دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
دلایل جالب برای راه رفتن در خواب
5
زمان مطالعه: 3 دقیقه
زمزمه کردن اصواتی بی‌معنی، بلعیدن غذاهای یخچال، پریدن از تخت و پنجره یا حتی ادرار کردن در جایی غیر از توالت همه و همه جزو مواردی است که فرد در زمان راه رفتن در خواب انجام می‌دهد.

زمزمه کردن اصواتی بی‌معنی، بلعیدن غذاهای یخچال، پریدن از تخت و پنجره یا حتی ادرار کردن در جایی غیر از توالت همه و همه جزو مواردی است که فرد در زمان راه رفتن در خواب انجام می‌دهد. به طور کلی تخمین زده می‌شود که حدود 18 درصد از مردم حداقل یک بار در زندگی خود در خواب راه رفته‌اند.

دلایل جالب برای راه رفتن در خواب

اما راه رفتن در خواب دقیقا چیست؟

به منظور درک این موضوع در ابتدا باید کمی درمورد مغز بدانیم و بفهمیم که چه تعداد از فعالیت های روزانه‌ی ما با تمرکز فعال درگیر است! در حالت کلی قشر جلویی کورتکس مغز بخشی است که هوشیار و تصمیم‌گیری‌های فعال شما را کنترل می‌کند. اما در برخی مواقع یکسری از فعالیت‌ها (مانند راه رفتن، ادرار کردن، پریدن و ...) وجود دارند که نیاز به توجه‌ی دقیق این بخش ندارند و به شکل کاملا اتوماتیک قابل انجام هستند. چنین فعالیت‌هایی بیشتر توسط شبکه‌ای از سلول‌های عصبی خاصی انجام می‌شوند که در امتداد قسمت تحتانی مغز و نخاع قرار دارند و گاهی مولد مرکزی الگو، نامیده می‌شوند. درواقع این مناطق بر حرکات خودکار و اقدامات اساسی مربوط به بقا حاکم هستند.

دلایل جالب برای راه رفتن در خواب

در چه مرحله ای از خواب اتفاق می افتد؟

افراد مبتلا به اختلال رفتاری خواب رِم معمولاً چشمان خود را بسته نگه می‌دارند. راه رفتن در خواب ممکن است در مراحل مختلف آن اتفاق بیافتد. عمیق‌ترین مرحله‌ی خواب، غیر رِم یا خواب موج آهسته است، و افرادی که در این مرحله شروع به راه رفتن می‌کنند، قشر جلوی مغزشان در اصل خاموش است. به همین دلیل هم زمانیکه فرد از جای خود بلند می‌شود به نظر گیج می‌رسد. در این حالت فرد کنترل اجرایی و عمدی‌ای بر اعمال خود ندارد، اما سایر قسمت های مغز او فعال است. جالب است بدانید که اکثر خوابگردها می‌توانند کارهای اساسی خود را انجام دهند، و در موارد نادر، کارهای پیچیده‌تری مانند آشپزی و رانندگی هم انجام دهند.

دلایل جالب برای راه رفتن در خواب

خوابگردی بیشتر در چه سنی شایع است؟

خواب‌گردی اختلالی است که در کودکان خردسال شایع‌تر از سایر سنین است و معمولاً به طور طبیعی ایجاد می‌شود. از جمله اصلی‌ترین گمانه‌زنی‌ها در مورد این اختلال در کودکان با این فرضیه همراه است که ممکن است نواحی مغزی‌ای که خواب و بیداری را کنترل می‌کنند، هنوز در حال توسعه باشند و تکامل آن‌ها عاملی برای جلوگیری از چنین اتفاقی باشد. اما لازم به ذکر است که مکانیسم های دقیقی که راه رفتن در خواب را توجیه می‌کند همچنان برای دانشمندان نامشخص است.

دلایل جالب برای راه رفتن در خواب

اما اگر با یک خوابگرد مواجه شدید، باید چکار کنید؟

یک تصور غلط و البته رایج این است که بیدار کردن خوابگرد می‌تواند کمک کننده باشد، در حالیکه چنین تفکری کاملا اشتباه است و صدمات جبران ناپذیری را به همراه دارد. بنابراین بهترین روش در مواجه با این افراد هدایت آرام آن‌ها به رختخواب است.

دلایل جالب برای راه رفتن در خواباین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (5 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits