دلگرم
امروز: شنبه, ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۱۸ مه ۲۰۲۴ میلادی
معرفی آثار باستانی و بنای تاریخی همدان
6
زمان مطالعه: 5 دقیقه
اگر قصد سفر به همدان را دارید و بدنبال آثار باستانی و بنای تاریخی هستید؛ با ما را در مجله دلگرم همراه باشید .

آشنایی با آثار باستانی و بنای تاریخی همدان

 • نام آثار باستانی و بنای تاریخی در همدان : آرامگاه بوعلی سینا همدان
 • آدرس آثار باستانی و بنای تاریخی در همدان : همدان، میدان بوعلی سینا
 • توضیحات آثار باستانی و بنای تاریخی همدان : آرامگاه بوعلی سینا در مرکز شهر همدان و در وسط میدان قرار گرفته است. این آرامگاه شهرت جهانی دارد و در میدانی بیضی شکل همراه با درختان چنار کهنسال و آب‌نماهای بسیار زیبا واقع شده است. طرح این بنا از روی قدیمی ‌ترین بنای اسلامی یعنی برج قابوس شهر گنبد کاووس گرفته شده است، اما تفاوت اساسی بین این بناها در تعداد ستون ها و فاصله آنها از همدیگر است؛ طوری که ابعاد ستون های قابوس نامه خیلی بیشتر از ستون های آرامگاه بوعلی سینا است. در قسمت جنوبی این آرامگاه تالاری به عنوان موزه و محل نگهداری سکه، سفال و اشیای کشف ‌شده‌ وجود دارد. حتی در قسمت شمالی این آرامگاه نیز مجموعه‌ ای از کتاب‌های بوعلی سینا نگهداری می شود. در ساخت این بنا از دو سبک ایران باستان و ایران بعد از اسلام همراه با فناوری های جدید برگرفته شده از یونان باستان و مصر استفاده شده است.

آرامگاه بوعلی سینا همدان

separator line

 • نام آثار باستانی و بنای تاریخی در همدان : آرامگاه باباطاهر همدان
 • آدرس آثار باستانی و بنای تاریخی در همدان : همدان، میدان باباطاهر
 • توضیحات آثار باستانی و بنای تاریخی همدان : آرامگاه بابا طاهر عریان یکی دیگر از جاهای دیدنی همدان است که شهرت جهانی دارد و در میدان مستطیل شکل و سرسبز شهر همدان قرار گرفته است. باباطاهر شاعر و عارف بزرگ قرن چهار و پنجم است و دلیل شهرت وی به عریان بودن به خاطر دور بودن از تمام متعلقات دنیوی است که در راه خداشناسی و عرفان قدم گذاشته بوده است. بنای این آرامگاه با گنبد هشت ضلعی و فیروزه ای رنگ بر روی تپه ای هشت ضلعی در سال ۱۳۴۴ ساخته شده و بسیار هنرمندانه نمونه معماری قرن هفت و هشت و معماری مدرن است، حتی چندین بار مورد بازسازی قرار گرفته است و این اثر تاریخی در سال ۱۳۷۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در داخل آرامگاه از کاشی‌کاری معرق و تزئینات استفاده شده و کف این مقبره با سنگ گرانیت و مرمر به حالت بسیار دلربا و بی نظیر تزئین شده است که باعث جلب گردشگران می شود. حتی در محوطه داخلی ۲۴ دوبیتی روی ۲۴ قطعه سنگ زیبا حک شده و در قسمت پایین مزار نصب گردیده است. برای بازدید از این این آرامگاه همه روزه می توانید از ساعت ۹ صبح تا ۸ شب مراجعه کنید.

آرامگاه باباطاهر همدان

separator line

 • نام آثار باستانی و بنای تاریخی در همدان : گنبد علویان همدان
 • آدرس آثار باستانی و بنای تاریخی در همدان : همدان، چهارباغ علویان، شمال شرق میدان امام زاده عبدالله
 • توضیحات آثار باستانی و بنای تاریخی همدان : گنبد علویان در بلوار علویان همدان و در نزدیکی میدان امامزاده عبدالله واقع شده است. این گنبد به عنوان شاهکار معماری و تاریخی دوره سلجوقیان محسوب می شود. در ابتدا این گنبد توسط خاندان علویان به عنوان مسجد ساخته شد که بعدها قسمت سرداب این بنا به مقبره خاندان تبدیل شد. گنبد علویان دارای موقعیتی عالی و دسترسی آسانی دارد که همین امر سبب می شود تا بازدیدکنندگان زیادی را به سمت خود جذب می کند. گنبد علویان با معماری اسلامی جزو نمونه ‌های منحصر به‌ فرد در معماری و گچبری بعد از اسلام است و در سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است

گنبد علویان همدان

separator line

 • نام آثار باستانی و بنای تاریخی در همدان : حمام قلعه همدان
 • آدرس آثار باستانی و بنای تاریخی در همدان : همدان، خیابان شریعتی، محله قاشق تراشان
 • توضیحات آثار باستانی و بنای تاریخی همدان : حمام قلعه با معماری ایرانی معروف به حمام حاج محمد سعید در یکی از محله‌های قدیمی و اصیل شهر همدان به نام محله قاشق‌ تراشان یا محله قلعه قرار گرفته است که جزو حمام های تاریخی و آثار دوره قاجاریه است و دارای دو بخش سرد و گرم و ورودی به شکل هشتی است. بعد از عبور از هشتی، ابتدا حمام سرد و سپس حمام گرم قرار دارد و بخش های مردانه و زنانه نیز در این حمام جداگانه است. در سال ۱۳۸۷ این حمام تاریخی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و با تغییر کاربری به عنوان موزه مردم شناسی همدان میزبان گردشگران زیادی از سراسر کشور شده است. حتی در داخل حمام سفره ‌خانه سنتی نیز راه ‌اندازی کرده اند که گروه‌ های موسیقی در آن ‌جا برنامه‌ های مختلفی اجرا می ‌کنند.

حمام قلعه همدان

separator line

 • نام آثار باستانی و بنای تاریخی در همدان : مسجد جامع همدان
 • آدرس آثار باستانی و بنای تاریخی در همدان : همدان، ابتدای خیابان اکباتان، کمی بالاتر از میدان امام
 • توضیحات آثار باستانی و بنای تاریخی همدان : مسجد جامع همدان مسجدی تاریخی است که در دوره های مختلف تاریخی ساخته شده است. به طوری که ساخت این مسجد در دوره فتحعلی شاه قاجار آغاز شد و چندین سال بعد تکمیل گردید. شبستان، مناره ها و کاشی کاری زیبای این مسجد جزو نمونه های هنر معماری ایرانی اسلامی است. بنای مسجد جامع همدان با طرحی مستطیلی شکل و چهار ایوانی ناقص است. امروز مسجد جامع دارای سه ایوان، دو شبستان و گنبدی آجری است، همچنین در صحن وسیع‌ این مسجد حوض بزرگی نیز به چشم می خورد. در سال های اخیر چندین مورد مرمت در این مسجد انجام گرفته است و تزیینات گچ‌ بری ایوان جنوبی از بین رفته و با سیمان و کاشی های جدید بخش‌ هایی از صحن و شبستان بازسازی شده اند.

مسجد جامع همدان

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (6 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits