازسازی شده‌اند. در این موزه نمایشگاه‌های متفاوتی مثل نمایش سنت‌های منطقه‌ی گیلان، آداب و رسوم، صنایع دستی و هنرهای بومی در طول سال برگزار می‌شود.

موزه میراث روستایی

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits