دلگرم
امروز: شنبه, ۰۲ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
فواید استفاده از گوش گیر مطالعه (Ear muff) در هنگام درس خواندن
17
زمان مطالعه: 5 دقیقه
استفاده از صداگیر هنگام مطالعه:گوش گیر مطالعه وسیله‌ای است که می‌تواند به شما کمک کند هنگام مطالعه در مکان‌های پر سروصدا تمرکز حواس خود را حفظ کنید.

استفاده از صداگیر هنگام مطالعه

گوش گیر مطالعه وسیله‌ای است که می‌تواند به شما کمک کند هنگام مطالعه در مکان‌های پر سروصدا تمرکز حواس خود را حفظ کنید.برخی از افراد در هنگام مطالعه با کوچکترین صدای مزاحمی تمرکز خود را از دست می‌دهند. این می‌تواند مخصوصا برای کنکوری‌ها مشکل آفرین باشد و در روند مطالعه و برنامه زمانی آنان اختلال ایجاد کند.با دلگرم همراه باشید.

گوش گیر مطالعه چیست؟

انواع گوش گیر مطالعه


یکی از راه‌ حل‌های پیشنهاد شده در این زمینه می‌تواند استفاده از گوش گیر مطالعه باشد. در این نوشتار شما را با این وسیله آشنا کرده و پیشنهادهایی برای تمرکز و مطالعه در محیط‌های شلوغ ارائه شده است.گوش‌گیر وسیله‌ای است از جنس سیلیکون یا پلاستیک و یا لاستیک که در داخل کانال گوش و در مجرای خارجی گوش قرار می‌گیرد تا از رسیدن سر و صدای زیاد به گوش جلوگیری کند.

استفاده از گوش بندی که هوا بتواند در آن جریان داشته باشد مناسب‌تر است زیرا باعث تعدیل فشار در دوطرف گوش می‌گردد. گوش‌بندها به طور متوسط حدود ۱۵ تا ۳۰ دسی‌بل از شدت صداها را می‌کاهند. این وسیله در اشکال و اندازه‌های مختلفی وجود دارد و برای آن که نقش حفاظتی خوبی داشته باشد، باید کاملا سایز کانال گوش باشد و فرد پس از نصب آن بر گوش خود، احساس کند که صداها را کمتر می‌شنود.

بعضی از دیگر از گوش گیرهای مطالعه شبیه هدفون بوده و به طور کامل گوش را از بیرون می‌پوشاند. این وسیله هم به طورمتوسط حدود ۱۵ تا ۳۰ دسی بل از شدت صدا را می‌کاهد و استفاده از آن کم خطرتر بوده زیرا در خارج گوش قرار می‌گیرد و تماسی با داخل گوش ندارد تا مشکلی ایجاد کند.

نوعی دیگر محافظ‌های گوش، محافظ‌های شنوایی الکترونیکی می‌باشد. این وسیله هنگامی که صدا بیش از حد بلند است و برای سلامت شنوایی انسان مضر تشخیص داده می‌شود، به طور موقت صدا را قطع می‌کند و پس از برطرف شدن صدای بلند، مجددا صدا را برقرار می‌کند. گاهی نیز صدای خطرزا را به سطح ایمن کاهش می‌دهد. معمولا در مکان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به صورت ناگهانی شدت صدای محیط بالا برود و حدود ۱۹ تا ۳۱ دسی بل از شدت صدا را می‌کاهد.

استفاده از این وسیله کم خطرتر از گوش‌بند می باشد، زیرا در خارج گوش قرار می گیرد و تماسی با داخل گوش ندارد تا مشکلی ایجاد کند، اما Ear muff نیز معایبی دارد:

  • افرادی که عینک به چشم می زنند، هنگام استفاده از Ear muff دچار مشکل می شوند.
  • استفاده از Ear muff در هوای گرم بسیار سخت است و منجر به تعریق و گرمی زیاد گوش می شود.

مزایای Ear muff

استفاده از Ear muff در هوای سرد، باعث گرم نگه داشتن گوش ها می شود.
اگر فرد به هر دلیلی دچار ترشح مایع از گوش خود باشد، به جای استفاده از گوش‌بند می تواند از Ear muff استفاده کند. با صلاحدید پزشک با پنبه جلوی ترشح گوش را بگیرد و Ear muff را روی پنبه قرار دهد.
فردی که دچار پارگی پرده صماخ باشد، به راحتی می تواند از Ear muff استفاده کند.

محافظ شنوایی الکترونیکی

این وسیله الکترونیکی سبب تنظیم صدا بر اساس شدت در تمام زمان ها می شود.معمولا در مکان هایی مورد استفاده قرارمی گیرد که به صورت ناگهانی شدت صدای محیط بالا برود. مانند Ear muff عمل می کند و حدود ۱۹ تا ۳۱ دسی بل از شدت صدا را می کاهد.
برخی محافظ های شنوایی الکترونیکی، هنگامی که صدا بیش از حد بلند است و برای سلامت شنوایی انسان مضر تشخیص داده می شود، به طور موقت صدا را قطع می کنند و پس از برطرف شدن صدای بلند، مجددا صدا را برقرار می کنند.
برخی از این نوع محافظ ها، صدای خطرزا را به سطح ایمن آن کاهش می دهند.

گوش گیر مطالعه چه معایبی دارد؟

چگونه در محیط های شلوغ درس بخوانیم؟

استفاده از گوش گیر مطالعه

همانطور که گفته شد گوش‌گیرهایی وجود دارد که شما نیز میتوانید این گوش گیرها را خریداری کنید. شما با استفاده از گوش گیر مطالعه می‌توانید تا حدودی تمرکز حواس خودتان را بالا ببرید.در مکان های شلوغ قسمت آسان رابخوانید؛ سعی کنید قسمت‌هایی را برای مطالعه انتخاب کنید که نیاز به تمرکز حواس بالایی نداشته و همچنین آسان نیز باشد. مانند تاریخ ادبیات، لغت و املاء و دین و زندگی و...بلند بلند مطالعه کنید؛ شما در این مکان‌ها برای غالب شدن بر صدای محیط و تمرکز بیشتر باید بلند بلند مطالعه کنید. به این شکل بهتر می‌توانید نتیجه بگیرید. پس این موضوع را جدی بگیرید.

مطالعه تصویری

در این بازه‌های زمانی در صورتی که در منزل هستید ‌میتوانید از لوح‌های فشرده یا فیلم‌های آموزشی گه نیاز به تمرکز بالایی ندارد و شما می‌توانید به راحتی از این فیلم‌ها در تایم‌هایی که منزل شلوغ هست استفاده کنید.

یادداشت کنید

هنگام مطالعه حتم کاغذ و قلم در دسترس شما باشد و نکات مهم را بر روی کاغذ بنویسید تا تمرکز حواس و قدرت یادگیریتان بالا برود. زمانیکه شما دست به قلم می‌شوید و شروع به تست زنی و یا حل مسئله می‌کنید تمرکزتان بر روی مطالب افزایش پیدا می‌کند.

مواد انرژی زا مصرف نکنید

استفاده از مواد انرژی زا باعث افزایش حساسیت شما به محیط اطرافتان می‌شود. و باعث می‌شود که شما نتوانید به خوبی بر روی مطالب تمرکز کنید. همین امر باعث حواس پرتی در محیط شلوغ برای شما می‌شود.

گوش دادن به موسیقی بی کلام

یک راهکار نهایی می‌تواند انتخاب یک موسیقی بی کلام باشد. این امر در هنگام مطالعه می‌تواند به شما کمک کند تا تمرکز خود را حفظ کنید.

گوش گیر مطالعه چه معایبی دارد؟
منبع:ستاره،دکتر سلام،لاستیک یاب

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (17 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits