مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۷ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۳۰ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
نکاتی کلیدی درباره فضـای مجـازی و اینترنت از زبان یک قاضی
7
زمان مطالعه: 3 دقیقه
نکاتی کلیدی درباره فضـای مجـازی و اینترنت از زبان یک قاضی

نکاتی کلیدی درباره فضـای مجـازی و اینترنت از زبان یک قاضی

نکته کلیدی درباره فضـای مجـازی

1. فضای تولید و تبادل اطلاعات یا همان فضای مجازی را نمی‌توان محدود کرد و مهار نمودن سیل عظیم تولید و تبادل اطلاعات در عصر تکنولوژی امری ناممکن است اما می‌توان با آگاهی هرچه بیشتر ضمن بهره‌مندی از منافع این فضا خود را در قبال آسیب‌های ناشی از پیشرفت تکنولوژی واکسینه نمود.

2. داشتن آخرین و به روزترین گوشی تلفن همراه یا تبلت یا سیستم‌های پیشرفته رایانه‌ای و همچنین گشت و‌گذار در فضای مجازی ابداً به معنای علم و اطلاع کافی از فضای مجازی نیست.

3. فضای مجازی و در کل حوزه آی‌تی علی رغم منافع بسیاری که دارد و همواره زندگی در عصر حاضر را به نوعی سهل و آسان می‌سازد در عین حال می‌تواند چالش‌هایی در زندگی بشر ایجاد نماید که گذر از آن بسیار سخت و پرهزینه خواهد بود که در قبال آن نباید صورت مسأله را پاک کرد و در عین حال نباید به سادگی از این واقعیت گذشت و باید به فکر چاره بود.

4. که (دیتا مرگ ندارد) لذا چنانچه به فرض مثال اطلاعاتی در قالب عکس و فیلم و تکس و… در فضای مجازی منتشر گردد در کوتاه‌ترین زمان ممکن در حد وسیعی گسترش یافته و محصور یا محو نمودن آن امری است ناممکن.

5. خسارات ناشی از جرایم سایبری به جهت ماهیت خاص این فضا بسیار وسیع و در مواردی جبران‌ناپذیر است، جرایمی بسیار پیچیده در حوزه‌ آی‌تی شکل گرفته که آثار تخریبی آن با مجموع آثار مخرب جرایم سنتی که تاکنون بشر با آن دست و پنجه نرم کرده قابل مقایسه نیست.

6. و باور کنیم با گسترش فضای مجازی و پیشرفت تکنولوژی در حوزه آی‌تی همواره حفظ حریم خصوصی بسیار سخت و از سوی دیگر نقض حریم خصوصی بسیار سهل است آنقدر سهل و آسان که با فشردن یک کلید می‌توان آبرو و حیثیت یک فرد را در فضای مجازی به حراج گذاشت یا مال یک فرد را به کمتر از ثانیه‌ای برباد فنا داد.

7. که در فضای مجازی، مال، آبرو، اعتقادات و باورها و حتی روح و روان افراد می‌تواند به راحتی مورد هجمه و تاراج قرار گیرد که جرایم اقتصادی و اخلاقی و حتی سیاسی که در این حوزه به وقوع می‌پیوندد نمونه‌ای از این هجمه است.

8. فضای مجازی می‌تواند عرصه مناسبی جهت ارتکاب جرایم سازمان‌یافته علیه ملت‌ها و دولت‌ها باشد.

9. که قربانیان جرایم سایبری عمدتاً مستعد «بزه دیدگی» هستند و به راحتی خود را در معرض این قبیل جرایم قرار می‌دهند.

10. و آخر این‌که بدانیم انسان تکنولوژی را برای آسایش خود به کار می‌گیرد و هیچگاه نباید از آن ترسید آنچه بیشتر از همه موجب ترس و واهمه می‌شود ناآگاهی و بی‌اطلاعی است.

٭ قاضی دادسرای جرائم رایانه ای


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (7 رای)  
    قرآن آنلاین
    دیدگاه ها

    درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است