دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۲۹ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۴ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۱ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
پاسخ سوالات رایج در مورد اینترنت ۳G و ۴G

سوالات رایج در مورد اینترنت ۳G و ۴G + پاسخ

پاسخ سوالات رایج در مورد اینترنت ۳G و ۴G
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
اینترنت ۳G و ۴G : با آمدن نسل سوم ارتباطات اینترنتی و 3G یا 4G بسیاری از کاربران در مورد نحوه اتصال به این شبکه و همچنین تعرفه ها و انتخاب هرکدام و خیلی سوالات دیگر مشکل داشته اند که در این قسمت تاحد ممکن به آنها پاسخ داده ایم.

مواردی که باید در مورد اینترنت 3G و 4g بدانید

با ارائه نسل سوم ارتباطات یا همان 3G که تا ماه گذشته چند سالی در انحصار رایتل بوده و سپس از ابتدای شهریورماه، اپراتورهای دیگر نیز از به ارائه خدمات پهن باند پرداختند هنوز سوالات بسیاری در مورد آن در میان مردم وجود دارد که در این بخش به مهمترین آنها پاسخ خواهیم داد.

از ابتدای شهریورماه 93 اپراتور ایرانسل به طور رسمی مجوز ارائه این خدمات را دریافت کرده و اپراتور اول هم در حال انجام تستهای آزمایشی است تا پس از به پایان رسیدن دوره آزمایشی به ارائه رسمی این خدمات بپردازند.

1- چه کسانی به 3G دسترسی دارند؟

بنا بر اعلام اپراتور دوم ارتباطی کشور در حال حاضر مردم 24 شهر به خدمات نسل های 3G و 4G ایرانسل یا خدمات باند پهن دسترسی دارند و مشترکین سیم کارتهای دائمی، اعتباری و دیتای ایرانسل در شهرهای:

تهران، کرج، مشهد، اهواز، تبریز، شیراز، رشت، ارومیه، کرمانشاه، همدان، خرم آباد، سنندج، بندرعباس، اراک، اردبیل، قزوین، قم، زنجان، ایلام، بندرانزلی، طوس، طرقبه، گرم دره و اسدآباد می توانند بدون تعویض سیم کارت خود و یا پرداخت هرگونه هزینه راه اندازی و فعال سازی، از خدمات 3G بهره مند شوند.

2- کاربران از کجا متوجه شوند به 3G دسترسی دارند؟

زمانی که علامت H ،H+،3G،4G و یا LTE در صفحه نمایش گوشی ظاهر شد بدان معنی است که شما در محدوده شبکه پهن باند اینترنت قرار دارید و با انجام تنظیمات آن می توانید از اینترنت استفاده کنید

3- برای دسترسی به 3G تنظیمات خاصی لازم است؟

مشترکین اپراتور دوم با حضور در مناطق تحت پوشش، تنها با اضافه کردن یک APN یا access point name بر روی mtnirancell و روشن کردن قابلیت 3G یا WCDMA یا LTE گوشی تلفن همراه خود می توانند از امکانات نسل سوم استفاده کنند.

البته مشترکین علاقه مند به استفاده از اینترنت 3g ایرانسل باید توجه داشته باشند که نوع اتصالشان به شبکه اینترنت همراه (نسل 2، 3 و یا 4) براساس قابلیتهای فنی گوشی تلفن همراه و همچنین تنظیمات مرتبط با شبکه انتخابی پیش فرض در تلفنهای همراهشان تعیین خواهد شد

و این بدان معنی است که اگر طبق تنظیمات گوشی مشترک، شبکه پیش فرض، ن0سل 3 انتخاب شده باشد ولی مشترک در محدوه پوشش نسل 2 باشد، گوشی به طور خودکار از اتصال شبکه نسل 2 استفاده خواهد کرد.

4- هزینه های 3G از چه قرار است؟

بنا بر آنچه سازمان تنظیم مقررات ارتباطات پیش از این اعلام کرده برای استفاده از هر کیلوبایت اینترنت نسل 3 کاربران موظف به پرداخت هزینه ای معادل نیم ریال هستند در حالی که این رقم در نسل های قبلی ارتباطی حدود چهار تا پنج ریال بود.

البته برای پایین آمدن هزینه های استفاده از 3G به طور غالب کاربران به فعال سازی بسته های تخفیفی می پردازند چراکه در غیر این صورت استفاده از این سرویس هزینه هایی به مراتب بالاتر را به کاربر تحمیل خواهد کرد.

اما برخی از مشترکین ایرانسل می گویند تعرفه هر کیلوبایت استفاده آزاد (بدون بسته) از اینترنت نسل 3 این اپراتور برخلاف تعرفه اعلام شده (نیم ریال) همچنان پنج ریال محاسبه می شود.

ایرانسل تاکنون توضیحی درباره علت این موضوع نداده و ظاهرا این مساله در حال بررسی است اما لازم است کاربران به این نکته توجه داشته باشند که با به پایان رسیدن دوره استفاده از بسته های تشویقی، تعرفه های اینترنتی به حالت آزاد باز خواهد گشت

که در این زمینه بررسی ها گویای آن است که در حال حاضر اینترنت آزاد ایرانسل چه در نسل 2 و چه در نسلهای بالاتر بسته به نوع سیم کارت مشترک و ساعت استفاده از اینترنت و این که در ساعات پیک مصرف باشد یا خیر به قیمت یک، سه یا پنج ریال محاسبه خواهد شد.

5- تعرفه بسته های اینترنت 3G چگونه است؟

طبق اعلام ایرانسل راه های مختلفی برای فعال سازی اینترنت نسل سه وجود دارد و در این زمینه از بسته های یک روزه تا سه ماهه برای کاربران قابل دسترسی است و رقم آن ها از 500 تومان تا 20 هزار تومان متغیر خواهد بود.

6- 3G- یا 4G ؟

همچنین برخی انتقاداتی نسبت به تبلیغات LTE توسط اپراتور دوم مطرح شده زیرا ایرانسل در تبلیغاتش از ارائه توأمان 3G و 4G خبر می دهد، در حالیکه هنوز مشترک عادی امکان استفاده از خدمات نسل 4 تلفن همراه 4G را ندارد.

براساس مجوزهای صادر شده، این اپراتور محدودیتی در ارائه خدمات نداشته و به گفته وزیر ارتباطات از این پس ارائه خدمات حالت سرویس محور پیدا کرده و هر گاه اپراتورها توان ارائه سرویسی جدید را داشته باشند، پس از بررسی های سازمان تنظیم مقررات ارتباطات مجوز ارائه آن صادر خواهد شد.

در این میان LTE یکی از استانداردهای 4G به شمار می رود که به نظر می رسد در حال حاضر ایرانسل در بحث 4G فعلا تمرکز خود را بر روی این بخش گذاشته است. البته با توجه به این که در حال حاضر تعداد گوشیهایی که نسلهای بالاتر از نسل 3 را پشتیبانی می کنند در بازار کم است، شاید ارائه سرویسهای موبایل محور نسل 4 اولویتی جدی برای اپراتورها نباشد.

در ارتباط با ارائه این خدمات هم گفته می شود اپراتورها تلاش دارند با انجام آزمایشهای لازم در این باره در برخی مناطق برای ورود به نسل های بالاتر ارتباطی آمادگی های لازم را کسب کنند. هرچند تاکنون سرویسی در این حوزه آماده ارائه به کاربران نشده و همچنان ارائه خدمات باند پهن بر بستر موبایل به نسل 3 محدود است.

در جدول زیر راه فعال سازی هر یک از بسته‌های تخفیفی اعلام شده است.

مهلت استفاده حجم قیمت کد فعال‌سازی اعتباری کد فعال‌سازی دائمی
۱ روز ۱۵ مگابایت ۵,۰۰۰ ریال #501*555* -
۱ روز ۱۵۰ مگابایت ۱۰,۰۰۰ ریال #1*2*555* #1*2*8*555*
۱ روز ۵۰۰ مگابایت ۲۵,۰۰۰ ریال #522*555* -
۱ روز(۲ تا ۸ بامداد) ۱ گیگابایت ۱۰,۰۰۰ ریال #521*555* -
۷ روز ۴۰۰ مگابایت ۴۰,۰۰۰ ریال #2*2*2*555* #2*2*8*555*
۳۰ روز ۲۰۰ مگابایت ۵۰,۰۰۰ ریال #4*2*2*555* #4*2*8*555*
۳۰ روز ۲ گیگابایت ۱۰۰,۰۰۰ ریال #3*2*2*555* #3*2*8*555*
۳۰ روز ۵ گیگابایت ۲۰۰,۰۰۰ ریال #526*555* -
۳۰ روز (۲ تا ۸ بامداد) ۲۴ گیگابایت ۱۰۰,۰۰۰ ریال #518*555* -
۳ ماهه ۶۰۰ مگابایت ۱۲۰,۰۰۰ ریال #5*2*2*555* -

برای دریافت تنظیمات اینترنت همراه هم لازم است کد # 6*۳*۱۳۰* از خط ایرانسل خود شماره‌گیری شود.

همچنین بخوانید:

چگونه تبلت خود را به اینترنت متصل کنیم

اعتیاد به اینترنت به همراه عوارض خطرناک آن

آیا خبر لغو رزمایش قطع اینترنت صحت دارد ؟

چگونه یک عکس را از اینترنت دانلود کنیم

چگونه سرعت اینترنت را بالا ببریم؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • khabaronline.ir
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید